Följ oss

Nyheter

Skatten på konstgödsel en het potatis

Publicerat

den

Konstgödsel - Ska skatten återinföras eller inte

Konstgödsel - Ska skatten återinföras eller inteFram till 2010 fanns det en skatt på användandet av konstgödsel som emellertid togs bort detta år, men nu börjar fler och fler röster höjas för att denna skall återinföras, bland annat i syfte att rädda Östersjön.

Den största effekten av att denna skatt togs bort var att användandet av konstgödsel ökade kraftigt, något som sedan har lett till övergödning då allt mer av de olika mineraler som till exempel kadmium som ingår i konstgödsel rinner ut i vattendragen, till exempel Östersjön, vilket sedan orsakar övergödning, med algblomning och bottendöd som följd.

Nu föreslår fyra ledande folkpartipolitiker, med partiledaren Jan Björklund i spetsen på DN Debatt, att partiet efter att ha försummat miljöfrågorna åter ska lyfta fram dem. Debattartikeln har tagits emot väl av miljörörelsen, men är inte lika uppskattad av Centerpartiet som var det parti som ville ha bort denna skatt. Övriga allianspartier har inte kommenterat sina åsikter ännu.

Nyheter

Neil Atkinson spår att priset på olja kommer att stiga till 70 USD

Publicerat

den

Oljerigg producerar olja

Olja handlas kring 65 USD, lite högre eller lägre beroende på vilken sort vi tittar på. EIA tror att priset faller till 50 USD under början av 2026. Energianalytikern Neil Atkinson spår dock en mindre ökning till 70 USD. Han tror på en starkare efterfrågan, stabil skifferproduktion och ett OPEC som kan justera sin produktionen.

EFN Råvaror med Anna Stjernquist och Peter Hedlund, analytiker på Finansmagasinet, går igenom situationen på oljemarknaden.

Fortsätt läsa

Nyheter

Uppgång i oljepriset väntas under hösten enligt den tekniska analysen

Publicerat

den

Teknisk analys på olja av Ingemar Carlsson

Ingemar Carlsson på Tendens har gjort en teknisk analys på oljepriset, närmare bestämt brent, och den visar att en uppgång är att vänta under hösten.

Fortsätt läsa

Nyheter

Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk

Publicerat

den

Inne i ett datacenter hos Meta

För en månad sedan berättade Meta att de ska bygga ett AI-datacenter kallat Hyperion i Louisiana och att det ska vara på hela 5 GW. För att sätta det i relation till något så är 1 GW ungefär vad en stor kärnkraftsreaktor producerar.

Meta satsar sjävklart på kärnkraft, men eftersom man rullar ut GW av datacenter varje år så kan man inte vänta på att kärnkraftverken ska bli klara. Därför satsar Meta på gaskraftverk och nu har man fått klartecken att bygga tre stycken stora sådana på totalt 2,25 GW för att driva sitt Hyperion-datacenter. Gaskraftverken ska vara uppe och producera elektricitet i 2028 och 2029.

Meta planerar även att bygga en hel del solcellsparker i delstaten, vilket dock har skapat en hel del protester. Solcellsparkerna kommer till skillnad från gaskraftverken att vara utspridda runt om i delstaten vilket gör att elektriciteten från dem kommer att behöva färdas via elnätet. Stora företag är rädda att deras satsningar på solceller inte kommer att kunna bli verklighet då elnätet kommer att bli fullt och allmänheten är orolig över att behöva betala för att bygga ut elnätet.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära