Analys
SEB – Råvarukommentarer, 18 mars 2013
Rekommendationer
*) Avkastningen avser 1:1 råvarucertifikat där de ingår i rekommendationen. I den aktuella tabellen ovan har jag tagit prisförändringen den senaste veckan sedan det förra veckobrevet publicerades.
Inledning
Råvarumarknaden var ganska lugn och avvaktande förra veckan. Flera råvarumarknader har avslutat (?) en större prisrörelse och befinner sig i rekyl mot den tidigare trenden, som t ex majs, vete, ädelmetaller. Andra börjar närma sig psykologiskt viktiga nivåer, som t ex elektriciteten.
Den här veckan gör vi ett par ändringar av vår vy. Trots att det mesta fundamentalt pekar på att kaffepriset är lågt och borde kunna ligga högre går vi över till neutral rekommendation. Elmarknaden som vi haft köpt rekommendation på i flera månader väljer vi nu att också gå över till neutral rekommendation på. Priset börjar närma sig tidigare toppnotering och det tyska priset har fortsatt att falla.
Råvaruindex
I diagrammet nedan ser vi SEB:s råvaruindex (grön), OMX (svart) och DJUBS (röd), alla omräknade till svenska kronor. Vi ser att DJ UBS drabbats mycket av dess stora övervikt på jordbruksprodukter. SEB:s index har drabbats av detta också, men inte i lika stor utsträckning. Prisfallet på energi den senaste månaden har däremot tyngt indexet. Aktier har gått starkt sedan november. Den senaste månaden har råvaruindex sjunkit och aktier stigit.
Den som vill investera i indexet och den investeringsstrategi som ligger bakom kan läsa mer certifikatet RAVAROR S.
Råolja – Brent
Oljepriset har fortsatt att falla. I bankens senaste Oil Market report varnas för att den här svagheten kan komma att fortsätta
Lagren och lagerförändringarna i USA per den 8 mars ser vi nedan, enligt Department of Energy och American Petroleum Institute.
Nedan ser vi amerikanska råoljelager enligt DOE i tusen fat. Den svarta kurvan är 2012 års lagernivåer vecka för vecka och den lilla röda linjen är 2013 års nivå. Vi ser att lagernivåerna fortsätter att vara högre än de varit sedan 2007 för den här tiden på året.
Lagren ökar samtidigt som vi ser att importen av råolja till USA fortsätter att minska. I veckans statistik minskade importtakten ytterligare.
Vi rekommenderar köp av OLJA S, men inte av BULL OLJA S. Anledningen till denna skillnad och att vi rekommenderar köp av OLJA S är för att rabatten på terminerna innebär en stadig intäkt om ca 6% till 7% per år + ränta på kapitalet.
Elektricitet
Underliggande för SEB:s certifikat på el är det tredje kvartalets terminskontrakt. Det avser alltså vad det genomsnittliga spotpriset kommer att bli under juli, augusti och september. Vi ser kursdiagrammet för det senaste året nedan.
Nedanför ser vi prisutvecklingen för det tredje kvartalets tyska elpriskontrakt (röd) och Nord Pools tredje kvartalskontrakt (grön). Det tyska priset har fortsatt att falla och det nordiska att stiga. Det är nu bara 25 eurocent som skiljer priserna åt.
Det är en kall och torr vår gör sommaren kort, skrev Lars Wivallius år 1642. Den hydrologiska balansen för Nord Pools börsområde har sjunkit ytterligare från -14.66 TWh till -15.89 TWh.
Sammanfattningsvis. En lite otydlig situation. Priset för tredje kvartalet börjar närma sig den föregående toppen vid 37.60. Det brukar kunna locka fram säljordrar. Att det tyska priset samtidigt fortsätt att falla är också ett negativt tecken. Att priset på el skulle vara högre i vattenkraftsrika Norden än i Tyskland hör till ovanligheterna även om det förekommit. Det är svårt att rekommendera köp just nu, så vi går över till neutral i avvaktan på att se om priset tar ut toppen på 37.60.
Naturgas
Naturgasterminen på NYMEX (maj 2013) har handlats upp ordentligt och närmar sig 4 dollar, där priset vänt ner två gånger tidigare. Vi fortsätter att hålla oss neutralt till naturgasen.
Guld & Silver
Guldpriset rekylerade upp i veckan som gick. Frågan är nu om den senaste månadens konsolidering kommer att följas av ytterligare prisfall – förbi 1550 eller om marknaden kommer att söka över 1600 och upp mot 1650?
Situationen liknar den från 2008/09, när placerare sålde guld och köpte aktier. Vi har stora utflöden ur fonder med fysiskt guld. Samtidigt verkar guld bli mer populärt bland centralbanker. I veckan kom uppgifter om att den japanska centralbanken ska köpa mer guld. Det har i och för sig inte entydigt ett positivt signalvärde. Centralbanker storsålde under hela 70-talets guldprisuppgång. När de blev nettoköpare på 80-talet var boomen förbi. Konservativa och följande organisationer ligger alltså sent i cykeln – kanske så sent att de blir något av kontraindikatorer.
Nedan ser vi kursdiagrammet för silver i dollar per troy ounce. Även här har priset rört sig ”sidledes” den senaste månaden och bygger upp fallhöjd om priset ska följa den inslagna trenden nedåt.
Platina & Palladium
Den sydafrikanska randen föll till nya bottennivåer mot dollarn i veckan som gick. Det ökar lönsamheten för de pressade gruvbolagen och tynger därmed priset på platina.
Palladium som rusade förrförra veckan, har konsoliderat sin uppgång. Det är förmodligen ingen dum idé att köpa palladium nu.
Koppar
Kopparpriset stabiliserades i veckan och noteras i skrivandes stund ca 1 % högre från veckostarten. Vi har i de senaste veckobreven uttryckt en viss försiktighet gentemot koppar med hänvisning till ett förväntat skifte, från en ”kronisk” marknad i underskott, till mer balanserad. En del tecken tyder på att utbudet nu verkligen ökar. Vi har poängterad en ökad contango (terminspremie) på de närmsta terminerna, ökade smältlöner (till förmån för smältverken, vilket indikerar ökat gruvutbud). LME-lagret är en annan indikation (se grafen nedan) som nu uppgår till 525 tton, den högsta nivån på nästa 3 år. Lagerförändringarna samvarierar ganska väl med importen till Kina (som vi skrev om förra veckan), vilket således också är en negativ indikation.
Koppar pris/lager (pris blå linje/LME-lager röd linje)
Den tekniska bilden ger stöd till vår neutrala position. Vi är positiva till basmetaller på sikt men avvaktar bättre köptillfällen på koppar, alternativt väljer någon annan basmetall. Den stora triangelformationen börjar spela ut sin roll. Stödnivåer noteras vid 7600 och 7400. Nivån 7800 fungerar nu som motstånd.
Vi ser inte den stora potentialen på koppar på uppsidan just nu. Vi rekommenderar därför en fortsatt neutral position. För den som vill satsa på ett starkare tillväxtscenario (än konsensus) i Kina är koppar däremot alltid ett intressant alternativ.
Aluminium
Aluminiumpriset har till stor del följt kopparn under veckan, som avslutas med en positiv veckoförändring på ca 1 %. Som vi skrivit tidigare ligger aluminium väldigt ”fast” i ett relativt stort handelsintervall. Nivåer kring $1800-1900 utgör ur ett kostnadsperspektiv starkt stöd. Samtidigt lägger det stora utbudet ett ”tak” på nivåer kring $2300. Den senaste uppgången i februari mötte stora säljordrar från producenter som passade på att ”låsa” framtida priser, vilket satte press på marknaden. Nu när priserna fallit tillbaka ser vi stora intressen från köpsidan (fysiska förbrukare). För den ”trading-benägne” utgör det stora spannet goda vinstmöjligheter.
P.g.a. den låga prisnivån i relation till marginalkostnaden är aluminium köpvärd och vi ansluter den till köprekommendationerna.
Zink
Även zinken återhämtade sig med övriga basmetaller under veckans inledning men slutar veckan i princip oförändrad. Tekniska fonder har varit säljare och tryckt tillbaka marknaden vid varje återhämtningsförsök. Priset är nu nere på nivåer då marknaden bör få stöd av förväntningar om minskat utbud. Priset skär ned i kostnadskurvan och producenterna med de högsta kostnaderna förväntas minska produktionen om priserna ligger kvar under en lägre tid. Frågan är hur lång tid det tar. Vid tidigare nedgångar har marknaden börjat diskontera utbudseffekten vilket ger stöd till priset.
Tekniskt sett ser det svagt ut just nu och det finns risk för fortsatt press från tekniskt orienterade fonder. Det långsiktiga stödet kommer in kring $1900.
Placeringsförslaget från december med horisonten 3 månader kan summeras med en god utveckling inledningsvis. Under perioden steg priset till som högst $2250 (3 månaders LME). Vi är generellt positiva till basmetaller och återkommer eventuellt med ett nytt placeringsförslag på zink längre fram. Nu håller vi oss neutrala, och avvaktar i första hand utvecklingen nästa vecka.
Nickel
Efter den stora tillbakagången ser vi en tydlig stabilisering av priset. Ur ett kostnadsperspektiv börjar nickel bli en väldigt intressant köpkandidat. Marknaden är fortsatt tveksam till den fundamentala situationen. Vi har tidigare bl.a. hänvisat till kommentarer från fysiska aktörer som indikerar att ”det finns gott om nickel”, samtidigt som rapporter gör gällande att exporten av nickelmalm från Indonesien till Kina ökar igen, vilket riskerar att öka utbudet av s.k. Nickel Pig Iron i Kina (vilket i sin tur minskar efterfrågan på nickelbärande skrot och primärnickel). Det senare håller nu på att ”svänga om” då kinesiska producenter är snabba att ställa om produktionen. Det ger ett naturligt stöd till nickelmarknaden. Den tekniska bilden är väldigt tydlig, och marknaden vände ”där den skulle”. Priset är upp ca 3 % i veckan. Kortsiktigt finns risk/möjlighet för en tillbakagång. Om priset kommer ned mot $16500 igen är det köpläge.
Vi rekommenderar köp av NICKEL S eller BULL NICKEL X2 / X4 S för den som vill ta mer risk. Vi varnade för en rekyl, och den kom. Priset har fallit mer än ”befarat”, men är nu på väldigt attraktiva nivåer.
Kaffe
Kaffepriset (maj 2013) bröt i fredags innan stängning under det tekniska stödet och stängde på 137.50 cent per pund. Den fallande trenden har alltså liksom vintern i Sverige, ännu övertaget. Många har liksom jag trott att priset skulle vända upp snabbare. Kortsiktigt kan de som tar sig ur positionerna för att inte små förluster ska utveckla sig till större, få priset att falla ytterligare. På längre sikt ”borde” priset finna en botten snart och handla högre. Osäkerheten gäller mer tajmingen på den botten.
Vi går därmed över till neutral rekommendation på kaffe, eftersom vi befarar att det kan bli ytterligare prisnedgångar på kort sikt.
Socker
Sockerpriset (maj 2013) som brutit den nedåtgående trenden rent tekniskt fortsätter att testa 19 cent. I fredags försökte marknaden handla upp priset, men när dagen var slut stängde priset på 18.89 cent per pund. Vi har tidigare skrivit att priset på etanol i Brasilien har gått upp – vilket drar med sig priset på socker. Under majs (nedan) ser vi också att priset på etanol i USA har stigit stadigt, vilket är en faktor bakom stödet för majspriset. Det är också en stödjande faktor för sockerpriset.
Brasiliens regering vill öka användningen av etanol som drivmedel i landet. Många bilar i landet går att köra på både bensin och etanol, men priserna har varit sådana att folk har valt att tanka med bensin. Den ökade fokuseringen på etanol har fått priset att stiga, som vi ser i nedanstående diagram, som visar etanolpriset i Sao Paulo i USD per liter. Den blå linjen är priset på socker i samma delstat.
Vi ser att de två linjerna tenderar att hänga ihop och en uppgång i priset på etanol kan signalera att priset på socker också kommer att stiga framöver.
Finns tecken på att priset på socker är nära botten, men än så länge är pristrenden så stark att vi väljer att behålla neutral rekommendation ytterligare en vecka.
Vi tror att en trendvändning kan vara på gång. Prisuppgången till 19 cent, ett motstånd, är ett observandum.
[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB Merchant Banking och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Disclaimer
The information in this document has been compiled by SEB Merchant Banking, a division within Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) (“SEB”).
Opinions contained in this report represent the bank’s present opinion only and are subject to change without notice. All information contained in this report has been compiled in good faith from sources believed to be reliable. However, no representation or warranty, expressed or implied, is made with respect to the completeness or accuracy of its contents and the information is not to be relied upon as authoritative. Anyone considering taking actions based upon the content of this document is urged to base his or her investment decisions upon such investigations as he or she deems necessary. This document is being provided as information only, and no specific actions are being solicited as a result of it; to the extent permitted by law, no liability whatsoever is accepted for any direct or consequential loss arising from use of this document or its contents.
About SEB
SEB is a public company incorporated in Stockholm, Sweden, with limited liability. It is a participant at major Nordic and other European Regulated Markets and Multilateral Trading Facilities (as well as some non-European equivalent markets) for trading in financial instruments, such as markets operated by NASDAQ OMX, NYSE Euronext, London Stock Exchange, Deutsche Börse, Swiss Exchanges, Turquoise and Chi-X. SEB is authorized and regulated by Finansinspektionen in Sweden; it is authorized and subject to limited regulation by the Financial Services Authority for the conduct of designated investment business in the UK, and is subject to the provisions of relevant regulators in all other jurisdictions where SEB conducts operations. SEB Merchant Banking. All rights reserved.
Analys
Dated Brent and Oman crude are showing the way higher
Dated Brent and Oman crude are showing the way higher. The Brent crude M1 contract (October) gained another 0.75% yesterday. It traded in a range of $95.97-95.06/b and closed at $97.0/b. This morning it gains another 1.4% to $98.4/b. The Dubai M1 contract which is settled in November is showing the way at $105/b while Dated Brent settled ydy at $106.8/b. Brent crude M1 is now well above both the 50dma, 100dma and 200dma and is heading towards the 61.8% Fibo level of $100.55/b with $110.44/b next in line technical level thereafter.

Tight oil product markets are helping to drive crude oil prices higher as well. The strong push upwards for the Dated Brent price with ydy price reaching $106.8/b. Behind that drive upwards it very tight oil product markets with balance of month diesel refining margins in ARA now close to $90/b and gasoil cracks have been reported to top $100/b for the first time ever. That means extreme profitability for refineries. In response refineries here, there and everywhere want to get their hands on physical crude as quickly as possible. Convert it to oil products and sell the products into the ultra-tight spot oil product markets. Especially the diesel segment (Jet, diesel, gasoil). The economic incentive is huge for refineries.
This drive by refineries to process more crude in response to high refining margins, usually kicks in at much lower levels. Thereby normally transferring tightness from the oil product market over to the crude oil market. That normal mechanism hasn’t really worked properly in this crisis so far since there hasn’t been all that much spare refining capacity left as Ukraine is constantly damaging Russian refineries while the semi-closure of the SoH has sharply reduced oil product exports.
Stronger Chinese crude oil imports but higher oil product exports as well. Chines crude imports rose 6.2% MoM in August to 9.21 mb/d. That was still 2.9 mb/d below the 2025 average of 12.1 mb/d. But China’s net oil product exports rose to 0.91 mb/d in August which is the highest level since February 2023. As a result, Chinese imports of crude and oil products was still 3.5 mb/d below the 2025 average versus 3.6 mb/d in July. That is a strengthening of net imports of only 0.1 mb/d. Not much change in total. But it shows that Chinese refineries, probably with the blessing of government, are importing more crude and re-export these as oil products. That helps to transfer oil product tightness to crude oil tightness. India is doing the same. In July it exported about 1.4 mb/d of oil products and the highest since September.
The Iran-Oman deal on the SoH will give China a forceful political option. The Iran-Oman agreement over how to operate the SoH is just days away from finalization says Iran. The IMO and the US is said to have been involved in the process. Once it is agreed and published, China will have the option to sail a Chinese flagged VLCC through the SoH according to the new, official regulation of the SoH, load oil at Kharg Island and take it back to China. That is a very forceful option for China.
Oil and the SoH will for sure be a hot topic when Trump and Xi Jinping meets in the US on 25 September. And China will have some forceful bargaining chips to play versus Donald Trump regarding the SoH and oil.
ARA balance of month refining margins at close to $90/b giving refineries strong incentives to run hard converting crude to products = stronger refinery crude oil demand

Dated Brent and Oman crude (settled outside of the Persian Gulf) are showing the way upwards

Chinese crude (crude) and net crude and oil product imports (red) versus the 2025 average. Net crude and oil product imports was 3.5 mb/d below the 2025 average in August and 3.6 mb/d below in July. Almost the same. Stronger crude imports but also higher oil product exports

Chinese oil product exports rose to 0.91 mb/d in August and highest since Feb 2023. (numbers in reverse)

Analys
Tightness today versus risk of surplus tomorrow
Oil markets remain tight as the Strait of Hormuz (SoH) continues to be constrained. Things could become much tighter if it is fully closed. However, the outlook could change rapidly if flows normalise in early 2027. A large underlying surplus, rebuilding supply and the risk of more volume from OPEC+ could turn today’s tightness into a significantly weaker oil market in 2027-28.

Eventual reopening looks set to bring surplus
The SoH is constrained, not fully closed. Enough crude is escaping, while alternative pipelines, decreased Chinese imports and SPR releases have helped keep Brent at c. USD 90/bbl. Oil products are much tighter. A full reopening of the SoH would flip the market into surplus. We assume SoH flows normalise from early 2027. The market could then face a 4-5m bbl/d surplus before restocking. We forecast Brent at USD 75/bbl in 2027 and USD 70/bbl in 2028.
We expect OPEC+ to opt for more volume once SoH exports normalise
OPEC+ will likely opt for more volume. The UAE has already chosen volume, Iraq wants to expand and Venezuela looks set to exit. There is a clear risk of controlled OPEC+ supply growth, adding to downside risks for 2027-28.
Natural gas market: Winter risk ahead, yet LNG balance to loosen from 2026
Natural gas inventories in Europe are well below normal. The market had hoped for a revival in Persian Gulf LNG exports from Qatar. However, with no signs of any imminent reopening of the SoH, it might be too late for Middle East LNG cargoes to arrive in Europe before the end of winter 2026/27. TTF natural gas winter prices have rallied in response, but that is predominantly a winter risk with prices trading sharply lower after March 2027. Growing global LNG export capacity in the years to come should push prices lower.
Analys
Oil close to technical levels while EU nat gas is gripped by winter-panic
Brent crude converging to technical levels. Brent crude has traded in a range of $90-95/b over the past five days. It pulled back 2.4% yesterday to a close of $92.17/b. This morning it is trading close to unchanged at $92.1/b. That is just above the 100dma of $91.9/b and the 50% Fibo level of $92.6/b. The next technical level would be $100/b. Vortexa stated in a report ydy that ”Record crude shortfall building – and market may miss it in summer lull”. If so, then $100/b is maybe where we are heading in the near term. Argus reported however on Friday that CPC Blend exports (Kazakhstan) has increased to 1.8 mb/d from only 0.85 mb/d in the second half of July. This has eased the crude tightness in Europe as it coincides with lower crude processing by European refineries due to maintenance and seasonal turnarounds.

China is standing in the way for US sanctions towards Iran. The US is threatening Iran with economic destruction via sanctions. But China is normally buying 90% of Iran’s crude and is strongly opposed to sanctions arguing that they don’t work. China cannot allow the US to dictate from whom it can buy crude oil or not. Xi Jinping is set to meet Trump in the US in a couple of weeks from now. There is no chance that the US will hit secondary sanctions on Chinese entities dealing in Iranian oil. How to make economic sanctions against Iran work when China is not a part of if is Trump’s big headache.
Natural gas – Winter panic sets in as there is no opening of Hormuz in sight. European natural gas is rallying amid low seasonal nat gas stocks and no reopening of the SoH in sight. European nat gas for December delivery is trading at EUR 67.5/MWh or about $136/boe. That is more than a 50% premium to Brent crude delivered in December. That measure traded in a range of 30% to 40% premium from mid-July to mid-August but has now jumped straight to 50%.
European natural gas inventories are currently at 63% versus a seasonal norm of 80.6%. That is 17.6% lower than 2010-2025 average.
The European nat gas market has stayed relatively calm for a long time in the hope that the Strait of Hormuz would open ”very soon” as Trump insisted all the time. Assuming that stocks ahead of winter could be rebuilt rapidly once the SoH was reopened. Now, however, there is no clarity on a reopening. No one expects it to happen anytime soon. As a result, the European nat gas market has run into a bit of a winter-panic over the past week.
Asian LNG buyers are part of the winter bidding-war. The European nat gas prices are however not set by European nat gas buyers alone. It is set in a cross-bidding for LNG cargoes between Asia and Europe. The fact that nat gas for December delivery has rallied to a 50% premium to Brent crude is probably indicating that Asian buyers are bidding strongly into this rally as well.
There are no strategic reserves for natural gas. The problem with natural gas is that there are no large inventories since gas is difficult and expensive to store. That is why the nat gas market is much more stressed over having lost 20% of seaborn supply normally coming from the SoH.
Dry rivers and low hydroelectric levels adds to Europe’s winter risk. Europe has also gotten into trouble due to the record hot and dry summer. Hydroelectric reservoirs are unusually low ahead of winter while low river levels are holding back nuclear and other thermal power plants from running.
A warm 2026/27 winter would help a lot. But the 2026/27 winter looks set to be warmer than normal according to seasonal forecasts for what they are worth.
European natural gas inventories are significantly below the 2010-2025 average

TTF nat gas for December delivery has jumped to a 53% premium to Brent crude.

Nat gas forward prices versus Brent crude forward prices. Nat gas is about winter risk as there are no strategic reserves (inventories) of natural gas other than commercial stocks.

-
Analys4 veckor sedanNo reopening of SoH anytime soon. Winter could be expensive for oil product consumers
-
Nyheter2 veckor sedanSaskatchewan bygger en av världens största urangruvor, kan stå för en femtedel av den globala produktionen
-
Uncategorized4 veckor sedanGuldet rör sig i ton, betalningarna rör sig i millisekunder: Vad finansmarknadernas infrastruktur lär oss om digital penningrörelse
-
Nyheter3 veckor sedanPirater från Somalia kapar tankfartyg som fraktat oljeprodukter från Iran
-
Nyheter2 veckor sedanIrland har inlett en debatt om att ta bort förbudet av kärnkraft
-
Nyheter2 veckor sedanJeffrey Currie – Råvarorna skickar en varningssignal, guld gynnas från två håll
-
Analys3 veckor sedanStay long or buy-on-dips in the run-up to the US midterm elections on 3 Nov
-
Analys2 veckor sedanOil close to technical levels while EU nat gas is gripped by winter-panic























