Nyheter
Utsikterna för platina ser ljusa ut

Att placera i platina kan vara ett bra sätt att diversifiera en investeringsportfölj. Utsikten för platina är starkt kopplad till det negativa sentimentet som råder för diesel i Europa och Kina. Detta är emellertid inte den enda drivkraften framåt för platinapriset i år skriver Maxwell Gold, direktör för investeringsstrategi hos ETF Securities, i en anlys. ”Platina är fortfarande billigt i förhållande till guld, palladium och andra reala tillgångar – och ytterligare volatilitet på marknaden kan öka investeringsefterfrågan ännu mer.”
Utbudssidan börjar i Sydafrika
Tittar vi på utbudssidan börjar Sydafrika, den största producenten av ädelmetall, stärkas på grund av investerings- och reformagendan från den nya presidenten. Gold påpekade att platinapriserna har uppvisat en stark korrelation med den sydafrikanska randen. när ZAR uppvärderas leder de högre produktionskostnaderna och lägre platinapriser i amerikanska dollar till en press på gruvföretag som orsakar avmattningar i produktionen.
Enligt Metals Focus kan den sydafrikanska platinatillgången minska med 0,9 procent år 2018 och minska med 2,7 procent år 2020.
Stärkta fundamentala faktorer kan driva platina
På efterfrågesidan fortsätter platina visa en stark industriell efterfrågan. Dessutom börjar platinasmycken visa en ökad efterfrågan. Det är framförallt den yngre generationen, ofta kallad millennials, som bidragit till att försäljning av platinasmycken stigit med 25 procent. Platinum Guild International rapporterar att det är i framförallt guldcentrerade ekonomier som Indien som denna trend blev extra tydlig under 2017.
Följaktligen spår ETF Securities och Gold att platinapriserna kommer att ligga på 1 040 dollar per ounce i år. Golds prognos styrs av att platina kommer att drivas av en ökad tillväxt på tillväxtmarknaden och den stigande globala industriproduktionen.
Nyheter
Silverpriset når 40 USD, högsta sedan 2011

Silverpriset steg precis över 40 USD per uns, vilket är den högsta nivån sedan 2011. Silverpriserna stiger på grund av ett betydande och långvarigt underskott i utbudet, där efterfrågan konsekvent överstiger produktionen. Drivkraften bakom detta är en stark industriell konsumtion, särskilt kopplad till energiomställningen och gröna teknologier som solenergi. Geopolitiska risker och global osäkerhet har dessutom ökat metallens attraktionskraft som en trygg tillgång, samtidigt som marknadens förväntningar på framtida tillväxt och efterfrågan bidrar till att stödja priserna. En svagare amerikansk dollar gör även att silverpriset i USD har lättare att stiga.

Nyheter
Nytt produktionsrekord av olja i USA, högsta efterfrågan på 20 år

Javier Blas uppmärksammar att USA har slagit ett nytt produktionsrekord av olja och oljeprodukter, det som brukar kallas liquids, vilket förutom olja även inkluderar vissa flytande produkter som görs av naturgas. Det är siffrorna för juni som har reviderats av EIA och som nu visar att produktionen under juni var 21,064 miljoner fat per dag, det är 396 000 fat mer än den initiala beräkningen.
EIA har också reviderat upp efterfrågan i juni betydligt. Sammanräkningen visar nu att den var 21,007 miljoner fat per dag, vilket är 607 000 fat högre än den initiala sammanräkningen. Det är den högsta efterfrågan för någon månad sedan juni 2005. Bensin, diesel och flygbränsle reviderades alla upp.

Nyheter
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland

Mahvie Minerals utvecklar guldtillgångar i Finland, närmare bestämt Haveri beläget i Tammerfors guldbälte, och undersökningarna visar på mycket intressanta mängder. Bolaget planerar nu för att ta de nästa stegen framåt. Här presenterar VD Per Storm verksamheten.
-
Nyheter3 veckor sedan
Omgående mångmiljardfiasko för Equinors satsning på Ørsted och vindkraft
-
Nyheter4 veckor sedan
Lundin Gold hittar ny koppar-guld-fyndighet vid Fruta del Norte-gruvan
-
Nyheter1 vecka sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter3 veckor sedan
Guld stiger till över 3500 USD på osäkerhet i världen
-
Analys3 veckor sedan
What OPEC+ is doing, what it is saying and what we are hearing
-
Nyheter4 veckor sedan
Alkane Resources och Mandalay Resources har gått samman, aktör inom guld och antimon
-
Nyheter2 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Nyheter4 veckor sedan
Lyten, tillverkare av litium-svavelbatterier, tar över Northvolts tillgångar i Sverige och Tyskland