Följ oss

Nyheter

Största produktionsunderskottet på kakao på 50 år

Publicerat

den

En skopa kakao

En skopa kakaoBörshandlade certifikat kopplade till kakao har haft en god utveckling under 2013 eftersom ett uppsving i den asiatiska efterfrågan lett till det största produktionsunderskottet på 50 år. iPath DJ-UBS Cocoa TR Sub-Index ETN (NYSEArca: NIB) har till exempel stigit med 22 procent under året, i stort sett lika mycket som iPath Pure Beta Cocoa ETN (NYSEArca: CHOC) som har stigit med 22,3 procent under samma period.

Nyhetsbyrån Bloomberg rapporterar att efterfrågan kommer att överstiga utbudet med 70 000 ton under den tolvmånadersperiod som började den 1 oktober och att underskottet kommer att fortsätta minst 2018 ut.

Råvaruhandlarna räknar i genomsnitt med att kakaopriset kommer att stiga med 15 procent till 3 200 USD per ton under slutet av 2014. På ICE handlas kakao för närvarande strax under 2 800 USD per ton efter en uppgång om cirka 24 procent under året. Denna uppgång gör att kakao haft den näst bästa kursutvecklingen av de 24 mest omsatta råvaror som ingår i det index som heter Standard & Poor’s GSCI.

Euromonitor spår att den globala chokladkonfektyrförsäljningen kommer att stiga med 2,1 procent till rekordhöga 7,3 miljoner ton under 2014, efter en uppgång på 2 procent under 2013. Kina leder utvecklingen med en fördubblad försäljning under de senaste tio åren, vilket är en högre takt än i något av länderna i Västeuropa, där konsumtionen emellertid fortfarande är störst.

Stark efterfrågan på kakao

En stor del av världens befolkning flyttar upp i medelklassen och får därmed mer kapital till konsumtion, något som i synnerhet gäller tillväxtmarknader och Asien. Kina är fortfarande en marknad med en relativt låg chokladkonsumtion, men stiger denna kan det komma att leda till en brist på kakao.

Tidigare i år ledde torrt väder över hela Elfenbenskusten och Ghana, de största kakaoodlarna i världen, till prishöjningar.

Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Nyheter

Under 2025 byggde Kina klart 78 GW ny kolkraft

Publicerat

den

Kol i Kina

Kina satsade tidigare på att ersätta fossil energi med sol- och vindkraft. Men när elnäten under 2021 och 2022 började haverera på grund av det så inledde landet en ny storskalig satsning på kolkraft. En enorm infrastruktur för kolkraft började byggas och nu har landet verkligen fått upp farten på att bygga nya kolkraftverk. Över 50 stycken kolkraftverk på 1 GW vardera har under 2025 tagits i bruk med en total kapacitet på 78 GW. Det kan jämföras med att hela EU:s totala installerade kapacitet av kolkraft är 70-100 GW.

78 GW under 2025 är dock bara början. Enbart under 2025 beställde Kina mer kolkraft än det kolälskande landet Indien har gjort under ett helt årtionde. 83 GW kolkraftverk började under 2025 att byggas i Kina.

Den enorma utbyggnaden av kolkraft är väldigt positivt för sol- och vindkraftsbranschen. Ju mer kolkraft som byggs desto mer sol- och vindkraft kan elnätet hantera.

Fortsätt läsa

Nyheter

Samtal om den senaste tidens råvarurörelser

Publicerat

den

Guld- och silvertackor

Det har varit dramatiska prisrörelser i flera råvaror de senaste dagarna, där bland annat silver som mest tappade 30 procent under fredagen. Spekulationshandlaren Henrik Ekenberg och mineralexperten Anton Löf ger sin syn på händelserna.

Fortsätt läsa

Nyheter

Kall och nederbördsfattig månad driver upp elpriset

Publicerat

den

Elpriserna i Sverige steg kraftigt i januari när flera prispåverkande faktorer sammanföll. Det kyliga vädret har ökat elanvändningen, samtidigt som både vind och nederbörd i områden med kraftproduktion varit ovanligt lågt. Den hydrologiska balansen som i december visade ett överskott har snabbt gått över i ett tydligt underskott.

Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning
Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning

Januaripriserna på den nordiska elbörsen Nord Pool (utan påslag och exklusive moms) blev 108,45 öre/kWh i elområde 3, (södra Mellansverige). Senast elpriset var på samma nivå var 2022. I norra Sverige, elområde 1, blev elpriset 93,91 öre/kWh.  

– De senaste åren har elpriserna i norra Sverige som regel varit betydligt lägre. Men vid årsskiftet slog kylan till och elpriset blev ungefär jämnhögt i hela Sverige. Vädret har varit den klart största faktorn som drivit upp elpriset. Lägre temperaturer ökar elanvändningen samtidigt som det är mindre vind och nederbörd, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning.

Sedan början av januari ligger ett stabilt högtryck över Norden som innebär att det varit 80 procent mindre nederbörd, svaga vindar och kallt. Det påverkar den hydrologiska balansen som mäter det lagrade vatteninnehållet i magasin, snölager och markvatten. På kort tid har balansen gått från ett överskott till ett underskott. Vattenmagasinnivåerna är lägre sedan december men ligger på normala nivåer i Sverige. Kärnkraften producerar på 100 procent av installerad effekt vilket stabiliserar elsystemet.

Gaspriserna i Europa har stigit med cirka 25 procent på grund av kylan som lett till lägre lagernivåer. Det finns en oro för prisutvecklingen av flytande naturgas (LNG). Även priset på olja och koldioxid har ökat vilket innebär att det är dyrare med fossil elproduktion.

MedelspotprisJanuari 2025Januari 2026
Elområde 1, Norra Sverige     23,76 öre/kWh    93,91 öre/kWh  
Elområde 2, Norra Mellansverige     24,31 öre/kWh    94,16 öre/kWh  
Elområde 3, Södra Mellansverige     63,44 öre/kWh    108,45 öre/kWh  
Elområde 4, Södra Sverige     76,11 öre/kWh    112,99 öre/kWh
Medelspotpris är det genomsnittliga priset på den nordiska elbörsen. Priserna är exklusive moms, påslag och elcertifikat.
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära