Nyheter
Är guldtjuren på väg till nya betesmarker? (Del 2)
Den här artikeln fortsätter på samma tema som vår första artikel i serien där vi besvarar skeptikernas vanligaste frågor och argument mot guldet som investeringsalternativ.
Guldkritiker: Vad mer talar för att guldet inte är i en bubbla?
Guldcentralen: Först bör vi beakta varifrån tänket bakom ett s.k. högt guldpris kommer ifrån. Det vankas monetarism när det påstås att guldet bara skulle vara värt vad köparna själva är villiga att betala för det. Guldpriset kan vara i en bubbla, men inte guldet i sig. Således är det inte guldet som är i en bubbla, utan den måttstock vi applicerar på den. Fiatvalutorna har en sårbarhet mot inflationen vilket guldet inte har. Detta gör fiatvalutorna till en bristfällig måttstock för att mäta värdet av beständigare tillgångar.
Att det dessutom går att trycka ut nya pengar i en mycket snabbare takt än vad det går att bryta guld, gör att problemen i långt och mycket hamnar hos fiatvalutorna, inte guldet. Detta förtydligas i och med att fiatvalutorna har en flytande växelkurs och inte har ett värde peggat till något beständigt.
Guldkritiker: Guldets roll är utspelad i historien. Vi behöver inte pegga valutan till något, det är bara primitivt och överflödigt.
Guldcentralen: Den nuvarande krisen är en konstant påminnelse att förtroendet för fiatvalutan är malplacerat. Guld är en överlägsen monetär tillgång i och med att den inte är politiskt kontrollerad; den kan inte tryckas till obegränsade mängder för att skapa ohållbar tillväxt och den kan inte åläggas räntor för att manipulera marknader i syfte att främja en politisk agenda. Guldet har inte en nationell tillhörighet och är därför en globalt uppskattad tillgång, framförallt som en valutareserv.
Och primitivt vore snarare att tapetsera med sedlar för att tapeter blivit för dyra; jämför med det faktum att guld aldrig någonsin hamnat i den situationen. Källa: Wikipedia.
Guldkritiker: Man kan göra mynt av många olika metaller, det behöver inte för det betyda att metallen i sig är pengar. Det görs mynt av koppar också, men inte är koppar pengar för det. Det har också funnits tider då guld används för att backa upp värdet på de pengar som är i omlopp, men det betyder inte heller att guldet i sig är pengar.
Guldcentralen: Det är viktigt att separera pengar och valuta som begrepp. De är synonyma, men har något skilda betydelser. Guld är en valuta, men av naturliga skäl kan den inte axla rollen som pengar, men är likväl en nära referens för att mäta upp värde (pengar) tack vare sin beständiga natur och mångsidiga applikation som investeringsobjekt, industrimetall och ornamental smyckesvara.
I och med att pengar idag är sårbart mot inflation och devalvering har pengar i sig självt blivit allt mindre idealt för att representera värde. I 1913 års termer är 1 USD värd 3 cent idag, samtidigt som guld ökat i värde närmare 80 gånger, från 20 USD per uns till dagens cirka 1600 USD per uns.
Guldskeptiker: På det resonemanget kan man väl lika gärna köpa silver istället, det är också beständigt och betydligt billigare.
Guldcentralen: Silver har en annan status som monetär handelsvara än guld. Guld används som valutareserv, det gör inte silver.
Detta har historiska och praktiska orsaker och det finns inget som talar för att finansiella aktörer kommer börja fylla stora valv med silvertillgångar istället. Guld tar mindre plats och dess exklusivitet är djupt rotat inom oss alla. Dessa rötter går däremot inte lika djupt för silvret. Därmed inte sagt att silver inte är en bra investering, framtiden ljus ut även för den metallen.
Mindre än 1% av världens tillgångar är idag allokerat i guld. Under den förra bullmarknaden i slutet av 70-talet, var 5% av världens tillgångar allokerat i guld. För att stiga 4% skulle detta kräva 170 ton guld, vilket motsvarar cirka 70 års guldproduktion.
Guldskeptiker: Borde inte guld ha stigit i takt med att Eurozon-krisen intensifierats? Istället har guldet tappat över 20% från augusti förra året. Betyder detta att guldet håller på att tappa sin status som ett safe haven för investerare?
Guldcentralen: Att dra sådana slutsatser på grund av en sannolikt tillfällig prisrekyl känns ganska förhastat. För att täcka de enorma budgetunderskotten finns inga andra lösningar än att spika den låga räntan och köra pengapressarna på högvarv. Det finns inget som talar för att ECB, BoE och Fed kommer att göra motsatsen. Nyligen har kostsamma åtgärder inrättats för Spaniens banksystem och Fed har kommunicerat att nya köp av stadsobligationer är att vänta i någon form, även om Q3 verkar dröja.
Guldskeptiker: Guldförespråkare verkar glömma bort risken för deflation, vilket skulle krossa guldet totalt. Med räntorna nere på noll finns det inte mycket vi kan göra om deflationen skulle bli ett faktum.
Guldcentralen: Deflation är inget hot mot vare sig guldet eller någon annan beständig tillgång. Om vi skulle hamna i ett deflationsscenario skulle guldpriset bara spegla den värdeförändring som sker i valutorna. Vi glömmer allt som oftast att guldet i sig självt bara är en monetär febertermometer och någon egentlig värdeförändring hos guldet är ingen direkt orsaksföljd vid vare sig ett inflations- eller deflationsscenario. Om guldpriset till exempel skulle falla till 500 USD/uns i en deflation, så kan vi fortfarande köpa lika mycket för det priset som tidigare, allt annat lika.
Slutligen vill vi visa hur centralbanker agerat över tid:
Centralbanker har de senaste åren gått från nettosäljare till nettoköpare av guldet. Kanske börjar de inse vikten av att ackumulera guld som trygghet när fiatvalutorna svajar alltmer i ett ifrågasatt ekonomiskt system som bygger på oändlig skuldsättning och tillväxt. Kommer systemet att hålla i längden?
Slutligen vill vi än en gång upprepa vårt mantra. En investering i guld är inte i första hand kopplat till en idé om att bli rik; utan som ett skydd mot att förlora sina tillgångar i tider av desperata ekonomiska åtgärder där hyperinflationen hägrar i horisonten. Småspararen har fortfarande makten att skydda sina tillgångar från att tappa värde, trots makthavarnas hänsynslösa penningpolitik. Detta är en roll som guldet axlat i alla tider och kulturer, något vi ser som oföränderligt, i likhet med guldets fysiska egenskaper.
[hr]
Guldcentralen AB har funnits sedan 1967 och är en del av en ädelmetallkoncern som funnits sedan 1879. Företagets ägare är KA Rasmussen AS i Norge. Det är 5:e generationen som driver företaget just nu. Guldcentralen säljer fysiskt guld, silver, platina och palladium till privatpersoner och företag. Det företaget säljer är handelsgodkända tackor och mynt. Företagets hemsida.
Nyheter
Vattenfall förbereder ny kärnkraft vid Ringhals

Vattenfall tar nu nästa steg i förberedelser för ny kärnkraft i anslutning till Ringhals kärnkraftverk. Ny kärnkraft vid Ringhals förutsätter tillgång till mer mark på Väröhalvön och Vattenfall inleder därför arbetet med fastighetsköp i området.
─ Vi tar just nu konkreta steg i arbetet med att planera byggande av ny kärnkraft vid Ringhals. Vi inleder bland annat en process för att köpa fastigheter på Väröhalvön för att möjliggöra förberedande arbeten och byggnation av ny kärnkraft. Ett slutgiltigt investeringsbeslut fattas dock först när vi har fått alla nödvändiga tillstånd, säger Desirée Comstedt, projektansvarig för kärnkraft inom Vattenfall.
Redan i våras startade inom ramen för den pågående förstudien om små modulära reaktorer vid Ringhals arbetet för en miljökonsekvensbeskrivning, vilket bland annat innebär fältstudier och markundersökningar i området runt Ringhals. Under sommaren inledde Vattenfall också en upphandlingsprocess för att välja leverantör och reaktortyp.
─ Förstudien beräknas vara klar i slutet av 2023 och är en del i Vattenfalls beslutsunderlag för tillståndsansökan hos Strålsäkerhetsmyndigheten och Mark- och miljödomstolen för att bygga nya kärnkraftreaktorer. Målsättningen är att ha en första reaktor i drift under tidigt 2030-tal, säger Desirée Comstedt.
Som en del i planeringen av ny kärnkraft genomför delar av Vattenfalls ledning under hösten resor till länder som är i färd med att bygga ny kärnkraft för att ta del av deras erfarenheter.
─ Vi vill få del av internationella erfarenheter om vilka förutsättningar som krävs för ett lyckat kärnkraftsprogram, oavsett om det gäller SMR eller storskaliga reaktorer. Vi vill bygga ny kärnkraft i Sverige om förutsättningarna finns och genom att träffa många olika aktörer som är involverade i kärnkraftsprogram, till exempel energiföretag, myndigheter och teknikleverantörer, vill vi förstå hur det är möjligt att hantera risker, säger Desirée Comstedt.
Vattenfall äger redan mark på Väröhalvön, de nu berörda fastighetsägarna och hyresgästerna har kontaktats.
Nyheter
Extremt låga elpriser denna och nästa vecka

En nederbörd på 200 procent mer än normalt en bit in i nästa vecka och stark vind i Norden och Europa pressar elpriset till extremt låga nivåer. Snittpriset under innevarande och nästa vecka väntas ligga under 5 öre per kWh, vilket är det lägsta elpriset sedan 2020 under en hel vecka. Samtidigt väntas många timmar med minuspriser.

Djupa lågtryck ger en mycket mild och ostadig avslutning på september. Luftströmmar från sydväst innebär stora nederbördsmängder, främst i sydvästra Norge, och med redan goda vattennivåer tvingas producenterna där att köra på ordentligt. Den kraftiga nederbörden stärker den hydrologiska balansen från 6 TWh till runt 20 TWh. Sommarens och höstens rikliga regnperioder har kraftigt förändrat förutsättningarna på elmarknaden efter två år med underskott i vattenmagasinen
Samtidigt blir det varmare än normalt, vilket dämpar förbrukningen och riklig vind bidrar till en nästan fördubblad vindproduktion jämfört med tidigare veckor. Allt detta pressar elpriserna denna och nästa vecka till extremt låga nivåer. Föregående vecka landade elpriset i snitt på 24 öre per kWh. Innevarande vecka har inletts mycket lågt med ensiffriga priser i de flesta elområden överallt. Nästa veckas medelpris väntas landa på knappt 5 öre per kWh. En konsekvens av de låga priserna är att vissa kärnkraftverk tillfälligt skruvar ned produktionen då dessa priser är lägre än den rörliga produktionskostnaden.
– Riklig vind i Tyskland och Norden, gott om vatten i södra Norge och en fortsatt låg förbrukning får elpriserna att falla dramatiskt. Elpriserna pressas till nivåer som vi inte sett 1sedan slutet av 2020, som var ett riktigt våtår. Det kommer bli en hel del timmar med negativa priser de närmaste veckorna, säger Johan Sigvardsson, elmarknadsanalytiker på Bixia.
Den rikliga vinden i Tyskland skapar minuspriser som tillsammans med solkraften vänder på elflödet under några timmar på eftermiddagarna. Det innebär att SE4 importerar el från Tyskland, vilket även spiller över på SE3.
Nyheter
Cinis Fertilizer expanderar till USA med miljardinvestering

Den svenska producenten av miljövänligt mineralgödsel, Cinis Fertilizer, har idag tecknat avtal med Ascend Elements, en ledande amerikansk tillverkare av batterimaterial. Avtalet gäller leverans av natriumsulfat, en insatsvara för Cinis Fertilizers produktion av miljövänligt mineralgödsel. Detta avtal och ett samarbete med K+S Minerals and Agriculture (”K+S”), en global aktör och Europas största producent av salter, skapar förutsättningar för Cinis Fertilizer att etablera en produktionsanläggning i den amerikanska delstaten Kentucky. Anläggningen blir den tredje efter bolagets två första i Sverige. Etableringen i USA ligger inom ramen för Cinis Fertilizers tillväxtplan om att nå en produktion om 1,5 miljoner ton kaliumsulfat i sex anläggningar vid utgången av år 2030. Investeringarna i Cinis Fertilizers amerikanska anläggning bedöms uppgå till en miljard kronor och ska finansieras via kassaflöde, lån och eventuellt även investeringsstöd.
Produktionskapacitet på 300 000 ton kaliumsulfat i Nordamerika
Cinis Fertilizer har idag tecknat ett tioårigt avtal med Ascend Elements, en oberoende tillverkare av avancerade batterimaterial med verksamhet på flera platser i USA, som för närvarande bygger sin största anläggning i Hopkinsville, Kentucky. Avtalet innebär leverans om upp till 240 000 ton natriumsulfat årligen med början 2026. Cinis Fertilizer har vidare ingått avsiktsförklaring om försäljning av den färdiga produkten, kaliumsulfat, till K+S samt om inköp av kaliumklorid från K+S produktionsanläggningar i Saskatchewan i Kanada till Cinis Fertilizers anläggning i Hopkinsvillle. Cinis Fertilizers anläggning ska stå klar 2026 med en produktionskapacitet om upp till 300 000 ton kaliumsulfat för den nordamerikanska marknaden.
Cinis Fertilizers affärsidé är att producera miljövänligt mineralgödsel genom att använda hälften så mycket energi som dagens produktionsmetoder, vilket resulterar i ett fossilfritt gödselmedel med koldioxidavtryck nära noll. Ett unikt bidrag till ett mer hållbart jordbruk.
”Vi har det senaste året mött stort internationellt intresse för vårt miljövänliga mineralgödsel där cirkularitet och fossilfri produktion står i centrum. För tillverkare av batterier är det viktigt att hela deras produktionskedja uppfyller höga krav på resurseffektivitet och miljövänlighet. Avtalet om med Ascend Elements och avsiktsförklaringen med K+S som om bland annat köp av all produktion från anläggningen ger oss trygghet i att etablera Cinis Fertilizer på den amerikanska marknaden”, säger Jakob Liedberg, grundare och VD Cinis Fertilizer. ”Den snabba utvecklingen av amerikanska industriprojekt som just nu sker till följd av Inflation Reduction Act bidrar också till vårt beslut att nu genomföra Cinis Fertilizers expansion i Nordamerika. Detta stärks av det stora intresse som en rad prominenta investerare visade Ascend Elements i en nyligen genomförd finansieringsrunda.”
Cinis Fertilizer har även ingått en avsiktsförklaring med K+S om inköp av ca 250 000 ton kaliumklorid.
Försäljning av kaliumsulfat till K+S
Utöver avsiktsförklaringen om inköp av kaliumklorid har Cinis Fertilizer tecknat en avsiktsförklaring med K+S avseende försäljning av hela produktionsvolymen av miljövänligt mineralgödsel från anläggningen i Hopkinsvillle.
”Det är väldigt spännande att få vara med och bidra till Cinis Fertilizers utveckling till en global aktör. För K+S del är Cinis Fertilizers etablering i USA en lyckträff i och med att vi får regional avsättning för vår kaliumklorid från Kanada samt tillgång till en premiumprodukt i form av miljövänligt kaliumsulfat för marknaden i Nordamerika”, säger Mathias Hübner, marknadsutvecklare på K+S.
Cinis Fertilizers planerade anläggning i Hopkinsville
Anläggningen kommer att byggas i anslutning till Ascend Elements verksamhet i Hopkinsvillle, vilket medför kostnadseffektiva logistiklösningar. Cinis Fertilizer har ingått avtal med Hopkinsvillle stad om köp av mark för anläggningen samt inlett diskussioner med en regional kraftleverantör om leverans av fossilfri el.
Investeringarna i Cinis Fertilizers anläggning i Hopkinsville bedöms uppgå till en miljard kronor och finansiering planeras ske genom eget kassaflöde och lån. Bolaget undersöker även kompletterande finansieringslösningar, vilka inkluderar statligt och delstatligt investeringsstöd.
”Det är fantastiskt att Cinis Fertilizer redan nu kan ta ett första steg ut i världen och fortsätta vår planerade expansion. Vi är väldigt nöjda med att få Ascend Elements som långsiktig partner och vi ser fram emot att inleda och utveckla vårt samarbete. Ascend Elements är en ledande tillverkare av batterimaterial, specifikt så kallade prekursorer (”pCAM”) till den nordamerikanska marknaden för litium-jon-batterier, som främst används i elfordon”, säger Jakob Liedberg. ”Nyligen tecknade vi ett långsiktigt avtal med K+S avseende inköp och leverans av kaliumklorid till våra två första anläggningar i Sverige. Samarbetet med K+S också i Nordamerika har goda möjligheter att utveckla sig till ett globalt partnerskap.”
Cinis Fertilizers första produktionsanläggning startar i början av 2024 i Örnsköldsvik
Cinis Fertilizer bygger för närvarande sin första produktionsanläggning utanför Örnsköldsvik, med planerad start i början av 2024. Projektering för bolagets andra anläggning, i Skellefteå, pågår och produktion är planerad att starta i mitten av 2025. Cinis Fertilizers tillväxtplan omfattar 1,5 miljoner ton av miljövänligt mineralgödsel i sex anläggningar i slutet av 2030, där tre anläggningar nu är platsangivna.
-
Nyheter4 veckor sedan
IPC – oljebolaget som är billigt i en bransch som redan är lågt prissatt
-
Nyheter1 vecka sedan
Africa Oil har fokus på offshore-tillgångar i Nigeria
-
Nyheter4 veckor sedan
Underskott på silvermarknaden och MAG Silver
-
Nyheter4 veckor sedan
Fireweed Metals – bolaget som nästan ingår i Lundin-sfären
-
Nyheter3 veckor sedan
EnQuest ska avnotera sina aktier från Nasdaq Stockholm
-
Nyheter3 veckor sedan
Kyawthuite – världens mest sällsynta mineral
-
Nyheter4 veckor sedan
Det svenska fusionsföretaget Novatron Fusion Group får ytterligare kraft med ny investering
-
Nyheter4 veckor sedan
Kraftigt prisfall på el i höst