Nyheter
Tyskland satsar på fusionskraft

Tysklands forskningsminister Bettina Stark-Watzinger presenterade idag det nya finansieringsprogrammet ”Fusion 2040 – Forskning på vägen mot fusionskraftverket”.
”Jag vill att vi i Tyskland ska vara bland de första som bygger ett fusionskraftverk”, betonade den federala forskningsministern Bettina Stark-Watzinger. Med sitt utmärkta forskningslandskap och sin starka industri erbjuder Tyskland enastående förutsättningar för byggandet av fusionskraftverk. ”Fusion är en enorm möjlighet att lösa alla våra energiproblem”, sade ministern.
Andra pelaren för fusionsforskning
Myndigheten för utbildning och forskning (BMBF) har redan under lång tid finansierat fusionsforskning vid Max Planck-institutet för plasmafysik (IPP) i Garching och Greifswald, Karlsruhe Institute of Technology (KIT) och Jülich Research Centre (FZJ). Det nya projektfinansieringsprogrammet lägger till en andra pelare till denna institutionella finansiering. Syftet med projektfinansieringsprogrammet är att i en första fas utveckla de tekniker, komponenter och material som behövs för ett fusionskraftverk i början av 2030-talet. Den andra fasen kommer sedan att fokusera på integrering i en kraftverksdesign. Finansieringsprogrammet är öppet för alla tekniker och omfattar både magnetisk inneslutningsteknik och laserfusion.
För att så snabbt som möjligt kunna bygga ett fusionskraftverk är programmet i huvudsak inriktat på tillämpningsorienterad forskningssamverkan som en form av offentlig-privat partnerskap (PPP). Projekt inom specifika deltekniker skall genomföras gemensamt av forskningsinstitut, universitet och industri. På så sätt kan nya forskningsrön tas tillvara i ett tidigt skede och know-how överföras till den inhemska industrin för vidare användning.
Nyheter
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,
Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.
Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Nyheter
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.
Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.
Kinas elproduktion kom i augusti från:
Fossil energi | 67 % |
Vattenkraft | 16 % |
Vind och Sol | 13 % |
Kärnkraft | 5 % |
Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.
Nyheter
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.
-
Nyheter4 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Analys4 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys4 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September