Nyheter
Elfenbenskusten stoppar terminsförsäljningen av kakao när regnen drabbar produktionen

Elfenbenskusten har slutat sälja kakao på termin för leverans under säsongen 2023-2024. Detta beslut kom efter att kraftiga regn har översvämmat kakaoodlingar i landet de senaste veckorna, säger chefen för landets kakaotillsynsmyndighet. Elfenbenskusten är världens främsta kakaoproducent.
Kakaopriserna handlas för närvarande på rekordnivåer på grund av oro över leveransproblem Av den anledningen kommer försäljningsstoppet att komma som ett hårt slag för Elfenbenskusten. Enligt FN svarar kakao för 40 procent av landets exportintäkter.
Avstängningen kommer också att vara ett slag för köpare som stora råvaruhandelshus som Cargill och Olam och chokladtillverkare som Barry Callebaut, Hershey och Nestlé.
Den huvudsakliga kakaoskörden 2023 kommer att börja levereras till landets hamnar för export från och med oktober, säger Yves Brahima Kone, generaldirektör för Coffee and Cocoa Council (CCC). Han tillade att produktionen förväntas minska avsevärt.
”Vi förväntar oss mycket mindre kakao under den första delen av huvudskörden jämfört med den nuvarande säsongen. Vi hoppas att produktionen från januari till mars kommer att hjälpa till att balansera våra volymer, annars kommer det att bli ett problem”, sa Kone.
”Vi stoppade försäljningen för några dagar sedan eftersom vi inte är säkra på att ha tillräckligt med volym för att täcka försäljningen”, sa han.
Utbudsproblem
Oro över leveranser har drivit kakaoterminspriserna i London till högsta nivån på 46 år de senaste veckorna. Kakaopriset har stigit med mer än 27 procent sedan januari.
Elfenbenskusten är mitt i sin regnperiod från april till november. Kakaoodling kräver rikligt med regn varvat med långa soliga perioder. Utöver Elfenbenskusten har andra stora kakaoproducenter Ghana, Nigeria och Kamerun, som står för cirka 70 procent av den globala produktionen, har sett kraftiga tropiska skyfall de senaste veckorna.
Flera kakaoplantager i Elfenbenskustens kakaoodlingsregioner i sydväst och sydost översvämmades av skyfall mellan 15 maj och 10 juli. Det intensiva regnet piskade kakaoplantorna och fick de blommor, som förväntades utvecklas och bli de första kakaobaljorna av huvudskörden 2023-2024, att falla från träden.
Black pod disease
Brunröta eller black pod disease, en svampsjukdom som angriper kakaobaljor och träd, har börjat spridas på gårdar i Aboisso som ett resultat av de långvariga våta förhållandena. Även om det mesta av vattnet har dragit sig tillbaka, kämpar jorden för att absorbera regnet som föll de senaste veckorna, sa bönder.
”Brunröta går framåt överallt på grund av regnet” sa Kone från CCC. ”Vi sätter ihop ett team för att bedöma situationen mer objektivt. Det oroar oss och vi måste vidta åtgärder för att mildra det.”
Nyheter
Jonas Lindvall är tillbaka med ett nytt oljebolag, Perthro, som ska börsnoteras

Jonas Lindvall, ett välkänt namn i den svenska olje- och gasindustrin, är tillbaka med ett nytt företag – Perthro AB – som nu förbereds för notering i Stockholm. Med över 35 års erfarenhet från bolag som Lundin Oil, Shell och Talisman Energy, och som medgrundare till energibolag som Tethys Oil och Maha Energy, är Lindvall redo att än en gång bygga ett bolag från grunden.
Tillsammans med Andres Modarelli har han startat Perthro med ambitionen att bli en långsiktigt hållbar och kostnadseffektiv producent inom upstream-sektorn – alltså själva oljeutvinningen. Deras timing är strategisk. Med ett inflationsjusterat oljepris som enligt Lindvall är lägre än på 1970-talet, men med fortsatt växande efterfrågan globalt, ser de stora möjligheter att förvärva tillgångar till attraktiva priser.
Perthro har redan säkrat bevisade oljereserver i Alberta, Kanada – en region med rik oljehistoria. Bolaget tittar även på ytterligare projekt i Oman och Brasilien, där Lindvall har tidigare erfarenhet. Enligt honom är marknadsförutsättningarna idealiska: världens efterfrågan på olja ökar, medan utbudet inte hänger med. Produktionen från befintliga oljefält minskar med cirka fem procent per år, samtidigt som de största oljebolagen har svårt att ersätta de reserver som produceras.
”Det här skapar en öppning för nya aktörer som kan agera snabbare, tänka långsiktigt och agera med kapitaldisciplin”, säger Lindvall.
Perthro vill fylla det växande gapet på marknaden – med fokus på hållbar tillväxt, hög avkastning och effektiv produktion. Med Lindvalls meritlista och branschkunskap hoppas bolaget nu kunna bli nästa svenska oljebolag att sätta avtryck på världskartan – och på börsen.
Nyheter
Oljan, guldet och marknadens oroande tystnad

Oljepriset är åter i fokus på grund av kriget i Mellanöstern. Är marknadens tystnad om de stora riskerna, det som vi egentligen verkligen bör oroa oss för? Och varför funderar Tyskland på att plocka hem sin guldreserv från New York? I veckans avsnitt av Världsekonomin pratar Katrine Kielos och Henrik Mitelman om olja, tystnad och guld. Europa är ju mer beroende av oljepriset än USA, hur orolig ska man vara för att det stiger? En krönika i Financial Times lyfte nyligen “marknadens oroande tystnad”, den syftade på skillnaden mellan den dystra geopolitiska utvecklingen i världen och en marknad som samtidigt återhämtat sig 20 procent sen början av april, trots tullkriget. Vad säger marknadens tystnad egentligen? I Tyskland pågår en debatt om att plocka hem sin guldreserv från USA. Handlar det om bristande förtroende för Donald Trump – och kan det rentav ha något med “hämndskatten” att göra?
Nyheter
Domstolen ger klartecken till Lappland Guldprospektering

Mark- och miljödomstolen har idag meddelat dom i målet om Stortjärnhobbens bearbetningskoncession. Beslutet innebär att Lappland Guldprospektering får tillträde till området – ett avgörande steg mot framtida gruvbrytning i regionen.
Bearbetningskoncessionen för Stortjärnhobben är en central del i Lappland Guldprospekterings långsiktiga satsning på hållbar gruvutveckling i området. Projektet har varit föremål för juridisk prövning och dagens dom ger nu tydlighet kring markanvändningen.
”Vi är mycket nöjda över beslutet och ser nu fram emot att kunna lägga i nästa växel vad gäller utvecklingen av Stortjärnhobbens guldprojekt. Domstolens beslut är ett synnerligen viktigt steg och ger oss nu rätten att nyttja och förfoga över området”, säger VD Fredrik Johansson.
-
Nyheter4 veckor sedan
USA slår nytt produktionsrekord av naturgas
-
Analys4 veckor sedan
All eyes on OPEC V8 and their July quota decision on Saturday
-
Nyheter2 veckor sedan
Stor uppsida i Lappland Guldprospekterings aktie enligt analys
-
Nyheter3 veckor sedan
Brookfield ska bygga ett AI-datacenter på hela 750 MW i Strängnäs
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommaren inleds med sol och varierande elpriser
-
Nyheter4 veckor sedan
OPEC+ ökar oljeproduktionen trots fallande priser
-
Nyheter3 veckor sedan
Silverpriset släpar efter guldets utveckling, har mer uppsida
-
Nyheter3 veckor sedan
Tradingfirman XTX Markets bygger datacenter i finska Kajana för 1 miljard euro