Följ oss

Nyheter

Elpriset det högsta i augusti på 10 år

Publicerat

den

Kraftledning med elektricitet

Elledning transporterar elektricitetEnligt elbolaget Bixias elprisrapport kommer snittpriset i augusti att hamna på 57 öre per kWh, vilket är det högsta augustipriset sedan 2008. Orsakerna bakom det höga elpriset är att flera kärnkraftreaktorer i landet är avstängda för underhåll, samtidigt har vi fortsatt hydrologiskt underskott och dessutom har vindkraftsproduktionen varit förhållandevis låg.

– Låga nivåer i våra vattenmagasin har lett till låg vattenkraftsproduktion samtidigt som kärnkraften är reducerad och vi har haft mindre vindkraft än normalt. Vi har också begränsad överföring av el från norra till södra Sverige vilket gör att vi fortfarande får importera el till Norden. Det ser vi ut att behöva fortsätta med kommande veckor, konstaterar Matina Rosenberg, meteorolog och analytiker på Bixia.

Vi är inne i årets andra revisionsperiod av kärnkraftverken och tillgängligheten av kärnkraft är som lägst den här veckan och nästa. Ringhals 1 har inte kommit igång enligt plan efter revisionen, men verket planeras att starta på natten till lördag. Kommande veckor ser temperaturerna ut att fortsatt ligga något över det normala samtidigt som nederbörden blir något mindre än normalt för årstiden.

– Nivåerna i vattenmagasinen är 17 procentenheter under det normala och prognoserna talar för att det kommer att hålla i sig. Eftersom vattenkraften står för så stor del av vår elproduktion påverkar det priserna på el kraftigt, säger Matina Rosenberg.

Historiskt höga elpriser

Sommaren 2018 går till historien på många sätt, likaså när det gäller elpriset. Det torra och vindfattiga vädret är de främsta orsakerna. Likaså har utsläppsrätterna påverkat priset.

– I början av året låg utsläppsrätterna på 7 euro per ton och förra veckan handlades de som högst till 21.70 euro per ton, säger Matina Rosenberg.

– Det har också varit en händelserik sommar på bränslemarknaden, OPEC har beslutat att öka sin oljeproduktion, handelskriget mellan USA och Kina har nått nya nivåer och sanktionerna mot Iran har trätt i kraft. Samtidigt har högtrycket över Europa ökat behovet av koleldad kraft vilket håller upp prisbilden. Ett genombrott i förhandlingarna mellan USA och Mexiko om ett nytt handelsavtal som ska ersätta NAFTA gav ytterligare skjuts åt många råvaror, förklarar Matina Rosenberg.

Nyheter

Jonas Lindvall är tillbaka med ett nytt oljebolag, Perthro, som ska börsnoteras

Publicerat

den

Jonas Lindvall, grundare och vd för Perthro AB

Jonas Lindvall, ett välkänt namn i den svenska olje- och gasindustrin, är tillbaka med ett nytt företag – Perthro AB – som nu förbereds för notering i Stockholm. Med över 35 års erfarenhet från bolag som Lundin Oil, Shell och Talisman Energy, och som medgrundare till energibolag som Tethys Oil och Maha Energy, är Lindvall redo att än en gång bygga ett bolag från grunden.

Tillsammans med Andres Modarelli har han startat Perthro med ambitionen att bli en långsiktigt hållbar och kostnadseffektiv producent inom upstream-sektorn – alltså själva oljeutvinningen. Deras timing är strategisk. Med ett inflationsjusterat oljepris som enligt Lindvall är lägre än på 1970-talet, men med fortsatt växande efterfrågan globalt, ser de stora möjligheter att förvärva tillgångar till attraktiva priser.

Perthro har redan säkrat bevisade oljereserver i Alberta, Kanada – en region med rik oljehistoria. Bolaget tittar även på ytterligare projekt i Oman och Brasilien, där Lindvall har tidigare erfarenhet. Enligt honom är marknadsförutsättningarna idealiska: världens efterfrågan på olja ökar, medan utbudet inte hänger med. Produktionen från befintliga oljefält minskar med cirka fem procent per år, samtidigt som de största oljebolagen har svårt att ersätta de reserver som produceras.

”Det här skapar en öppning för nya aktörer som kan agera snabbare, tänka långsiktigt och agera med kapitaldisciplin”, säger Lindvall.

Perthro vill fylla det växande gapet på marknaden – med fokus på hållbar tillväxt, hög avkastning och effektiv produktion. Med Lindvalls meritlista och branschkunskap hoppas bolaget nu kunna bli nästa svenska oljebolag att sätta avtryck på världskartan – och på börsen.

Fortsätt läsa

Nyheter

Oljan, guldet och marknadens oroande tystnad

Publicerat

den

Oljepriset är åter i fokus på grund av kriget i Mellanöstern. Är marknadens tystnad om de stora riskerna, det som vi egentligen verkligen bör oroa oss för? Och varför funderar Tyskland på att plocka hem sin guldreserv från New York? I veckans avsnitt av Världsekonomin pratar Katrine Kielos och Henrik Mitelman om olja, tystnad och guld. Europa är ju mer beroende av oljepriset än USA, hur orolig ska man vara för att det stiger? En krönika i Financial Times lyfte nyligen “marknadens oroande tystnad”, den syftade på skillnaden mellan den dystra geopolitiska utvecklingen i världen och en marknad som samtidigt återhämtat sig 20 procent sen början av april, trots tullkriget. Vad säger marknadens tystnad egentligen? I Tyskland pågår en debatt om att plocka hem sin guldreserv från USA. Handlar det om bristande förtroende för Donald Trump – och kan det rentav ha något med “hämndskatten” att göra?

Fortsätt läsa

Nyheter

Domstolen ger klartecken till Lappland Guldprospektering

Publicerat

den

Bergvägg

Mark- och miljödomstolen har idag meddelat dom i målet om Stortjärnhobbens bearbetningskoncession. Beslutet innebär att Lappland Guldprospektering får tillträde till området – ett avgörande steg mot framtida gruvbrytning i regionen.

Bearbetningskoncessionen för Stortjärnhobben är en central del i Lappland Guldprospekterings långsiktiga satsning på hållbar gruvutveckling i området. Projektet har varit föremål för juridisk prövning och dagens dom ger nu tydlighet kring markanvändningen.

”Vi är mycket nöjda över beslutet och ser nu fram emot att kunna lägga i nästa växel vad gäller utvecklingen av Stortjärnhobbens guldprojekt. Domstolens beslut är ett synnerligen viktigt steg och ger oss nu rätten att nyttja och förfoga över området”, säger VD Fredrik Johansson.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära