Nyheter
Guldkursen går mot 1200 dollar

Vi ser just nu ett paradigmskifte hos investerarna när det gäller deras syn på guldets framtid. Den 2 april 2013 publicerade den franska banken Societe Generale en specialrapport, ”The end of the gold era”, i vilket banken spådde att guldkursen skulle falla till 1 375 USD per troy ounce innan utgången av 2013. Vid publiceringstillfället låg guldpriset på 1 600 USD och föll inom loppet av två veckor ned till 1 360 USD per troy ounce, lägre än vad Societe Generale hade spått och betydligt snabbare.
Societe Generale säger att banken har fått många frågor från sina kunder sedan de publicerade denna baissade rapport, och förklarar det med att banken sett de dramatiska utförsäljningarna av guld under april i kombination med att utsikterna för att FED kommer minska omfattningen av sina QE-program innan året är slut. Sammantaget gör detta att Societe Generale tror på ett paradigmskifte när det gäller många investerares attityd till guld.
Detta kommer sannolikt att resultera i fortsatt storskaliga utförsäljningar av ETF:ernas innehav av guld både under 2013 och 2014. ETF:erna har sålt cirka 100 ton guld per månad sedan i april och Societe Generale tror att dessa utförsäljningar kommer att överstiga efterfrågan på smycken, tackor och mynt. Av detta följer att Societe Generale reviderar ned sin prognos för guldpriset till 1 200 USD per troy ounce för slutet av det fjärde kvartalet 2013.
Societe Generale tror inte att de rapporterade höga produktionskostnaderna för guldbrytning kommer att hindra att guldpriset faller till 1 200 USD per troy ounce, men banken tror att produktionskostnaderna kan fungera som ett golv och hindra att priset faller under 1 000 USD per troy ounce.
Nyheter
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,
Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.
Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Nyheter
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.
Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.
Kinas elproduktion kom i augusti från:
Fossil energi | 67 % |
Vattenkraft | 16 % |
Vind och Sol | 13 % |
Kärnkraft | 5 % |
Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.
Nyheter
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.
-
Nyheter4 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys4 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September
-
Nyheter3 veckor sedan
Neil Atkinson spår att priset på olja kommer att stiga till 70 USD
-
Analys2 veckor sedan
OPEC+ in a process of retaking market share