Nyheter
EU:s Green Deal sätter energipriserna i rörelse

Veckans kommentar om elmarknaden v.37 2020

Nästa vecka kommer EU-kommissionen att presentera sitt förslag för nästa steg när det gäller minskade koldioxidutsläpp i EU. Arbetet med ”Green Deal” har pågått under en längre tid och läckor gör gällande att EU-kommissionen kommer att presentera mål som är i den övre delen av skalan för det man redan hade förväntat sig.
Ambitiösa mål
Det är sannolikt att man nästa vecka kommer att presentera ett mål om en reduktion på 55 % av koldioxidutsläppen (från 1990-nivåerna) före 2030. Detta är väldigt ambitiöst, men i linje med det spår som EU har följt sedan Kyoto-avtalet. Marknaderna är osäkra på hur detta kommer att påverka prissättningen av energi, inte minst vad gäller priset på utsläppsrätter i EU. Priserna för koldioxidkvoter är instabila men ligger på en hög nivå.
I Norden präglas kraftmarknaden alltjämt av det stora hydrologiska överskottet som byggdes upp i vintras, men ser man till spotpriset och marknadens rörelser kan man ana en viss kontroll från vattenkraftsproducenternas sida. Hur vädret utvecklas framöver kommer att avgöra om priserna stiger till mer normala nivåer eller om vi återigen kommer att få se nya bottennivåer på spotmarknaden.
Terminspriserna rör sig uppåt mot en viss normalisering, och prisskillnaden mellan Norden och Europa krymper sakta men säkert. Det betyder att de nordiska terminspriserna stiger mer än vad vi ser i Europa.
Läget på de övriga råvarumarknaderna är instabilt. Senaste veckan såg vi en korrigering på aktiemarknaderna, något som även tycks ha påverkat råvarumarknaderna för kol, gas, olja och koldioxidkvoter. Oroliga råvarumarknader har stor påverkan på kraftmarknaderna i Europa, och därmed även på våra nordiska kraftpriser.
Veckans siffror:
Hydrologisk balans: +4,9 TWh (+/- 0 TWh)
Systempris: 22,70 €/MWh (+ 6,59 €/MWh)
Terminspris YR-21: 25,54 €/MWh (- 0,13 €/MWh)
Nyheter
Ombytliga elpriser på elmarknaden

Försommarens låga elpriser vände i juli och fortsatte uppåt under augusti, vilket även märks nu när den första höstmånaden inleds. Vädret, tillfälligt minskad elproduktion och oförutsedda händelser gör stor skillnad på elpriset.

Sommaren inleddes med historiskt låga elpriser. I norra Sverige, i elområde 1, noterades ett medelpris på 3,03 öre/kWh för juni månad, den lägsta nivån sedan elprisområden infördes 2011. Marknaden förväntade sig fortsatt låga elpriser men elpriset under juli och augusti blev nästan dubbelt så högt som väntat. Samtidigt har prisskillnaderna mellan norr och söder fortsatt att öka.
– Oförutsägbarheten gör det väldigt utmanade att förutspå elpriserna. Det är många faktorer som bidrar till dagens varierande priser. Främst vädret men även händelser som är svåra att förutspå påverkar elpriset. I ett historiskt perspektiv ligger elpriserna ändå på normala nivåer och blir hösten blötare än vanligt kommer det att verka stabiliserande, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning.
Den nordiska kärnkraften har just nu cirka 65 procent av sin installerade kapacitet i drift. I Sverige är tre av sex reaktorer avställda. I kombination med mindre vind- och vattenkraft skapar det ett underskott i elproduktionen vilket driver upp elpriserna, framförallt i elområdena 3 och 4, södra Sverige.
Medelspotpris | Augusti 2024 | Augusti 2025 |
Elområde 1, Norra Sverige | 8,86 öre/kWh | 23,79 öre/kWh |
Elområde 2, Norra Mellansverige | 8,51 öre/kWh | 23,15 öre/kWh |
Elområde 3, Södra Mellansverige | 8,54 öre/kWh | 48,77 öre/kWh |
Elområde 4, Södra Sverige | 45,93 öre/kWh | 73,48 öre/kWh |
Nyheter
Silverpriset når 40 USD, högsta sedan 2011

Silverpriset steg precis över 40 USD per uns, vilket är den högsta nivån sedan 2011. Silverpriserna stiger på grund av ett betydande och långvarigt underskott i utbudet, där efterfrågan konsekvent överstiger produktionen. Drivkraften bakom detta är en stark industriell konsumtion, särskilt kopplad till energiomställningen och gröna teknologier som solenergi. Geopolitiska risker och global osäkerhet har dessutom ökat metallens attraktionskraft som en trygg tillgång, samtidigt som marknadens förväntningar på framtida tillväxt och efterfrågan bidrar till att stödja priserna. En svagare amerikansk dollar gör även att silverpriset i USD har lättare att stiga.

Nyheter
Nytt produktionsrekord av olja i USA, högsta efterfrågan på 20 år

Javier Blas uppmärksammar att USA har slagit ett nytt produktionsrekord av olja och oljeprodukter, det som brukar kallas liquids, vilket förutom olja även inkluderar vissa flytande produkter som görs av naturgas. Det är siffrorna för juni som har reviderats av EIA och som nu visar att produktionen under juni var 21,064 miljoner fat per dag, det är 396 000 fat mer än den initiala beräkningen.
EIA har också reviderat upp efterfrågan i juni betydligt. Sammanräkningen visar nu att den var 21,007 miljoner fat per dag, vilket är 607 000 fat högre än den initiala sammanräkningen. Det är den högsta efterfrågan för någon månad sedan juni 2005. Bensin, diesel och flygbränsle reviderades alla upp.

-
Nyheter3 veckor sedan
Omgående mångmiljardfiasko för Equinors satsning på Ørsted och vindkraft
-
Nyheter4 veckor sedan
Lundin Gold hittar ny koppar-guld-fyndighet vid Fruta del Norte-gruvan
-
Nyheter2 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter3 veckor sedan
Guld stiger till över 3500 USD på osäkerhet i världen
-
Analys3 veckor sedan
What OPEC+ is doing, what it is saying and what we are hearing
-
Nyheter4 veckor sedan
Alkane Resources och Mandalay Resources har gått samman, aktör inom guld och antimon
-
Nyheter2 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Nyheter4 veckor sedan
Lyten, tillverkare av litium-svavelbatterier, tar över Northvolts tillgångar i Sverige och Tyskland