Följ oss

Nyheter

USAs energiproduktion större än konsumtionen under 2023

Publicerat

den

Graf över att USA:s energiproduktion har blivit högre än konsumtion
Primär energiproduktion och konsumtion i USA
Datakälla: U.S. Energy Information Administration, Monthly Energy Review

År 2023 ökade energiproduktionen i USA med 4 % till nästan 103 kvadriljoner BTU (quads), vilket är rekord. Energiförbrukningen i USA föll med 1 % till 94 quads under samma period. Produktionen översteg förbrukningen med 9 quads, mer än vid någon annan tidpunkt i EIA:s register, som sträcker sig tillbaka till 1949.

Primär energiproduktion i USA per källa
Datakälla: U.S. Energy Information Administration, Monthly Energy Review

För att jämföra olika typer av energi som rapporteras i olika typer av fysiska enheter (t.ex. fat, kubikfot, ton och kilowattimmar) konverterar EIA energikällor till vanliga termiska enheter som kallas British thermal units (Btu). Icke brännbara förnybara energikällor som vattenkraft och solenergi omvandlas till Btu med hjälp av den konstanta omvandlingen 3,412 Btu per kilowattimme.

Ökningen av den totala energiproduktionen i USA drevs till stor del av tillväxten i produktionen av naturgas och råolja under 2023. Produktionen av torr naturgas ökade med 4 % till rekordhöga 39 quads 2023, en ökning med 58 % sedan 2013. Produktionen av råolja ökade med 9 % från 2022 och nådde rekordhöga 27 quads 2023, en ökning med 69 % sedan 2013. Produktionen av Natural Gas Plant Liquids, en biprodukt från naturgasproduktionen, ökade med 8 % från 2022 till 8 quads 2023. Produktionen av Natural Gas Plant Liquids har ökat med 143 % sedan 2013.

Energiproduktionen från förnybara källor ökade med 1 % från 2022 till rekordhöga 8 quads 2023, en ökning med 28 % sedan 2013. Produktionen av solenergi ökade med 15 % förra året och uppgick till nästan 1 quad, och produktionen av biomassa ökade med nästan 2 % till mer än 5 quads. Vindkraftsproduktionen minskade förra året med 2 % till cirka 1,5 quads, med lägre vindhastigheter förra året.


Datakälla: U.S. Energy Information Administration, Monthly Energy Review

Den amerikanska energiförbrukningen minskade något under 2023. Sedan rekordnoteringen på 99 quads 2007 har den amerikanska energiförbrukningen fluktuerat mellan 89 och 97 quads per år. Den kombinerade förbrukningen av petroleum och naturgas, de mest förbrukade energikällorna i USA 2023, förblev i stort sett oförändrad från 2022 till 2023. Kolförbrukningen sjönk med 17 % till 8 quads, den lägsta sedan 1800-talet, till stor del beroende på minskad användning av kol för elproduktion.

Nyheter

Stark affär för Pan American – men MAG Silvers aktieägare kan bli förlorare

Publicerat

den

Representation av silvertackor

Pan American Silver tar ett stort steg mot silvertronen genom uppköpet av MAG Silver – men inte alla jublar. Enligt David McAlvany, VD och portföljförvaltare vid McAlvany Financial Companies, är det här en affär med tydliga vinnare och potentiella förlorare.

I en intervju på BNN Bloomberg om det uppmärksammade förvärvet av MAG Silver, uttrycker McAlvany en tydlig syn: Pan American stärker sin position dramatiskt, medan MAG:s aktieägare kan få det svårare att motivera sin investering framåt.

Ett klipp för Pan American

Pan American får i och med affären tillgång till en högkvalitativ silvergruva i Mexico – Juanicipro-projektet – där bolaget redan äger en andel. Projektet omfattar nästan 8 000 hektar, där stora delar ännu inte har utforskats.

”Det här är ett område med fantastisk potential och höggradig malm. Det är ett tydligt lyft för Pan American, särskilt med tanke på att man också siktar på att öka produktionen med nästan 70 % i år,” säger McAlvany.

Pan American har redan planer på att relansera projektet Basket Lake, som kan tillföra 20 miljoner uns silver i produktion. Lägg till de 8 miljoner uns från MAG – och Pan American kan bli en av världens två största silverproducenter.

MAG Silvers utdelning – en unik fördel som går förlorad

För MAG Silvers aktieägare ser bilden annorlunda ut. Enligt McAlvany har bolaget varit en sällsynt pärla inom sektorn genom att använda 30 % av sitt fria kassaflöde till att betala en direktavkastning på över 4 % – något som få gruvbolag erbjuder i dag.

”Det var en unik egenskap – en hårdtillgång med kassaflöde som påminde om en räntebärande investering. Den försvinner nu för MAG:s aktieägare,” menar han.

Även om uppköpet kan ses som ett logiskt steg strategiskt, är förlusten av utdelningen något som många investerare sannolikt inte kommer att uppskatta.

En trend inom gruvbranschen

McAlvany noterar också en bredare trend: allt fler gruvbolag prioriterar aktieåterköp framför utdelningar. Det kan vara skattemässigt fördelaktigt, men innebär också att stabilt kassaflöde till aktieägarna blir ovanligare.

”Jag är inte emot återköp – så länge man inte gör det vid toppnivåer. Men MAG:s utdelningsstrategi var verkligen något särskilt, och det är inget man lätt ersätter i en portfölj.”

Stöd från Fresnillo – men inga garantier

Ett frågetecken i affären är hur Fresnillo, majoritetsägaren i gruvan och ägare till cirka 9 % av MAG Silver, kommer att agera. Enligt McAlvany uttrycker de stöd för affären – men vill inte uttala sig om hur de kommer att rösta.

Eftersom minst två tredjedelar av MAG:s aktieägare måste godkänna uppköpet, är det inte omöjligt att affären möter visst motstånd.

Affären gynnar långsiktighet – men inte alla

McAlvany är tydlig: För Pan American är detta ett strategiskt kap som stärker bolaget på flera fronter. De får tillgång till en högklassig tillgång med låg produktionskostnad och stora utvecklingsmöjligheter.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Men för MAG:s aktieägare innebär affären att en mycket attraktiv utdelningsmodell går upp i rök, och det återstår att se om förvärvet ger samma värde i deras portföljer framöver.

”På lång sikt är det här en affär som gör stor skillnad för Pan American. Men jag förstår om MAG:s aktieägare känner en viss besvikelse,” avslutar han.

Fortsätt läsa

Nyheter

Anton Löf kommenterar industrimetaller, tillståndsprocesser och svenska gruvor

Publicerat

den

Anton Löf, RMG Group

Anton Löf, mineralanytiker på RMG Consulting, kommenterar de största prisrörelserna bland industrimetaller, kortade tillståndsprocesser och utsikterna för svenska gruvor.

Fortsätt läsa

Nyheter

Nystart för koppargruvan Viscaria i Kiruna – en av Europas största

Publicerat

den

Viscaria i Kiruna

Gruvbolaget Viscaria kommer allt närmare att starta Viscariagruvan i Kiruna, vilken kommer att bli en av Europas största koppargruvor. Brytning påbörjas under 2026 och anrikningsverket tas i bruk under 2027 som då produceras det första koncentratet.

Bolaget har hittills satsat 1,8 miljarder kronor men kommer att behöva ytterligare 6 miljarder, där fördelningen är tänkt att vara 60 procent lån och 40 procent eget kapital.

EFN intervjuar Viscarias vice vd Anna Tyni.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära