Följ oss

Nyheter

Investerare och analytiker satsar på att guldrallyt är långt ifrån slut

Publicerat

den

Guldtackor på lastpall

Rallyt i guldpriset har varit minst sagt historisk. Rallyt är emellertid inte över ännu, inte om vi skall tro de investerare som köper guld nu och de analytikerna som ständigt tvingas ändra sina prismål.

Guldtackor på lastpall

Priset på guld har stigit mer än 330 dollar per troy ounce sedan mars 2020. Den gula ädelmetallen handlas nu över 1 800 dollar per ounce för första gången på nio år. Gruvföretagens aktier har också noterat kursuppgångar och en av sektorns mest populära börshandlade fonder, VanEck Vectors Gold Miners ETF, har fördubblats i värde.

En kraftig vändning

Tillväxtpotentialen som sektorn visar är en kraftig vändning från den minimala avkastning den erbjöd investerare under det senaste decenniet eftersom guldet för det mesta handlades i ett intervall mellan 1 100 och 1 300 dollar per ounce.

”En sak som drivit utvecklingen för guld 2020 har varit de makroekonomiska effekterna av COVID-19”, säger iTrustCapitals ekonom-in-residence Tim Shaler. ”Guldpriset drivs av två skäl, det ena är att det är en hedge mot framtida inflation, så när risken för framtida inflation ökar kommer du att förvänta dig att fler människor vill ha den här försäkringen och köpa guld. Den andra uppsättningen guldköpare är Armageddon-köpare.

Eftersom globala centralbanker fortsätter att pumpa motsvarande biljoner dollar till sina ekonomier och trycka pengar för att rädda sina respektive ekonomier är det inte realistiskt att höja räntorna, säger Shaler, så inflation blir en risk.

De så kallade Armageddon-köparna ser ett scenario som de investerar i, sade Shaler, är ett land där kassan är slut och tillfälligt måste byta till guld. Till skillnad från tidigare år är det inte bara ”guldbugs” som känner sig säkra på denna investerings potential.

Bank of America tror på 3 000 dollar

Till exempel höjde Bank of America i april sin prognos för guldpriset till 3 000 USD, med hänvisning till trycket som fiatvalutor kan komma under på grund av centralbankaktivitet. Goldman Sachs höjde förra månaden sitt 12-månadersmål till 2 000 US-dollar på grund av liknande oro.

Shaler sade att det är rimligt att förvänta sig en guldkurs på 2 000 USD i slutet av året, eftersom terminsmarknaden redan pekar i den riktningen.

David MacNicol, vd och portföljförvaltare för MacNicol och Associates Asset Management, har cirka 10 procent av sina kunders portföljer i guld – både fysiska och i gruvaktier. Det långvariga rallyt har dock övertygat MacNicol att öka exponeringen till cirka 20 procent per portfölj.

Portföljförvaltaren gillar B2Gold, som har stigit med 13 procent sedan början av maj, och Lundin Gold, som har ökat mer än 10 procent under de senaste tre månaderna. Framtiden kommer att bli ännu ljusare, sa MacNicol. Han ser att priset på guld slår 2 500 USD i slutet av 2021.

Hans Albrecht, förvaltningschef på Horizons ETFs Management (Canada), har sett det starkaste inflödet på nio år till den guldfond han förvaltar. Horizons Enhanced Income Gold Producers ETF, som består av flera gruvföretag och också genererar intäkter genom att utfärda köpoptioner, har haft 35,7 miljoner dollar i nettoinflöde sedan 31 mars 2020. ETF:en hade bara 11,9 miljoner nettoinflöden under hela 2019.

Nyheter

Guld stiger till över 3500 USD på osäkerhet i världen

Publicerat

den

Guldtacka i popart-stil

Investerare har den senaste tiden sökt sig till guld som en säker hamn i en konfliktfylld värld. Trumps ständiga attacker på både vänner och fiender har skapat en stor oreda. Med en ökad sannolikhet för en sänkt ränta i USA så blir guld ännu mer tilltalande. Kring midnatt mellan torsdag och fredag svensk tid passerade den gula ädelmetallen 3500 USD per uns på Comex-börsen.

Graf över guldpriset
Fortsätt läsa

Nyheter

Lyten, tillverkare av litium-svavelbatterier, tar över Northvolts tillgångar i Sverige och Tyskland

Publicerat

den

Northvolt-fabriken tas över av Lyten

Amerikanska Lyten, världsledande inom litium-svavelbatterier, har tecknat ett bindande avtal om att förvärva Northvolts återstående tillgångar i Sverige och Tyskland. I affären ingår batterifabrikerna Northvolt Ett och Ett Expansion i Skellefteå, Northvolt Labs i Västerås samt planerade Northvolt Drei i tyska Heide. Dessutom förvärvas alla immateriella rättigheter (IP) från Northvolt.

De tillgångar Lyten nu tar över har tidigare värderats till cirka 5 miljarder dollar och omfattar 16 GWh i befintlig batteriproduktionskapacitet samt ytterligare 15 GWh under uppbyggnad. Transaktionen, som är helt finansierad med eget kapital från privata investerare, väntas slutföras under det fjärde kvartalet 2025, förutsatt myndighetsgodkännande.

Återstart av verksamheter och jobbtillfällen

Lyten planerar att omedelbart återuppta verksamheten vid anläggningarna i Skellefteå och Västerås efter att affären slutförts. Bolaget har även för avsikt att återanställa en stor del av den personal som tidigare sagts upp från Northvolt och ser långsiktiga sysselsättningsmöjligheter som en nyckel till fortsatt framgång.

– Det här är ett avgörande ögonblick för Lyten. Förvärvet ger oss de anläggningar och den svenska kompetens som krävs för att snabbare möta den kraftigt ökande efterfrågan på våra litium-svavelbatterier, säger Dan Cook, vd och medgrundare av Lyten.

Positivt mottagande från svenska regeringen

Förvärvet välkomnas även från politiskt håll.
– Det här är en vinst för Sverige och för våra ambitioner inom energi och industriell innovation, säger Ebba Busch, Sveriges vice statsminister.

Fortsatt global expansion

Förvärvet i Sverige och Tyskland är en del av Lytens större strategi att bygga en stark närvaro i både Europa och Nordamerika. Tidigare i år har Lyten också köpt Northvolt Dwa i Polen – Europas största tillverkare av batterilagringssystem – samt förvärvat Northvolts IP-portfölj för energilagring. Bolaget har även uttryckt intresse för att ta över Northvolt Six i Quebec, Kanada.

Batterier för framtiden – även i rymden

Lyten har utvecklat en egen teknikplattform baserad på 3D-grafen och fokuserar på nästa generations litium-svavelbatterier – en teknik med potential att revolutionera batteribranschen. Förutom försäljning till drönar- och försvarsindustrin förbereder Lyten även en batterilansering på den internationella rymdstationen ISS senare i år.

En svensk medgrundare, Lars Herlitz

Även om Lyten är amerikanskt så finns det en svensk medgrundare, Lars Herlitz.

Fortsätt läsa

Nyheter

Lundin Gold hittar ny koppar-guld-fyndighet vid Fruta del Norte-gruvan

Publicerat

den

Lundin Golds Sandia

Gruvbolaget Lundin Gold har presenterat starka resultat från sin pågående prospektering vid Fruta del Norte-gruvan i Ecuador. Bolaget meddelar att man har utökat mineraliseringen vid Trancaloma samt upptäckt ett nytt koppar-guld-porfyrsystem vid Sandia, endast fyra kilometer norr om Trancaloma.

Enligt vd Ron Hochstein visar resultaten på den stora, ännu outnyttjade potentialen i området. ”Vi har nu bekräftat att mineraliseringen vid Trancaloma är kontinuerlig och sträcker sig både på djupet och i sidled. Samtidigt har vi upptäckt ett helt nytt system vid Sandia, vilket stärker bilden av en lovande porfyrkorridor direkt intill vår befintliga verksamhet,” säger han.

Bland höjdpunkterna från borrprogrammet märks ett borrhål vid Trancaloma som visade 667 meter med en koppar-ekvivalent (CuEq) på 0,44 %, inklusive 226 meter med 0,58 % CuEq. Vid Sandia påträffades 730 meter med 0,35 % CuEq från markytan, vilket bekräftar förekomsten av ett andra porfyrsystem.

Utforskningsprogrammet för 2025 är det största hittills inom området kring Fruta del Norte, med över 48 000 meter borrning genomförd hittills. Fokus ligger på att identifiera nya fyndigheter i närheten av den befintliga gruvan.

Trancaloma-Sandia korridoren i närheten av Fruta del Norte.
Trancaloma-Sandia korridoren i närheten av Fruta del Norte.
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära