Följ oss

Nyheter

Indien skickar den första vetelasten till Egypten

Publicerat

den

Indien planerar att skicka sin första vetelast till Egypten, efter det senares fytosanitära godkännande av grödor med ursprung i Indien tidigare i april i år. Omkring 55 000 ton indiskt vete kommer att lastas av handelsföretaget Meera International i Kandla-hamnen för transport till Egypten, visar uppställningsdata. Fartyget Mana förväntas anlända till Kandla den 29 april, medan leveransdatum ännu inte har meddelats.

Vete

Sändningen kommer efter att Egyptens jordbruksminister godkänt import av vete från Indien, eftersom det försöker ersätta utbudet från Svarta havet, som har sett störningar sedan Ryssland utökade sin invastion av Ukraina den 24 februari. Egyptens lägre veteinköp i år har gjort att landet är mer utsatt för försörjningsstörningar i Svarta havet än resten av Mellanöstern och Nordafrika.

Indiens stora produktion av vete har hållit tillbaka priserna på skördarna som och därför är konkurrenskraftiga internationellt sedan kriget mellan Ryssland och Ukraina bröt ut. Detta förde landets veteexport till rekordhöga 8,5 miljoner ton förra marknadsföringssäsongen (april 2021-mars 2022). Exporten förutspås stiga till 10 miljoner ton 2022-2023, enligt det amerikanska jordbruksdepartementets Foreign Agriculture Service.

Indien har redan exporterat närmare 950 000 ton vete i april, med ytterligare 180 000 ton som planeras att skickas senare denna månad och inklusive andra sällsynta destinationer som Israel och Moçambique. Ytterligare 435 500 ton är på väg till indiska hamnar i slutet av april, för leverans vid ett oanmält datum.

Nyheter

Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Publicerat

den

Elstation i närbild

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,

Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.

Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Prognos över efterfrågan på elektricitet i Tyskland
Fortsätt läsa

Nyheter

Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Publicerat

den

Kol i Kina

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.

Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.

Kinas elproduktion kom i augusti från:

Fossil energi67 %
Vattenkraft16 %
Vind och Sol13 %
Kärnkraft5 %

Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Publicerat

den

Priset på guld i svenska kronor per gram

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära