Följ oss

Nyheter

Guldkursen går mot 1200 dollar

Publicerat

den

Guldtacka och mynt hos BullionVault

Guldkursen gör tackor billigareVi ser just nu ett paradigmskifte hos investerarna när det gäller deras syn på guldets framtid. Den 2 april 2013 publicerade den franska banken Societe Generale en specialrapport, ”The end of the gold era”, i vilket banken spådde att guldkursen skulle falla till 1 375 USD per troy ounce innan utgången av 2013. Vid publiceringstillfället låg guldpriset på 1 600 USD och föll inom loppet av två veckor ned till 1 360 USD per troy ounce, lägre än vad Societe Generale hade spått och betydligt snabbare.

Societe Generale säger att banken har fått många frågor från sina kunder sedan de publicerade denna baissade rapport, och förklarar det med att banken sett de dramatiska utförsäljningarna av guld under april i kombination med att utsikterna för att FED kommer minska omfattningen av sina QE-program innan året är slut. Sammantaget gör detta att Societe Generale tror på ett paradigmskifte när det gäller många investerares attityd till guld.

Guldkursen och CPI-index för USA

Detta kommer sannolikt att resultera i fortsatt storskaliga utförsäljningar av ETF:ernas innehav av guld både under 2013 och 2014. ETF:erna har sålt cirka 100 ton guld per månad sedan i april och Societe Generale tror att dessa utförsäljningar kommer att överstiga efterfrågan på smycken, tackor och mynt. Av detta följer att Societe Generale reviderar ned sin prognos för guldpriset till 1 200 USD per troy ounce för slutet av det fjärde kvartalet 2013.

Societe Generale tror inte att de rapporterade höga produktionskostnaderna för guldbrytning kommer att hindra att guldpriset faller till 1 200 USD per troy ounce, men banken tror att produktionskostnaderna kan fungera som ett golv och hindra att priset faller under 1 000 USD per troy ounce.

Nyheter

Den viktiga råvaruvalutan USD faller kraftigt

Publicerat

den

Priset på USD går ner

En stor del av all råvaruhandel och -affärer prissätts i amerikanska dollar. Därför ser man exempelvis ofta att när dollarkursen går ner så går guldpriset upp, den ena förändringen tar ut den andra.

Valutor är något knepigt eftersom alla priser är relativa. För att få en bättre uppfattning om hur USD utvecklas så brukar man använda ett index som mäter USD mot ett flertal andra valutor. Ett av de vanligaste indexen är DXY.

Nedan är en graf över utvecklingen på DXY under handelstimmarna i april. Trumps agerande har fått dollarn att falla kraftigt, där framför allt tre händelser har lett till branta fall.

Utvecklingen på dollarindexet DXY per handelstimme hittills under april.

En svagare dollar gör att råvaror vid samma pris i dollar blir billigare för alla kunder utanför USA. För länder som importerar mycket råvaror är en svagare USD oftast positivt, som exempelvis Indien. För länder som exporterar mycket råvaror är en svagare USD oftast dåligt, som exempelvis Brasilien och Ryssland.

Det finns en stor allmän efterfrågan på guld just nu, men det får även understöd av en svagare USD. För oljeproducenter är utvecklingen desto tråkigare. Samtidigt som USD går ner så går också priset på olja i USD ner. De drabbas av en dubbel negativ effekt.

Trump har hela tiden pratat om att han vill få ner priset på USD då han anser att det är konstgjort högt, så ur det perspektivet är utvecklingen en stor framgång. Sedan var nog inte tanken att det skulle gå ner på detta sätt utan att det skulle ske genom att andra länder tvingades att skriva på avtal om att höja priset på sina valutor.

Fortsätt läsa

Nyheter

Ingenting stoppar guldets uppgång, nu 3400 USD per uns

Publicerat

den

Den allt större geopolitiska oron och Trumps ekonomiska kaos har gett bränsle till guldpriset. Tidigare idag tangerade spotpriset på guld 3400 USD och terminspriset var uppe på 3402 USD. Just nu finns det ingenting som stoppar guldpriset, det tillkommer hela tiden fler köpare. Vi ser dock inte bara en kraftigt uppgång det senaste året, priset har stigit kraftigt under en period på 20 år. Det är egentligen inte så konstigt, för 20 år sedan var världen väldigt mycket fattigare än idag, flera miljarder människor har fått det avsevärt bättre, och om de ekonomierna lägger en liten andel av sin ökade rikedom på guld så slår det igenom.

Spotpriset på guld i USA
Spotpriset på guld i USA.
Spotpriset på guld i USD över lång tid
Spotpriset på guld i USA under lång tid.
Fortsätt läsa

Nyheter

Kina slår nytt rekord i produktion av kol

Publicerat

den

Kol

Energianalytikern John Kemp rapporterar, baserat på Kinas officiella statistik, att landet slagit ett nytt rekord i produktion av kol. I mars producerade man 441 miljoner ton. Grafen nedan visar hur perioden januari-mars varit per år och där har produktionen gått upp till 1203 miljoner ton från 1106 miljoner ton för samma period föregående år.

Kina använder spektakulära mängder kol, det man också gradvis gör är att ersätta importerad kol med egen produktion. Det är en säkerhetsfråga att man vill vara mindre beroende av omvärlden för energi. Fördelen med importerade kol är att den kan levereras med lastfartyg till de energislukande kustregionerna. Men Kina har med tiden byggt energislukande industri vid sina kolgruvor, vilket delvis minskar behovet av att frakta kolen.

Kinas produktion av kol, januari till mars per år.
Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära