Följ oss

Nyheter

Järnmalmspriset föll till under 100 dollar

Publicerat

den

Järnmalmspriset föll till under 100 dollar på spotmarknaden under fredagen. Detta trots nyheter om att stålproduktionen i Kina fortsatt att stiga under början av augusti 2012.

Järnmalm som har tvättatsDet är första gången priset på järnmalm sjunkit under 100 dollar sedan 2009 då marknaden stannade upp på grund av den globala ekonomiska krisen. Analytiker säger att siffrorna verkar bekräfta vad den statligt uppbackade institutionen China Iron and Steel Association (CISA) sade förra veckan om att landets stålproduktion kan komma att minska för första gången på 31 år.

Järnmalmspriset har fallit kontinuerligt de senaste veckorna från toppnoteringen år 2012 på 149 dollar per ton i april. Branschkunniga personer säger att orsaken är att kinesiska stålproducenter har stora lager av järnmalm.

Till detta kan läggas högre export från Australien, Brasilien, andra latinamerikanska producenter och Afrika, samt att ett förbud av järnmalmsproduktion i Karnataka (Indien) har tagits bort.

Prisutveckling på järnmalm

I diagrammet nedan visas hur priset på järnmalm har utvecklats från januari 2007 till mitten av augusti 2012, dvs prisfallet till under 100 dollar i fredags är inte med. Vi ser även hur aktiekurserna för Vale, Rio Tinto och BHP Billiton har utvecklats under samma period.

Utveckling på järnmalmspriset år 2007 till 2012

Nyheter

Mängden M1-pengar ökar kraftigt

Publicerat

den

Den globala tillgången på pengar ökar kraftigt. Mängden M1-pengar i Kina ökade med 4,6 procent jämfört med året tidigare och är på en ny rekordnivå. Även ökningstakten mot tidigare i år är högre. Kinas M1-mängd är nu dubbelt så stor som USA:s. Kinas M1 står nu för 33 procent av G10:s totala M1, vilket innebär att Kina nu är en betydande drivkraft till att öka den globala likviditeten.

Kommer stimulanserna att skapa inflation?

Graf över mängden M1-pengar
Fortsätt läsa

Nyheter

Fusionsföretag visar hur guld kan produceras av kvicksilver i stor skala – alkemidrömmen ska bli verklighet

Publicerat

den

Marathon Fusion i San Francisco har presenterat en lösning på hur alkemin att producera guld kan förverkligas. Detta genom att transmutera kvicksilver till guld. Det hela uppmärksammas även av Financial Times.

Marathon Fusion har tillkännagivit en lösning på alkemins tusenåriga stora utmaning: transmutationen av guld. Företaget uppger att deras metod är massivt skalbar, praktiskt genomförbar och ekonomiskt oemotståndlig.

I deuterium-tritium-fusion driver högenergetiska neutroner ”multiplikationsreaktioner” för att sluta bränslecykeln genom att producera det tritium som behövs för att upprätthålla driften. Genom att använda dessa neutroner för att driva en multiplikationsreaktion på kvicksilver-198, producerar företagets metod kvicksilver-197 som sedan sönderfaller på några dagar till den enda stabila isotopen av guld.

Med företagets metod kan kraftverk generera 5 000 kg guld per år, per gigawatt elproduktion (~2,5 GWth), utan att kompromissa med självförsörjningen av bränsle eller effekt.

18 år innan radioaktiviteten är borta

Guldet kan vara lätt radioaktivt efter att det har producerats och en uppskattning är att det kan behöva ligga i ett valv i 18 år innan det kan användas för exempelvis smycken.

Fortsätt läsa

Nyheter

Ryska militären har skjutit ihjäl minst 11 guldletare vid sin gruva i Centralafrikanska republiken

Publicerat

den

Afrikanska kontinenten med ryska flaggan i bakgrunden

Ryska militären har skjutit ihjäl minst 11 guldletare vid den ryska militärens guldgruva i Ndassima i Centralafrikanska republiken. Händelsen inträffade på onsdagskvällen, cirka 45 mil öster om huvudstaden Bangui. Offren ska ha varit unga personer från byar i området som olovligen tagit sig in på gruvområdet i jakt på guldfyndigheter.

Enligt hjälparbetare, som valt att vara anonyma av rädsla för repressalier, sköts de flesta av offren ihjäl på platsen. Flera personer uppges fortfarande vara saknade enligt AP. Ryska militären har tidigare anklagats för människorättsbrott och avrättningar i landet.

Rysslands militära närvaro i Afrika ska gå med vinst, eller i alla fall minst vara självfinansierande. Militären får därför ofta råvarutillgångar att utvinna i utbyte för sina tjänster. En fördel Ryssland har i sin råvaruverksamhet i Afrika är att de har straffrihet.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära