Nyheter
Valcambi – ger dig litet mer Mmmm… i dina guldtackor
Den schweiziska tillverkaren av guldtackor, Valcambi S A, har under april 2011 lanserat en helt ny typ av guldtackor. Tackorna som har en vikt om 50 gram styck består egentligen av inte mindre än femtio stycken små engramstackor som sitter samman, litet som en av Marabous chokladkakor. Tackorna finns ute till försäljning på den internationella marknaden.
Dessa tackor, kända som CombiBar™, har designats för att passa som gåvor eller för överföring av mindre mängder guld, endera som 50 grams-tackor eller som mindre grupper av 1 gramstackor eller femtio sådana engramstackor. Varje 50-gramstacka ges ut i ett manipuleringssäkert plasthölje som innehåller ett serienumrerat analyscertifikat.
Valcambi, grundat 1961, är en ledande internationell guldraffinör och tillverkare av guldtackor som har tillverkat London Good Delivery 400 oz-tackor sedan 1968.
Nyheter
Ett samtal om ädelmetaller ur ett längre perspektiv
Det har varit en dramatisk tid för ädelmetaller, guld har gått upp kraftigt och silver har varit bortom alla gränser volatilt. Men vad kan vi lära oss av tidigare snabba rusningar i ädelmetaller? Och vilka faktorer ligger bakom det senaste årets markanta uppgång? Michael Livijn, historieintresserad chefsstrateg på Formue, diskuterar med EFN:s Gabriel Mellqvist den ovanliga utvecklingen och tittar på en krasch från 1980-talet. Han sätter också ett 100-årssperspektiv på realtillgångar.
Nyheter
Under 2025 byggde Kina klart 78 GW ny kolkraft
Kina satsade tidigare på att ersätta fossil energi med sol- och vindkraft. Men när elnäten under 2021 och 2022 började haverera på grund av det så inledde landet en ny storskalig satsning på kolkraft. En enorm infrastruktur för kolkraft började byggas och nu har landet verkligen fått upp farten på att bygga nya kolkraftverk. Över 50 stycken kolkraftverk på 1 GW vardera har under 2025 tagits i bruk med en total kapacitet på 78 GW. Det kan jämföras med att hela EU:s totala installerade kapacitet av kolkraft är 70-100 GW.
78 GW under 2025 är dock bara början. Enbart under 2025 beställde Kina mer kolkraft än det kolälskande landet Indien har gjort under ett helt årtionde. 83 GW kolkraftverk började under 2025 att byggas i Kina.
Den enorma utbyggnaden av kolkraft är väldigt positivt för sol- och vindkraftsbranschen. Ju mer kolkraft som byggs desto mer sol- och vindkraft kan elnätet hantera.
Nyheter
Samtal om den senaste tidens råvarurörelser
Det har varit dramatiska prisrörelser i flera råvaror de senaste dagarna, där bland annat silver som mest tappade 30 procent under fredagen. Spekulationshandlaren Henrik Ekenberg och mineralexperten Anton Löf ger sin syn på händelserna.
-
Nyheter4 veckor sedanSilverpriset stiger över 100 USD per uns
-
Nyheter3 veckor sedanGuldpriset stiger till över 5000 USD per uns
-
Nyheter3 veckor sedanSamtal om guld och andra råvaror när flera priser rusar i höjden
-
Nyheter4 veckor sedanChristian Kopfer om marknadens olika råvaror
-
Nyheter3 veckor sedanSilver utgör nu 30 procent av kostnaden för att producera solcellspaneler
-
Nyheter2 veckor sedanKall och nederbördsfattig månad driver upp elpriset
-
Nyheter3 veckor sedanIndien kommer inte att göra slut med kol
-
Nyheter3 veckor sedanKylan lyfter elpriset i vinter, minst 40 procent högre än väntat


