Följ oss

Nyheter

Svårt att investera i diamanter

Publicerat

den

Hur investera i diamanterI förra veckan skrev vi om att efterfrågan på diamanter i världen är stor. Ett par läsare hörde av sig och frågade om det går att investera i diamanter. Vi har inte själva någon djupare kunskap i ämnet, men passande nog hade Affärsvärlden Platinum nyligen en artikel som ledde oss till att hitta mer information i frågan. Det visar sig inte vara helt enkelt att investera i diamanter.

Amerikanen Martin Rapaport arbetar för att diamanter ska kunna handlas som vilken råvara som helst. Personer i branschen hävdar dock att det inte låter sig göras och pekar på varje diamants unika kvaliteter. Å andra sidan talar de i eget intresse, då en börshandel skulle göra att de lukrativa marginalerna försvinner. Han har dock kommit så pass långt att The Rapaport Group sedan 1978 dagligen listar priser på diamanter.

Prisutveckling på diamanter - Index

Prisutveckling på diamanter - PolishedDiamonds

Det är dock möjligt att vi kommer att få se diamant-derivat i framtiden. År 2001 lanserades informationstjänsten PolishedPrices dit diamantgrossister rapporterar in priser, som sedan sammanställs och publiceras, bland annat via Bloomberg (PLPR) och Reuters (<DIAMONDS/PP>).

PolishedPrices har sedan dess samarbetat med stora banker och aktörer i råvarubranschen med målet att det ska skapas diamant-derivat med både fysisk leverans och settlement mot PolishedPrices index. I december 2006 publicerades en första rapport och flera sammankomster har hållits. Ett intresse finns alltså för att skapa en börshandel för diamanter.

I dagsläget är det dock en marknad reserverad för branschaktörer och privatpersoner med ovanligt stor kunskap. Men för den som ändå vill ha någon form av exponering mot diamanter finns Lundin-företaget Lucara Diamond sedan november 2011 listat på First North.

Nyheter

Teck Resources kan förse Nordamerika och kanske hela G7 med all germanium som behövs

Publicerat

den

Teck Resources i Kanada

Kanadensiska gruvbolaget Teck Resources för samtal med både USA och Kanada om att leverera kritiska mineraler till de båda ländernas försvarsindustrier – bara en dag efter att Kina skärpt sina exportregler för sällsynta jordartsmetaller.

Enligt Financial Times diskuterar bolaget möjligheterna att leverera germanium, antimon och gallium, under förutsättning att det kan få garantier för minimipriser och köpvolymer.

Kinas senaste besked innebär en utvidgning och förtydligande av de omfattande exportkontroller som infördes redan i april. De tidigare restriktionerna ledde till stora bristsituationer globalt innan nya avtal med Europa och USA gjorde det möjligt att återuppta leveranser. Den nya regeln klargör dock att exportlicenser sannolikt kommer att nekas till vapenproducenter och vissa halvledarföretag.

Vid FT Metals and Mining Summit uppgav Teck Resources vd att bolaget kan producera tillräckligt med germanium för att täcka hela Nordamerikas behov – och möjligen även G7-ländernas.

Teck Resources och Anglo American går samman

Teck Resources och Anglo American är mitt uppe i en fusion, vilket beskrivs som ett samgående av två jämbördiga parter.

Fortsätt läsa

Nyheter

Leading Edge Materials är på rätt plats i rätt tid

Publicerat

den

Leading Edge Materials projekt Norra Kärra

Leading Edge Materials har tre olika projekt, men det är ett som är bolagets huvudfokus, Norra Kärr. Den tillgången har tunga sällsynta jordartsmetaller som är viktiga för Sveriges och hela EU:s oberoende när det gäller dessa kritiska råvaror. Kina som kontrollerar större delen av världens sällsynta jordartsmetaller drar hela tiden åt tumskruvarna på resten av världen. Denna vecka införde Kina extremt aggressiva regler som gör att större delen av världens företag som på ett eller annat sätt använder eller producerar metallerna måste ansöka om tillstånd av kinesiska staten för att kunna exportera sina produkter.

Norra Kärr-projektet har i denna kontext blivit strategiskt viktig för hela EU.

Fortsätt läsa

Nyheter

Oljepriset faller efter ny handelskonflikt mellan USA och Kina

Publicerat

den

Olja pumpas upp

Priset på amerikansk råolja föll med nära 4 procent på fredagen, efter att president Donald Trump hotat Kina med nya tullar. Uttalandet kom som svar på att Peking infört striktare exportkontroller av sällsynta jordartsmetaller – en åtgärd som återigen väcker oro för en avmattning i den globala ekonomin.

USA:s WTI-olja stängde på 58,90 dollar per fat, en nedgång med 2,61 dollar. Brentoljan föll med 3,8 procent till 62,73 dollar.

”Jag kommer att tvingas att ekonomiskt motverka deras drag,” skrev Trump på sin plattform Truth Social och antydde ”massiva tullhöjningar” på kinesiska varor.

Marknaden reagerade kraftigt på beskedet. ”När marknaden ser dessa vedergällningsåtgärder tolkas det som svagare tillväxt och lägre efterfrågan på olja,” sade Andy Lipow, chef för Lipow Oil Associates, till CNBC.

Samtidigt pressas priserna av ökat utbud från OPEC+ och minskad efterfrågan under pågående underhållsarbete vid raffinaderier. Ett eldupphör mellan Israel och Hamas har dessutom minskat oron för störningar i oljeleveranser från Mellanöstern.

”Marknaden fokuserar nu mer på utbudet än på geopolitiken,” sade Helima Croft, råvaruchef vid RBC Capital Markets.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära