Följ oss

Nyheter

Steady Energy och Fortum fördjupar samarbetet om kärnreaktor för fjärrvärme

Publicerat

den

Kärnreaktor för fjärrvärme från Steady Energy

Steady Energy och Fortum har tecknat ett ramavtal enligt vilket Fortum kommer att stödja Steady Energy i planeringen av drift- och underhållsmodellen för dess fjärrvärmereaktor. Dessutom kommer Fortum att investera i Steady Energy.

Det finska kärnkraftsutvecklingsföretaget Steady Energy och det nordiska energibolaget Fortum har tecknat ett ramavtal om att Fortum ska tillhandahålla kärnkraftsexpertis i samband med Steady Energys utveckling av sin småmodulära reaktorteknologi (SMR). Fortum kommer att stödja planeringen och utvecklingen av anläggningens drift- och underhållsmodell samt relaterade verksamheter.

Fortum får exklusiva rättigheter att tillhandahålla tjänster i Finland och Sverige

Avtalet mellan bolagen ger Fortum exklusiva rättigheter att tillhandahålla drift- och underhållstjänster för Steady Energys SMR-anläggningar i Finland och Sverige.

”Fortum har årtionden av erfarenhet av säker drift av kärnkraftverk, och att ett så betydande europeiskt energibolag är involverat ger oss en helt ny nivå av trovärdighet”, säger Tommi Nyman, VD för Steady Energy.

Utöver detta samarbete kommer Fortum att göra en kapitalinvestering på 2,1 miljoner euro i Steady Energy. Investeringen sker genom Fortums innovations- och ventureprogram, som identifierar och stöder nystartade företag och tekniker för en koldioxidsnål framtid.

Steady Energys teknik är särskilt utformad för fjärrvärme. Deras underjordiska konstruktion och andra viktiga säkerhetsfunktioner gör att de kan byggas i stadsområden nära fjärrvärmenät. Steady Energy arbetar med tre projekt i Finland: Helsingfors, Kuopio och Kerava. Företaget har också nyligen tecknat ett samarbetsavtal med Koreas största fjärrvärmeföretag, KDHC.

Finland ändrar lagstiftningen för att möjliggöra SMR-reaktorer

”Vårt mål är att slutföra designfasen senast 2028, så att vi kan påbörja byggandet av den första kommersiella anläggningen. Den nuvarande politiska miljön är mycket gynnsam för SMR-utveckling i Finland. En reviderad kärnenergilag förväntas antas av parlamentet senare i år med ett specifikt mål att möjliggöra införandet av SMR”, tillägger Nyman.

Steady Energy har som mål att installera en flotta av kärnkraftverk för uppvärmning och ta ansvar för drift och underhåll av dessa. Att förvalta en standardiserad flotta kommer att generera betydande synergieffekter och minska driftskostnaderna.

Fossila bränslen står för mer än hälften av fjärrvärmeproduktionen i Europa. Den värme som för närvarande produceras från naturgas och kol motsvarar produktionen från cirka 800 Steady Energy LDR-50-reaktorer.

Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Nyheter

Christian Kopfer om läget för oljan

Publicerat

den

Råolja

Christian Kopfer, analytiker på Arctic Securities, kommenterar läget på oljemarknaden till följd av kriget i Gulfen. Ännu så länge prisar marknaden in att situationen ändå löser sig, för fortsätter det 2-3 månader så går priset till 150-200 USD per fat.

Christian Kopfer kommenterar läget för olja
Fortsätt läsa

Nyheter

Marknaden måste börja betrakta de höga kopparpriserna som det nya normala

Publicerat

den

Koppar från Boliden

Johannes Grunselius, analytiker på SB1, lyfter fram koppar som den mest attraktiva råvaran i gruvsektorn just nu, och menar att det finns både starka strukturella och långsiktiga drivkrafter bakom efterfrågan. Historiskt har den globala efterfrågan på koppar vuxit med cirka 2–3 procent per år under de senaste 50 åren, men enligt honom står marknaden inför en ny fas där tillväxten kan accelerera till 3–4 procent årligen.

Denna uppväxling drivs framför allt av elektrifieringen av samhället. Koppar är en central komponent i allt från elnät och elfordon till den snabba utbyggnaden av datacenter kopplade till AI-investeringar. Det innebär att efterfrågan inte bara växer, utan gör det på ett mer strukturellt och långsiktigt sätt än tidigare.

Samtidigt pekar Grunselius på ett avgörande problem på utbudssidan. det finns inte tillräckligt med nya kopparprojekt för att möta den ökande efterfrågan. Den globala projektportföljen är otillräcklig, och det är enligt honom i praktiken “omöjligt” för industrin att öka produktionen i den takt som krävs. Slutsatsen blir att marknaden med stor sannolikhet går mot ett underskott, en global kopparbrist, inom några år.

Mot den bakgrunden blir stora nya fyndigheter extremt viktiga. Han lyfter särskilt fram Vicuna-projektet, där omkring 50 miljoner ton koppar har identifierats, motsvarande cirka två års global konsumtion. Det är den största kopparupptäckten på över 30 år och beskrivs som betydelsefull inte bara för enskilda bolag utan för hela industrin. Dessutom finns betydande inslag av guld och silver, vilket ytterligare stärker projektets ekonomiska värde.

Grunselius betonar också att kopparpriserna, trots viss nedgång från toppnivåer, fortfarande ligger på historiskt höga nivåer. Han menar att marknaden behöver börja betrakta dessa nivåer som ett “nytt normalt”, givet de starka fundamentala drivkrafterna i både efterfrågan och utbud.

Sammanfattningsvis är hans bild tydlig att kopparmarknaden står inför en period av strukturell tillväxt kombinerad med begränsat utbud, vilket skapar goda förutsättningar för fortsatt höga priser och gör koppar till en av de mest intressanta råvarorna för investerare.

I relation till koppar diskuterar Grunselius även utsikterna för Lundin Mining och Boliden.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det fysiska spotpriset på brentolja har slagit nytt rekord

Publicerat

den

Fat med olja

När man följer oljepriset så är det vanligtvis priset på terminen som är närmast förfall man tittar på. Den handlas på börsen, det finns en stor likviditet, har hög transparens och går till lösen inom varje månad. Det är dock bara 1-3 procent av terminerna som går till fysisk leverans, resten avvecklas finansiellt och positionen rullas vidare till nästa termin.

När marknaden börjar skaka kan det därför vara intressant att även titta på ”dated brent”, dvs spotpriset på brentolja med fysisk leverans, där leverans vanligtvis sker inom 10-25 dagar.

Terminspriset på brentolja är nu 109 USD per fat. Men dated brent-priset är 141 USD! Enligt grafen nedan är det det högsta priset någonsin. Medan andra uppgifter säger att rekordet fortfarande är juli 2008 då det var 147-148 USD. Oavsett vilket, den aktuella prisnivån är enormt hög och viljan att betala ett rejält högre pris än terminspriset tyder på att köpare upplever att det är fysisk brist på olja.

Dated brent-oljepris
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära