Följ oss

Nyheter

Miljardär tror att guldpriset stiger till 5 000 dollar

Publicerat

den

Guldtackor - Positiv prognos för guldpriset enligt Ingemar Carlsson

Sedan i förra veckan är ytterligare en miljardär positiv till guldpriset. Thomas Kaplan, ordförande och chefsinvesterare för Electrum Group, sade i en intervju med Bloomberg att han tror att guldet står inför en flera decennier lång kursuppgång. Denna miljardär tror att guldpriset stiger till 5 000 dollar under den kommande tjurmarknaden. Kaplan är också ordförande för Novagold Resources (NYSE: NG, TSX: NG).

Guldtackor som tillhör tysklands centralbank

Även om Kaplan är positiv till guld så sade han också att han kunde se lägre priser på kort sikt. Han gör bedömningen att vi kan se hur guldkursen kan komma att falla med 100 USD per troy ounce innan uppgången kommer.

Hans kommentarer kommer i en tid när guldpriserna har fastnat i ett intervall mellan stödet på 1 270 dollar per ounce och motståndet på 1 300 dollar per ounce. För närvarande kämpar guldpriset när de amerikanska obligationsräntorna har sjunkit till sin lägsta nivå sedan mitten av september 2017.

Den senaste fondförvaltaren som hoppar på guldtåget

Kaplan är bara den senaste fondförvaltaren att hoppa på guldvagnen. Tidigare denna månad visade SEC-registeringar att Ray Dalios hedgefond Bridgewater Associates ökade innehaven i både SPDR Gold Shares (NYSE: GLD) och iShares Gold Trust (NYSE: IAU) under första kvartalet 2019.

David Einhorn, grundare av Greenlight Capital, upprepade också sin positiva syn på guld i en konversation med Kitco News under Sohn Investeringskonferensen. ”Jag äger guld, och jag kommer aldrig att göra mig av med det. Jag hoppas att jag aldrig behöver använda det”, sade han. Jeffrey Gundlach, grundare av DoubleLine Capital, uttryckte också en långsiktig affinitet för den gula metallen under konferensen. ”Jag älskar guld. Jag har ägt guld sedan denna råvara handlades på 300 USD per ounce” sade han.

Nyheter

Aktier i guldbolag laggar priset på guld

Publicerat

den

Graf som jämför priset på guld och guldaktier

Sedan år 2013 har aktierna i bolag som producerar guld inte alls hängt med prisutvecklingen på guld. I takt med att guldpriset har stigit så har avståndet bara blivit större. Detta trots att riskaptiten på aktiemarknaden i stort är högt.

I diagrammet jämförs priset på guld med Arca Gold Bugs Index, där indexet består av flera av de största guldbolagen.

Fortsätt läsa

Nyheter

Guld når sin högsta nivå någonsin, nu även justerat för inflation

Publicerat

den

Diagram som visar att guld slagit ett nytt rekord även justerat för inflation

Guld har slagit prisrekord efter prisrekord det senaste året och nu har ädelmetallen tagit det hela till en ny nivå. När man mäter priser över längre tid kan det vara relevant att justera för inflation. Inflation kan mätas på många olika sätt, men vad guldet nu har gjort är att passera alla sätt och nå sin högsta nivå någonsin oavsett vad.

Det har varit en pristopp från år 1980 som har varit högre när man justerat för inflation, men även den har alltså nu fått se sig överträffad.

Fortsätt läsa

Nyheter

Mahvie Minerals i en guldtrend

Publicerat

den

En traditionell gruva som skiner med guld

Mahvie Minerals är inriktade på guld och med ett guldpris som rusat i höjden och inte visar några tecken på att avta så har företaget hamnat i en trevlig position. VD Per Storm presenterar verksamheten och svarar på frågor.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära