Nyheter
Afghanistan börjar producera och exportera olja
Afghanistan producerar idag ingen olja. Men om allt går som det ska så kommer landet inom den närmaste månaden att både börja producera och exportera olja. Det är Kinas största oljebolag China National Petroleum Corporation som är redo att börja producera olja i landets norra region, på Amu-Darya-fältet.
Produktionen kommer inledningsvis att vara 5000 fat olja per dag, för att öka till 25.000 fat till slutet av året och öka till 40.000 fat per dag under 2014.
Källorna är redo för produktion, det som återstår är att avsluta förhandlingarna med ett grannland i norr om export av olja via tankbil. Förhandlingar som Afghanistans gruvminister Wahidullah Shahrani beräknar ska vara i mål inom 2-3 veckor. Vilket land exporten ska ske via har inte kommunicerats, men det är antingen Turkmenistan, Uzbekistan eller Tajikistan.
Afghanistan har idag inget oljeraffinaderi varför olja alltså måste exporteras. Men inom 2-3 år beräknas ett vara färdigbyggt som kan hantera 44.000 fat per dag. Vilket dock kräver investeringar på 600 miljoner USD.
Produktionen vid Amu-Darya-fältet kan följas av produktion vid det närliggande Afghan-Tajik-fältet, där ett konsortium bestående av Dragon Oil PLC (DRS.DB), Kuwait Energy och Turkiye Petrolleri AO kan ha en licens klar i maj.
En enorm potential i Afghanistan
Det mesta tyder på att Afghanistan har enorma råvarutillgångar i marken. Någon ordentlig produktion har dock aldrig kommit igång på grund av landets instabilitet. Gruvor kräver stora investeringar som måste räknas hem under årtionden av produktion, vilket är svårt i ett så instabilt område. Fokus har i stället legat på att producera och exportera opium och cannabis, där en investering är återbetald med ordentlig vinst på ett år.
Kina har dock visat sig villigt att ta större risker och investerar i att starta upp gruvor. Det kommer knappast att bli någon enkel resa. Men vill man vara förhoppningsfull så kan det vara början på en positiv spiral, i stället för den eviga spiral av krig, fattigdom och drogproduktion.
Nyheter
Steady Energy och Fortum fördjupar samarbetet om kärnreaktor för fjärrvärme
Steady Energy och Fortum har tecknat ett ramavtal enligt vilket Fortum kommer att stödja Steady Energy i planeringen av drift- och underhållsmodellen för dess fjärrvärmereaktor. Dessutom kommer Fortum att investera i Steady Energy.
Det finska kärnkraftsutvecklingsföretaget Steady Energy och det nordiska energibolaget Fortum har tecknat ett ramavtal om att Fortum ska tillhandahålla kärnkraftsexpertis i samband med Steady Energys utveckling av sin småmodulära reaktorteknologi (SMR). Fortum kommer att stödja planeringen och utvecklingen av anläggningens drift- och underhållsmodell samt relaterade verksamheter.
Fortum får exklusiva rättigheter att tillhandahålla tjänster i Finland och Sverige
Avtalet mellan bolagen ger Fortum exklusiva rättigheter att tillhandahålla drift- och underhållstjänster för Steady Energys SMR-anläggningar i Finland och Sverige.
”Fortum har årtionden av erfarenhet av säker drift av kärnkraftverk, och att ett så betydande europeiskt energibolag är involverat ger oss en helt ny nivå av trovärdighet”, säger Tommi Nyman, VD för Steady Energy.
Utöver detta samarbete kommer Fortum att göra en kapitalinvestering på 2,1 miljoner euro i Steady Energy. Investeringen sker genom Fortums innovations- och ventureprogram, som identifierar och stöder nystartade företag och tekniker för en koldioxidsnål framtid.
Steady Energys teknik är särskilt utformad för fjärrvärme. Deras underjordiska konstruktion och andra viktiga säkerhetsfunktioner gör att de kan byggas i stadsområden nära fjärrvärmenät. Steady Energy arbetar med tre projekt i Finland: Helsingfors, Kuopio och Kerava. Företaget har också nyligen tecknat ett samarbetsavtal med Koreas största fjärrvärmeföretag, KDHC.
Finland ändrar lagstiftningen för att möjliggöra SMR-reaktorer
”Vårt mål är att slutföra designfasen senast 2028, så att vi kan påbörja byggandet av den första kommersiella anläggningen. Den nuvarande politiska miljön är mycket gynnsam för SMR-utveckling i Finland. En reviderad kärnenergilag förväntas antas av parlamentet senare i år med ett specifikt mål att möjliggöra införandet av SMR”, tillägger Nyman.
Steady Energy har som mål att installera en flotta av kärnkraftverk för uppvärmning och ta ansvar för drift och underhåll av dessa. Att förvalta en standardiserad flotta kommer att generera betydande synergieffekter och minska driftskostnaderna.
Fossila bränslen står för mer än hälften av fjärrvärmeproduktionen i Europa. Den värme som för närvarande produceras från naturgas och kol motsvarar produktionen från cirka 800 Steady Energy LDR-50-reaktorer.
Nyheter
Priset på aluminium rusar förbi 5000 USD per ton i USA
Aluminiumpriset i USA har stigit kraftigt och ligger i dag på nivåer långt över 5 000 dollar per ton för många industriella köpare, för många snarare runt 6 000 dollar. Uppgången beror inte på att världsmarknadspriset har rusat i samma takt, utan på en kombination av höga tullar, låga lager och stigande regionala premier. USA är starkt beroende av importerad aluminium, och när tillgången stramas åt samtidigt som handelshinder driver upp kostnaderna ökar skillnaden mellan det globala referenspriset och vad amerikanska konsumenter faktiskt betalar. Resultatet är rekordhöga leveranspriser som pressar kostnaderna för tillverkningsindustrin, trots att aluminium på den internationella marknaden handlas betydligt lägre, där priset på LME i London exempelvis är 3 149 dollar per ton.
Nyheter
Trumps attack på centralbanken får guldet att stiga till över 4600 USD
Donald Trump har gått till en smått vansinnig attack på den amerikanska centralbankens ordförande Jerome Powell vilket fått guldpriset att stiga till över 4600 USD per uns, den högsta nivån någonsin.
Flera av Trumps närmaste medarbetare fick inte veta något och flera andra försökte övertyga Trump om att detta var en väldigt dålig idé.
Men på fredagen delgav justitiedepartementet Federal Reserve stämningar och hotade med en brottmålsanklagelse.
Trumps allt kraftigare försök att montera ner en oberoende centralbank för att själv ta över kontrollen rubbar en av grundpelarna för den amerikanska dollarn.
-
Nyheter4 veckor sedanPriset på silver och olja möttes för första gången på över 45 år
-
Nyheter4 veckor sedanLars Henriksson om prisuppgången för både guld och silver
-
Analys4 veckor sedanBrent calendar 2026 on sale for $40.0/b (in 2008-dollar)
-
Nyheter3 veckor sedanPriset på silver lyfter som en rymdraket, upp över 10 procent idag
-
Nyheter4 veckor sedanInvesterare driver efterfrågan på silver
-
Nyheter3 veckor sedanVertikal uppgång i priset på volfram
-
Nyheter2 veckor sedanEric Strand kommenterar utvecklingen för silver
-
Nyheter3 veckor sedanKopparpriset rusar i höjden, nästan på 100 000 yuan i Kina

