Följ oss

Nyheter

Högkvalitativ grafit från Vittangi förädlas i Luleå – Talga Resources ytterligare ett steg närmare produktion

Publicerat

den

Det australiensisk-svenska teknik- och materialföretaget Talga Resources (ASX:TLG) meddelade i förra veckan positiva resultat från sin förstudie för grafitgruvan i Vittangi. Studien innefattar även en planerad framtida produktionsanläggning för anodmaterial för batterier som planeras i Luleå. Detta följer efter att bolaget för sex år sedan fokuserade sin verksamhet på grafit i Sverige.

Talga har funnits i Sverige sedan 2011 och i Norrbotten satsar bolaget stort på̊ att utveckla grafit som ska vidareförädlas till anodmaterial som används i batterier, exempelvis till elbilar. Klimatsmarta grafitanoder är en viktig pusselbit både för industrins gröna omställning och för transportsektorns övergång till eldrift.

Positiva resultat i studie om genomförbarhet för gruvan i Vittangi 

Bolaget har nu färdigställt en förstudie som mäter genomförbarheten och lönsamheten i projektet i Vittangi i Kiruna kommun. Grafitmalmen i Nunasvaara-fyndigheten är av världsledande kvalitet och studien visar på̊ mycket goda ekonomiska förutsättningar. Den totala omsättningen under de 22 år gruvan beräknas vara igång uppskattas till knappt 40 miljarder kr.

Nästa steg för Talga är att göra en definitiv genomförbarhetsstudie av projektet för att definiera utformningen av projektet i detalj. Under tiden arbetar bolaget också med att färdigställa ansökningar för bearbetningskoncession samt miljötillstånd. I planen ingår en provbrytning för ytterligare processutveckling och marknadskvalifikation i ett första steg i den planerade anläggningen i Luleå. Denna beräknas vara igång tidigast 2021. Fullskalig gruvbrytning och fullständigt utbyggd verksamhet i Luleå beräknas vara igång tidigast 2023.

”Talga har en mycket ambitiös agenda för satsningen i norra Sverige och är övertygade om detta kommer leda till nya jobb och ny kompetens i regionen, som del av det nya ekosystem för smart industri som vi nu ser växa fram i Europa, säger Talgas koncernchef Mark Thompson, och fortsätter: ”Norra Sverige har högkvalitativa grafitfyndigheter, högteknologisk basindustri och ambitiösa klimatmål. Därför är även norra Sverige ett strategiskt centrum i Talgas långsiktiga strategi.”

Talga Resources planer för gruva, koncentra, batterier och frakt.

Väljer Luleå för produktion av anodmaterial 

Den planerade gruvan i Nunasvaara väntas ha en produktionsvolym på 100 000 ton per år under 22 år, detta genom ett dagbrott. Malmen från gruvan i Vittangi kommer att användas för att tillverka anodmaterial till batterier, den av bolaget egna utvecklade produkten Talnode-C, med en årlig produktionsvolym på 19 000 ton. Därför är en viktig del i Talgas framtida verksamhet en planerad produktionsanläggning för anodmaterial.

Talga har även nyligen genomfört en urvalsprocess för lämpliga platser för denna anläggning och meddelar nu att man beslutat att välja Luleå̊ som lokaliseringsort. Vid full utbyggnad av projektet skulle det kunna ge ett sjuttiotal arbetstillfällen i Luleå. Gruvan i Vittangi beräknas sysselsätta ett femtiotal personer vid full drift.

”Vi är glada att kunna meddela att vi har vi har valt Luleå̊ och industriområdet vid Luleå hamn som plats för vår framtida förädlingsanläggning. Vi ser det som optimalt att kunna ha anläggningen förhållandevis nära utvinningen och samtidigt ha tillgång till spetskompetens, forskning, logistik och grön energi”, säger Talgas Sverigechef Anna Utsi.

Nyheter

Silverpriset når 40 USD, högsta sedan 2011

Publicerat

den

Silverpriset steg precis över 40 USD per uns, vilket är den högsta nivån sedan 2011. Silverpriserna stiger på grund av ett betydande och långvarigt underskott i utbudet, där efterfrågan konsekvent överstiger produktionen. Drivkraften bakom detta är en stark industriell konsumtion, särskilt kopplad till energiomställningen och gröna teknologier som solenergi. Geopolitiska risker och global osäkerhet har dessutom ökat metallens attraktionskraft som en trygg tillgång, samtidigt som marknadens förväntningar på framtida tillväxt och efterfrågan bidrar till att stödja priserna. En svagare amerikansk dollar gör även att silverpriset i USD har lättare att stiga.

Silverpriset på Comex
Fortsätt läsa

Nyheter

Nytt produktionsrekord av olja i USA, högsta efterfrågan på 20 år

Publicerat

den

Tankar bensin

Javier Blas uppmärksammar att USA har slagit ett nytt produktionsrekord av olja och oljeprodukter, det som brukar kallas liquids, vilket förutom olja även inkluderar vissa flytande produkter som görs av naturgas. Det är siffrorna för juni som har reviderats av EIA och som nu visar att produktionen under juni var 21,064 miljoner fat per dag, det är 396 000 fat mer än den initiala beräkningen.

EIA har också reviderat upp efterfrågan i juni betydligt. Sammanräkningen visar nu att den var 21,007 miljoner fat per dag, vilket är 607 000 fat högre än den initiala sammanräkningen. Det är den högsta efterfrågan för någon månad sedan juni 2005. Bensin, diesel och flygbränsle reviderades alla upp.

Produktion av olja och oljeprodukter i USA
Fortsätt läsa

Nyheter

Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland

Publicerat

den

Mahvie Minerals ska producera guld

Mahvie Minerals utvecklar guldtillgångar i Finland, närmare bestämt Haveri beläget i Tammerfors guldbälte, och undersökningarna visar på mycket intressanta mängder. Bolaget planerar nu för att ta de nästa stegen framåt. Här presenterar VD Per Storm verksamheten.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära