Nyheter
Dödsdömd råvara i rampljuset

2018 startade med rapporter från forskare som varnade för att kakaoplantan kan komma att försvinna under det närmaste årtiondet, detta som ett resultat av klimatförändringar.
Varningar om utrotning av kakaoplattan
De börshandlade produkterna för kakao såg under januari stora omsättningsökningar. Många medier har publicerat artiklar som innehåller förutsägelser om att kakao är en dödsdömd råvara som kommer att vara utrotad år 2050, vilket i sin tur skulle få effekt på ETCer och certifikat med kakao som underliggande tillgång.
Forskare har hävdat att odlingsområden med förutsättningar som är bra för att odla kakaoplantor kan försvinna under de kommande årtiondena, eftersom klimatet blir varmare och torrare i Ghana och Elfenbenskusten, världens största kakaoproducenter.
Klimatvarningen har hittills inte påverkat de börshandlade produkterna för kakao. iPath Bloomberg Cocoa har uppvisat en relativt oförändrad kurs den senaste månaden. Kakaopriset ligger cirka 40 procent under den toppnotering som denna råvara noterade för två år sedan. Faktum är att kakaomarknaden har drabbats av ett överutbud de senaste åren, vilket lett till den branta prisnedgången.
Investerarna tar varningen med en nypa salt
Investerare har uppenbarligen tagit nyheterna om kakaoplantans hotade framtid med en nypa salt. Det har kommit varningar tidigare och utbudet har hittills fortsatt att växa. Dessutom avsatte chokladtillverkaren Mars nyligen en miljard dollar till ett forskningsprogram som syftar till att genetiskt modifiera kakaoplantan. Detta skulle göra det möjligt för den att överleva under hårda förhållanden. Om programmet är framgångsrikt kanske varningarna inte uppfylls.
Dessutom odlas kakaoväxten i många andra delar av världen, inte bara i Ghana och Elfenbenskusten, regionerna förväntas mest påverkas av klimatförändringen. Sydamerikanska länder som Brasilien, Ecuador och Colombia är bland de 20 största tillverkarna i världen.
Leveranser av kakaobönor kan dock komma att bli lidande under de närmaste åren då många bönder har kämpat med att få lönsamhet i sin odling med dagens låga kakaopris. En effekt av detta skulle kunna vara att de styr över sin produktion från kakao till andra, mer lönsamma, odlingar. Detta skulle kunna få kakaopriset att stiga eftersom utbudet då skulle minska.
Nyheter
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,
Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.
Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Nyheter
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.
Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.
Kinas elproduktion kom i augusti från:
Fossil energi | 67 % |
Vattenkraft | 16 % |
Vind och Sol | 13 % |
Kärnkraft | 5 % |
Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.
Nyheter
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.
-
Nyheter4 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Analys4 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys4 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September