Följ oss

Nyheter

Kakaopriset stiger efter Ebola-hot

Publicerat

den

Kakao (CC), bönor i närbild

Råvaror benämns ibland som ett spel kring utbudstörningar. Vi har under året sett hur priset på apelsinjuice påverkats av citrus greening, hur priset på fläskkött rusat sedan spädgrisar drabbats av den dödliga sjukdomen Porcine Epidemic Diarrhea (PED), och hur kafferosten och metereologiska faktorer som torka och regn fått kaffepriset att åka berg och dalbana.

Kakao har stigit i prisNu ser vi hur kakaopriset rusar efter Ebola-hot. I och med att flera afrikanska länder har drabbats av det dödliga Ebola-viruset finns det risk för att det kommer att drabba Elfenbenskusten och Ghana, världens två största kakaoproducenter. Tillsammans står dessa två länder för 60 procent av det globala utbudet av kakao. Råvarumarknaden gör sig nu beredd på att det globala utbudet av kakao kan minska.

Detta har lett till betydande prishöjningar på såväl spotmarknaden som terminspriserna på kakao, vilket även har kunnat ses på råvarucertifikatet KAKAO S som ges ut av SEB och som följer kakaopriset via frontterminen. Uppgångarna har legat på mellan fem och sju procent, och ännu mer på olika hävstångsprodukter. Vi ser nu hur kakaopriset närmar sig den högsta nivån på tre år.

Inga fall har ännu rapporterats

Ännu så länge har inga fall av Ebola rapporterats i Elfenbenskusten eller Ghana, men väl i fem andra västafrikanska nationer. Två av dessa länder, Liberia och Guinea, gränsar mot Elfenbenskusten, den största kakaoodlaren i världen. Gränserna mellan dessa länder är dåligt övervakad. En direkt effekt av sjukdomsutbrottet är att FN:s generalsekreterare Ban Ki-Moon tillkännagett skapandet av en grupp med uppdrag att hantera den pågående nödsituationen.

Det finns en risk för att Ebola kommer att spridas till Elfenbenskusten, men denna risk är ännu så länge inte kvantifierbar. Att FN och andra organ nu arbetar för att kunna kontrollera situationen och begränsa att Ebola-viruset sprids är en stor hjälp och gör att riskerna har minskat.

Ett mindre mirakel

Med tanke på den dåligt övervakade gränsen mellan Liberia och Elfenbenskusten är det ett mindre mirakel att det ännu inte rapporterats några fall av Ebola i det senare landet. Många av de analytiker som följer kakaopriset varnar emellertid för att även ett mindre antal rapporterade fall av Ebola i Elfenbenskusten eller Ghana kan komma att få en betydande inverkan på kakaomarknaden. Kakao odlas i huvudsak småskaligt, av bönder som säljer sin skörd till mellanhänder som reser mellan gårdarna. Skulle Ebola få fäste i dessa länder kan det leda till karantän, något som gör att jordbrukarna snabbt isoleras och utbudet av kakao skulle minska drastiskt.

Idag är många människor i Elfenbenskusten rädda för att om förekomsten av Ebola verifieras så kommer det att leda till att sjukdomen får status av en pandemi vilket kommer att leda till kaos, och i värsta fall också att all kakaoexport från regionen upphör helt och hållet under en tid framåt. 2010 och 2011 noterade kakaopriset den högsta nivån på 32 år som en direkt följd av det inbördeskrig som rådde i landet. I inbördeskrigets spår stoppades all kakaoexport från Elfenbenskusten.

Kakaopriset har redan stigit med cirka 20 procent under 2014 på grund av stigande efterfrågan från en växande medelklass. Ett utbrott av Ebola skulle kunna skicka upp priset betydligt.

Nyheter

Mahvie Minerals växlar spår – satsar fullt ut på guld

Publicerat

den

Ett landskap att leta guld i

Mahvie Minerals har tagit ett stort och avgörande steg i sin utveckling. Efter en noggrann strategisk översyn väljer bolaget nu att helt rikta sitt fokus mot guldförekomster – en satsning som både bygger på positiva prospekteringsresultat och den globala marknadsutvecklingen för guld.

Styrelsen och ledningen ser tydliga fördelar med det nya fokuset. Guldprojekt är inte bara mer kapitaleffektiva att utveckla, de har också potential att generera god lönsamhet även i mindre skala. Beslutet ses som det bästa sättet att skapa långsiktigt aktieägarvärde och positionera Mahvie Minerals som en stark aktör inom guldsektorn.

Haveri – navet i den nya strategin

Det finska guldprojektet Haveri lyfts nu fram som Mahvie Minerals viktigaste tillgång och utgör centrum för den nya strategiska inriktningen. Det nyligen avslutade borrprogrammet visar lovande tecken, med preliminära resultat som understryker områdets fortsatta prospekteringspotential.

Under april 2025 genomfördes en platsinspektion i samarbete med miljöavdelningen i Ylijärvi kommun. Utfallet var mycket positivt och bekräftade att bolagets miljöarbete håller hög standard – något som är avgörande inför kommande tillståndsprocesser.

Nästa steg blir att analysera borrkärnorna och ta fram en mineralresursbedömning enligt internationell standard. Denna blir en central byggsten i den förstudie (PFS) som väntar, liksom i arbetet med miljöprövning och ansökan om gruvtillstånd. Allt detta med målet att återstarta guldproduktionen i Haveri – ett projekt som nu ser allt mer realistiskt ut i takt med att guldpriset håller sig på historiskt höga nivåer och efterfrågan fortsätter att växa globalt.

Fokusering på guld – andra tillgångar ses över

Det strategiska skiftet innebär också att bolaget koncentrerar sina resurser och investeringar till guld. Andra tillgångar, såsom basmetallsprojektet i Mofjell, är fortfarande av värde men passar inte längre in i den kärnstrategi som nu växer fram. Projektet i Mofjell är omfattande och kräver stora insatser, samtidigt som synergierna med bolagets guldverksamhet är begränsade. Därför ser Mahvie Minerals nu över möjligheter till strategiskt partnerskap eller avyttring – ett sätt att frigöra kapital och operativ kraft till den guldinriktade verksamheten.

En ny fas för Mahvie Minerals

Med guld i sikte och Haveri som motor står Mahvie Minerals inför en ny och spännande fas. Bolaget visar tydligt att det vågar prioritera, fokusera och agera strategiskt i en marknad där guldets roll som trygg tillgång bara tycks växa. För investerare och intressenter innebär det en tydlig riktning – och förhoppningsvis, gyllene möjligheter framöver.

VD Per Storm berättar om Mahvie Minerals strategiska skifte till guld.
Fortsätt läsa

Nyheter

Christian Kopfer kommenterar hur oljepriset påverkas av USAs attack på Iran

Publicerat

den

Christian Kopfer kommenterar oljepriset

USA attackerade i helgen flera mål i Iran, som hotar att stänga det viktiga Homuzsundet. Christian Kopfer, råvaruanalytiker på Handelsbanken, kommenterar vad som kan hända och vad det kan få för påverkan. Oljepriserna har gått upp, men ännu så länge har de inte skenat i höjden.

Fortsätt läsa

Nyheter

Uppgången i oljepriset planade ut under helgen

Publicerat

den

Thina Saltvedt, energianalytiker på Nordea

Oljepriset gick upp direkt när Israel attackerade Iran förra veckan, men under helgen har prisutvecklingen planat ut trots att konflikten tilltagit. Thina Saltvedt, energianalytiker på Nordea, kommenterar utvecklingen och vad som kan hända framåt.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära