Följ oss

Nyheter

Vad säger förhållandet mellan guld och silver?

Publicerat

den

Guld- och silvertackor

Under de senaste månaderna, i synnerhet under de senaste veckorna då vi sett enorma utförsäljningar och prisjusteringar, så har guld och silver visat sig vara extremt volatila. Då båda dessa ädelmetaller har blivit billigare i förhållande till deras nominella priser är det intressant att se hur prisfallet har påverkat deras inbördes förhållande eftersom detta kan ge ledtrådar om hur priserna kommer att utvecklas under resten av året.

För att utföra denna analys plottas här slutkurserna för ETF-fonderna GLD och SLV, som alternativ till frontmånads-terminerna på dessa ädelmetaller, för att kunna se den relativa styrkan respektive svagheten hos GLD respektive SLV från 2006 till dags dato. Resultatet kan beskådas nedan.

Pris-ratio mellan guld (GLD) och silver (SLV)

Sedan införandet av ETF-fonden SLV under 2006 har kursen på denna fond handlats inom ett mycket brett spektra i jämförelse mot GLD. Den lägsta skillnaden uppmättes under våren 2011 när GLD handlades till cirka tre gånger priset på SLV och den högsta skillnaden noterades under finanskrisen 2008 då guld var på modet. Då handlades GLD till åtta och en halv gång priset på SLV.

Dessa två förhållanden är att betrakta som extremvärden, och fram till finanskrisen handlades GLD i ett spann mellan fem och sex gånger priset på GLD. Vi ser detta snäva intervall extra tydligt i diagrammet innan utbrottet under finanskrisen 2008.

Efter det att den värsta finanskrisen upphörde ser vi att kvoten mellan dessa sjönk till strax över tre. Efter en överreaktion i rations lägre del ser vi hur förhållandet utvecklas åt det andra hållet, vi ser den branta trenden som syns i den markerade delen av diagrammet i början av 2012. Bara för att trenden slutade innebär det inte att en period av överavkastning för SLV är nära förestående igen.

Vi kan se att en andra uppåtgående trend har funnits i ungefär ett år nu, där förhållandet trendar något uppåt. Den viktigaste punkten i detta förhållande visar att GLD åter utvecklas bättre än SLV. Detta innebär att, när denna signal har bekräftats, att ännu en period under vilken GLD kommer att överträffa SLV är förestående. Med tanke på de stora utförsäljningarna av guld under april 2013 är det således betydligt billigare att köpa ETF-fonden GLD nu än för bara en månad sedan.

Upprepas scenariot?

Under perioden 2008 till 2010 såg vi att förhållandet mellan GLD och SLV studsade mellan sex och sju och om detta upprepas kan det betyda att GLD kommer att utvecklas betydligt bättre än SLV än en gång. Tanken är inte att köpa eller sälja den ena eller andra metallen, utan att se om det går att erhålla en överavkastning i förhållandet mellan dessa två ädelmetallfonder, en så kallad pairs trading.

Ration kan komma att öka igen genom att GLD stiger i värde, att SLV faller i förhållande till GLD eller en kombination av dessa två scenarion. Det betyder att prisutvecklingen på den ena eller den andra ETFen inte har betydelse, utan att det är förhållandet dem emellan som vi tittar på.

Med tanke på att guldet används som en form av valuta och som en fear hedge kan ett antal olika händelser komma att skapa en tjurrusning i förhållandet mellan guld och silver. 2008 såg vi till exempel hur förhållandet mellan GLD och SLV stack upp till 8,5 på bara några månader vilket gav massiva vinster till de placerare som hade innehav i GLD men blankat SLV.

Poängen med denna text är att visa att investerarna har visat en mycket tydlig preferens för guld jämfört med silver under det senaste året. Det visar även hur det går att dra fördel av detta och skapa en hedge genom att koppla ihop ett långt innehav av GLD eller för all del guld, med att blanka SLV eller silver.

Nyheter

Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Publicerat

den

Elstation i närbild

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,

Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.

Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Prognos över efterfrågan på elektricitet i Tyskland
Fortsätt läsa

Nyheter

Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Publicerat

den

Kol i Kina

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.

Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.

Kinas elproduktion kom i augusti från:

Fossil energi67 %
Vattenkraft16 %
Vind och Sol13 %
Kärnkraft5 %

Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Publicerat

den

Priset på guld i svenska kronor per gram

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära