Följ oss

Nyheter

Holmen bygger ytterligare vindkraft på egen mark

Publicerat

den

Vindkraftverk

Holmens styrelse har fattat beslut om att investera 1,5 miljarder kronor för att uppföra Blisterlidens Vindkraftspark i Skellefteå kommun. Investeringen är en del i utvecklingen av Holmens energiaffär och kommer innebära att produktionen av vatten- och vindkraft ökar med 20 procent.   

– Den här investeringen ligger helt i linje med vår strategi att skapa långsiktigt värde och samtidigt möjliggöra den gröna omställningen genom ökad elektrifiering. Vi är övertygade om att vindkraften kommer att spela en viktig roll i framtidens elsystem tillsammans med den reglerbara vattenkraften och vi är stolta över att kunna bidra i denna utveckling, säger Fredrik Nordqvist, Affärsområdeschef Holmen Energi. 

Genom investeringen ökar Holmens årliga produktion av förnybar energi från vatten och vind med 360 GWh till drygt 2 TWh.

– För Holmen är utveckling av vindkraft i egen regi ett naturligt komplement till vår vattenkraft samtidigt som det skapar ett mervärde från vårt skogsägande. Genom att kombinera skogsbruk och elproduktion på våra marker bidrar vi också till den nödvändiga energiomställningen i samhället, säger Henrik Sjölund, VD och koncernchef Holmen.

Blisterlidens Vindkraftspark omfattar 14 vindkraftverk och uppförs i samarbete med leverantören Nordex och förväntas tas i bruk under 2026. Holmen ser fram emot fortsatt samarbete med lokala intressenter, myndigheter och samhällen för att säkerställa att projektet genomförs på ett hållbart och ansvarsfullt sätt.

Utöver vindkraftsparkerna Varsvik och Blåbergsliden har Holmen ett 30-tal projekt i olika faser, från fördjupad analys till hantering av tillståndsansökan. Näst på tur är Stormyrbergets Vindkraftspark i Västernorrland, ett projekt som drivs tillsammans med Vattenfall och som kan bli aktuellt för investeringsbeslut under 2025.

Nyheter

Vad guldets uppgång egentligen betyder för världen

Publicerat

den

Graf över guldpriset

Guldpriset har nyligen nått rekordnivåer, över 4 000 dollar per uns. Denna uppgång är inte bara ett resultat av spekulation, utan speglar djupare förändringar i den globala ekonomin. Bloomberg analyserar hur detta hänger samman med minskad tillit till dollarn, geopolitisk oro och förändrade investeringsmönster.

Guldets roll som säker tillgång har stärkts i takt med att förtroendet för den amerikanska centralbanken minskat. Osäkerhet kring Federal Reserves oberoende, inflationens utveckling och USA:s ekonomiska stabilitet har fått investerare att söka alternativ till fiatvalutor. Donald Trumps handelskrig har också bidragit till att underminera dollarns status som global reservvaluta.

Samtidigt ökar den geopolitiska spänningen, särskilt mellan USA och Kina. Kapitalflykt från Kina, driven av oro för övertryckta valutor och instabilitet i det finansiella systemet, har lett till ökad efterfrågan på guld. Även kryptovalutor som bitcoin stiger i värde, vilket tyder på ett bredare skifte mot hårda tillgångar.

Bloomberg lyfter fram att derivatmarknaden för guld visar tecken på spekulativ överhettning. Positioneringsdata och avvikelser i terminskurvor tyder på att investerare roterar bort från aktier och obligationer till guld. ETF-flöden och CFTC-statistik bekräftar denna trend.

En annan aspekt är att de superrika nu köper upp alla tillgångsslag – aktier, fastigheter, statsobligationer och guld – vilket bryter mot traditionella investeringslogiker där vissa tillgångar fungerar som motvikt till andra. Detta tyder på att marknaden är ur balans och att kapitalfördelningen är skev.

Sammanfattningsvis är guldets prisrally ett tecken på en värld i ekonomisk omkalibrering. Det signalerar misstro mot fiatvalutor, oro för geopolitisk instabilitet och ett skifte i hur investerare ser på risk och trygghet.

Fortsätt läsa

Nyheter

Spotpriset på guld över 4300 USD och silver över 54 USD

Publicerat

den

Guld- och silvertackor

Guldpriset stiger i ett spektakulärt tempo, nya rekord sätts nu på löpande band. Terminspriset ligger oftast före i utvecklingen, men ikväll passerade även spotpriset på guld 4300 USD per uns. Guldet är just nu som ett ångande tåg som det hela tiden skyfflas in mer kol i. En praktisk fördel med ett högre pris är att det totala värdet på guld även blir högre, vilket gör att centralbanker och privatpersoner kan placera mer pengar i guld.

Även spotpriset på silver har nu passerat 54 USD vilket innebär att alla pristoppar från Hunt-brödernas klassiska squeeze på silver har passerats med marginal. Ett högt pris på guld påverkar främst köpare av smycken, men konsekvensen av ett högt pris på silver är betydligt mer kännbar. Silver är en metall som används inom många olika industrier, i allt från solceller till medicinsk utrustning.

Fortsätt läsa

Nyheter

Guld och silver stiger hela tiden mot nya höjder

Publicerat

den

Utvecklingen för guldaktier bättre än allt annat

Priserna på guld och silver stiger hela tiden mot nya höjder. Eric Strand går här igenom vilka faktorerna som ligger bakom uppgångarna och vad som kan hända framöver. Han får även kommentera aktier inom guldgruvbolag som har haft en bättre utveckling än nästan allt annat. Han säger bland annat att uppgången kommer från låga nivåer och att det i genomsnitt är en mycket högre kvalitet på ledningarna för bolagen idag.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära