Nyheter
Australiensiska myntverket säljer slut på silvret

Perth Mint, grundat 1899, och Australiens äldsta operativa myntverk sedan såväl Sydney Mint och Melbourne Mint har lagt ned, hanterar alla tackor och mynt på denna kontinent. I veckan meddelade Perth Mint att det under kortare tid än tolv månader har sålt 10,7 miljoner ett-ounce-silvermynt ett nytt rekord i ett land med 21 miljoner invånare. Det är ett silvermynt per två invånare – och då är Perth Mint ett av världens främsta myntverk med en stor del av sin årliga produktion som går på export.
Bland det australiensiska myntverkets succémynt finns det australiensiska nuggeten i guld, dess Koalamynt i platina, silver kookaburran och den mycket populära Lunar serien i guld som sedan 1999 också ges ut i silver. Perth Mint lanserar nu också den nya myntserien Bush Babies som är mynt som avbildar det australiensiska djurlivet. Serien med mynt som avbildar figurerna från den populära filmen Transformers III har också fått ett mycket gott mottagande.
1000 procents ökning
Sedan den 1 juli 2010 har Perth Mint sålt 10,7 miljoner ett ounce mynt i silver, en ökning med 66 procent sedan samma period förra året, en tiodubbling av försäljningen sedan fem år. Även försäljningen av guldmynt har varit mycket hög och beräknas tangera tidigare rekordnoteringar.
Den ökade efterfråga från investerare visar att dessa trappar upp sina ädelmetallinköp och att de väljer att förflytta sitt kapital från de europeiska och amerikanska FIAT-valutorna för att på detta sätt klara sig helskinnade ur den skuldkris som dessa står inför.
Enligt Perth Mint är en stor del av köparna sådana som är helt nya på ädelmetallmarknaden, och att de mest aktiva av de internationella köparna har varit européer och amerikaner.
Trots fallet är silvret årets näst bästa råvara
Den 25 april noterade silvret ett all-time-high på 49,79 USD innan de upprepade ökade marginalkraven för silverhandel fick ädelmetallen att backa kraftigt. I dag noteras silver till mer modesta 34 USD per ounce, men är likväl den råvara som utvecklats näst bäst under året, endast majspriset har gått starkare i dollar mätt. Huruvida de europeiska köparna har sin hemvist i Grekland, Portugal, Italien, Irland eller Spanien, de så kallade PIIGS-länderna framgår inte av det pressmeddelande som Perth Mint skickade ut men det är troligt att det funnit en hel del sådana.
Nyheter
Stark affär för Pan American – men MAG Silvers aktieägare kan bli förlorare

Pan American Silver tar ett stort steg mot silvertronen genom uppköpet av MAG Silver – men inte alla jublar. Enligt David McAlvany, VD och portföljförvaltare vid McAlvany Financial Companies, är det här en affär med tydliga vinnare och potentiella förlorare.
I en intervju på BNN Bloomberg om det uppmärksammade förvärvet av MAG Silver, uttrycker McAlvany en tydlig syn: Pan American stärker sin position dramatiskt, medan MAG:s aktieägare kan få det svårare att motivera sin investering framåt.
Ett klipp för Pan American
Pan American får i och med affären tillgång till en högkvalitativ silvergruva i Mexico – Juanicipro-projektet – där bolaget redan äger en andel. Projektet omfattar nästan 8 000 hektar, där stora delar ännu inte har utforskats.
– ”Det här är ett område med fantastisk potential och höggradig malm. Det är ett tydligt lyft för Pan American, särskilt med tanke på att man också siktar på att öka produktionen med nästan 70 % i år,” säger McAlvany.
Pan American har redan planer på att relansera projektet Basket Lake, som kan tillföra 20 miljoner uns silver i produktion. Lägg till de 8 miljoner uns från MAG – och Pan American kan bli en av världens två största silverproducenter.
MAG Silvers utdelning – en unik fördel som går förlorad
För MAG Silvers aktieägare ser bilden annorlunda ut. Enligt McAlvany har bolaget varit en sällsynt pärla inom sektorn genom att använda 30 % av sitt fria kassaflöde till att betala en direktavkastning på över 4 % – något som få gruvbolag erbjuder i dag.
– ”Det var en unik egenskap – en hårdtillgång med kassaflöde som påminde om en räntebärande investering. Den försvinner nu för MAG:s aktieägare,” menar han.
Även om uppköpet kan ses som ett logiskt steg strategiskt, är förlusten av utdelningen något som många investerare sannolikt inte kommer att uppskatta.
En trend inom gruvbranschen
McAlvany noterar också en bredare trend: allt fler gruvbolag prioriterar aktieåterköp framför utdelningar. Det kan vara skattemässigt fördelaktigt, men innebär också att stabilt kassaflöde till aktieägarna blir ovanligare.
– ”Jag är inte emot återköp – så länge man inte gör det vid toppnivåer. Men MAG:s utdelningsstrategi var verkligen något särskilt, och det är inget man lätt ersätter i en portfölj.”
Stöd från Fresnillo – men inga garantier
Ett frågetecken i affären är hur Fresnillo, majoritetsägaren i gruvan och ägare till cirka 9 % av MAG Silver, kommer att agera. Enligt McAlvany uttrycker de stöd för affären – men vill inte uttala sig om hur de kommer att rösta.
Eftersom minst två tredjedelar av MAG:s aktieägare måste godkänna uppköpet, är det inte omöjligt att affären möter visst motstånd.
Affären gynnar långsiktighet – men inte alla
McAlvany är tydlig: För Pan American är detta ett strategiskt kap som stärker bolaget på flera fronter. De får tillgång till en högklassig tillgång med låg produktionskostnad och stora utvecklingsmöjligheter.
Men för MAG:s aktieägare innebär affären att en mycket attraktiv utdelningsmodell går upp i rök, och det återstår att se om förvärvet ger samma värde i deras portföljer framöver.
– ”På lång sikt är det här en affär som gör stor skillnad för Pan American. Men jag förstår om MAG:s aktieägare känner en viss besvikelse,” avslutar han.
Nyheter
Anton Löf kommenterar industrimetaller, tillståndsprocesser och svenska gruvor

Anton Löf, mineralanytiker på RMG Consulting, kommenterar de största prisrörelserna bland industrimetaller, kortade tillståndsprocesser och utsikterna för svenska gruvor.
Nyheter
Nystart för koppargruvan Viscaria i Kiruna – en av Europas största

Gruvbolaget Viscaria kommer allt närmare att starta Viscariagruvan i Kiruna, vilken kommer att bli en av Europas största koppargruvor. Brytning påbörjas under 2026 och anrikningsverket tas i bruk under 2027 som då produceras det första koncentratet.
Bolaget har hittills satsat 1,8 miljarder kronor men kommer att behöva ytterligare 6 miljarder, där fördelningen är tänkt att vara 60 procent lån och 40 procent eget kapital.
EFN intervjuar Viscarias vice vd Anna Tyni.
-
Nyheter3 veckor sedan
Ingenting stoppar guldets uppgång, nu 3400 USD per uns
-
Analys3 veckor sedan
Crude oil comment: The forward curve is pricing tightness today and surplus tomorrow
-
Nyheter2 veckor sedan
Samtal om läget för guld, kobolt och sällsynta jordartsmetaller
-
Nyheter3 veckor sedan
Agnico Eagle siktar på toppen – två av världens största guldgruvor i sikte
-
Nyheter2 veckor sedan
Lägre elpriser och många minustimmar fram till midsommar
-
Nyheter4 veckor sedan
Kina slår nytt rekord i produktion av kol
-
Nyheter2 veckor sedan
Saudiarabien informerar att man är ok med ett lägre oljepris
-
Analys2 veckor sedan
June OPEC+ quota: Another triple increase or sticking to plan with +137 kb/d increase?