Följ oss

Nyheter

Tillväxten i den amerikanska oljeindustrin är den högsta på mer än 100 år

Publicerat

den

Brent-olja i fat

Under 2014 ökade produktionen av råolja i USA med 1,2 miljoner fat per dag, till en total produktion om 8,7 fat per dag. Detta är den största volymökningen sedan de amerikanska myndigheterna började samla in data om oljeproduktionen år 1900. Procentuellt sett motsvarar detta en produktionsökning om 16,2 procent, den högst nivån sedan 1940. Merparten av produktionstillväxten under 2014 kommer från fyndigheter i North Dakota, Texas och New Mexico, där hydraulisk frackning och horisontell borrning används för att producera olja från skifferformationer.

USAs oljeproduktion, förändring

Procentuellt sett var ökningen 2014 den största på mer än sex decennier. Det är emellertid inte den första gången som de årliga produktionsökningarna varit så pass höga. De årliga ökningarna av råoljeproduktionen i USA översteg regelbundet 15 procent under den första halvan av 1920-talet. Dessa produktionsökningar var emellertid mindre i absoluta termer, eftersom den tidens produktion var mycket lägre. Råoljeproduktionen i USA har ökat under de senaste sex åren. Under perioden 1985 till och med 2008 föll råoljeproduktionen varje år, med ett undantag.

U.S. Energy Information Administration spår att den amerikanska oljeproduktionen kommer att öka även 2015 och 2016, om än inte i lika stark takt som under 2014. Sedan mitten av 2014 har priset på råolja sjunkit med cirka 50 procent, vilket har bromsat produktionen av framförallt marginalfyndigheterna och istället fått producenterna att fokusera på de områden där de kan arbeta med frackningstekniker.

Enligt EIA:s senaste Short-Term Energy Outlook (STEO) beräknas oljeproduktionen i USA att fortsätta att växa, men i en lägre takt, med 8,1 procent under 2015 och 1,5 procent under 2016.

Oljeproduktion i USA

Nyheter

Silverpriset når 40 USD, högsta sedan 2011

Publicerat

den

Silverpriset steg precis över 40 USD per uns, vilket är den högsta nivån sedan 2011. Silverpriserna stiger på grund av ett betydande och långvarigt underskott i utbudet, där efterfrågan konsekvent överstiger produktionen. Drivkraften bakom detta är en stark industriell konsumtion, särskilt kopplad till energiomställningen och gröna teknologier som solenergi. Geopolitiska risker och global osäkerhet har dessutom ökat metallens attraktionskraft som en trygg tillgång, samtidigt som marknadens förväntningar på framtida tillväxt och efterfrågan bidrar till att stödja priserna. En svagare amerikansk dollar gör även att silverpriset i USD har lättare att stiga.

Silverpriset på Comex
Fortsätt läsa

Nyheter

Nytt produktionsrekord av olja i USA, högsta efterfrågan på 20 år

Publicerat

den

Tankar bensin

Javier Blas uppmärksammar att USA har slagit ett nytt produktionsrekord av olja och oljeprodukter, det som brukar kallas liquids, vilket förutom olja även inkluderar vissa flytande produkter som görs av naturgas. Det är siffrorna för juni som har reviderats av EIA och som nu visar att produktionen under juni var 21,064 miljoner fat per dag, det är 396 000 fat mer än den initiala beräkningen.

EIA har också reviderat upp efterfrågan i juni betydligt. Sammanräkningen visar nu att den var 21,007 miljoner fat per dag, vilket är 607 000 fat högre än den initiala sammanräkningen. Det är den högsta efterfrågan för någon månad sedan juni 2005. Bensin, diesel och flygbränsle reviderades alla upp.

Produktion av olja och oljeprodukter i USA
Fortsätt läsa

Nyheter

Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland

Publicerat

den

Mahvie Minerals ska producera guld

Mahvie Minerals utvecklar guldtillgångar i Finland, närmare bestämt Haveri beläget i Tammerfors guldbälte, och undersökningarna visar på mycket intressanta mängder. Bolaget planerar nu för att ta de nästa stegen framåt. Här presenterar VD Per Storm verksamheten.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära