Följ oss

Nyheter

Silverpriset över 50 USD per troy ounce inom ett år

Publicerat

den

Priset på silvertackor förväntas stigaTiteln, att silverpriset kommer att stiga till minst 50 USD per troy ounce inom ett år är en ganska kaxig rubrik, och får vi inte rätt i detta så kommer vi att få äta upp det, men det är en risk som vi är beredda att ta. Frågan är om du är beredd att ta en risk i silver? Just nu vrålar marknaden efter silver, och varför inte…. Priset på silver har stigit med mer än 700 procent sedan 2002.

Den krasch vi såg på silvermarknaden i maj 2011 fick många investerare att bränna sig och dra sig ur handeln i denna råvara. Priset på silver har emellertid rört sig uppåt igen, även om det inte skapats någon ny trendlinje. Ser vi däremot på graferna över silverpriset de senaste sju åtta åren ser vi ett mönster, ett mönster som utlovar ett silverpris som vandrar utan någon större riktning under de kommande tolv månaderna innan de bryter toppen på 49,78 USD per troy ounce under Q4 2012.

Nedan visar vi diagrammet för silverpriset som det ser ut nu, notera tjurrusningen och den efterföljande kraschen.

Silverpris - Teknisk analys

Jämför detta med en motsvarande utveckling under 2005-2006.

Silverprisets utveckling under 2005-2006

Och nedanför visar vi utvecklingen på silver under åren 2003 till 2004.

Prisutvecklingen på silver under åren 2003 till 2004

Visst är det kusligt att se hur priset gått upp på exakt samma sätt – och hur priset fallit ned igen på exakt samma sätt. Något som vi finner intressant är:

  • Under perioden oktober 2003 till mars 2004 steg priset på silver med cirka 75 procent, för att sedan falla tillbaka 35 procent. Det tog ett år och nio månader innan toppen passerades igen.
  • Under perioden augusti 2005 till maj 2006 steg silverpriset med 125 procent varefter det föll med 37 procent. Det tog ett år och sex månader innan toppen passerades igen.
  • Under perioden augusti 2010 till april 2011 steg silverpriset med 175 och föll sedan tillbaka med 33 procent. Hur lång tid tar det innan toppen passeras igen? Vi har snart väntat på detta under fyra månader, och följer kursen på silver de senaste rörelsemönstren så kan vi förvänta oss att silverpriset kommer att bryta toppen om 49,78 USD per troy ounce under Q4 2012.

Titta på diagrammet nedan, det representerar perioden 2007 till 2008.

Diagram över silverpris 2007 - 2008

Under perioden augusti 2007 till mars 2008 så steg silverpriset med 83 procent för att sedan falla tillbaka med 60 procent, till och med lägre än vad kursen stod i innan tjurrusningen. Det tog två och ett halvt år innan toppen på 21,34 USD per troy ounces passerades igen.

Så vad skall en investerare göra då? Är det köpläge nu för att undvika att man missar starten på rallyt, och vänta i mellan 1,5 och 2 år för att se när silverpriset bryter upp över 50 USD per troy ounce? Eller skall man vänta till dess att priset på silver går igenom 50 USD per troy ounce innan man köper det? Vi tror på det andra alternativet, det gör nämligen att det går att få rätt och hamna i trenden även om analysen är felaktig och silverpriset bryter igenom 50 USD per troy ounce inom loppet av ett par månader. Fördelen är dessutom att då slipper man bli sittande i ett och ett halvt till två år och vänta på denna kursuppgång.

Fortsätt läsa
Annons
Klicka för att kommentera

Skriv ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Nyheter

Oljejättar drar sig ur prospekteringsprojekt i Mexiko

Publicerat

den

Oljejättarna Chevron och Repsol har slutat prospektera vid två offshoreblock i Mexikos territorialvatten eftersom tidigt arbete antydde att det inte finns tillräckligt med resurser för motivera en fortsatt prospektering av dessa offshoreblock.

De två företagen hade vunnit rättigheterna att utforska blocken vid ett anbud under Mexikos tidigare administration, rapporterade Reuters.

Chevron sade till den mexikanska energiregulatorn att dess arbete vid djupvattenblocket i delstaten Tabasco inte hade gett några lovande resultat. Repsol har aldrig genomfört något meningsfullt prospekteringsarbete vid det grundvattenblock som företaget hade vunnit, enligt den mexikanska kolvätekommissionen – branschtillsynsmyndigheten.

De två företagen är bara de senaste i en lista över utländska oljebolag som vunnit prospekteringsrättigheter och nu återlämnar dem, noterade Reuters i sin rapport. Listan inkluderar BP, Shell och TotalEnergies. Vissa företag har returnerat mer än ett block till den mexikanska staten.

Pena-Nieto-regeringen hade stora ambitioner om Mexikos oljeindustri och lutade sig hårt mot utländska supermajors för att gå i spetsen för en ökning av produktionen. Antalet faktiska upptäckter har emellertid varit mindre än vad den mexikanska regeringen och de utländska prospektörerna hoppats på.

En av dessa upptäckter går emellertid framåt. Trionfältet upptäcktes 2012 och fick nyligen ett sista klartecken från sina majoritetsaktieägare, Australiens Woodside Energy. Woodside äger 60 procent av Trionfältet, medan de återstående 40 procent ägs av Mexikos statliga oljebolag, Pemex. Pemex gick med Woodside in i projektet fem år efter upptäckten eftersom Woodside saknade resurser att utveckla Trion på egen hand.

Woodside förväntar sig en hög avkastning med en kort återbetalningstid på fyra år vid ett budgeterat oljepris om 70 dollar. De reserver som projektet kommer att utnyttja uppskattats till 479 miljoner fat oljeekvivalenter i olja och gas

Woodsides andel uppgår till 287 miljoner fat oljeekvivalenter. Enligt Pemex uppskattningar är Trions bruttoutvinningsbara reserver 485 miljoner fat oljeekvivalenter.

Fortsätt läsa

Nyheter

Två timmar om hur ammoniak passar in på energimarknaden

Publicerat

den

Världen arbetar hårt med att ställa om till att släppa ut mindre koldioxid och i det arbetet ingår många delar. Två centrala delar är vätgas och energiöverföring. Något som knyter detta samman är ammoniak, vilket kan sägas vara en variant av vätgas som dels kan användas i sin egen rätt och dels är det en form som gör att vätgas kan transporteras runt om i världen.

IVA har hållit ett seminarium om ammoniak där tre olika personer håller föredrag och svarar på frågor. Det är intressant med många detaljer som blir belysta. Men förvänta dig inga slagkraftiga budskap om enkla och revolutionerande lösningar, här handlar det mer om hur vi praktiskt kan ta oss framåt.

Ammoniak – möjliggörare för global handel med vätgas
Produktion av vätgas från ammoniak, teknik och kommersiellt tillgängliga processer.
Henrik Larsen, KBR

Omställning och reduktion av CO2 i Stenungssund
Hur kan ammoniak bidra? Hur står den sig mot andra tekniker?
Lars Pettersson, Borealis

Vätgas avgörande del av Volvos omställning
Vilken roll kan ammoniak som vägasbärare spela?
Monica Johansson, Volvo Group

Två timmar om hur ammoniak passar in på energimarknaden
Fortsätt läsa

Nyheter

Vattenfall förbereder ny kärnkraft vid Ringhals

Publicerat

den

Ringhals kärnkraftverk

Vattenfall tar nu nästa steg i förberedelser för ny kärnkraft i anslutning till Ringhals kärnkraftverk. Ny kärnkraft vid Ringhals förutsätter tillgång till mer mark på Väröhalvön och Vattenfall inleder därför arbetet med fastighetsköp i området.

─ Vi tar just nu konkreta steg i arbetet med att planera byggande av ny kärnkraft vid Ringhals. Vi inleder bland annat en process för att köpa fastigheter på Väröhalvön för att möjliggöra förberedande arbeten och byggnation av ny kärnkraft. Ett slutgiltigt investeringsbeslut fattas dock först när vi har fått alla nödvändiga tillstånd, säger Desirée Comstedt, projektansvarig för kärnkraft inom Vattenfall.

Redan i våras startade inom ramen för den pågående förstudien om små modulära reaktorer vid Ringhals arbetet för en miljökonsekvensbeskrivning, vilket bland annat innebär fältstudier och markundersökningar i området runt Ringhals. Under sommaren inledde Vattenfall också en upphandlingsprocess för att välja leverantör och reaktortyp.

─ Förstudien beräknas vara klar i slutet av 2023 och är en del i Vattenfalls beslutsunderlag för tillståndsansökan hos Strålsäkerhetsmyndigheten och Mark- och miljödomstolen för att bygga nya kärnkraftreaktorer. Målsättningen är att ha en första reaktor i drift under tidigt 2030-tal, säger Desirée Comstedt.

Som en del i planeringen av ny kärnkraft genomför delar av Vattenfalls ledning under hösten resor till länder som är i färd med att bygga ny kärnkraft för att ta del av deras erfarenheter.

─ Vi vill få del av internationella erfarenheter om vilka förutsättningar som krävs för ett lyckat kärnkraftsprogram, oavsett om det gäller SMR eller storskaliga reaktorer. Vi vill bygga ny kärnkraft i Sverige om förutsättningarna finns och genom att träffa många olika aktörer som är involverade i kärnkraftsprogram, till exempel energiföretag, myndigheter och teknikleverantörer, vill vi förstå hur det är möjligt att hantera risker, säger Desirée Comstedt.

Vattenfall äger redan mark på Väröhalvön, de nu berörda fastighetsägarna och hyresgästerna har kontaktats.

Fortsätt läsa

Populära