Nyheter
Bullion Vault, Rothschilds egen guldbörs

Små snabba fiskebåtar i nattens mörker och brevduvor är inte vad vi i dag förknippar med guldhandel, men för bara tvåhundra år sedan var detta mycket vanliga arbetsredskap när bröderna Rothschild drog fördel av olika arbitrage och gjorde valuta-, guld- och spekulationsaffärer mellan Frankrike och Storbritannien.
Dagens guldhandel sker istället oftast över Internet och utan de logistiska problem och fysiska ansträngningar som bröderna Rothschild utsatte sig för när de försökte – och lyckades – dra fördel av sin marknadstro. Det finns ett antal olika aktörer på både den svenska och internationella marknaden som erbjuder sina kunder handel i olika ädelmetaller, men ett av de mer framgångsrika företagen internationellt sett har faktiskt kopplingar till familjen Rothschild som nu fullbordar cirkeln. Sedan 2005 har Bullion Vault funnits på marknaden och fungerat som en Internetbaserad ädelmetallbörs.
Redan sedan starten har bolaget varit lönsamt, men det var först 2008 som den riktigt stora boomen kom, i samband med den så kallade finanskrisen, när fler och fler placerare sökte säkrare alternativ till de skakiga aktiemarknaderna. Samma år blev Bullion Vault medlem av London Bullion Market Association som representerar den största av världens fysiska guldmarknader. Bara ett år senare vann företaget Queens Award for Enterprise (Innovation) för sitt sätt att använda tekniken för att göra möjligheterna i de professionella guldmarknaderna tillgängliga för privatkunder. Det är framförallt bolagets flerspråkiga hemsida som klarar av att hantera ett antal olika valutor som låg bakom denna utmärkelse.
Fysisk lagring – Elektronisk handel
Bullion Vault, som ägs av det brittiska företaget Galmarley Ltd grundades av Paul Tustain och har sitt huvudkontor i London, men förvarar sina kunders ädelmetaller i valv i endera London, New York eller i Zürich beroende på kundens egna önskemål. Just förvaringen är vid sidan av att erbjuda handel med ädelmetaller en del av bolagets affärsidé. Vi har tidigare skrivit om att det i dag, trots ett betydligt högre guldpris, har uppstått en brist på valv i vilka guld kan förvaras. Bullion Vault erbjuder sina kunder att förvara deras ädelmetaller – som alltid förvaras skilt från bolagets egna handelslager – till en kostnad av från 4 GBP per månad, eller 0,12 procent av ädelmetallernas värde per år. Här skiljer sig Bullion Vault från många andra företag eftersom det verkligen finns fysiskt guld, det är inte frågan om digitala och elektroniska ädelmetaller som många av dess konkurrenter tillhandahåller.
Genom att ädelmetallerna finns i Bullion Vaults valv är det möjligt för de mer än 20.000 kunderna att när helst de vill köpa eller sälja detta med hjälp av ett par enkla knapptryckningar. Enligt uppgift ägde bolagets kunder mer än 20 ton guld, närmare 600.000 troy ounce, och över 62 ton silver.
World Gold Council och Augmentum Capital delägare
Sedan juni 2010 är WGC, World Gold Council (guldbranschens viktigaste marknadsutvecklingsorganisation) och Augmentum Capital, ett riskkapitalbolag där Lord Rothschild och familj äger en betydande minoritetsandel, delägare i Bullion Vaults moderbolag, Galmarley, efter att tillsammans ha investerat cirka 12,5 miljoner pund i bolaget. I och med att båda dessa har ett mycket gott rykte på guldmarknaderna och de dessutom har representation i styrelsen har detta bidragit till att attrahera ytterligare affärer men också att stärka bolagets strategiska ledning. En annan effekt av denna affär är att Bullion Vault är en preferred partner i WGC, World Gold Council, och rekommenderas för guldhandel av denna organisation.
Nyheter
Nickelmarknaden under fortsatt press – överskott väntas bestå till 2026

Nickelpriserna har fallit kraftigt de senaste åren, och enligt investmentbanken UBS ser återhämtningen ut att dröja. Trots en viss dämpning i produktionstakten och fördröjda projekt, kvarstår ett globalt överskott som väntas hålla i sig åtminstone till 2026.
Efter en period av kraftig utbyggnad och stora förväntningar kopplade till batterimarknaden har efterfrågan inte levt upp till hypen. Visserligen har nickel klarat sig bättre än många andra basmetaller, men efterfrågan räcker inte till för att absorbera det fortsatta utbudet.
Indonesien, världens största producent, förändrar också spelplanen. Tillväxten av låggradigt nickel (NPI) bromsar in, medan nya projekt för höggradigt nickel med HPAL-teknik nu tas i drift – mer lämpade för batteritillverkning, men som ändå ökar utbudet.
Stålindustrin, som är nicklets största kund, minskar sina inköp i både USA och Europa. Samtidigt växer batterisegmentet långsammare än väntat, utan att bidra med någon betydande uppsida.
Indonesiens regering har börjat strama åt exportkvoterna, vilket driver upp råvarukostnaderna och sätter press på producenter med lägre marginaler. Trots att cirka 250 000 ton i produktionsneddragningar har annonserats, räcker det inte för att återställa balansen.
UBS räknar med en global efterfrågetillväxt på 4-5 % per år fram till 2028, men med fortsatt stigande lager och priser nära produktionskostnaden, förblir marknaden överutbudspräglad.
För investerare innebär detta att nickelpriserna sannolikt kommer att förbli pressade under överskådlig tid. De dagar då batteriboomen drev priserna uppåt ser ut att vara över – nu väntar en långsam och kostnadsdriven väg tillbaka mot balans.
Nyheter
Westinghouse planerar tio nya stora kärnreaktorer i USA – byggstart senast 2030

Det amerikanska kärnkraftsbolaget Westinghouse meddelar planer på att bygga tio nya stora kärnreaktorer i USA, med byggstart planerad till senast 2030. Beskedet kom under en energikonferens med fokus på AI vid Carnegie Mellon University i Pittsburgh, där tillförordnade vd:n Dan Sumner presenterade satsningen direkt för president Donald Trump.
De nya reaktorerna som planeras är av modellen AP1000 – en avancerad tryckvattenreaktor som enligt Westinghouse kan leverera el till över 750 000 hushåll vardera.
Satsningen på kärnkraften sker i skenet av president Trumps nyligen utfärdade fyra exekutiva order från maj månad, som syftar till att fyrdubbla USA:s kärnkraftsproduktion till år 2050. Bland annat vill han se minst tio kärnkraftverk under uppförande inom 25 år och har beordrat en omfattande översyn av regelverket för kärnkraftsindustrin.
Samtidigt som Westinghouse presenterade sina planer tillkännagavs även investeringar på över 90 miljarder dollar i datacenter och energiinfrastruktur från ett brett spektrum av teknik-, energi- och finansföretag. Konferensen anordnades av senator Dave McCormick.
Westinghouse har tidigare haft en turbulent resa inom ny kärnkraft. De senaste reaktorerna som byggts i USA – två AP1000-enheter vid Vogtle-anläggningen i Georgia – blev kraftigt försenade och budgeten överskreds med hela 18 miljarder dollar. Projektet bidrog starkt till att Westinghouse tvingades begära konkurs 2017. Bolaget återhämtade sig dock och ägs idag av det kanadensiska uranbolaget Cameco och investeringsjätten Brookfield Asset Management.
För att minska risken för framtida förseningar och kostnadsöverdrag inleder Westinghouse nu ett samarbete med Google. Med hjälp av AI-teknik ska man effektivisera och standardisera byggprocessen för AP1000-reaktorerna, enligt bolaget.
Med de nya planerna tar USA ett stort steg mot att åter bygga ut sin kärnkraftskapacitet – något som både energipolitiker och industrin ser som nödvändigt för att möta framtidens elbehov och klimatmål.
Nyheter
Eurobattery Minerals förvärvar majoritet i spansk volframgruva

Eurobattery Minerals har tagit ett stort steg i sin utveckling genom att underteckna ett avtal om att förvärva en majoritetsandel i volframgruvan San Juan i Galicien, Spanien. Genom en investering på totalt 1,5 miljoner euro i det spanska bolaget Tungsten San Juan S.L. (TSJ), säkrar Eurobattery Minerals en ägarandel på 51 procent – och kontroll över projektet redan efter första delbetalningen.
Investeringen syftar till att bygga en pilotanläggning för mineralbearbetning och starta gruvdriften, som redan har alla nödvändiga licenser och ett preliminärt leveransavtal med Wolfram Bergbau und Hütten AG – en ledande volframproducent inom Sandvik-koncernen. Första leveranserna till Europa väntas ske under andra halvåret 2026, då även positivt kassaflöde förväntas genereras.
”Detta är en game-changer för oss. För första gången går vi från ett prospekteringsbolag till ett bolag med faktiskt intäktspotential inom en snar framtid,” säger VD Roberto García Martínez.
San Juan-projektet har bekräftade malmreserver på cirka 60 000 ton med en volframoxidhalt på 1,3 %. Volfram är en kritisk råvara med ökande strategisk betydelse för industri och försvar, och priset har stigit med över 40 % under 2025.
Med detta förvärv stärker Eurobattery Minerals både sin finansiella ställning och sin position som en europeisk leverantör av kritiska råmaterial – ett viktigt steg mot en hållbar och självförsörjande batterivärdekedja i Europa.
-
Nyheter4 veckor sedan
Mahvie Minerals växlar spår – satsar fullt ut på guld
-
Analys4 veckor sedan
A muted price reaction. Market looks relaxed, but it is still on edge waiting for what Iran will do
-
Nyheter3 veckor sedan
Jonas Lindvall är tillbaka med ett nytt oljebolag, Perthro, som ska börsnoteras
-
Nyheter3 veckor sedan
Oljan, guldet och marknadens oroande tystnad
-
Nyheter3 veckor sedan
Domstolen ger klartecken till Lappland Guldprospektering
-
Analys3 veckor sedan
Tightening fundamentals – bullish inventories from DOE
-
Nyheter2 veckor sedan
Ryska staten siktar på att konfiskera en av landets största guldproducenter
-
Nyheter2 veckor sedan
Sommarvädret styr elpriset i Sverige