Nyheter
Bomullsuppköpen minskar i Kina som följd av högre kvalitetskrav
Inköpen av bomull i Kina har minskat sedan landets regering har höjt kvalitetskraven samt valt att undanhålla en del av betalningarna till dess att fibern klarar granskningen säger textilanalysföretaget Sinotex.
China National Cotton Reserves Corp hade till och med den sista september 2013 köpt drygt 100 000 ton lokalt odlad gröda, en nedgång med 74 procent jämfört med året innan. I Xinjiang-provinsen, känt som Kinas högst producerande bomullsodlande region, sjönk inköpen med 76 procent, en nedgång med 71 400 ton enligt den rapport som släpptes i början av oktober.
De kinesiska bomullsodlarna hade per den 15 september endast sålt 3,4 procent av sin skörd, trots att skörden var klar till 21,6 procent. En förklaring till de låga försäljningssiffrorna är att vissa bomullsuppköpsföretag valt att minska sina inköp eller rent av stoppa dem eftersom de kämpar för att uppfylla de nya normerna.
Den kinesiska regeringen inledde säsongens upplagringsprogram den 9 september när bomullspriset stannade under 20 400 yuan fem dagar i rad. I Kina köps bomullen upp av kvalificerade inköpare som sedan säljer bomullen vidare till den kinesiska regeringen genom en handelsplattform.
På Zhengzhou Commodity Exchange, där det förutom bomull också handlas råvaror som ris, vete, metanol och socker, har bomullsterminerna med förfall i januari 2014 inte handlats över 20 400 yuan under hela 2013. På ICE i New York har bomullsterminerna stigit med 11 procent i år för oro att den globala produktionen av bomull sjunker.
Den kinesiska regeringen kommer att innehålla betalningar på 500 yuan per ton bomull till dess att skördens förpackning och fiber har bedömts uppfylla de nya kvalitetskraven enligt det uttalande som gjordes av China National Development and Reform Commission i mitten av september. Fibern kommer att bedömas i fråga om färg, längd, styrka och renhet.
Nyheter
Indonesien stoppar förtida nedstängning av kolkraft
Kolkraftverket Cirebon-1 i Indonesien som skulle stängas i förtid och fungera som ett flaggskepp för insatserna att få Asiens ekonomier att överge fossila bränslen kommer inte att göra det.
Enligt ett avtal mellan Indonesiens regering, Asiatiska utvecklingsbanken och andra partner som slöts vid klimatmötet COP28 i Dubai 2023 skulle Cirebon-1 i västra Java stängas sju år tidigare än planerat.
Indonesiens finansminister har dock nu meddelat att regeringen avbryter den tidiga stängningen eftersom kraftverket ”fortfarande har en lång livslängd och använder superkritisk teknik, som är relativt bättre”, och tillade: ”Vi letar efter ett alternativ.”
Reuters rapporterar att ”Cirebon-avtalet har setts som ett testfall för tidig avveckling av kolkraftverk i utvecklingsländer inom ramen för Just Energy Transition Partnership (JETP)”.
Det var inte helt oväntat, Indonesien använder allt mer elektricitet och har stora koltillgångar. Landet har som mål att öka kolkraften, att då stänga ett kolkraftverkverk finns det ingen logik i.
Nyheter
December inleds med lägre elpriser
November präglades av kraftiga prissvängningar, främst i norra Sverige där elpriset några enstaka kvartar var nästan fem gånger högre än normalt. Under månaden sammanföll mindre vind- och vattenkraftsproduktion med plötsligt kyla som svepte över landet. Inledningen av december är dock betydligt stabilare med goda förutsättningar för energiproduktion och högre temperaturer.

Novemberpriserna på den nordiska elbörsen Nord Pool (utan påslag och exklusive moms) landade på 36,97 öre/kWh i elområde 1, norra Sverige, och i södra Mellansverige, elområde 3, blev månadsmedelspotpriset 69,65 öre/kWh.
– Efter en mild och blöt start på november med låga priser kom en abrupt vändning i mitten av månaden. Många faktorer sammanföll, som snabbt sjunkande temperaturer, mindre blåst och isläggning, vilket begränsade produktionen av vattenkraft en kort tid. Men nu är situationen den motsatta med mildare väder och goda förutsättningar inom energiproduktionen, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning.
Fyllnadsgraden i de svenska och norska vattenmagasinen är god inför vintern. Kärnkraften i Norden hade i slutet av november 85 procent av installerad effekt och ökar när Forsmark 1 kopplas till elnätet den 14 december efter ett längre underhållsarbete. Vindkraftsproduktionen, som är en viktig prisdämpare, ligger på normala nivåer just nu. Gaspriserna på kontinenten har sjunkit men om kraftig och långvarig kyla slår till kan elpriserna stiga snabbt vilket även kan påverka prisbilden i Sverige.
| Medelspotpris | November 2024 | November 2025 |
| Elområde 1, Norra Sverige | 24,96 öre/kWh | 36,97 öre/kWh |
| Elområde 2, Norra Mellansverige | 18,09 öre/kWh | 34,33 öre/kWh |
| Elområde 3, Södra Mellansverige | 66,95 öre/kWh | 69,65 öre/kWh |
| Elområde 4, Södra Sverige | 84,65 öre/kWh | 80,70 öre/kWh |
Nyheter
Mahvie Minerals tar steg mot nästa nordiska guldgruva
Mahvie Minerals lyfter sitt strategiska fokus mot guld i ett marknadsläge som aldrig varit starkare. Enligt en färsk analys från Analyst Group positionerar sig bolaget som en av de mest intressanta tidiga nordiska prospekteringsaktörerna, med tydliga värdedrivare i både Finland och Sverige.
Huvudprojektet Haveri med höghaltiga guldintercept
Bolagets huvudtillgång är guldprojektet Haveri i Finland. Det är en tidigare producerande gruva med omfattande historiska borrdata, stark infrastruktur och en geologi som nu bekräftas genom nya borrresultat. Under 2025 levererade bolaget höghaltiga intercept med upp till 28 gram guld per ton, något som enligt Analyst Group tydligt stärker projektets prospekteringsmodell. Haveri går nu in i en planeringsfas med målet att presentera en uppdaterad mineraltillgångsbedömning under slutet av 2025, följt av tekniska studier som kan utgöra grund för en framtida gruvstart.
Ytterligare tillgång med guldprojektet Åkerberg
Mahvie Minerals har samtidigt breddat projektportföljen genom förvärvet av guldprojektet Åkerberg i det välkända Skelleftefältet, ett område med stark infrastruktur och närhet till existerande gruvverksamhet. Åkerberg utgör ett orogeniskt guldprojekt med dokumenterad förekomst av höghaltiga stuffer, vilket gör tillgången till ett attraktivt prospekteringsmål med tydlig brownfield-karaktär. Analyst Group bedömer att förvärvet adderar strategisk redundans och skapar potential för fler värdedrivande nyheter i närtid.
Guldpris på rekordnivå och stärkt finansiell position
I bakgrunden finns ett guldpris som nått rekordnivåer över 4 000 USD per uns. Kombinationen av centralbanksköp, global oro och minskat utbud driver en långsiktigt stark marknad. För Mahvie Minerals innebär detta betydande hävstång när projekten rör sig mot högre mognadsgrad. Analyst Group lyfter just denna koppling som central för bolagets framtida värdeutveckling.
Den finansiella positionen är dessutom stärkt efter en övertecknad emission under 2025. Tillhörande teckningsoptioner kan tillföra ytterligare kapital inför nästa utvecklingsfas, vilket minskar finansieringsrisken i närtid.
Sammanfattningsvis pekar Analyst Groups genomlysning på ett bolag som befinner sig i ett momentumskifte. Haveri utvecklas tekniskt, Åkerberg breddar portföljen och norska Mofjell utvärderas för partnerskap eller avyttring för att frigöra resurser till guldfokuset. I analysens Base-scenario härleds ett potentiellt värde om 1,3 kronor per aktie, vilket antyder en betydande uppsida från dagens nivåer.
För investerare som söker exponering mot guldtillgångar i stabila nordiska jurisdiktioner framstår Mahvie Minerals som en aktör att följa noggrant under de kommande kvartalen.
-
Nyheter3 veckor sedanZenith Energy tar historiskt kliv, får klartecken för prospektering av Italiens största uranfyndigheter
-
Nyheter3 veckor sedan2026 blir ett år med låga oljepriser, men om ett par år blir priserna högre
-
Nyheter3 veckor sedanTuff marknad för stål, SSAB hanterar situationen
-
Nyheter3 veckor sedanVenezuela har världens störta oljereserv, men producerar lite
-
Nyheter3 veckor sedanDenison Mines stärker greppet om Athabasca, köper in sig i Skyharbours uranprojekt vid Russell Lake
-
Nyheter2 veckor sedanZenith Energy väcker Italiens uranarv till liv – ”Vi är egentligen redan i förproduktionsfas”
-
Nyheter3 veckor sedanÖkad efterfrågan på olja och naturgas fram till 2050 enligt IEA
-
Nyheter3 veckor sedanTyskland ska bygga 10 GW nya gaskraftverk

