Nyheter
Handeln i terminer på järnmalm översteg en miljon ton i september 2011
Handeln i de terminskontrakt på järnmalm som listas på Singapore Mercantile Exchange (SMX), uppgick under september 2011 till 1,1 miljoner ton enligt färska data från SMX. Dessa järnmalmsterminer skiljer sig en del från övriga terminer i och med att det inte sker någon leverans, alla terminer kontantavräknas istället genom så kallad cash settlement.
SMX som ägs av indiska Financial Technologies, introducerade de kontantavräknade järnmalmsterminerna den 12 augusti 2011, och det är det första dollarnominerade terminskontraktet på järnmalm som är öppet för alla typer av globala investerare som önskar hedga sig mot prisrörelser på järn- och stålmarknaden.
Förra månadens handelsvolym motsvarar en fjärdedel av volymen av de järnmalmsswappar som clearades genom den rivaliserande marknadsplatsen, Singapore Exchange, som med sin rekordhandel om 4,3 miljoner ton svarade för två tredjedelar av den totala världsmarknaden i finansiella kontrakt med järnmalm som underliggande råvara.
Singapore Exchange (SGX) meddelade att det totala antalet swappar som handlades på denna marknad under september 2011 uppgick till 7.957 kontrakt, motsvarande 3.980.000 ton, att jämföra med de 8.564 kontrakt under augusti 2011.
Efter vad vi erfar finns det ett stort intresse för det järnmalmskontrakt som SMX erbjuder, och att det är såväl aktörer från både de fysiska och finansiella marknaderna, inbegripet näringsidkare baserade i Kina, världens största köpare av järnmalm, som deltar i denna handel.
Kvartalsvis prissättning av järnmalm
Under våren 2010, övergick de stora aktörerna på stålmarknaden till kvartalsvis prissättning på leveranserna av järnmalm, från de tidigare årsvisa avtal som länge var en standard på denna marknad, vilket kan ha bidragit till det stora intresset för handel i järnmalmsterminer. Järnmalmsterminerna erbjuder såväl stålproducenterna som järnmalmsgruvorna en möjlighet till att hedga priserna på en råvara som sedan 2008 tredubblats i pris. I och med att det sker kontantavräkningar enligt cash settlement-principen är det emellertid inte möjligt för stålproducenterna att använda dessa kontrakt i syfte att säkra sina leveranser.
Dessa två börser är emellertid inte de enda som erbjuder handel med järnmalmsterminer, det finns bland annat två stycken indiska börser som erbjuder handel denominerad i rupier, vilka emellertid endast är öppna för indiska aktörer vilket bromsat handeln.
Varje handelspost på SMX motsvarar 100 ton järnmalm som vid terminernas slutdatum avräknas mot priset på det av Metal Bulletin förda 62-procent järnmalmsindex.
Nyheter
SCA:s årliga kassaflöde ska öka med ett par miljarder efter stora investeringar
Ulf Larsson, vd och koncernchef, säger att det årliga kassaflödet ska öka med ett par miljarder kronor och att aktieägarna ska få del av det. Detta efter att bolaget har gjort flera stora investeringar, Larsson tar bland annat upp världens största massabruk, världens största förpackningspapperfabrik, sågverk, bioraffinaderi, sågverk och vindkraft.
Nyheter
Zenith Energy tar historiskt kliv, får klartecken för prospektering av Italiens största uranfyndigheter
Energibolaget Zenith Energy har tagit ett avgörande steg i sin expansion. Bolaget meddelade i veckan att regionen Lombardiet har godkänt dess ansökningar om prospekteringstillstånd för Italiens två största uranfyndigheter, Val Vedello och Novazza. Det markerar första gången på flera decennier som italienska myndigheter godkänner prospektering av uran, ett ämne med växande strategisk betydelse i Europa.
De två fyndigheterna, belägna i de alpina provinserna Sondrio och Bergamo, upptäcktes redan under 1960-talet av det statliga bolaget AGIP Nucleare, men lades på is efter att Italien avvecklade sin kärnkraft 1987. Tillsammans uppskattas de historiskt innehålla omkring 15 miljoner pund uranoxid (U₃O₈), motsvarande ett metallvärde på över 1 miljard USD vid dagens priser.
Återuppväckt arv från Italiens kärnenergihistoria
Val Vedello och Novazza utvecklades ursprungligen som en del av Italiens kärnenergiprogram, där AGIP Nucleare byggde upp omfattande underjordiska system: över 17 kilometer gångar och mer än 60 000 meter borrning dokumenterades. Den infrastrukturen finns kvar och kan enligt Zenith återanvändas för modern prospektering, en unik fördel som både minskar kostnader och miljöpåverkan.
För att driva projekten har Zenith bildat Futuro Energetico Italiano (FEI), ett italienskt dotterbolag som ska stå för den operativa utvecklingen. Bolaget planerar att färdigställa en miljökonsekvensbedömning (VIA) i början av 2026, vilket väntas bana väg för fullständiga prospekteringstillstånd under andra halvan av året.
”En betydande milstolpe för Italien och Zenith”
Zeniths vd Andrea Cattaneo beskriver beskedet som ett genombrott:
– Att Lombardiet har godkänt våra två ansökningar är en mycket betydelsefull milstolpe. Vi har nu en exklusiv och tydlig väg mot kontroll av Italiens största kända uranfyndigheter. De här projekten är strategiska, samhällsförankrade och utformade för att skapa långsiktiga värden för både Italien och våra aktieägare.
Cattaneo framhåller även att satsningen inte handlar om spekulation, utan om att återuppliva Italiens geologiska arv i linje med EU:s Critical Raw Materials Act, som syftar till att stärka Europas självförsörjning på viktiga mineraler.
Förändrat energilandskap öppnar dörrar
Italien, som sedan folkomröstningen 2011 formellt avstått från kärnkraft, ser nu en gradvis förändring i både politiskt och offentligt klimat. Regeringen har nyligen föreslagit ett nationellt program för hållbar kärnenergi, med fokus på små modulära reaktorer (SMR) och forskning inom fusion.
I det perspektivet kan Zeniths projekt få strategisk tyngd, inte nödvändigtvis som gruvor för inhemsk kärnkraft, utan som en del av Europas försörjningskedja för kritiska mineraler.
Prospektering startar 2026
Om de miljömässiga godkännandena går igenom väntas Zenith påbörja ett treårigt prospekteringsprogram från mitten av 2026. Budgeten uppskattas till cirka 5 miljoner USD, finansierad genom egna medel, institutionella investerare och eventuella EU-bidrag.
Programmet ska verifiera de historiska uranresurserna enligt moderna standarder (NI 43-101 och JORC 2012) och fokuserar på låginvasiva metoder för att skydda den känsliga alpina miljön.
Samhällsförankrad utveckling
Zenith betonar vikten av lokalt samarbete. Bolaget har redan mött borgmästarna i de berörda kommunerna och fått positiva signaler om stöd. Målet, enligt Cattaneo, är att skapa lokala arbetstillfällen och stärka de regionala ekonomierna genom hållbar gruvdrift.
Med projekten Val Vedello och Novazza öppnar Zenith Energy dörren till ett nytt kapitel i Italiens energihistoria, ett där landet, 40 år efter kärnkraftens nedläggning, återigen tar steg mot att utnyttja sina egna strategiska naturresurser.
Nyheter
Ökad efterfrågan på olja och naturgas fram till 2050 enligt IEA
IEA har idag släppt sin årliga rapport World Energy Outlook. Det är alltid en rapport som får uppmärksamhet och när det kommer till olja och gas så kommer nog mycket fokus att hamna på Current Policies Scenario, dvs hur utvecklingen kommer att vara enligt nuvarande policys.
Efterfrågan på olja och naturgas stiger
Efterfrågan på olja stiger till 113 miljoner fat per dag år 2050, främst på grund av ökad användning i tillväxt- och utvecklingsekonomier inom vägtransporter, petrokemiska råvaror och flygsektorn. Övergången till elbilar stagnerar i regioner som saknar starkt politiskt stöd, Kina och Europa är de stora undantagen och ser fortsatt tillväxt i försäljningen av elbilar. Den globala efterfrågan på naturgas ökar till 5 600 miljarder kubikmeter till år 2050. Efterfrågan i Mellanöstern stiger kraftigt, men det är utvecklingsekonomierna i Asien som står för den största ökningen. Deras växande behov av gas tillgodoses genom nya pipelines från Ryssland till Kina samt genom ökade flöden av flytande naturgas (LNG).
Ökad produktion och högre priser
I Current Policies Scenario stiger olja- och gaspriserna fram till 2050. USA förblir världens största producent av olja och gas under hela perioden, men OPEC+ når år 2050 en oljeproduktion som är 15 % högre än någonsin tidigare. Current Policies Scenario utgår från att de begränsningar för oljeproduktion och handel som idag gäller i länder under sanktioner lättar mot slutet av prognosperioden, så att deras produktion bestäms av ekonomiska faktorer. Om detta inte sker och geopolitiska begränsningar består, kan efterfrågan i stället tillgodoses genom ökad produktion i andra länder, men det skulle kräva större investeringar och troligen leda till högre priser.
Kol minskar, men ligger kvar på en hög nivå
Användningen av kol som energi förväntas att minska, men det är från an användning som skjutit i höjden, så det är mer som att kol ligger kvar på en hög platå.
-
Nyheter4 veckor sedanVad guldets uppgång egentligen betyder för världen
-
Nyheter4 veckor sedanAustralien och USA investerar 8,5 miljarder USD för försörjningskedja av kritiska mineraler
-
Nyheter4 veckor sedanGruvbolaget Boliden överträffade analytikernas förväntningar
-
Analys4 veckor sedanBrent crude set to dip its feet into the high $50ies/b this week
-
Analys3 veckor sedanSell the rally. Trump has become predictable in his unpredictability
-
Nyheter3 veckor sedanVarför faller guldpriset tillbaka under 4 000 dollar?
-
Nyheter2 veckor sedanIndien kan dra ner kraftigt på byggandet av sol- och vindkraft, ingen vill köpa elektriciteten
-
Nyheter1 vecka sedanPåstår att det inte finns elektricitet i norra Sverige, lägger ner planer på fossilfri mineralgödsel

