Följ oss

Nyheter

Varför stiger kopparpriset trots oro för världsekonomin?

Publicerat

den

Basmetallen koppar

Under 2020 ser vi hur kopparpriserna ökar, och för en gångs skull beror det inte på att ekonomin blomstrar. Denna basmetall, som ofta refereras till som Dr. Copper eftersom dess prisutveckling ofta används för att mäta hälsan i den totala ekonomin, har stigit med nästan 45 procent sedan i mars 2020. Det är trots att Internationella valutafonden sänkte sin globala prognos och en stigande trend för Covid-19-infektioner som tvingar regeringar runt om i världen att återinförda nedstängningar av företag.

Koppar

Kopparpriset har främst drivits av oro över leveransoro från nyckelproducenter i Sydamerika. Tusentals koppararbetare har blivit sjuka i Chile som står för mer än en fjärdedel av det globala utbudet. De chilenska gruvorna har skjutit upp icke-nödvändig verksamhet och minskat sin arbetskraft i ett försök att hålla arbetarna säkra utan att ha för mycket för produktion. Infektioner bromsar också utvinning i Peru, världens näst största producent.

Den kinesiska efterfrågan återhämtar sig

Under tiden återhämtar sig efterfrågan i Kina där fabrikerna öppnade upp igen under andra kvartalet.

I producentlandet Chile kräver fackföreningar och lokalpolitiker hårdare begränsningar, vilket kan ytterligare minska utbudet. BHP Group meddelade sina planer på att stänga en av sina gruvor, medan Codelco avbröt smältning och skärning av raffinering vid en gruva och stoppade utvecklingsarbetet på sin största anläggning. Arbetare vid två gruvor röstar om de ska gå i strejk, vilket ökar sannolikheten för ytterligare utbudsstörningar.

Den produktionsrisk som vissa analytiker varnar för visar att det kan komma att bli ett produktionsunderskott av koppar under 2020. Chiles regering förväntar sig emellertid en återhämtning i de globala leveranserna 2021. Det chilenska gruvministeriet tror att efterfrågan kommer att återhämta sig när världens ekonomier kommer tillbaka från pandemin.

Arbetstagare blir sjuka även i Peru, vilket bromsar återhämtningstakten. Gruvorna i Peru förväntades nästan vara tillbaka till pre-pandemiska nivåer i slutet av månaden efter en stegvis omstart, men landets minister för energi och gruvor sa på torsdagen att prognosen nu var alltför optimistisk.

Förutom ökningen i den kinesiska efterfrågan finns det några andra signaler om en framtida återhämtning som också kan tala för högre priser för metallen. Bloomberg Economics globala BNP-tillväxtindex återhämtade sig i juni till den högsta nivån sedan början av 2019, vilket indikerar en återhämtning efter att lockdowns som inrättades för att hindra Covid-19-utbrottet lyfts.

Nyheter

Blykalla och amerikanska Oklo inleder ett samarbete

Publicerat

den

VD för Blykalla och VD för Oklo blir intervjuade på Bloomberg TV

Kärnkraftsföretagen Oklo från USA och svenska Blykalla har ingått ett strategiskt partnerskap för att främja tekniksamarbete, samordna leverantörskedjor och dela regulatorisk kunskap mellan länderna. Samarbetet inkluderar att Oklo går in som en av de större investerarna i Blykallas kommande investeringsrunda med ett åtagande på cirka 5 miljoner dollar.

Genom ett gemensamt teknikutvecklingsavtal ska bolagen utbyta insikter om material, komponenter och licensieringspraxis i både USA och Sverige. Målet är att minska kostnader och tidsrisker i utvecklingen av små modulära reaktorer (SMR).

Blykalla utvecklar SEALER, en blykyld snabbreaktor på 55 MWe, medan Oklo fokuserar på natriumkylda reaktorer upp till 75 MWe för industriella och militära tillämpningar i USA.

“Det här samarbetet stärker det växande ekosystemet för avancerade reaktorer i en tid av globalt ökande energibehov,” säger Oklo-grundaren Jacob DeWitte. Blykallas vd Jacob Stedman tillägger: “Vår gemensamma industriella strategi kan hjälpa leverantörer att planera för uppskalning, oavsett vilken sida av Atlanten de befinner sig på.”

Intervju på Bloomberg om samarbetet

Intervju med Jacob DeWitte, VD för Oklo, och Jacob Stedman, VD för Blykalla, på Bloomberg.
Fortsätt läsa

Nyheter

Fortsatt stabilt elpris – men dubbelt så dyrt som i fjol

Publicerat

den

Snittpriset på el för höstmånaderna september till november väntas landa på strax under 50 öre per kilowattimme. Det är nästan en fördubbling jämfört med hösten 2024, då snittet låg på drygt 30 öre. Men nivåerna är fortfarande betydligt lägre än under elpriskrisen 2022. Det visar elbolaget Bixias höstprognos.

Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia
Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia

Att elpriserna är högre än i fjol beror främst på lägre tillgänglighet i kärnkraften och en svagare hydrologisk balans efter en torr sommar. Även om hösten har börjat blött och september ser ut att bli den nederbördsrikaste månaden sedan 2018, räcker det inte till för att vända vattenbalansen.

– Höstens elpriser är stabila, men klart högre än i fjol. Det är framför allt osäkerheten kring kärnkraften som påverkar där Oskarshamn 3 har varit ur drift längre än planerat. Samtidigt har den hydrologiska balansen inte återhämtat sig efter sommarens underskott, trots den blöta inledningen på hösten. Men jämfört med krisåren 2021 och 2022 ligger priserna fortfarande på en låg nivå, säger Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia.

I september bidrog bristen på kärnkraft till att elpriset nästan fördubblades jämfört med samma månad i fjol. Priset landade på cirka 40 öre per kilowattimme, att jämföra med 22 öre i september 2024. Flera reaktorer stod stilla, däribland Oskarshamn 3, Forsmark 1 samt Lovisa 1 och 2 i Finland. Trots mycket regn under månaden var vattennivåerna fortsatt låga efter den torra sommaren, medan blåsiga perioder tillfälligt pressade ner priserna.

I oktober väntas elpriset hamna runt 45 öre per kilowattimme, jämfört med 27 öre i fjol, och i november kring 60 öre, mot 43 öre förra året. Sammantaget ger det ett höstsnitt i system på knappt 50 öre, jämfört med drygt 30 öre samma period i fjol. Under krisåret 2022 låg snittet för höstmånaderna på över 1,15 kronor per kilowattimme, med perioder på upp mot 4 kronor.

Liten risk för höga höstpriser

Bixia bedömer att priserna kan komma att stiga tillfälligt om vädret blir kallare än normalt eller om kärnkraftsreaktorer får fortsatt försening i återstart. Om till exempel Oskarshamn 3, vars återstart redan skjutits på fem gånger, inte kommer igång enligt plan i mitten av oktober, finns risk att priserna ökar under andra halvan av månaden.

– Risken för pristoppar ökar ju längre in på säsongen vi kommer, eftersom förbrukningen stiger när temperaturen sjunker. Men väderprognoserna ser i nuläget gynnsamma ut, och även om det skulle bli kallare än väntat ser vi inte någon risk för extremt höga priser, säger Johan Sigvardsson.

Dyrare el i syd

Södra Sverige har betalat betydligt mer för elen än norra delarna. Priserna har legat på runt 15 öre per kWh i norr under september, medan syd haft priser på omkring 70 öre. En differentierad prisbild väntas även under resten av hösten, särskilt om kärnkraftsproduktionen i söder fortsätter att vara begränsad och det fortsätter att vara gott om vatten i norr.

Fortsätt läsa

Nyheter

Ett samtal om guld, olja, koppar och stål

Publicerat

den

Olika råvaror

Samtal om att guldet ständigt slår nya prisrekord, att oljepriserna pressas och vad som händer på kopparmarknaden. Vidare kommenterar Jernkontorets Kristian Ljungblad läget i stålbranschen och hur de svenska stålbolagen mår.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära