Följ oss

Analys

SEB – Råvarukommentarer, 10 februari 2015

Publicerat

den

SEB Veckobrev med prognoser på jordbruksråvaror

Fokus på oljan och intressanta effekter på andra råvaror

MARKNADEN I KORTHET

SEB - Prognoser på råvaror - CommodityI råvarumarknaden har fokus senaste veckan fortsatt varit på oljan. Volatiliteten är hög och den senaste tidens uppgång har procentuellt sett varit mycket stor, vilket var oväntat och – vilket skall sägas – på tvärs med vad som hade förutspåtts. Om oljan fortsätter ytterligare uppåt kan aktiviteten öka hos producenterna som naturligtvis tacksamt tar emot ett högre pris som gör oljeutvinnande aktiviteter lönsamma. USA är också i fokus och man följer noga utvecklingen av både lagerbyggnad och hur många oljeriggar som är aktiva. Eftersom många faktorer påverkar är också sentimentet blandat där en del investerare har positionerat sig för ett högre oljepris och andra för ett lägre. Ett som är säkert är att den intresserade och aktiva investeraren hittar möjligheter i marknaden!

Eftersom allas ögon är på oljan påverkar rörelserna också andra marknader och tillgångsslag. Exempelvis ger återhämtningen av oljepriset stöd för basmetallerna. Läs mer om detta nedan. I övrigt följer man utvecklingen i Grekland och sentimentet svänger i takt med rapporterna från förhandlingarna. Ta del av vår analys avseende de tillgångsslag som vi tycker bjuder mest intressanta möjligheter i denna veckas Råvarubrev!

TRENDER I SAMMANDRAG

  • Brentoljan har kraftigt brutit igenom sitt 30-dagars glidande medelvärde och är nu hastigt på väg att testa nivån för sitt 60-dagars glidande medelvärde. Närmar sig en teknisk nivå på 61,2 US-dollar per fat. Uppsidan är dock begränsad
  • Fundamentala faktorer pekar på minskat intresse för guld
  • Återhämtningen av oljepriset ger stöd även till basmetaller
  • Terminskurvan för aluminium är fortsatt ovanligt billig. Marknaden för aluminium dock avvaktande inför det Kinesiska nyåret

REKOMMENDATIONER

SEB rekommenderar råvaror

OLJA

Grafer över oljaSedan förra måndagen har priset på Brentolja fortsatt sin starka uppgång med en ökning om 6,9 procent. Den senaste prisnoteringen på ca 58 US-dollar/fat. Antalet amerikanska oljeriggar fortsatte att falla kraftigt under förra veckan vilket visade marknaden att ett lägre oljepris verkligen leder till en reaktion på utbudssidan: Oljeproducenterna skär ned på kostnader genom att använda färre riggar och i mindre omfattning oljeutvinnande aktiviteter, vilket till slut kommer att leda till en lägre produktion och därför stigande oljepriser. Marknaden har också mot bakgrund av detta tagit ett hopp uppåt.

Oljepriset kan dock ha fallit för snabbt i januari och i så fall är den nuvarande bull-marknaden antagligen för tidig. Anledningen är att det kommer att ta mer tid innan vi verkligen ser att den amerikanska produktionen av råolja minskar. För närvarande ökar lagren av amerikansk råolja samt oljeprodukter snabbt och med en magnitud som vi inte har sett sedan 2008/2009. Förra veckan ökade lagren med 10,5 miljoner fat vilket var mer än vad marknaden förväntade. Denna trend kommer att fortsätta under de första 6 månaderna av 2015. Dock kommer oljepriset i vår mening att dras nedåt igen då oljelagren dag för dag fortsätter att byggas, men just nu tror vi ändå att oljan har en viss uppsida kvar. Denna lokala trend kommer dock att gå mot sitt slut.

Amerikansk sysselsättningsdata från förra veckan var en stor positiv överraskning. Det är dock svårt att visa att det är en direkt konsekvens av det lägre oljepriset. Vad vi däremot vet är att priset på Brentolja i genomsnitt var 99 US-dollar per fat under 2014 och vi tror att genomsnittet 2015 kommer att vara 60 US-dollar per fat. Detta lägre pris skulle implicera att världens konsumenter stimuleras med motsvarande 1,3 biljoner US-dollar, vilket kommer att ha en positiv effekt på den globala ekonomin och till slut också leda till högre efterfrågan på olja, vilket i sin tur leder till en oljemarknad i balans och ett högre pris. De positiva effekterna av det nu lägre oljepriset kommer sannolikt att börja märkas under första halvåret av 2015. Förra veckans positiva sysselsättningsdata från USA kan vara de första tecknen i enlighet med resonemanget ovan.

TREND

  • Brentoljan har kraftigt brutit igenom sitt 30-dagars glidande medelvärde och är nu hastigt på väg att testa nivån för sitt 60-dagars glidande medelvärde, vilket i sin tur är på 61,2 US-dollar per fat

REKOMMENDATION

  • Brentoljan närmar sig en teknisk nivå på 61,2 US-dollar per fat, men är inte så långt från den gränsen och uppsidan är därför begränsad. Vi har gått ur vår tidigare bear-position, men hellre än att ta en bullish position så tror vi att det är bättre att vänta på att oljepriset bryter igenom nivån för sitt 60-dagars glidande medelvärde kring 61,2 US-dollar per fat och då istället ta en bearish position. Detta kan dock ske mycket snabbt!

GULD

GuldprisFörra veckan präglades av ett allmänt ökat risksentiment och aktier generellt liksom oljepriset. Fredagen bjöd på positiv arbetsmarknadsstatistik från USA vilket spädde på riskaptiten. Marknaden prisar in högre styrräntor från Fed varför amerikanska långräntor steg under förra veckan och man tar ingen vidare notis om Greklands finansiella instabilitet trots att landet riskerar att få slut på pengar redan i februari. Man ser på landets problem som isolerade och inte ett hot mot finansiell stabilitet i Eurozonen.

TREND

  • Vad vi har konstaterat ovan pekar på ett minskat intresse för guld och trots ett svagare dollarindex sjönk guldpriset

REKOMMENDATION

  • Den tekniska analysen ger inget stöd för guld och vi går på ovan nämnda grunder återigen korta guld genom BEAR GULD X2 S

ALUMINIUM

AluminiumprisFokus i råvarumarknaden har generellt i veckan kretsat kring oljan och dess kraftiga återhämtning. Sedan måndagen i förra veckan har närmsta terminen för Brentolja stigit med 10 procent. Stämningsläget har smittat av sig på övriga finansiella marknader och även på metaller. Tendensen märktes framför allt under veckans inledning. Fredagens starka data för arbetsmarknaden fick US-dollarn att stiga kraftigt. Den negativa korrelationen basmetaller-dollar gjorde sig gällande och priset föll tillbaka för att stänga veckan marginellt högre; upp 0,7 procent för 3-månaders aluminium. Räknat i kronor är uppgången 1.2 procent tack vare dollaruppgången. Sett över en tvåveckorsperiod (sedan vi rekommenderade aluminium) är uppgången i kronor ca 6 procent.

Vi närmar oss det kinesiska nyåret (18-24 februari) vilket i metallsammanhang brukar föranleda en del spekulationer. Aktiviteten brukar avtal inför nyårsfirandet för att ta ordentlig fart efteråt. Kina är den viktigaste metallkonsumenten i världen (som tumregel ca 40 procent av metallkonsumtionen). Ur ett teknisk analys-perspektiv har marknaden pendlat i intervallet 1800-1900 US-dollar per ton de senaste veckorna. Håll utkik för ett brott av någon av dessa nivåer. Vår positiva bedömning kvarstår på 3-6 månanders sikt. Vi ser en förbättrad fundamental balans som succesivt bör stärka prisbilden. Kanske dröjer det till efter det Kinesiska nyåret.

TREND

  • I takt med att den fundamentala balansen förbättras bedöms priset succesivt stärkas under året
  • Återhämtningen av oljepriset ger stöd även till basmetaller
  • Terminskurvan är ovanligt ”billig”, dvs terminspremien (contangon) är endast 2 procent sett 12 månader framåt
  • Attraktivt tillfälle för investerare att få exponering mot aluminium
  • Avvaktande inför det Kinesiska nyåret

REKOMMENDATION

  • ALUMINIUM S rekommenderas fortsatt

VETE

Matif-pris på kvarnveteVete på Matif backade initialt under måndagen och pressades av prisfall i det amerikanska vetet, en starkare euro och det stora globala utbudet av vete. Vi såg dock en återhämtning i priset redan dagen efter då köpare i den internationella marknaden, bland annat Egypten och Saudiarabien, drar nytta av de låga prisnivåerna. Rapporter om ogynnsamt väder för höstvete i USA och i Ryssland var också en bidragande faktor.

TREND

  • Vi fortsätter att tro på fallande priser, men väljer att avvakta tisdagens månadsrapport (WASDE) från det amerikanska jordbruksdepartementet som publiceras klockan 18.00 CET. Estimat på utgående lager i USA ligger på 694 miljoner bushel mot förra månadens 687 miljoner bushel (Bloomberg)

REKOMMENDATION

  • Neutral

SOJABÖNOR

Sojabönor steg kraftigt under tisdagens handel och noterade ett dagshögsta på 999 US-cent/bushel men föll tillbaka något innan stängning. Vinsthemtagningar från låga nivåer, prisuppgången i råolja och en fortsatt stark efterfrågan gav priserna stöd. Hade priset fortsatt upp och över 1000 US-cent nivån så skulle detta troligtvis signalera en trendändring. Buenos Aires Grains Exchange kom med sitt första estimat för årets skörd av sojabönor i Argentina och satte siffran till 57 miljoner ton, vilket är 2 miljoner ton mer än USDA:s senaste prognos.

TREND

  • Även om priset totalt sett har stigit under veckan så håller vi kvar vid vår vy om lägre priser så länge vi har en nivå under 1000 US-cent per bushel. Om tisdagens månadsrapport från USDA visar sig bli en ”game changer” så får vi se över vår rekommendation. Estimat på utgående lager i USA ligger på 394 miljoner bushel mot förra månadens 410 miljoner bushel (Bloomberg).

REKOMMENDATION

  • BEAR SOJA X4 S rekommenderas fortsatt

KAKAO

Terminspris på kakaoMed blicken i backspegeln så kan vi konstatera att priset på kakao har stigit kraftigt under veckan som har gått och framförallt har fundamentala faktorer varit drivit priset uppåt. Prisrallyt har orsakats av amerikansk statistik (försäljning) som visar på en ökad efterfrågan i kombination med rapporter om torrt väder i delar av Östafrika, bland annat hos de stora producenterna Ghana och Elfensbenskusten där lägre skördar förväntas. En minskad produktion bör dock inte vara alltför prisdrivande då rapporter ändå visar på en minskad efterfrågan inom industrin. Detta överensstämmer med International Cocoa Organization’s prognos att produktionen bör matcha efterfrågan denna säsong.

TREND

  • Kortsiktigt så ser det ut som att vi kan vänta oss ytterligare prisuppgång i kakao och vi väljer därför att bita i det sura äpplet och dra i stoppen för vår korta rekommendation. Långsiktigt är vi ändå av åsikten att priserna skall ned men vi inväntar teknisk a signaler som säger att den uppåtgående trenden är bruten

REKOMMENDATION

  • Neutral

[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB:s Commodities Sales desk och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]

Disclaimer

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Detta marknadsföringsmaterial, framtaget av SEB:s Commodities Sales desk, har upprättats enbart i informationssyfte.

Även om innehållet är baserat på källor som SEB bedömt som tillförlitliga ansvarar SEB inte för fel eller brister i informationen. Den utgör inte oberoende, objektiv investeringsanalys och skyddas därför inte av de bestämmelser som SEB har infört för att förebygga potentiella intressekonflikter. Yttranden från SEB:s Commodities Sales desk kan vara oförenliga med tidigare publicerat material från SEB, då den senare hänvisas uppmanas du att läsa den fullständiga rapporten innan någon åtgärd vidtas.

Dokumentationen utgör inte någon investeringsrådgivning och tillhandahålls till dig utan hänsyn till dina investeringsmål. Du uppmanas att självständigt bedöma och komplettera uppgifterna i denna dokumentation och att basera dina investeringsbeslut på material som bedöms erforderligt. Alla framåtblickande uttalanden, åsikter och förväntningar är föremål för risker, osäkerheter och andra faktorer och kan orsaka att det faktiska resultatet avviker väsentligt från det förväntade. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida resultat. Detta dokument utgör inte ett erbjudande att teckna några värdepapper eller andra finansiella instrument. SEB svarar inte för förlust eller skada – direkt eller indirekt, eller av vad slag det vara må – som kan uppkomma till följd av användandet av detta material eller dess innehåll.

Observera att det kan förekomma att SEB, dess ledamöter, dess anställda eller dess moder- och/eller dotterbolag vid olika tillfällen innehar, har innehaft eller kommer att inneha aktier, positioner, rådgivningsuppdrag i samband med corporate finance-transaktioner, investment- eller merchantbanking-uppdrag och/eller lån i de bolag/finansiella instrument som nämns i materialet.

Materialet är avsett för mottagaren, all spridning, distribuering mångfaldigande eller annan användning av detta meddelande får inte ske utan SEB:s medgivande.

Oaktat detta får SEB tillåta omfördelning av materialet till utvald tredje part i enlighet med gällande avtal. Materialet får inte spridas till fysiska eller juridiska personer som är medborgare eller har hemvist i ett land där sådan spridning är otillåten enligt tillämplig lag eller annan bestämmelse.

Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) är ett publikt aktiebolag och står under tillsyn av Finansinspektionen samt de lokala finansiella tillsynsmyndigheter i varje jurisdiktionen där SEB har filial eller dotterbolag.

Villkor

För varje enskilt certifikat finns Slutliga Villkor som anger de fullständiga villkoren. Slutliga Villkor finns tillgängligt på kurssidan för respektive certifikat på www.seb.se, Börs & finans, fliken Strukturerade placeringar.

Risker

En sammanfattning av de risker som är förknippade med Börshandlade certifikat generellt finns i Produktbroschyren för respektive certifikat som är tillgängligt på www.seb.se/cert. För en fullständig bild av riskerna behöver du ta del av SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för Certifikat- och Warrantprogram som är publicerat på www.seb.se/cert.

Analys

Brent crude set to dip its feet into the high $50ies/b this week

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Parts of the Brent crude curve dipping into the high $50ies/b. Brent crude fell 2.3% over the week to Friday. It closed the week at $61.29/b, a slight gain on the day, but also traded to a low of $60.14/b that same day and just barely avoided trading into the $50ies/b. This morning it is risk-on in equities which seems to help industrial metals a little higher. But no such luck for oil. It is down 0.8% at $60.8/b. This week looks set for Brent crude to dip its feet in the $50ies/b. The Brent 3mth contract actually traded into the high $50ies/b on Friday. 

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

The front-end backwardation has been on a weakening foot and is now about to fully disappear. The lowest point of the crude oil curve has also moved steadily lower and lower and its discount to the 5yr contract is now $6.8/b. A solid contango. The Brent 3mth contract did actually dip into the $50ies/b intraday on Friday when it traded to a low point of $59.93/b.

More weakness to come as lots of oil at sea comes to ports. Mid-East OPEC countries have boosted exports along with lower post summer consumption and higher production. The result is highly visibly in oil at sea which increased by 17 mb to 1,311 mb over the week to Sunday. Up 185 mb since mid-August. On its way to discharge at a port somewhere over the coming month or two.

Don’t forget that the oil market path ahead is all down to OPEC+. Remember that what is playing out in the oil market now is all by design by OPEC+. The group has decided that the unwind of the voluntary cuts is what it wants to do. In a combination of meeting demand from consumers as well as taking back market share. But we need to remember that how this plays out going forward is all at the mercy of what OPEC+ decides to do. It will halt the unwinding at some point. It will revert to cuts instead of unwind at some point.

A few months with Brent at $55/b and 40-50 US shale oil rigs kicked out may be what is needed. We think OPEC+ needs to see the exit of another 40-50 drilling rigs in the US shale oil patches to set US shale oil production on a path to of a 1 mb/d year on year decline Dec-25 to Dec-26. We are not there yet. But a 2-3 months period with Brent crude averaging $55/b would probably do it.

Oil on water increased 17 mb over the week to Sunday while oil in transit increased by 23 mb. So less oil was standing still. More was moving.

Oil on water increased 17 mb over the week to Sunday while oil in transit increased by 23 mb. So less oil was standing still. More was moving.
Source: SEB graph and highlights, Vortexa data

Crude oil floating storage (stationary more than 7 days). Down 11 mb over week to Sunday

Crude oil floating storage (stationary more than 7 days).  Down 11 mb over week to Sunday
Source: SEB graph and highlights, Vortexa data

The lowest point of the Brent crude oil curve versus the 5yr contract. Weakest so far this year.

The lowest point of the Brent crude oil curve versus the 5yr contract. Weakest so far this year.
Source: SEB graph and highlights, Bloomberg data

Crude oil 1mth to 3mth time-spreads. Dubai held out strongly through summer, but then that center of strength fell apart in late September and has been leading weakness in crude curves lower since then.

Crude oil 1mth to 3mth time-spreads. Dubai held out strongly through summer, but then that center of strength fell apart in late September and has been leading weakness in crude curves lower since then.
Source: SEB graph and highlights, Bloomberg data

Fortsätt läsa

Analys

Crude oil soon coming to a port near you

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Rebounding along with most markets. But concerns over solidity of Gaza peace may also contribute. Brent crude fell 0.8% yesterday to $61.91/b and its lowest close since May this year. This morning it is bouncing up 0.9% to $62.5/b along with a softer USD amid positive sentiment with both equities and industrial metals moving higher. Concerns that the peace in Gaza may be less solid than what one might hope for also yields some support to Brent. Bets on tech stocks are rebounding, defying fears of trade war. Money moving back into markets. Gold continues upwards its strong trend and a softer dollar helps it higher today as well.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

US crude & products probably rose 5.6 mb last week (API) versus a normal seasonal decline of 2.4 mb. The US API last night partial and thus indicative data for US oil inventories.  Their data indicates that US crude stocks rose 7.4 mb last week, gasoline stocks rose 3.0 mb while Distillate stocks fell 4.8 mb. Altogether an increase in commercial crude and product stocks of 5.6 mb. Commercial US crude and product stocks normally decline by 2.4 mb this time of year. So seasonally adjusted the US inventories rose 8 mb last week according to the indicative numbers by the API. That is a lot. Also, the counter seasonal trend of rising stocks versus normally declining stocks this time of year looks on a solid pace of continuation. If the API is correct then total US crude and product stocks would stand 41 mb higher than one year ago and 6 mb higher than the 2015-19 average. And if we combine this with our knowledge of a sharp increase in production and exports by OPEC(+) and a large increase in oil at sea, then the current trend in US oil inventories looks set to continue. So higher stocks and lower crude oil prices until OPEC(+) switch to cuts. Actual US oil inventory data today at 18:00 CET.

US commercial crude and product stocks rising to 1293 mb in week 41 if last nights indicative numbers from API are correct.  

US commercial crude and product stocks rising to 1293 mb in week 41 if last nights indicative numbers from API are correct.
Source: SEB graph and calculations, Bloomberg data, US EIA data, API indicative data

Crude oil soon coming to a port near you. OPEC has lifted production sharply higher this autumn. At the same time demand for oil in the Middle-East has fallen as we have moved out of summer heat and crude oil burn for power for air-conditioning. The Middle-East oil producers have thus been able to lift exports higher on both accounts. Crude oil and condensates on water has shot up by 177 mb since mid-August. This oil is now on its way to ports around the world. And when they arrive, it will likely help to lift stocks onshore higher. That is probably when we will lose the last bit of front-end backwardation the the crude oil curves. That will help to drive the front-month Brent crude oil price down to the $60/b line and revisit the high $50ies/b. Then the eyes will be all back on OPEC+ when they meet in early November and then again in early December.

Crude oil and condensates at sea have moved straight up by 177 mb since mid-August as OPEC(+) has produced more, consumed less and exported more.

Crude oil and condensates at sea have moved straight up by 177 mb since mid-August as OPEC(+) has produced more, consumed less and exported more.
Source: SEB graph and highlights, Vortexa data, Bloomberg data feed.
Fortsätt läsa

Analys

The Mid-East anchor dragging crude oil lower

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

When it starts to move lower it moves rather quickly. Gaza, China, IEA. Brent crude is down 2.1% today to $62/b after having traded as high as $66.58/b last Thursday and above $70/b in late September. The sell-off follows the truce/peace in Gaze, a flareup in US-China trade and yet another bearish oil outlook from the IEA.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

A lasting peace in Gaze could drive crude oil at sea to onshore stocks. A lasting peace in Gaza would probably calm down the Houthis and thus allow more normal shipments of crude oil to sail through the Suez Canal, the Red Sea and out through the Bab-el-Mandeb Strait. Crude oil at sea has risen from 48 mb in April to now 91 mb versus a pre-Covid normal of about 50-60 mb. The rise to 91 mb is probably the result of crude sailing around Africa to be shot to pieces by the Houthis. If sailings were to normalize through the Suez Canal, then it could free up some 40 mb in transit at sea moving onshore into stocks.

The US-China trade conflict is of course bearish for demand if it continues.

Bearish IEA yet again. Getting closer to 2026. Credibility rises. We expect OPEC to cut end of 2025. The bearish monthly report from the IEA is what it is, but the closer we get to 2026, the more likely the IEA is of being ball-park right in its outlook. In its monthly report today the IEA estimates that the need for crude oil from OPEC in 2026 will be 25.4 mb/d versus production by the group in September of 29.1 mb/d. The group thus needs to do some serious cutting at the end of 2025 if it wants to keep the market balanced and avoid inventories from skyrocketing. Given that IEA is correct that is. We do however expect OPEC to implement cuts to avoid a large increase in inventories in Q1-26. The group will probably revert to cuts either at its early December meeting when they discuss production for January or in early January when they discuss production for February.  The oil price will likely head yet lower until the group reverts to cuts.

Dubai: The Mid-East anchor dragging crude oil lower. Surplus emerging in Mid-East pricing. Crude oil prices held surprisingly strong all through the summer. A sign and a key source of that strength came from the strength in the front-end backwardation of the Dubai crude oil curve. It held out strong from mid-June and all until late September with an average 1-3mth time-spread premium of $1.8/b from mid-June to end of September. The 1-3mth time-spreads for Brent and WTI however were in steady deterioration from late June while their flat prices probably were held up by the strength coming from the Persian Gulf. Then in late September the strength in the Dubai curve suddenly collapsed. Since the start of October it has been weaker than both the Brent and the WTI curves. The Dubai 1-3mth time-spread now only stands at $0.25/b. The Middle East is now exporting more as it is producing more and also consuming less following elevated summer crude burn for power (Aircon) etc.

The only bear-element missing is a sudden and solid rise in OECD stocks. The only thing that is missing for the bear-case everyone have been waiting for is a solid, visible rise in OECD stocks in general and US oil stocks specifically. So watch out for US API indications tomorrow and official US oil inventories on Thursday.

No sign of any kind of fire-sale of oil from Saudi Arabia yet. To what we can see, Saudi Arabia is not at all struggling to sell its oil. It only lowered its Official Selling Prices (OSPs) to Asia marginally for November. A surplus market + Saudi determination to sell its oil to the market would normally lead to a sharp lowering of Saudi OSPs to Asia. Not yet at least and not for November.

The 5yr contract close to fixed at $68/b. Of importance with respect to how far down oil can/will go. When the oil market moves into a surplus then the spot price starts to trade in a large discount to the 5yr contract. Typically $10-15/b below the 5yr contract on average in bear-years (2009, 2015, 2016, 2020). But the 5yr contract is usually pulled lower as well thus making this approach a moving target. But the 5yr contract price has now been rock solidly been pegged to $68/b since 2022. And in the 2022 bull-year (Brent spot average $99/b), the 5yr contract only went to $72/b on average. If we assume that the same goes for the downside and that 2026 is a bear-year then the 5yr goes to $64/b while the spot is trading at a $10-15/b discount to that. That would imply an average spot price next year of $49-54/b. But that is if OPEC doesn’t revert to cuts and instead keeps production flowing. We think OPEC(+) will trim/cut production as needed into 2026 to prevent a huge build-up in global oil stocks and a crash in prices. But for now we are still heading lower. Into the $50ies/b.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära