Analys
SEB – Råvarukommentarer, 16 juni 2014
Rekommendationer
Kort sammanfattning
Vete och majs har fallit kraftigt och vi går för tillfället ur våra korta positioner. Raps och soja har redan studsat lite, men som vädret utvecklar sig kan det lätt bli en större skörd i USA än vad någon föreställt sig.
Volatiliteten återkom till oljemarknaden efter att de sunnimuslimska styrkornas framgångar i Irak uppmärksammades av media i väst. Scenariot där utbudet av olja i lugn och säker takt överträffade efterfrågan med prisnedgång som följd, får vi lov att lämna.
Då en löneöverenskommelse ”i princip” har träffats i mellan gruvföretag och fack i Sydafrika, föll priset på platina och särskilt på palladium. Det är dock inte känt på vilken nivå avtalet är i hamn och det inte heller helt säkert att det faktiskt är klart ”i praktiken”. På 70-talet träffades samma typ av löneavtal i Sverige, på en nivå som avvecklade gruvindustrin. Samma sak i gruvorna i England på tidigt 80-tal.
Råolja – Brent
I onsdags kom nyheten att av somliga kallar för en befrielserörelse och de flesta för en islamistisk terrororganisation, the Islamic State in Iraq and the Levant (”ISIL”), håller på att ta kontrollen över nordligt belägen irakisk oljeindustri och står bara tiotalet mil utanför Bagdad. ISIL är i mångt och mycket en lokal reinkarnation av den sunnimuslimska organisationen al Qaeda och utmanar nu den shi’itiska regeringen i Irak under premiärminister Nuri al-Malikis ledning. I tisdags erövrade ISIL den strategiskt viktiga staden Mosul och i onsdags erövrades Tikrit.
På torsdagen nådde informationen fram till oljemarknaden och priset på frontkontraktet steg snabbt från 110 dollar till 112.34.
Iraks oljeminister Abdul Kareem Luaibi hävdar att Iraks oljeindustri är väldigt, väldigt säker med sin lokalisering i den södra delen av landet. Han upprepade också målet att producera 4 miljoner fat om dagen mot slutet av 2014. Det är dock ganska få som tror på detta eftersom landets produktion var 3.3 miljoner fat per dag under maj månad. Det har dessutom redan förekommit sporadiska bombattacker i regionen kring Basra. Inte bara Iraks oljeproduktion är riskerad, utan stabiliteten i regionen. ISIL kontrollerar delar av Syrien och delar av Irak. När de tog Mosul kidnappade de också 20 turkiska diplomater, vilket fått Turkiet och FN:s generalsekreterare att protestera. Närheten till och det faktum att det ISIL betraktar som sitt område sträcker sig in i Iran, kan få Iran att ta ställning. USA ger militärt stöd till Irak och är därmed på samma sida i konflikten som Iran och Turkiet.
Av kursdiagrammet ovan ser vi att det är fritt upp till nästa motstånd vid 117 dollar. Ovanför den nivån finns nästa motståndsområde vid ca 126 dollar per fat. I månadschartet för de senaste fem åren syns såväl brottet av triangeln på ovansidan, som var motståndsnivåerna ligger.
Råoljelagren i USA minskade med nästan 3 miljoner fat i veckan, även det kortsiktigt prisdrivande information.
Nedan ser vi ett diagram på antalet oljeriggar i USA. Efter uppgången under våren har antalet minskat lite från de högsta nivåerna och ligger nu på 1854. Den senaste tidens prisuppgång på såväl olja som gas kommer antagligen att öka på intresset att borra. Under våren låg dock de stora problemen i att transportera bort all nyfunnen olja och gas, inte så mycket i att etablera nya källor. Det är också viktigt att utbyggnaden av transportsektorn hänger med.
Oljemarknaden går nu in i vad som verkar vara en ny fas. Produktionspotentialen i Libyen är omöjlig att nå, då produktionen är lamslagen av islamistiska, sunnimuslimska, rebeller. Oljeproduktionen i Irak är allvarligt hotad av sunnimuslimska styrkor. I värsta fall skulle en betydande del av den oljeproduktion som världen räknat med, utebli. Risken är definitivt på uppsidan, även om en ”deal” mellan USA och Iran skulle kunna öka exporten av olja från Iran.
Att ISIL / ISIS lagt beslag på en stor del av Iraks guldreserv innebär att förmågan att slåss ökat. ISIL/ISIS nätverk sträcker sig till Syrien, Afghanistan, Pakistan, Libyen och till Boko Haram i Nigeria och stridsförmågan på dessa ställen kan också få en förstärkning.
Vi går därför över från säljrekommendation till köprekommendation. Eftersom olja är en så viktig del av råvarumarknaden – och råvaruindex – innebär detta också ett motiv för placering i t ex index-certifikatet RAVAROR S, eller SEB:s nystartade råvaruindexfond, som följer samma index, SEB Commodity Index.
Prisuppgången på råolja innebär också att ”roll yield” i terminsmarknaden har ökat, men bara lite. Den var redan på en hög nivå och ligger nu på årsbasis på 8% i avkastning. Det innebär alltså att man kan räkna med att avkastningen på OLJA S, ges av prisförändringen på olja (spot) + roll yield på 8% + ränta på pengarna (LIBOR) + växelkursförändring (USD/SEK) – avgift (ca 1% totalt). Sammantaget kan det bli en ganska hög avkastning på årsbasis.
Nedan ser vi terminskurvan för brent-terminer i fredags och för en månad sedan.
Vad gäller olja, kan man ta del av en prisuppgång genom t ex OLJA S.
Elektricitet
Fjärde kvartalets terminskontrakt på elektricitet har ännu inte lämnat konsolideringsfasen. I fredags steg priset initialt, men vände sedan ner och stängde under öppningskursen. Detta brukar inte vara positivt och vi får se om prisfallet fortsätter genom det tekniska stödet vid ca 32.30 på måndag. Om detta sker i veckan som kommer, finns nästa stöd på ca 31 euro. Det är lite torrare i prognoserna, men kärnkraften kommer nu återigen ”online” efter underhållen. Den finska kraften är tillbaka, medan det är lite förseningar med de svenska verken (som vanligt).
Vi behåller köprekommendationen, men skulle det tekniska stödet (grön linje i diagrammet ovan) brytas, går vi över till neutral.
Naturgas
Priset på naturgas i USA rusade i torsdags tillsammans med oljepriset. Vid 4.80 finns dock tekniskt motstånd och sannolikt är det en bra nivå att sälja på.
Koppar
Undersökningen av (dubbel) pantsättningen av koppar i laghus i hamnen i Qingdao, har präglat marknaden den senaste tiden. Eftersom koppar är den mest Kina-känsliga metallen är det också den som hamnat i fokus. Rapporter om undersökningen tyder dock på att det handlar om en begränsad mängd koppar som dubbelpantsatts och det har inte kommit några rapporter som tyder på att detta är allmänt förekommande i Kina.
Importstatistiken för maj i Kina var svagare än i april. I maj importerades 380 kt jämfört med 450 kt i april. Ett annat tecken på svagare efterfrågan i Kina är att den fysiska premien för metall i Shanghai sjönk från 125 dollar till 69 dollar. Det är den lägsta nivån på 15 månader. Ett annat tecken på en svagare marknad är att backwardation mellan cash och 3-månader gått från 100 dollar till 20 dollar.
Nästa mål är nivån 6400 dollar. Vi fortsätter med säljrekommendation. t ex genom köp av BEAR KOPPAR X4 S.
Aluminium
Aluminium började veckan starkt, men priset föll sedan tillbaka till utgångspunkten. Den underliggande trenden känns dock stark och vi håller fast vid att tron på att marknaden håller på att etablera en stigande pristrend.
Rusal meddelade under veckan att de väntar sig ett underskott på 1.2 miljoner ton. Detta följdes upp av den oberoende konsultfirman Harbor Intelligence, som angav ungefär samma underskott. Detta innebär förstås att lagren minskar med ungefär samma mängd metall. Med 5 miljoner ton i lager på LME och kanske lika mycket i billigare lagerlokaler, kommer det att ta många år för marknaden att nå en situation där det råder brist på aluminium. Men detta kan trots det inträffa då och då innan dess, eftersom det mesta av metallen är uppbundet i finansieringsaffärer med olika lång löptid.
Cash till 3-månaders spreaden gick från sin standardnivå på 40 dollar till 20 dollar med spreaden juli till augusti på 1 dollar i backwardation vid ett tillfälle! Anledningen är antagligen att finansieringsaffärer rullas framåt (innan leverans). Då och då kan man också förvänta sig att en del aktörer levererar in material till LME. Det ska bli intressant att se hur lagernivån utvecklar sig på LME.
Vi fortsätter alltså med köprekommendation på ALUMINIUM S.
Zink
Zinkpriset balanserar på trendens stödlinje. Prisrörelserna under veckan följde förändringarna i aluminiumpriset, nästan tick för tick. Om detta är en slump eller om det beror på något annat, är svårt att säga. Zinkmarknaden är i någon utsträckning i samma situation som aluminiummarknaden, med ett stort överhäng av lager, och en stor del av det låst i finansieringsaffärer.
Än så länge är inte zink nämnt i Qingdao-undersökningen, men zink har varit en av de vanligaste metallerna att använda som pant. I den senaste prisnedgången i mars, som också var relaterad till oro för likvidering av lager, föll priset på zink i linje med kopparn. Sedan dess har fundamenta dock förbättrats för zink, liksom för aluminium, men till skillnad mot koppar. Nedsidan i priset borde vara begränsad, men det går inte att utesluta en ytterligare nedgång om det visar sig i Qingdao-undersökningen att zink också förekommit.
Tekniskt balanserar zinkpriset på trendlinjen stöd. Ett brott av den, som idag ligger vid ca 2080 dollar, skulle kunna utlösa kortsiktigt säljintresse.
Nickel
Nickelpriset bröt sig ur konsolideringen genom att falla. Det innebär att vi kortsiktigt vill ha en kort position, i t ex BEAR NICKEL X4 S.
Känslan är att mycket har investerats i hausse-caset för nickel baserat på en brist på metall orsakad av Indonesiens exportstopp. Som vi har nämnt förut måste dock lagren på LME och i Kina arbetas av först. Lagren på LME ökade faktiskt, som vi ser i diagrammet nedan, den senaste veckan.
Rapporter gör gällande att efterfrågan på nickel har ökat från tillverkare av rostfritt stål, delvis förmodligen av rädsla för att priset ska dra iväg. Vi tror i och för sig att prisfallet ger tillfällen att köpa, men på mycket kort sikt, verkar det som om priset kan falla ner mot 16,000 dollar.
Guld
Guldmarknaden fick stöd av de senaste dagarnas oro för utvecklingen i Irak. Den ökade risken för räntehöjningar i t ex England lyckades inte dominera över den oron.
Nedan ser vi ett månadschart för de senaste fem åren. Det ser ganska tydligt ut att det senaste årets marknadsbeteende kan handla om en konsolidering efter prisfallet från toppen år 2011. Det skulle alltså kunna handla om en bas för framtida prisuppgång på guld – eller förstås, om en paus inför ännu ett prisfall mot 1000 dollar.
Guldet är förhållandevis billigt i ett historiskt perspektiv om man jämför med oljan. Nedan ser vi några års historik och kvoten mellan de två.
Det har inte varit vare sig inflöden eller utflöden ur den största guld-ETF:en ”GLD” den senaste tiden.
Vi rekommenderar köp av GULD S.
Silver
Silverpriset gick ner till stödet på 18.90 dollar per uns för två veckor sedan och har sedan dess återhämtat hela nedgången. Priset är nästan uppe vid 20 dollar, som är en tidigare känd motståndsnivå. Ovanför den finns ytterligare en motståndsnivå på 20.60 dollar.
Nedan ser vi ett diagram över priset på guld uttryckt i silver. Silver, som är billigt i förhållande till guld, har vunnit mark i förhållande till guldet. Vi tycker dock fortfarande att silver är mer köpvärt än guld.
Vi anser att silver är mer köpvärt än guld och skulle vilja köpa på de här nivåerna. Vi rekommenderar köp av SILVER S.
Platina & Palladium
I torsdags kom nyheten att världens tre största platinaproducenter och den största fackföreningen, AMCU, vid de sydafrikanska gruvorna kommet överens om ett löneavtal. Det fick priset på palladium att falla med 5% när marknaden öppnade. Mer än 70,000 medlemmar av fackföreningen the Association of Mineworkers and Construction Union (“AMCU”), har strejkat i 20 veckor, sedan den 23 januari. Det är inte klart vilken löneökning som gruvbolagen har gått med på och vad det innebär för produktionskostnaden för palladium och platina.
Prisdiagrammet på palladium ser vi nedan. Priset föll kraftigt med 5% i torsdags. Prisfallet fortsatte fram till stängning i fredags. Tekniskt stöd finns vid 800 dollar.
Nedanför ser vi hur mycket metall som finns i börshandlade fonder för platina respektive palladium. Ingen av kurvorna har vänt ner pga slutet på strejken. Vi har tidigare sett hur innehaven ökat vid prisnedgång och minskat vid prisuppgång.
Vi rekommenderar köp av PLATINA S och PALLADIUM S.
Kaffe
Vi går nu över till att följa utvecklingen i decemberkontraktet för arabica i New York, KCZ4. Vi gick över till neutral rekommendation förra veckan och fortsätter med det. Det tekniska stödet vid 171.10 (i decemberkontraktet) ser ut att hålla, men uppgången därifrån som marknaden försökte med i senare delen av veckan, stötte omedelbart på säljare och marknaden stängde nära dagslägsta i fredags.
Kakao
Vi går nu över till att studera decemberkontraktet på kakao i New York, CCZ4. Den senaste veckan har priset varken gått upp eller ner. Däremot har det varit ganska slagig handel. Tekniskt stöd finns på 3050 dollar per ton, där marknaden har varit och hämtat kraft ett par gånger i veckan. Det återstår att se vad som kommer att hända. Så länge stödet vid 3050 håller, pekar det mesta på att uppgången fortsätter.
Vi har felaktigt haft en försiktig säljrekommendation och går nu över till neutral, som vi behåller så länge marknaden håller sig över 3050 dollar.
[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB Merchant Banking och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Disclaimer
The information in this document has been compiled by SEB Merchant Banking, a division within Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) (“SEB”).
Opinions contained in this report represent the bank’s present opinion only and are subject to change without notice. All information contained in this report has been compiled in good faith from sources believed to be reliable. However, no representation or warranty, expressed or implied, is made with respect to the completeness or accuracy of its contents and the information is not to be relied upon as authoritative. Anyone considering taking actions based upon the content of this document is urged to base his or her investment decisions upon such investigations as he or she deems necessary. This document is being provided as information only, and no specific actions are being solicited as a result of it; to the extent permitted by law, no liability whatsoever is accepted for any direct or consequential loss arising from use of this document or its contents.
About SEB
SEB is a public company incorporated in Stockholm, Sweden, with limited liability. It is a participant at major Nordic and other European Regulated Markets and Multilateral Trading Facilities (as well as some non-European equivalent markets) for trading in financial instruments, such as markets operated by NASDAQ OMX, NYSE Euronext, London Stock Exchange, Deutsche Börse, Swiss Exchanges, Turquoise and Chi-X. SEB is authorized and regulated by Finansinspektionen in Sweden; it is authorized and subject to limited regulation by the Financial Services Authority for the conduct of designated investment business in the UK, and is subject to the provisions of relevant regulators in all other jurisdictions where SEB conducts operations. SEB Merchant Banking. All rights reserved.
Analys
Sell the rally. Trump has become predictable in his unpredictability
Hesitant today. Brent jumped to an intraday high of $66.36/b yesterday after having touched an intraday low of $60.07/b on Monday as Indian and Chinese buyers cancelled some Russian oil purchases and instead redirected their purchases towards the Middle East due to the news US sanctions. Brent is falling back 0.4% this morning to $65.8/b.

It’s our strong view that the only sensible thing is to sell this rally. In all Trump’s unpredictability he has become increasingly predictable. Again and again he has rumbled about how he is going to be tough on Putin. Punish Putin if he won’t agree to peace in Ukraine. Recent rumbling was about the Tomahawk rockets which Trump threatened on 10 October and 12 October to sell/send to Ukraine. Then on 17 October he said that ”the U.S. didn’t want to give away weapons (Tomahawks) it needs”.
All of Trump’s threats towards Putin have been hot air. So far Trump’s threats have been all hot air and threats which later have evaporated after ”great talks with Putin”. After all these repetitions it is very hard to believe that this time will be any different. The new sanctions won’t take effect before 21. November. Trump has already said that: ”he was hoping that these new sanctions would be very short-lived in any case”. Come 21. November these new sanctions will either evaporate like all the other threats Trump has thrown at Putin before fading them. Or the sanctions will be postponed by another 4 weeks or 8 weeks with the appearance that Trump is even more angry with Putin. But so far Trump has done nothing that hurt Putin/Russia. We can’t imagine that this will be different. The only way forward in our view for a propre lasting peace in Ukraine is to turn Ukraine into defensive porcupine equipped with a stinging tail if need be.
China will likely stand up to Trump if new sanctions really materialize on 21 Nov. Just one country has really stood up to Trump in his tariff trade war this year: China. China has come of age and strength. I will no longer be bullied. Trump upped tariffs. China responded in kind. Trump cut China off from high-end computer chips. China put on the breaks on rare earth metals. China won’t be bullied any more and it has the power to stand up. Some Chinese state-owned companies like Sinopec have cancelled some of their Russian purchases. But China’s Foreign Ministry spokesperson Guo Jiakun has stated that China “oppose unilateral sanctions which lack a basis in international law and authorization of the UN Security Council”. Thus no one, not even the US shall unilaterally dictate China from whom they can buy oil or not. This is yet another opportunity for China to show its new strength and stand up to Trump in a show of force. Exactly how China choses to play this remains to be seen. But China won’t be bullied by over something as important as its oil purchases. So best guess here is that China will defy Trump on this. But probably China won’t need to make a bid deal over this. Firstly because these new sanctions will either evaporate as all the other threats or be postponed once we get to 21 November. Secondly because the sanctions are explicit towards US persons and companies but only ”may” be enforced versus non-US entities.
Sanctions is not a reduction in global supply of oil. Just some added layer of friction. Anyhow, the new sanctions won’t reduce the supply of Russian crude oil to the market. It will only increase the friction in the market with yet more need for the shadow fleet and ship to ship transfer of Russian oil to dodge the sanctions. If they materialize at all.
The jump in crude oil prices is probably due to redirections of crude purchases to the Mid-East and not because all speculators are now turned bullish. Has oil rallied because all speculators now suddenly have turned bullish? We don’t think so. Brent crude has probably jumped because some Indian and Chinese oil purchasers of have redirected their purchases from Russia towards the Mid-East just in case the sanctions really materializes on 21 November.
Analys
Brent crude set to dip its feet into the high $50ies/b this week
Parts of the Brent crude curve dipping into the high $50ies/b. Brent crude fell 2.3% over the week to Friday. It closed the week at $61.29/b, a slight gain on the day, but also traded to a low of $60.14/b that same day and just barely avoided trading into the $50ies/b. This morning it is risk-on in equities which seems to help industrial metals a little higher. But no such luck for oil. It is down 0.8% at $60.8/b. This week looks set for Brent crude to dip its feet in the $50ies/b. The Brent 3mth contract actually traded into the high $50ies/b on Friday.

The front-end backwardation has been on a weakening foot and is now about to fully disappear. The lowest point of the crude oil curve has also moved steadily lower and lower and its discount to the 5yr contract is now $6.8/b. A solid contango. The Brent 3mth contract did actually dip into the $50ies/b intraday on Friday when it traded to a low point of $59.93/b.
More weakness to come as lots of oil at sea comes to ports. Mid-East OPEC countries have boosted exports along with lower post summer consumption and higher production. The result is highly visibly in oil at sea which increased by 17 mb to 1,311 mb over the week to Sunday. Up 185 mb since mid-August. On its way to discharge at a port somewhere over the coming month or two.
Don’t forget that the oil market path ahead is all down to OPEC+. Remember that what is playing out in the oil market now is all by design by OPEC+. The group has decided that the unwind of the voluntary cuts is what it wants to do. In a combination of meeting demand from consumers as well as taking back market share. But we need to remember that how this plays out going forward is all at the mercy of what OPEC+ decides to do. It will halt the unwinding at some point. It will revert to cuts instead of unwind at some point.
A few months with Brent at $55/b and 40-50 US shale oil rigs kicked out may be what is needed. We think OPEC+ needs to see the exit of another 40-50 drilling rigs in the US shale oil patches to set US shale oil production on a path to of a 1 mb/d year on year decline Dec-25 to Dec-26. We are not there yet. But a 2-3 months period with Brent crude averaging $55/b would probably do it.
Oil on water increased 17 mb over the week to Sunday while oil in transit increased by 23 mb. So less oil was standing still. More was moving.

Crude oil floating storage (stationary more than 7 days). Down 11 mb over week to Sunday

The lowest point of the Brent crude oil curve versus the 5yr contract. Weakest so far this year.

Crude oil 1mth to 3mth time-spreads. Dubai held out strongly through summer, but then that center of strength fell apart in late September and has been leading weakness in crude curves lower since then.

Analys
Crude oil soon coming to a port near you
Rebounding along with most markets. But concerns over solidity of Gaza peace may also contribute. Brent crude fell 0.8% yesterday to $61.91/b and its lowest close since May this year. This morning it is bouncing up 0.9% to $62.5/b along with a softer USD amid positive sentiment with both equities and industrial metals moving higher. Concerns that the peace in Gaza may be less solid than what one might hope for also yields some support to Brent. Bets on tech stocks are rebounding, defying fears of trade war. Money moving back into markets. Gold continues upwards its strong trend and a softer dollar helps it higher today as well.

US crude & products probably rose 5.6 mb last week (API) versus a normal seasonal decline of 2.4 mb. The US API last night partial and thus indicative data for US oil inventories. Their data indicates that US crude stocks rose 7.4 mb last week, gasoline stocks rose 3.0 mb while Distillate stocks fell 4.8 mb. Altogether an increase in commercial crude and product stocks of 5.6 mb. Commercial US crude and product stocks normally decline by 2.4 mb this time of year. So seasonally adjusted the US inventories rose 8 mb last week according to the indicative numbers by the API. That is a lot. Also, the counter seasonal trend of rising stocks versus normally declining stocks this time of year looks on a solid pace of continuation. If the API is correct then total US crude and product stocks would stand 41 mb higher than one year ago and 6 mb higher than the 2015-19 average. And if we combine this with our knowledge of a sharp increase in production and exports by OPEC(+) and a large increase in oil at sea, then the current trend in US oil inventories looks set to continue. So higher stocks and lower crude oil prices until OPEC(+) switch to cuts. Actual US oil inventory data today at 18:00 CET.
US commercial crude and product stocks rising to 1293 mb in week 41 if last nights indicative numbers from API are correct.

Crude oil soon coming to a port near you. OPEC has lifted production sharply higher this autumn. At the same time demand for oil in the Middle-East has fallen as we have moved out of summer heat and crude oil burn for power for air-conditioning. The Middle-East oil producers have thus been able to lift exports higher on both accounts. Crude oil and condensates on water has shot up by 177 mb since mid-August. This oil is now on its way to ports around the world. And when they arrive, it will likely help to lift stocks onshore higher. That is probably when we will lose the last bit of front-end backwardation the the crude oil curves. That will help to drive the front-month Brent crude oil price down to the $60/b line and revisit the high $50ies/b. Then the eyes will be all back on OPEC+ when they meet in early November and then again in early December.
Crude oil and condensates at sea have moved straight up by 177 mb since mid-August as OPEC(+) has produced more, consumed less and exported more.

-
Nyheter4 veckor sedanOPEC+ missar produktionsmål, stöder oljepriserna
-
Nyheter3 veckor sedanGoldman Sachs höjer prognosen för guld, tror priset når 4900 USD
-
Nyheter4 veckor sedanBlykalla och amerikanska Oklo inleder ett samarbete
-
Nyheter3 veckor sedanGuld nära 4000 USD och silver 50 USD, därför kan de fortsätta stiga
-
Nyheter2 veckor sedanLeading Edge Materials är på rätt plats i rätt tid
-
Nyheter3 veckor sedanNytt prisrekord, guld stiger över 4000 USD
-
Nyheter4 veckor sedanEtt samtal om guld, olja, koppar och stål
-
Analys4 veckor sedanOPEC+ will likely unwind 500 kb/d of voluntary quotas in October. But a full unwind of 1.5 mb/d in one go could be in the cards
























