Nyheter
Elpriset i februari – det lägsta på 20 år

Elpriserna på den nordiska elbörsen Nordpool ligger just nu på omkring 14 öre per kilowattimme. Under februari har vi för första gången haft negativa elpriser i Sverige och två vindkraftsrekord har slagits. Enligt elbolaget Bixias prognos kommer snittpriset i februari hamna på 14 öre, vilket är det lägsta sedan år 2000. Förra året låg februaripriset på 48 öre.
Bra för villaägarna, men de rekordlåga elpriserna gör det tufft för vindkraftsbolagen som drabbas av förluster då även elcertifikatpriserna är låga. Den 10 februari fick vi för första gången i historien negativa elpriser i Sverige under några timmar. Den sammanlagda ersättningen till vindkraftsbolagen täcker i nuläget inte investeringskostnaden.

Det är det milda, blöta och blåsiga vädret i kombination med att den svenska vindkraften har byggts ut kraftigt som gör att vi har ovanligt låga elpriser och stundtals till och med negativa. Utbudet är större än efterfrågan.
– I helgen då ytterligare hårda vindar drog in fick vi återigen ett nytt vindkraftsproduktionsrekord på dygnsbasis närmare bestämt under lördagen den 22 februari med 356 GWh och täckte det dygnet drygt 30 procent av elanvändningen, säger Johan Sigvardsson, analytiker på Bixia.
Extremt mycket vatten
Temperaturerna i landet ligger 5-6 grader över det normala för årstiden vilket gör att elanvändningen går ner. I de södra delarna har vi gått direkt från höst till vår då vintern lyser med sin frånvaro. Samtidigt som flertalet intensiva lågtryck, med kraftig vind och mycket nederbörd gör att elproduktionen från vindkraftverken ökar och vattenmagasinen fylls på än mer. Den rikliga mängden nederbörd den senaste perioden har lett till att SMHI utfärdat klass-2 varning i stora delar av södra Sverige samt klass-3 varning i Kronoberg och Hallands län.
– Det är inte bara hög vindkraftsproduktion som pressar elpriset utan att vattenmagasinen är till brädden fyllda. På vissa håll är det riktigt besvärligt. Vi har en historiskt extremt hög hydrologisk balans på 17 TWh. Prognosen ligger kring 20 TWh, säger Johan Sigvardsson.
Nästan lika mycket vindkraft som kärnkraft
Hittills i februari har vindkraftverken i Sverige producerat ungefär lika mycket el som kärnkraftverken.
– Att vindkraften har producerat nästan lika mycket som kärnkraften under en så här lång period är en ny situation. Det beror på att det under förra året byggdes så många nya vindkraftverk som nu tagits i bruk. Hade vi inte haft så mycket vindkraft så hade priserna på el inte varit lika låga som nu, säger Johan Sigvardsson.
Under februari räknar Bixia med att vindkraften står för cirka 17 procent av elanvändningen, kärnkraften för 20 procent och vattenkraften täcker cirka 55 procent.
Nyheter
Jonas Lindvall är tillbaka med ett nytt oljebolag, Perthro, som ska börsnoteras

Jonas Lindvall, ett välkänt namn i den svenska olje- och gasindustrin, är tillbaka med ett nytt företag – Perthro AB – som nu förbereds för notering i Stockholm. Med över 35 års erfarenhet från bolag som Lundin Oil, Shell och Talisman Energy, och som medgrundare till energibolag som Tethys Oil och Maha Energy, är Lindvall redo att än en gång bygga ett bolag från grunden.
Tillsammans med Andres Modarelli har han startat Perthro med ambitionen att bli en långsiktigt hållbar och kostnadseffektiv producent inom upstream-sektorn – alltså själva oljeutvinningen. Deras timing är strategisk. Med ett inflationsjusterat oljepris som enligt Lindvall är lägre än på 1970-talet, men med fortsatt växande efterfrågan globalt, ser de stora möjligheter att förvärva tillgångar till attraktiva priser.
Perthro har redan säkrat bevisade oljereserver i Alberta, Kanada – en region med rik oljehistoria. Bolaget tittar även på ytterligare projekt i Oman och Brasilien, där Lindvall har tidigare erfarenhet. Enligt honom är marknadsförutsättningarna idealiska: världens efterfrågan på olja ökar, medan utbudet inte hänger med. Produktionen från befintliga oljefält minskar med cirka fem procent per år, samtidigt som de största oljebolagen har svårt att ersätta de reserver som produceras.
”Det här skapar en öppning för nya aktörer som kan agera snabbare, tänka långsiktigt och agera med kapitaldisciplin”, säger Lindvall.
Perthro vill fylla det växande gapet på marknaden – med fokus på hållbar tillväxt, hög avkastning och effektiv produktion. Med Lindvalls meritlista och branschkunskap hoppas bolaget nu kunna bli nästa svenska oljebolag att sätta avtryck på världskartan – och på börsen.
Nyheter
Oljan, guldet och marknadens oroande tystnad

Oljepriset är åter i fokus på grund av kriget i Mellanöstern. Är marknadens tystnad om de stora riskerna, det som vi egentligen verkligen bör oroa oss för? Och varför funderar Tyskland på att plocka hem sin guldreserv från New York? I veckans avsnitt av Världsekonomin pratar Katrine Kielos och Henrik Mitelman om olja, tystnad och guld. Europa är ju mer beroende av oljepriset än USA, hur orolig ska man vara för att det stiger? En krönika i Financial Times lyfte nyligen “marknadens oroande tystnad”, den syftade på skillnaden mellan den dystra geopolitiska utvecklingen i världen och en marknad som samtidigt återhämtat sig 20 procent sen början av april, trots tullkriget. Vad säger marknadens tystnad egentligen? I Tyskland pågår en debatt om att plocka hem sin guldreserv från USA. Handlar det om bristande förtroende för Donald Trump – och kan det rentav ha något med “hämndskatten” att göra?
Nyheter
Domstolen ger klartecken till Lappland Guldprospektering

Mark- och miljödomstolen har idag meddelat dom i målet om Stortjärnhobbens bearbetningskoncession. Beslutet innebär att Lappland Guldprospektering får tillträde till området – ett avgörande steg mot framtida gruvbrytning i regionen.
Bearbetningskoncessionen för Stortjärnhobben är en central del i Lappland Guldprospekterings långsiktiga satsning på hållbar gruvutveckling i området. Projektet har varit föremål för juridisk prövning och dagens dom ger nu tydlighet kring markanvändningen.
”Vi är mycket nöjda över beslutet och ser nu fram emot att kunna lägga i nästa växel vad gäller utvecklingen av Stortjärnhobbens guldprojekt. Domstolens beslut är ett synnerligen viktigt steg och ger oss nu rätten att nyttja och förfoga över området”, säger VD Fredrik Johansson.
-
Analys4 veckor sedan
Brent steady at $65 ahead of OPEC+ and Iran outcomes
-
Nyheter4 veckor sedan
USA slår nytt produktionsrekord av naturgas
-
Analys4 veckor sedan
All eyes on OPEC V8 and their July quota decision on Saturday
-
Nyheter2 veckor sedan
Stor uppsida i Lappland Guldprospekterings aktie enligt analys
-
Nyheter3 veckor sedan
Brookfield ska bygga ett AI-datacenter på hela 750 MW i Strängnäs
-
Nyheter3 veckor sedan
Sommaren inleds med sol och varierande elpriser
-
Nyheter4 veckor sedan
OPEC+ ökar oljeproduktionen trots fallande priser
-
Nyheter2 veckor sedan
Silverpriset släpar efter guldets utveckling, har mer uppsida