Nyheter
Handeln i terminer på järnmalm översteg en miljon ton i september 2011
Handeln i de terminskontrakt på järnmalm som listas på Singapore Mercantile Exchange (SMX), uppgick under september 2011 till 1,1 miljoner ton enligt färska data från SMX. Dessa järnmalmsterminer skiljer sig en del från övriga terminer i och med att det inte sker någon leverans, alla terminer kontantavräknas istället genom så kallad cash settlement.
SMX som ägs av indiska Financial Technologies, introducerade de kontantavräknade järnmalmsterminerna den 12 augusti 2011, och det är det första dollarnominerade terminskontraktet på järnmalm som är öppet för alla typer av globala investerare som önskar hedga sig mot prisrörelser på järn- och stålmarknaden.
Förra månadens handelsvolym motsvarar en fjärdedel av volymen av de järnmalmsswappar som clearades genom den rivaliserande marknadsplatsen, Singapore Exchange, som med sin rekordhandel om 4,3 miljoner ton svarade för två tredjedelar av den totala världsmarknaden i finansiella kontrakt med järnmalm som underliggande råvara.
Singapore Exchange (SGX) meddelade att det totala antalet swappar som handlades på denna marknad under september 2011 uppgick till 7.957 kontrakt, motsvarande 3.980.000 ton, att jämföra med de 8.564 kontrakt under augusti 2011.
Efter vad vi erfar finns det ett stort intresse för det järnmalmskontrakt som SMX erbjuder, och att det är såväl aktörer från både de fysiska och finansiella marknaderna, inbegripet näringsidkare baserade i Kina, världens största köpare av järnmalm, som deltar i denna handel.
Kvartalsvis prissättning av järnmalm
Under våren 2010, övergick de stora aktörerna på stålmarknaden till kvartalsvis prissättning på leveranserna av järnmalm, från de tidigare årsvisa avtal som länge var en standard på denna marknad, vilket kan ha bidragit till det stora intresset för handel i järnmalmsterminer. Järnmalmsterminerna erbjuder såväl stålproducenterna som järnmalmsgruvorna en möjlighet till att hedga priserna på en råvara som sedan 2008 tredubblats i pris. I och med att det sker kontantavräkningar enligt cash settlement-principen är det emellertid inte möjligt för stålproducenterna att använda dessa kontrakt i syfte att säkra sina leveranser.
Dessa två börser är emellertid inte de enda som erbjuder handel med järnmalmsterminer, det finns bland annat två stycken indiska börser som erbjuder handel denominerad i rupier, vilka emellertid endast är öppna för indiska aktörer vilket bromsat handeln.
Varje handelspost på SMX motsvarar 100 ton järnmalm som vid terminernas slutdatum avräknas mot priset på det av Metal Bulletin förda 62-procent järnmalmsindex.
Nyheter
Guldpriset faller nästan 4 procent i Shanghai

Priset på guld i Kina föll nästan 4 procent idag där prisfallet tilltog mot slutet av handelsdagen rapporterar Bloomberg. Detta kommer efter ett månader långt prisrally. Orsaken till de udda prisrörelserna är att Kommunistpartiet först kraftigt begränsade den privata marknadens möjligheter att importera guld, vilket gjorde att guldpriset i Kina blev högre än på den internationella marknaden, för att nu dela ut nya importkvoter vilket fick priset att falla.
Den kinesiska centralbanken begränsade möjligheten att importera guld då man försöker vända sin valutas försvagning mot den amerikanska dollarn.
Nyheter
Lucara Diamond – diamantbolaget i Lundin-sfären

Lucara Diamond är ett gruvbolag i Lundin-sfären som bryter diamanter och har nu varit i produktion under hela 12,5 år. Aktien är noterad både i Kanada och på Stockholmsbörsen. Aktiekursen har kommit ner rejält och ligger nu på sin lägsta nivå någonsin.
William Lamb är tillbaka i VD-rollen med full energi sedan några veckor, efter att ha varit VD under åren 2011-2018. Den 12 september presenterade han verksamheten för investerare i Stockholm, en inspelning kan ses nedan. Dr John Armstrong, som är Vice President, ger även en presentation av tillgångarna.
Nyheter
Ökat intresse för oljeterminer i Mellanöstern

Dubai Mercantile Exchange (DME), den främsta internationella energiterminsbörsen i Mellanöstern, noterade en ökning med 18 procent i fysiska leveranser jämfört med föregående år, tillsammans med en femtonprocentig ökning av handelsvolymer, under första halvåret 2023, jämfört med samma period förra året.
DME Oman-kontraktet fortsatte att attrahera ett brett spektrum av deltagare från hela världen, vilket understryker dess status som det främsta råoljeriktmärket i East of Suez-marknaden. DME Omans frontmånadshandelsvolymer har ökat från 361 miljoner fat under de första sex månaderna 2022 till 415 miljoner fat för samma period 2023. Den fysiska leveransvolymen nådde 106 miljoner fat från mars till augusti 2023 jämfört med 90 miljoner fat för samma period 2022.
-
Nyheter2 veckor sedan
Africa Oil har fokus på offshore-tillgångar i Nigeria
-
Nyheter3 veckor sedan
EnQuest ska avnotera sina aktier från Nasdaq Stockholm
-
Nyheter3 veckor sedan
Kyawthuite – världens mest sällsynta mineral
-
Nyheter3 veckor sedan
Sveriges största elektrolysanläggning invigs idag
-
Nyheter4 veckor sedan
Det finns tillräckligt med koppar
-
Nyheter2 veckor sedan
Tre bra aktier inom olja och gas
-
Nyheter1 vecka sedan
Christian Kopfer om olja, diesel, koppar och andra råvaror
-
Nyheter2 veckor sedan
Colombias kokainproduktion når sin högsta nivå någonsin