Nyheter
AFRY får Vattenfalls uppdrag att utveckla den tekniska analysen för Juktans pumpkraftverk

För att möta det ökande behovet av fossilfri energi fortsätter Vattenfall att utreda möjligheterna till att återställa och förnya pumpkraftverket Juktan. AFRY har bidragit med miljökonsekvens- och teknisk beskrivning för ansökan till mark- och miljödomstolen och har tilldelats nytt kontrakt för vidare arbete med anläggningsutformning av pumpkraftverket.
Juktans pumpkraftverk ligger mellan sjöarna Storjuktan och Storuman i övre delen av Umeälven. Kraftverket var det första och största pumpkraftverket i Sverige och var i drift 1979–1996.
Vattenfall har nu lämnat in en ansökan till mark- och miljödomstolen i Umeå för ombyggnation av kraftverket. Förutsatt ett investeringsbeslut planeras driftsättning till år 2032. Juktan blir då Sveriges största pumpkraftverk med en produktionskapacitet på upp till 315 MW.
Under projektets förstudiefas har AFRY ansvarat för utredning och beslutsunderlag för projektets fortsättning, samt miljökonsekvensbeskrivning och teknisk beskrivning för ombyggnation.
I kommande fas av projektet kommer AFRY att genomföra tekniska utredningar för att optimera anläggningens prestanda och säkerhet. Detta inkluderar kraftstationens ombyggnad, hydromekaniska beräkningar för att säkerställa vattenvägarna, utveckling av kravspecifikationer och upphandlingsdokument för ny turbin och generator. Tillsammans med Vattenfall och Svenska Kraftnät ska AFRY även ta fram en RFG-utredning (krav för nätanslutning av generatorer).
─ Vi är mycket stolta över att bidra med vår globala expertis inom pumpkraft i projektet, där en del av Sveriges historia återupplivas. Denna typ av storskalig energilagring är viktig för att möjliggöra de industrisatsningar som pågår i norra Sverige. I en global kontext är pumpkraft centralt för möjligheten att ställa om, säger Elon Hägg, VP and Head of Business Area Hydro på AFRY.
─ Genom dessa insatser säkerställer AFRY att Vattenfall får de tekniska underlag som behövs för att kunna ta ett investeringsbeslut. Juktan kan bli ett viktigt bidrag för att öka kapaciteten i Sveriges framtida energisystem, säger Miriam Mesquine, affärsområdeschef Hydro Sverige på AFRY.
Projekttiden är pågående och driftsättning planeras vid ett investeringsbeslut till år 2032.
Om pumpkraftverk
- Vattenkraften balanserar elsystemet och reglerar icke planerbar elproduktion.
- Ett pumpkraftverk är en särskild form av vattenkraftverk som lagrar energi i form av vatten som pumpas upp till ett vattenmagasin och kan producera elenergi när den behövs.
- Ombyggnaden omfattar bland annat en ny turbin, generator, transformator och 400 kV ställverk ovan jord.
Nyheter
Uppgången i oljepriset planade ut under helgen

Oljepriset gick upp direkt när Israel attackerade Iran förra veckan, men under helgen har prisutvecklingen planat ut trots att konflikten tilltagit. Thina Saltvedt, energianalytiker på Nordea, kommenterar utvecklingen och vad som kan hända framåt.
Nyheter
Låga elpriser i sommar – men mellersta Sverige får en ökning

Snittpriset på el väntas landa på cirka 30 öre per kilowattimme i sommar – i nivå med fjolåret. Men i elområde SE3, där bland annat Stockholm ingår, väntas priserna stiga med 70 procent till följd av att kärnkraftreaktorn Oskarshamn 3 står still. Samtidigt pressar höga vattennivåer ner priserna i norra Sverige. Det visar Bixias elprisprognos för sommaren.

Väderprognoserna pekar på normala förhållanden i Skandinavien. Men det blöta vädret under förra hösten och vintern har fyllt vattenmagasinen rejält, vilket bidrar till låga och stabila elpriser under juni till augusti.
– Att vi går in i sommaren med välfyllda vattenmagasin borgar för riktigt låga elpriser, särskilt i norr. I kombination med låg elförbrukning minimeras risken för några större prischocker i sommar, säger Johan Sigvardsson, analytiker på Bixia.
Ner i norr, upp i syd
Det ovanligt stora vattenöverskottet både i Sverige och Norge fortsätter att pressa priserna norra Sverige. I SE1 och SE2 väntas elpriserna landa på 13–14 öre per kilowattimme, jämfört med 18 öre i fjol.
I mellersta Sverige, elområde SE3, väntas elpriset i stället stiga till cirka 32 öre per kilowattimme, vilket är 70 procent högre än förra sommaren. Orsaken är att underhållet av kärnkraftsreaktorn Oskarshamn 3 förlängts till den 15 augusti, vilket minskar den planerbara elproduktionen.
Även SE4, längst i söder, påverkas av den reducerade kärnkraftsproduktionen, då kopplingen till kontinentens högre elpriser blir större. Här väntas elpriset landa på cirka 50 öre per kilowattimme vilket är i linje med fjolåret.
– Om inte underhållet i Oskarshamn förlängts hade vi för ovanlighetens skull haft full kärnkraftsproduktion i både Sverige och Finland i sommar. Nu får vi istället ett underskott som höjer priserna i mellersta och södra Sverige, säger Johan Sigvardsson.
Under sommaren väntas också många så kallade minustimmar – timmar med negativt elpris – framför allt mitt på dagen när solkraften är som mest effektiv.
– En riktigt het sommardag kan solkraften stå för 80-90 procent av det tyska elbehovet under dagtid. Då blir ankkurvan djup och vi får negativa priser, vilket såklart pressar ner dygnsmedelpriset och gör att vi i Norden kan importera billigt, säger Johan Sigvardsson.
Europa kan pressa upp priserna till hösten
Samtidigt visar prognoser att södra Europa går mot en varm och torr sommar, vilket kan påverka elmarknaden längre fram.
– Hetare väder ökar behovet av luftkonditionering och elförbrukningen stiger. Det innebär att gaslagren inte fylls på i samma takt under påfyllnadssäsongen och efterfrågan i höst lär öka, vilket kan driva upp elpriserna i Europa till hösten och påverka även oss i Sverige, säger Johan Sigvardsson.
Elpriset juni-augusti 2025 jämfört med 2024
Elområde | 2024 (utfall) | 2025 (prognos) |
Systempris | 27 öre | 29 öre |
SE1 | 18 öre | 14 öre |
SE2 | 18 öre | 13 öre |
SE3 | 19 öre | 32 öre |
SE4 | 51 öre | 50 öre |
Nyheter
Stor uppsida i Lappland Guldprospekterings aktie enligt analys

Impala Nordic har gjort en uppdragsanalys på Lappland Guldprospektering, som noterades på Spotlight förra hösten, där man ser en rejält uppsida i aktien.
Lappland Guldprospektering är ett svenskt bolag verksamt inom guldprospektering med fokus på att utveckla och bedriva guldbrytning i större skala i Sverige och övriga Norden. Bolaget har som målsättning att bli en betydande guldproducent, där bolagets nyckelpersoner besitter en mångårig erfarenhet av utveckling och drift av gruvor över hela världen.
Bolaget drivs med väldigt slimmad kostnadsbas, som understiger 1 miljon kronor per kvartal. Således har bolaget en betydande runway med nuvarande kassa, som uppgick till cirka 18 miljoner kronor i utgången av Q1 2025.
”Vi ser det som möjligt att Bolaget kan etablera en gruvverksamhet i huvudprojektet Stortjärnhobben inom 3–4 år, vilket skulle innebära kassaflöden under många år framöver. Om Bolaget lyckas med sitt mål att klassificera en mineralresurs på 500 000 troy ounce (uns) ser vi potential till betydande uppvärdering baserat på värderingen av bolag som varit i liknande skede. Vi bedömer att uppsidan motsvarar ett börsvärde på minst 500 MSEK, drygt 400 % över dagens värdering.”
-
Nyheter4 veckor sedan
Förenade Arabemiraten siktar på att bygga ett datacenter på 5 GW, motsvarande fem stora kärnkraftsreaktorer
-
Analys4 veckor sedan
A lower oil price AND a softer USD will lift global appetite for oil
-
Nyheter4 veckor sedan
Samtal om när oljepriserna vänder och gruvindustrins största frågor
-
Analys3 veckor sedan
Brent steady at $65 ahead of OPEC+ and Iran outcomes
-
Analys4 veckor sedan
An Israeli attack on Iran moves closer as Trump’s bully-diplomacy has reach a dead end
-
Nyheter2 veckor sedan
USA slår nytt produktionsrekord av naturgas
-
Analys4 veckor sedan
A shift to surplus will likely drive Brent towards the 60-line and the high 50ies
-
Analys2 veckor sedan
All eyes on OPEC V8 and their July quota decision on Saturday