Följ oss

Nyheter

De kinesiska smältverken återvänder till marknaden

Publicerat

den

Metallen och råvaran tenn

Trots betydande minskningar av tennförbrukningen tidigare på året har efterfrågan på metallen i Kina återhämtat sig väl. Många kinesiska smältverk inklusive Yunnan Tin var stängda för underhåll under perioden juni och juli vilket ledde till att landet fick importera stora mängder raffinerat tenn.

Konsverburkar av råvaran tenn

De stora smältverken har dock återupptagit produktionen även om efterfrågan fortfarande ligger något under vanliga nivåer. Detta har stängt det arbitrage mellan priserna på LME-SHFE, vilket gör importen av tenn mindre attraktivt för de kinesiska råvaruhandlarna. Som ett resultat minskade importen av tenn med 87 procent från månad till månad, till 348 ton. Detta är den lägsta siffran sedan november 2019. I själva verket blev Kina nettoexportör av tenn i augusti 2020 med en export som var cirka 325 ton högre än inkommande material. Denna situation har inte inträffat sedan oktober 2019.

Återhämtningen i tennefterfrågan har varit relativt stark de senaste månaderna. Industriproduktionen i Kina är nu tillbaka till nivåerna som fanna före COVID, medan tennspecifika indikatorer – som försäljning av kommunikationsutrustning – ökar med 25 procent jämfört med samma period föregående år. Med den kinesiska efterfrågan som generellt sett väntas fortsätta sin återhämtning kommer smältverk i landet att behöva matcha produktionen. Det kan emellertid bli en utmaning. Myanmar kämpar fortfarande för att konsekvent leverera tennkoncentrat.

Myanmars tenngruvor översvämmade

Tidigare på året hade gränsen mellan Myanmar och Kina strikta COVID-begränsningar, vilket minskade exporten. Nu är mer än hälften av Myanmars gruvor översvämmade. Som ett resultat importerades bara 1900 ton tennkoncentrat till Kina från Myanmar i augusti, en minskning med 45 procent per månad och 36 procent jämfört med året innan.

Situationen i Myanmar kommer sannolikt att fortsätta under hela september och oktober, vilket kan sätta press på råvaruförsörjningen i landet. Detta i sin tur kommer sannolikt att öka importen av raffinerat tenn eller dra ner lagren på Shanghai Futures Exchange. Lagren som hålls i Shanghai har redan börjat falla, med lagernivåer som har sjunkit med över 20 procent under de senaste två veckorna.

Nyheter

Ryska militären har skjutit ihjäl minst 11 guldletare vid sin gruva i Centralafrikanska republiken

Publicerat

den

Afrikanska kontinenten med ryska flaggan i bakgrunden

Ryska militären har skjutit ihjäl minst 11 guldletare vid den ryska militärens guldgruva i Ndassima i Centralafrikanska republiken. Händelsen inträffade på onsdagskvällen, cirka 45 mil öster om huvudstaden Bangui. Offren ska ha varit unga personer från byar i området som olovligen tagit sig in på gruvområdet i jakt på guldfyndigheter.

Enligt hjälparbetare, som valt att vara anonyma av rädsla för repressalier, sköts de flesta av offren ihjäl på platsen. Flera personer uppges fortfarande vara saknade enligt AP. Ryska militären har tidigare anklagats för människorättsbrott och avrättningar i landet.

Rysslands militära närvaro i Afrika ska gå med vinst, eller i alla fall minst vara självfinansierande. Militären får därför ofta råvarutillgångar att utvinna i utbyte för sina tjänster. En fördel Ryssland har i sin råvaruverksamhet i Afrika är att de har straffrihet.

Fortsätt läsa

Nyheter

Kina har ökat sin produktion av naturgas enormt, men konsumtionen har ökat ännu mer

Publicerat

den

Spis som använder naturgas

Sedan början av 00-talet har Kina konverterat de flesta hushåll i städerna till att använda naturgas istället för kol för matlagning och uppvärmning, en medveten politik för att minska luftföroreningarna i städerna.

För att tillgodose all extra konsumtion har Kina ökat den inhemska produktionen niofaldigt till 183 miljoner ton 2024 från 20 miljoner ton 2000.

Trots detta har produktionen inte vuxit tillräckligt snabbt för att möta all extra konsumtion och importen ökade kraftigt till 137 miljoner ton 2024 från noll 2006.

Kina var beroende av import för att täcka 43 procent av sin totala konsumtion 2024, en ökning från 30 procent 2014 och 11 procent 2010.

Nedan är en grafik gjord av John Kemp på JKempEnergy som visar hur kinas produktion av naturgas har ökat, men att konsumtionen har ökat ännu mer. Linjen visar nettoimporten.

Kinas produktion, konsumtion och import av naturgas
Fortsätt läsa

Nyheter

Kina skärper kontrollen av sällsynta jordartsmetaller, vill stoppa olaglig export

Publicerat

den

Rare Earth Elements, REE

Kina meddelar att landet intensifierar insatserna mot olaglig export av sällsynta jordartsmetaller. Det kinesiska säkerhetsministeriet anklagar utländska underrättelsetjänster för att samarbeta med smugglare som försöker dölja materialens ursprung genom att felmärka eller gömma dem i exempelvis plastdockor och keramik.

Åtgärderna kommer bara veckor efter att USA och Kina kommit överens om att underlätta amerikansk import av dessa råvaror från Kina. Enligt rapporter används transitländer som Thailand och Mexiko för att undvika exportkontroller.

Kina är världens dominerande leverantör av sällsynta jordartsmetaller och har tidigare infört restriktioner som svar på höjda amerikanska tullar. I april infördes tillståndskrav vid export av sju sådana ämnen, vilket lett till leveransförseningar globalt.

Samtidigt signalerar Kina viss flexibilitet i godkännandeprocessen, som en del i pågående handelsförhandlingar med USA. En tillfällig paus i tullhöjningar gäller till 12 augusti, då ett nytt handelsavtal väntas diskuteras.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära