Nyheter
Ny ETF – Ta del av den amerikanska energiboomen utan risken i oljepriset

Olja, en av världen mest volatila råvaror, befinner sig nu i ett ständigt fokus som en följd av de globala ekonomiska utsikterna och turbulensen i Mellanöstern. Nu finns det dock ett nytt sätt att exponera sig mot energiboomen utan risken för svängningarna i oljepriset.
Under september 2013 lanserades en ny ETF-fond som ger innehavarna möjligheten att ta den av boomen på den amerikanska energimarknaden. Denna ETF, MLP & Energy Infrastructure ETF, skiljer sig en del från många av sina konkurrenter. Istället för att äga råvaran eller oljeproducerande företag så har förvaltarna Global X Fund istället valt att fokusera på aktier i medelstora företag som arbetar med olje- och gaspipelines. Bara en månad efter lanseringen har MLP & Energy Infrastructure ETF tillgångar på mer än 16 miljoner USD fördelat på 35 olika aktieslag. Global X Fund har totalt 2 miljarder USD under förvaltning så det finns förhoppningar om att denna ETF skall växa i storlek.
Denna ETF följer Solactive MLP & Energy Infrastructure Index, ett riktmärke för midstream-företag som satsar på energiinfrastruktur. Innehaven inkluderar namn som Midstream Partners, The Williams Company, Enterprise Products och EQT – alla företag med stora tillgångar inom olja och gas, i första hand infrastruktur såsom rörledningar. Genom att köpa denna ETF kan en investerare ta del av den amerikanska energiboomen utan att direkt exponeras för oförutsägbara oljepriser.
Ju mer råolja som pumpas upp i den amerikanska energimarknadens artärer desto större vinster gör dessa företag. Vissa liknar deras affärsmodell med ett system för vägtullar inom energiområdet. Genom att äga denna ETF äger placeraren i realiteten andelar i de pipelines som förbinder raffinaderier och oljekällor. Dessa företag får en avgift varje gång det strömmar olja eller naturgas genom dessa rörledningar.
Zacks Research framhöll nyligen denna ETFs låga kostnadsstruktur och förhållandevis låga volatilitet som dess främsta egenskaper. På grund av dess fokus på infrastruktur snarare än på råvaror, och därmed råvaruprisernas betydelse, så påverkas inte denna ETF av hur priserna på oljemarknaden studsar upp och ner, vilket kan vara riskfyllt med situationen i Mellanöstern eller den globala ekonomin.
”Big Oil” kvar i dammet efter de mindre aktörerna
Energiinfrastruktur är en typ av tillgångar som egentligen inte är korrelerade med råvarupriserna, de är istället korrelerade med aktiviteten. Det är snarare ett arbitrage i att flytta oljan från punkt A till punkt B.
ETFen erbjuder en återspegling av en av de mer intressanta biprodukterna av den amerikanska oljeboomen. Världens största ekonomi, USA, pumpar i dag upp mer olja än någonsin, men de största oljebolagen i världen, till exempel ExxonMobil, Chevron, BP och Royal Dutch Shell kämpar ändå för att kunna dra fördel av detta. Vinnarna är istället många mindre och föga kända företag, varav flera ingår i Global X’s energi-ETF.
Av siffrorna att döma så illustrerar innehaven i MLP & Energy Infrastructure ETF dikotomin mellan ”Big Oil” versus midstream-företagen i sektorn, där de mindre företagen har samlade börsvärden som uppgår till en bråkdel av dem hos sina betydligt större motsvarigheter.
Siffrorna tyder dessutom på att David fortsätter att vinna över Goliat, i alla fall tillsvidare. Från årets början till i dag har Access Midstreams aktiekurs stigit med 55 procent, medan EQTs aktieägare har kunnat glädjas åt en uppgång på över 60 procent. Samtidigt är Exxon-aktien nästan oförändrad för året, vilket gör den till en av de sämsta aktierna i Dow Jones Industrial Average i år.
Det är emellertid viktigt att komma ihåg att det är en ganska okonventionell satsning som denna ETF representerar, och att den dagen energiboomen mattas så kommer dessa aktier att utvecklas sämre än i dag. I dag, när energisektorn upplever en renässans så är det emellertid en mycket positiv period för hela branschen.
Nyheter
Kina skärper kontrollen av sällsynta jordartsmetaller, vill stoppa olaglig export

Kina meddelar att landet intensifierar insatserna mot olaglig export av sällsynta jordartsmetaller. Det kinesiska säkerhetsministeriet anklagar utländska underrättelsetjänster för att samarbeta med smugglare som försöker dölja materialens ursprung genom att felmärka eller gömma dem i exempelvis plastdockor och keramik.
Åtgärderna kommer bara veckor efter att USA och Kina kommit överens om att underlätta amerikansk import av dessa råvaror från Kina. Enligt rapporter används transitländer som Thailand och Mexiko för att undvika exportkontroller.
Kina är världens dominerande leverantör av sällsynta jordartsmetaller och har tidigare infört restriktioner som svar på höjda amerikanska tullar. I april infördes tillståndskrav vid export av sju sådana ämnen, vilket lett till leveransförseningar globalt.
Samtidigt signalerar Kina viss flexibilitet i godkännandeprocessen, som en del i pågående handelsförhandlingar med USA. En tillfällig paus i tullhöjningar gäller till 12 augusti, då ett nytt handelsavtal väntas diskuteras.
Nyheter
USA inför 93,5 % tull på kinesisk grafit

USA:s handelsdepartement har beslutat att införa en preliminär antidumpningstull på 93,5 procent på importerad grafit från Kina – ett viktigt material i elbilsbatterier. Beslutet grundas på att kinesisk grafit enligt utredningen sålts till underpris på den amerikanska marknaden, vilket anses snedvrida konkurrensen. När tullarna kombineras med tidigare avgifter landar den totala effektiva tullen på omkring 160 procent.
Bakom anmälan står en branschorganisation för amerikanska tillverkare av anodmaterial. Organisationen menar att det kinesiska subventionssystemet skadar den inhemska produktionen. ”Det här beslutet visar tydligt att Kina säljer aktivt anodmaterial (AAM) till priser långt under marknadsvärdet”, säger talespersonen Erik Olson i ett uttalande.
Kraftiga marknadsreaktioner
Beskedet slog ner som en bomb i batteribranschen. Amerikanska batterileverantörer föll på börsen, medan producenter av grafit i Nordamerika och Asien ökade kraftigt. Australiensiska Syrah Resources och sydkoreanska Posco Future M steg kraftigt, vilket även kanadensiska grafitbolag som Nouveau Monde och Northern Graphite gjorde.
För batteritillverkare innebär tullen en rejäl kostnadsökning. Enligt CRU Groups expert Sam Adham motsvarar den nya tullen cirka 7 dollar per kilowattimme i ökade kostnader för ett elbilsbatteri – vilket motsvarar ungefär en femtedel av skattesubventionerna i Inflation Reduction Act. ”Det kan i praktiken radera ut vinsterna för sydkoreanska batteritillverkare under en till två kvartal”, säger Adham.
Tesla och dess batteripartner Panasonic har försökt stoppa tullbeslutet, med hänvisning till att USA ännu inte har kapacitet eller kvalitet för att ersätta kinesisk grafit.
Grafit – en kritisk råvara
Grafit används i anodmaterialet i litiumjonbatterier – oavsett batterikemi – och utgör därmed en central komponent i elbilars energilagring. USA importerade nästan 180 000 ton grafitprodukter under 2024, varav cirka två tredjedelar kom från Kina. Enligt Internationella energimyndigheten (IEA) är grafit en av de mest sårbara metallerna ur ett försörjningsperspektiv och kräver därför snabbare diversifiering.
Trots utvecklingen av nya material förväntas grafit förbli det dominerande anodmaterialet under det kommande decenniet. Först efter 2030 tros kisel börja ta en betydande andel av marknaden.
Ny chans för amerikanska producenter
Tullbeskedet ses som ett avgörande tillfälle för att bygga upp inhemsk produktion. Westwater Resources, som bygger en grafitfabrik i Alabama med planerad driftstart nästa år, säger att beslutet ger både politisk tydlighet och marknadssignaler som krävs för att accelerera produktionen. Företaget har redan avtal med bland annat Stellantis och SK On, och planerar att öka sin kapacitet till 50 000 ton per år senast 2028.
Analytiker varnar dock för att de ökade kostnaderna kan bromsa utbyggnaden av energilagring i USA, trots att skatteincitiven i Trumps budgetförslag fortfarande gäller.
Det slutgiltiga beslutet om tullarna väntas komma den 5 december 2025.
Nyheter
Nickelmarknaden under fortsatt press – överskott väntas bestå till 2026

Nickelpriserna har fallit kraftigt de senaste åren, och enligt investmentbanken UBS ser återhämtningen ut att dröja. Trots en viss dämpning i produktionstakten och fördröjda projekt, kvarstår ett globalt överskott som väntas hålla i sig åtminstone till 2026.
Efter en period av kraftig utbyggnad och stora förväntningar kopplade till batterimarknaden har efterfrågan inte levt upp till hypen. Visserligen har nickel klarat sig bättre än många andra basmetaller, men efterfrågan räcker inte till för att absorbera det fortsatta utbudet.
Indonesien, världens största producent, förändrar också spelplanen. Tillväxten av låggradigt nickel (NPI) bromsar in, medan nya projekt för höggradigt nickel med HPAL-teknik nu tas i drift – mer lämpade för batteritillverkning, men som ändå ökar utbudet.
Stålindustrin, som är nicklets största kund, minskar sina inköp i både USA och Europa. Samtidigt växer batterisegmentet långsammare än väntat, utan att bidra med någon betydande uppsida.
Indonesiens regering har börjat strama åt exportkvoterna, vilket driver upp råvarukostnaderna och sätter press på producenter med lägre marginaler. Trots att cirka 250 000 ton i produktionsneddragningar har annonserats, räcker det inte för att återställa balansen.
UBS räknar med en global efterfrågetillväxt på 4-5 % per år fram till 2028, men med fortsatt stigande lager och priser nära produktionskostnaden, förblir marknaden överutbudspräglad.
För investerare innebär detta att nickelpriserna sannolikt kommer att förbli pressade under överskådlig tid. De dagar då batteriboomen drev priserna uppåt ser ut att vara över – nu väntar en långsam och kostnadsdriven väg tillbaka mot balans.
-
Nyheter4 veckor sedan
Mahvie Minerals växlar spår – satsar fullt ut på guld
-
Analys4 veckor sedan
A muted price reaction. Market looks relaxed, but it is still on edge waiting for what Iran will do
-
Nyheter3 veckor sedan
Jonas Lindvall är tillbaka med ett nytt oljebolag, Perthro, som ska börsnoteras
-
Nyheter3 veckor sedan
Oljan, guldet och marknadens oroande tystnad
-
Nyheter3 veckor sedan
Domstolen ger klartecken till Lappland Guldprospektering
-
Nyheter2 veckor sedan
Ryska staten siktar på att konfiskera en av landets största guldproducenter
-
Analys3 veckor sedan
Tightening fundamentals – bullish inventories from DOE
-
Nyheter2 veckor sedan
Sommarvädret styr elpriset i Sverige