Följ oss

Nyheter

Silverpriset kan nå den högsta nivån på nio år 2023, större uppsida än guld

Publicerat

den

Silvertackor

Priset på silver kan nå den högsta nivån på nio år med 30 dollar per troy ounce i år. Otillräckliga tillgångar av silver samt dess tendens att prestera bättre än guld i perioder med hög inflation är nyckelfaktorer som stöder utsikterna, sa analytiker till CNBC. Senast spotpriset på silver nådde 30-dollars nivåer per troy ounce var i februari 2013, enligt slutkursdata från Refinitiv.

”Silver har historiskt sett gett uppgångar på nära 20 procent per år under de år som inflationen är hög. Med tanke på den meritlistan och hur billigt silver fortfarande är i förhållande till guld, skulle det dock inte förvåna att se silver gå mot 30 dollar per troy ounce i år, som dock sannolikt kommer att erbjuda betydande motstånd”, säger Janie Simpson, VD på ABC Bullion.

Spotpriset på silver noterade rekordhöga 49,45 USD 1980 mot bakgrund av en inflation på 13,5 procent, upp från cirka 4 USD 1976, då inflationstakten var svalare med 5,7 procent. Ädelmetallen handlades senast till 24,02 USD per uns, mot bakgrund av en inflationstakt på 6,5 procent.

Silverbrist

”Det är brist på silver… och det finns en anmärkningsvärd nedgång i de tillgängliga fysiska lager som finns i New York och London, mer än vad man kan se i guld”, säger Nicky Shiels, chef för metallstrategier på ädelmetallföretaget MKS PAMP.

Shiels tillade att silver förväntas uppvisa underskott på mer än 100 miljoner troy ounce under de kommande fem åren, med industriell efterfrågan som stimulerar det snäva utbudet.

”Det största segmentet av silverefterfrågan är industriell, [vilket motsvarar] nästan 50 procent av den totala efterfrågan” sa hon och angav ett basscenario i vilket silverpriserna skulle klättra till 28 dollar, med ett hausseartat scenario på 30 USD eller mer.

Den efterfrågan förväntas växa med mer än 15 procent under de kommande fem åren, sade han, beroende på accelererad industriell efterfrågan från fordons- och elektronikapplikationer. Silver är ett material som ofta används vid tillverkning av bilar, solpaneler, smycken och elektronik.

Jag är väldigt positivt inställd till guld men jag är ännu mer positiv till silver” sade Randy Smallwood, CEO för Wheaton Precious Metals. 

Ingen silverkant för silverlagren

”Vi nådde toppen av silvertillförseln för ungefär fem, sex år sedan. Silverproduktionen på världsomspännande basis har faktiskt sjunkit, och vi ser inte så mycket silver som produceras från gruvorna”, säger Randy Smallwood, VD för Wheaton Precious Metals.

Enligt handelsgruppen The Silver Institute var tillgången på silver från gruvproduktionen 2022 843,2 miljoner troy ounce, vilket var marginellt lägre än förra årtiondets topp på 900 miljoner troy ounce 2016. Utbudet av silver, som till stor del produceras som en biprodukt av bly-zink-, koppar- och guldgruvor, svarar i allmänhet inte lika snabbt på efterfrågan.

”När silverpriserna går upp är det inte så att silvergruvorna kan öka produktionen, eftersom silvergruvorna bara levererar cirka 25 procent av silvret” sa Smallwood och tillade att marknaden ofta förlitar sig på bly-zinkgruvorna för att tillfredsställa de högre efterfrågan.

Han hävdade dock att även om det inte skulle vara förvånande att se silver tangerade 30 USD per troy ounce, tror han inte att priset kommer att hålla. Han anser att priserna ”kommer att håller sig bekvämt över 20 dollar per troy ounce.”

Motvind för silver?

Emellertid kan rädsla för recession leda till en minskad industriell efterfrågan, vilket kan få silverpriserna att sjunka så lågt som till 18 dollar per troy ounce, enligt MKS PAMP.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Den största risken för silverpriserna är om inflationen faller bort snabbare än väntat säger Pallions Simpson.

”Om Fed fortsätter att strama åt, och om inflationen faller bort snabbare än marknaden förväntar sig, kommer det att vara ett hinder för silver”, sa hon, ”särskilt om ekonomin går in i en lågkonjunktur, med tanke på den stora andelen av silverefterfrågan som är bunden till industriproduktionen”

Nyheter

Jonas Lindvall är tillbaka med ett nytt oljebolag, Perthro, som ska börsnoteras

Publicerat

den

Jonas Lindvall, grundare och vd för Perthro AB

Jonas Lindvall, ett välkänt namn i den svenska olje- och gasindustrin, är tillbaka med ett nytt företag – Perthro AB – som nu förbereds för notering i Stockholm. Med över 35 års erfarenhet från bolag som Lundin Oil, Shell och Talisman Energy, och som medgrundare till energibolag som Tethys Oil och Maha Energy, är Lindvall redo att än en gång bygga ett bolag från grunden.

Tillsammans med Andres Modarelli har han startat Perthro med ambitionen att bli en långsiktigt hållbar och kostnadseffektiv producent inom upstream-sektorn – alltså själva oljeutvinningen. Deras timing är strategisk. Med ett inflationsjusterat oljepris som enligt Lindvall är lägre än på 1970-talet, men med fortsatt växande efterfrågan globalt, ser de stora möjligheter att förvärva tillgångar till attraktiva priser.

Perthro har redan säkrat bevisade oljereserver i Alberta, Kanada – en region med rik oljehistoria. Bolaget tittar även på ytterligare projekt i Oman och Brasilien, där Lindvall har tidigare erfarenhet. Enligt honom är marknadsförutsättningarna idealiska: världens efterfrågan på olja ökar, medan utbudet inte hänger med. Produktionen från befintliga oljefält minskar med cirka fem procent per år, samtidigt som de största oljebolagen har svårt att ersätta de reserver som produceras.

”Det här skapar en öppning för nya aktörer som kan agera snabbare, tänka långsiktigt och agera med kapitaldisciplin”, säger Lindvall.

Perthro vill fylla det växande gapet på marknaden – med fokus på hållbar tillväxt, hög avkastning och effektiv produktion. Med Lindvalls meritlista och branschkunskap hoppas bolaget nu kunna bli nästa svenska oljebolag att sätta avtryck på världskartan – och på börsen.

Fortsätt läsa

Nyheter

Oljan, guldet och marknadens oroande tystnad

Publicerat

den

Oljepriset är åter i fokus på grund av kriget i Mellanöstern. Är marknadens tystnad om de stora riskerna, det som vi egentligen verkligen bör oroa oss för? Och varför funderar Tyskland på att plocka hem sin guldreserv från New York? I veckans avsnitt av Världsekonomin pratar Katrine Kielos och Henrik Mitelman om olja, tystnad och guld. Europa är ju mer beroende av oljepriset än USA, hur orolig ska man vara för att det stiger? En krönika i Financial Times lyfte nyligen “marknadens oroande tystnad”, den syftade på skillnaden mellan den dystra geopolitiska utvecklingen i världen och en marknad som samtidigt återhämtat sig 20 procent sen början av april, trots tullkriget. Vad säger marknadens tystnad egentligen? I Tyskland pågår en debatt om att plocka hem sin guldreserv från USA. Handlar det om bristande förtroende för Donald Trump – och kan det rentav ha något med “hämndskatten” att göra?

Fortsätt läsa

Nyheter

Domstolen ger klartecken till Lappland Guldprospektering

Publicerat

den

Bergvägg

Mark- och miljödomstolen har idag meddelat dom i målet om Stortjärnhobbens bearbetningskoncession. Beslutet innebär att Lappland Guldprospektering får tillträde till området – ett avgörande steg mot framtida gruvbrytning i regionen.

Bearbetningskoncessionen för Stortjärnhobben är en central del i Lappland Guldprospekterings långsiktiga satsning på hållbar gruvutveckling i området. Projektet har varit föremål för juridisk prövning och dagens dom ger nu tydlighet kring markanvändningen.

”Vi är mycket nöjda över beslutet och ser nu fram emot att kunna lägga i nästa växel vad gäller utvecklingen av Stortjärnhobbens guldprojekt. Domstolens beslut är ett synnerligen viktigt steg och ger oss nu rätten att nyttja och förfoga över området”, säger VD Fredrik Johansson.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära