Nyheter
Spekulationer kring produktionsdata driver kaffepriset

Priset på arabicakaffe ser betydligt piggare ut, vilket bådar gott för de börshandlade produkterna på kaffe. Det är bland annat föregående års prisfall som kan ha avskräckt bönderna från att överproducera under 2014.
iPath Dow Jones-UBS Coffee Total Return Sub-Index ETN (JO) steg under onsdagen med 3,2 procent och har därmed stigit över 7 procent under 2014, efter att ha fallit med 30,8 procent under 2013. Detta certifikat bröt sitt kortsiktiga 50-dagars glidande medelvärde under december 2013, och testar den kortsiktiga trendlinjen.
Kaffepriset på Intercontinental Exchange, ICE, som är det globala riktmärket för arabicakaffe håller sig nu kring 120,9 cent per pund, vilket gör att kaffepriset noterat en nästan tioprocentig uppgång under 2014.
Råvaruhandlarna spekulerar nu i om Brasilien som står för en tredjedel av världens kaffeproduktion kommer att kommer att trimma skörden och minska konstgödningen i ett försök att minska den kommande skörden. Enligt flera kaffeföretag är detta ett försök att se till att de brasilianska skördarna inte når sin fulla potential. De tror också att kaffepriset kommer att kunna överraska uppåt som en följd av detta.
Volcafe, en enhet inom råvaruhuset ED & F Man Holdings, sänkte under november sin prognos för den brasilianska kaffeskörden nästa säsong med 15 procent. Trots detta är mängder av kaffeanalytiker skeptiska till att världens största kaffeproducent avsiktligen skulle komma att minska sin produktion i den omfattningen. Det är tämligen osannolikt att någon odlare kommer att beskära den kommande skörden så pass kraftigt att det påverkar utfallet i större omfattning trots att priserna inte är gynnsamma för producenterna. För att detta skall ske kommer det att krävas att de erhåller subventioner som kompenserar. Flera kaffehandlare säger att de istället tror att vi kommer att få se den största kaffeskörden någonsin från Brasilien i år.
iPath Dow Jones-UBS Coffee Total Return Sub-Index ETN
Nyheter
Teck Resources kan förse Nordamerika och kanske hela G7 med all germanium som behövs

Kanadensiska gruvbolaget Teck Resources för samtal med både USA och Kanada om att leverera kritiska mineraler till de båda ländernas försvarsindustrier – bara en dag efter att Kina skärpt sina exportregler för sällsynta jordartsmetaller.
Enligt Financial Times diskuterar bolaget möjligheterna att leverera germanium, antimon och gallium, under förutsättning att det kan få garantier för minimipriser och köpvolymer.
Kinas senaste besked innebär en utvidgning och förtydligande av de omfattande exportkontroller som infördes redan i april. De tidigare restriktionerna ledde till stora bristsituationer globalt innan nya avtal med Europa och USA gjorde det möjligt att återuppta leveranser. Den nya regeln klargör dock att exportlicenser sannolikt kommer att nekas till vapenproducenter och vissa halvledarföretag.
Vid FT Metals and Mining Summit uppgav Teck Resources vd att bolaget kan producera tillräckligt med germanium för att täcka hela Nordamerikas behov – och möjligen även G7-ländernas.
Teck Resources och Anglo American går samman
Teck Resources och Anglo American är mitt uppe i en fusion, vilket beskrivs som ett samgående av två jämbördiga parter.
Nyheter
Leading Edge Materials är på rätt plats i rätt tid

Leading Edge Materials har tre olika projekt, men det är ett som är bolagets huvudfokus, Norra Kärr. Den tillgången har tunga sällsynta jordartsmetaller som är viktiga för Sveriges och hela EU:s oberoende när det gäller dessa kritiska råvaror. Kina som kontrollerar större delen av världens sällsynta jordartsmetaller drar hela tiden åt tumskruvarna på resten av världen. Denna vecka införde Kina extremt aggressiva regler som gör att större delen av världens företag som på ett eller annat sätt använder eller producerar metallerna måste ansöka om tillstånd av kinesiska staten för att kunna exportera sina produkter.
Norra Kärr-projektet har i denna kontext blivit strategiskt viktig för hela EU.
Nyheter
Oljepriset faller efter ny handelskonflikt mellan USA och Kina

Priset på amerikansk råolja föll med nära 4 procent på fredagen, efter att president Donald Trump hotat Kina med nya tullar. Uttalandet kom som svar på att Peking infört striktare exportkontroller av sällsynta jordartsmetaller – en åtgärd som återigen väcker oro för en avmattning i den globala ekonomin.
USA:s WTI-olja stängde på 58,90 dollar per fat, en nedgång med 2,61 dollar. Brentoljan föll med 3,8 procent till 62,73 dollar.
”Jag kommer att tvingas att ekonomiskt motverka deras drag,” skrev Trump på sin plattform Truth Social och antydde ”massiva tullhöjningar” på kinesiska varor.
Marknaden reagerade kraftigt på beskedet. ”När marknaden ser dessa vedergällningsåtgärder tolkas det som svagare tillväxt och lägre efterfrågan på olja,” sade Andy Lipow, chef för Lipow Oil Associates, till CNBC.
Samtidigt pressas priserna av ökat utbud från OPEC+ och minskad efterfrågan under pågående underhållsarbete vid raffinaderier. Ett eldupphör mellan Israel och Hamas har dessutom minskat oron för störningar i oljeleveranser från Mellanöstern.
”Marknaden fokuserar nu mer på utbudet än på geopolitiken,” sade Helima Croft, råvaruchef vid RBC Capital Markets.
-
Nyheter4 veckor sedan
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde
-
Nyheter4 veckor sedan
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet
-
Nyheter4 veckor sedan
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare
-
Nyheter3 veckor sedan
Ett samtal om guld, olja, fjärrvärme och förnybar energi
-
Nyheter2 veckor sedan
OPEC+ missar produktionsmål, stöder oljepriserna
-
Analys4 veckor sedan
Brent crude ticks higher on tension, but market structure stays soft
-
Analys3 veckor sedan
Are Ukraine’s attacks on Russian energy infrastructure working?
-
Nyheter1 vecka sedan
Guld nära 4000 USD och silver 50 USD, därför kan de fortsätta stiga