Analys
SEB – Råvarukommentarer, 13 oktober 2014

Rekommendationer
FED-protokollet i veckan tolkades som mindre hökaktigt, vilket fick dollarn att utvecklas lite svagare och det stärkte priser på framförallt metaller (i dollar). Veckan slutade dock i lite svagare ton, efter att marknaden vänt blicken mot global tillväxt, som inte ser så ljus ut.
Tysk ekonomisk statistik fortsätter att utvecklas svagt. Förra veckan var det IFO:s affärsklimatindex och den här veckan svag export. IMF sänkte utsikterna för global tillväxt i veckan. Eurozonen går mot recession.
Råolja – Brent
Oljepriset har fallit ganska kraftigt sedan förra veckan och den BEAR OLJA X2 S vi rekommenderade har stigit med 6%. Som vi ser av kursdiagrammet nedan har oljepriset kommit ner till den tekniska stödnivå vi nämnde förra veckan. Det är också optionslösen på måndag och 90 dollar, alltså ungefär där priset befinner sig, har mycket optioner som förfaller. Det talas om att Mexiko nyligen har gjort sin årliga stora prissäkring, som de gör genom att köpa säljoptioner. Man kan därför tänka sig att tradingdeskar är sålda optioner. Det betyder att de kommer att vara korta om priset är högre än 90 och behöva köpa och långa om priset är under 90 dollar, och behöva sälja. Det kan alltså bli volatilit, om det är så marknaden är positionerad.
Vi tror att mycket av prisfallet beror på skifferrevolutionen. Hade fallande tillväxt i den globala ekonomin varit orsaken till prisfallet på olja, hade vi även sett prisfall på industrimetaller, men det gör vi inte. De är i princip oförändrade sedan förra veckan.
Bloomberg rapporterade i torsdags att Iran sänkt sitt Official Selling Price (OSP) för november. Det är en respons på Saudiarabiens sänkning, som vi rapporterade om förra veckan. Irans oljeminister Bijan Zanganeh, sade i onsdags att det inte finns något behov för ett akut sammanträde inom OPEC före den 27 november (nästa OPEC-möte i Wien). Detta är anmärkningsvärt, eftersom Iran vanligtvis är en av ”hökarna” inom OPEC, som ofta kräver disciplin och produktionsbegränsningar i kartellen, med syfte att hålla priset högt.
Den perfekta lösningen på OPEC:s dilemma vore en starkare dollar, ett lägre nominellt pris på olja i dollar och därmed en dämpning i det växande utbudet av skifferolja. På detta sätt kan OPEC behålla sin produktion, få lite mindre dollar, men ändå ha kvar köpkraften. Den stora frågan är naturligtvis: Vid vilket pris på olja får vi se lägre takt i produktionsökningen i USA? Det finns åtskilliga estimat ute såsom ”Average US shale oil break-even at $75/b”. Ett annat estimat säger att vid 80 dollar är runt 40% av amerikansk skifferolja olönsam. Som vi nämnde förra veckan är produktivitetstillväxten hög, runt 30% per år för närvarande. Det är därför rätt svårt att säga vad produktionskostnaden är. Ett år gamla estimat kan vara mycket lägre i år. OPEC kommer säkert att lägga en hel del tid på att försöka lista ut vad den är, fram till mötet den 27 november.
OPEC publicerade sin månadsrapport i fredags. Det verkar inte som om de gjort några förändringar sedan förra månaden. De sade att prisfallet i oljan beror på svag efterfrågan och stort utbud och att vintermånaderna kommer att bota detta. De förändrar inte sitt estimat för efterfrågetillväxten för 2014 och 2015. De förändrar inte heller prognosen för hur mycket av OPEC:s olja som kommer att efterfrågas. OPEC sade också att OPEC:s produktion av råolja steg till 30.47 mbpd i september, upp med 400,000 bpd från augusti.
På tisdag, den 14 oktober, publicerar IEA sin månadsrapport. De brukar ta IMF:s estimat för global BNP-tillväxt som input och eftersom IMF just justerat ner tillväxten för både 2014 och 2015 lär detta slå igenom i lägre estimat för oljeefterfrågan och därmed en lägre «call on OPEC». Non-OPEC supply har överraskat på uppsidan med +2 mbpd med en global konsumtionstillväxt på bara +0.9 mbpd.
Nedan ser vi ett månadschart för de senaste tio åren. Vi ser att priset har brutit en triangelformation för tre månader sedan. Det är enligt handboken i tekniska analys, en negativ signal. Vi ser också att priset är nere vid det tekniska stödet på 89.58 dollar och det är möjligt att det blir en rekyl uppåt från den här nivån. En sådan rekyl är i så fall ett nytt säljtillfälle.
Råoljelagren i USA ökade och följer det säsongsmässiga mönstret med lageruppbyggnad fram till slutet på november. Lageruppbyggnaden hjälpte s av lite högre import förra veckan.
Nedan ser vi ett diagram på antalet oljeriggar i USA, enligt Baker Hughes statistik (svart) och USA:s oljeproduktion enligt US DOE på 8.873 mbpd. Antalet borr-riggar ökade i veckan från 1922 till 1930. Än så länge syns alltså ingen effekt av det lägre oljepriset.
Om det är någon som funderar på varför bensinpriset i Sverige inte gått ner så mycket, kan följande uppgifter vara bra att känna till. De senaste tre månaderna har råoljepriset fallit med 17%. Terminskontraktet på RBOB (bensin) har fallit med 24%. Samtidigt har kronan försvagats med 6% mot dollarn. Kanske är det så att prissänkningen ännu inte slagit igenom än.
Vi rekommenderar alltså på kort sikt en försiktig kortposition t ex med BEAR OLJA X2 S, men varnar för att en kortsiktig rekyl uppåt kan komma eftersom priset ligger så nära det tekniska stödet på 89.58 dollar per fat.
Elektricitet
Priset på el som för en vecka sedan bröt den stigande pristrenden från april, har rekylerat något, under stöd av ökande hydrologiskt underskott. På kontinenten faller dock kolpriset och även om priset på utsläppsrätter har ökat från 5.50 euro till 6 euro, tror vi att det finns nedsida i elpriset för första kvartalet. Tekniskt ser den senaste veckans rekyl ut som en ”flagga”, som alltså skulle signalera en förestående nedgång till 34 euro.
Hydrologisk balans har enligt 2-veckors prognosen fallit ytterligare till -11.3 TWh enligt Markedskraft. Point Carbon estimerar innevarande veckas underskott till -19 TWh. Med inneliggande prognoser går det till -11 TWh om några veckor. Fallet i hydrologisk balans har varit snabb från i onsdags.
Nedan ser vi terminspriset för kalenderåret 2015 avseende energikol. Sedan förra veckan har priset sjunkit ytterligare från 73.65 till 72.45 dollar per ton.
Vi rekommenderar kort position i el.
Naturgas
Naturgaspriset (decemberkontraktet) fortsatte att pendla inom det intervall vi noterat tidigare, som har ett golv vid ca 3.90 och ett tak vid 4.25. Just nu ligger priset nära botten på intervallet och det kan vara en god idé att ta hem eventuella vinster på BEAR NATGAS X4 S. Vi rekommenderar att man gör det och håller sig utanför marknaden i väntan p ett eventuellt brott av 3.90 (3.88 dollar).
Koppar
Kopparpriset rör sig ovanligt kraftigt nu, vilket troligen beror på bristen på spotmarknaden. Priset har åkt jo-jo mellan 6600 och 6700 dollar per ton de senaste dagarna. Ett par gånger har metallen handlats upp till 6700 och ett par gånger ner till 6600. När veckan tog slut stängde marknaden ungefär mitt emellan på 6645 dollar. Cash till tremånaders termin skiljer 60 dollar, vilket är en ökning av backwardation från 40 dollar förra veckan.
Materialet som väntades läcka ut från lagerhusen i Kina (efter Qingdao-skandalen) verkar inte hamna hos LME och det gör att marknaden är fortsatt i bristläge. Under veckan spikades premien för fysisk metall för Europas största smältverk Aurubis, på 110 dollar per ton, upp från 105 dollar förra året. Codelcos premium väntas annonseras strax, inför LME-veckan som börjar den 20 oktober.
Kopparpriset är nere på en nivå med tekniskt stöd och marknadsaktörer kämpar från köp- och säljsidan om huruvida 6600 dollar ska bli en botten efter den nedgång från 7200 dollar som vi sett. Vi tror att det kan vara en botten och rekommenderar köp av KOPPAR S.
Aluminium
Återhämtningen i början av veckan som gick tog upp 3-månaders terminen till 1950-dollarsnivån. Där noterades veckans högsta pris på 1970 dollar. Domstolsprövningen av LME:s nya lagerhusregler avslutades i veckan. Det fick inte någon omedelbar effekt på priset på marknaden. Det verkar som om marknaden successivt har anpassat sig till de nya reglerna och domen blev som väntad.
De flesta marknadsobservatörer verkar vara eniga om att marknaden kommer att fortsätta att ha brist på metall och att det lager som lämnar LME till viss del bara flyttas till billigare lagerlokaler. Det kan hålla den fysiska premien hög ett tag till. När kön för att få ut metall från LME blir kortare i framtiden (vilket blir en effekt av de nya LME-reglerna), borde premien sjunka. Givet att den fysiska marknaden utanför LME inte förändras, kan detta innebära att LME-priset stiger, därför att det fysiska priset är LME + premie. Det kan dröja till nästa år för kön att bli så kort att premien börjar sjunka på allvar.
Tekniskt är aluminiumpriset nere på en teknisk stödnivå. Med en vecka hit eller dit, rekommenderar vi köp av ALUMINIUM S.
Zink
Zink var den starkaste metallen av de fyra stora i veckan som gick. CTAs fortsatte att vara de huvudsakliga köparna i marknaden. Det är intressant att notera förändringen i lagerutvecklingen på LME. De senaste månadernas ökning verkar ebba ut och det var till och med varit en liten minskning den senaste tiden. Utsikterna för förbättrade balanser framöver i takt med att gamla gruvor stängs, gör att det är svårt att inte vara optimistisk, men just nu används kinesisk smältverkskapacitet och efterfrågan, särskilt i EU ser svagare ut, givet att EU ser ut att gå mot inte bara svagare tillväxt utan till och med recession. Vi fortsätter att tro att priset kommer att ligga inom intervallet 2200 – 2350 dollar för det fjärde kvartalet. Vi kan möjligen få se 2400, som är det högsta priset från sommarmånaderna.
Vi rekommenderar köp av ZINK S.
Nickel
Det branta prisfallet i nickel tog slut och vi tror att det finns uppsida i priset från den här nivån. Tekniskt ser vi att priset är nere på 55-dagars glidande medelvärde och vi har ofta sett hur priset verkar studsa vid detta, av någon anledning (kanske för att folk tittar just på 55-veckors glidande medelvärde och ankrar sina tankar i det). Andra banker har anslutit sig till vad vi skrev förra veckan, om att ”bull caset” är intakt. Det finns uppenbarligen aktörer på köpsidan som avvaktar rätt tillfälle att köpa också. Till syvende og sidst är det dock fundamentala faktorer som driver priset och än så länge väntar vi på LME-lagret ska börja minska. Det har snarare ökat markant, än visat tecken på att minska, men vi tror ändå att vi kommer att se förändringar till nästa år baserat på vad vi vet om Indonesiens exportstopp.
Vi tycker sammantaget att de kommande veckorna kan ge möjlighet att komma in på den långa sidan och rekommenderar köp av NICKEL S.
Guld
Guldpriset i dollar studsade på det tekniska stödet vid 1180 dollar för en vecka sedan och har sedan dess gått upp till 1223 dollar. FED-protokollet var lite mindre ”hökaktigt” än tidigare och en del kommentatorer har börjat tala om ett QE4, vilket kanske är lite väl tidigt.
Chartet för guld i kronor ligger kvar vid 8850 kronor per uns.
Investerare fortsätter att dumpa innehav i guldfonder, och nu har de även sålt av innehav i silverfonder, som vi ser nedan.
Vi fortsätter med neutral position i guld.
Silver
Silverpriset återhämtade sig i veckan och kanske kommer rekylen uppåt att hålla i sig ytterligare en vecka.
Silverpriset i svenska kronor ligger precis på sitt tekniska stöd, som markerat botten för prisrörelserna i drygt ett år. Bryts den här nivån, är det fritt fall nedåt som väntar och man bör i så fall vara kort även i kron-termer. I veckan rekylerade silverpriset i kronor upp från stödet, vilket kan vara ett tecken på att det kommer att hålla.
Silver är fortsatt billigt i förhållande till guld och det kan vara en anledning att byta en investering i guld mot silver.
Vi fortsätter att på kort sikt rekommendera en kort position i silver med köp av BEAR SILVER X4 S.
Platina & Palladium
Momentum i prisfallet på platina fick ner priset till 1200 dollar. Där väntade köpordrar och det fick priset att rekylera kraftigt. Det är sällan man ser så kraftiga prisrörelser i en ädelmetall, som vi gjorde i den gångna veckan. Notera att priset inte nådde över 1300 dollar, för att det är ett starkt motstånd. Det mest sannolika är att marknaden lugnar ner sig inom intervallet 1200 – 1300 dollar.
Palladium vände, som vi väntade oss vid 750 dollar, nivån för utbrottet från den stora och fleråriga triangelformationen. Det var en stor rekyl, som nu borde vara över.
Nedanför ser vi hur mycket metall som finns i börshandlade fonder för platina respektive palladium. Investerare fortsätter att sälja av platina, men verkar behålla sitt palladium.
Vi fortsätter med neutral rekommendation på platina, men rekommenderar köp av palladium via t ex PALLADIUM S.
Ris
Priset på ris ligger kvar strax över det tekniska stödet vid 12.44, och stängde på 12.585 cent per pund (eller dollar per cwt) efter fredagens WASDE rapport. Vi ska titta närmare på den nedan.
FAO sänkte produktionsestimatet igen efter sämre utsikter särskilt i Kina, Indien, Pakistan och i USA.
Även USDA sänkte global produktion med 1.5 mt, vara 1 mt i USA.
FAO sänkte den årliga konsumtionstillväxten något till 1.7%, vilket tillåter en liten ökning i riskonsumtionen per person. Utgående lager minskar på global basis. Den största minskningen noteras för Indien. Lagren i Paktstan väntas bli ännu lägre än tidigare. Även USDA sänkte utgående lager.
Både FAO och USDA kom med positiva rapporter och därför fortsätter vi med neutral rekommendation och slutar att förbereda oss på att gå kort. Det är nog mer sannolikt att priset på ris återhämtar sig, men det beror också på hur marknaderna för alternativa spannmål som framförallt vete förändrar sig.
Kaffe
Kaffepriset steg upp till det tekniska motståndet på 220 cent, som vi skrev om förra veckan. Priset står just nu och väger. Skulle marknaden få ny fart uppåt, skulle vi vilja vara köpta, annars kan det nog vara en fördel att sälja på den här nivån. Priset är högt i ett historiskt perspektiv och med en allmän avmattning i global ekonomisk tillväxt måste det ha en effekt på konsumtionstillväxten vad gäller kaffe. Bortsett torkans relativt övergående effekter på Brasiliens produktion, finns en överproduktion i världen och den situationen har inte åtgärdats i år med de höga priser som varit.
Vi rekommenderar neutral position i kaffe.
Kakao
Fundamentalt borde priset gå ner. Elfenbenskusten får en rekordskörd i år och priset är i ett historiskt perspektiv mycket högt, men det finns en naturlig oro, förstås. Fredagens prisuppgång är ett exempel på det.
Spekulantkollektivet sådle 14,494 kontrakt fram till i tisdags, enligt fredagens veckovisa COT-rapport från CFTC. Det verkar som om spekulanterna håller på att ta hem vinsterna på sin köpta position som etablerades på till bottenpriser för två år sedan.
Vi behåller positionen i SHORT KAKAO A S.
För fler analyser analyser på jordbruksråvaror se SEBs andra analysbrev.
[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB Merchant Banking och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Disclaimer
The information in this document has been compiled by SEB Merchant Banking, a division within Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) (“SEB”).
Opinions contained in this report represent the bank’s present opinion only and are subject to change without notice. All information contained in this report has been compiled in good faith from sources believed to be reliable. However, no representation or warranty, expressed or implied, is made with respect to the completeness or accuracy of its contents and the information is not to be relied upon as authoritative. Anyone considering taking actions based upon the content of this document is urged to base his or her investment decisions upon such investigations as he or she deems necessary. This document is being provided as information only, and no specific actions are being solicited as a result of it; to the extent permitted by law, no liability whatsoever is accepted for any direct or consequential loss arising from use of this document or its contents.
About SEB
SEB is a public company incorporated in Stockholm, Sweden, with limited liability. It is a participant at major Nordic and other European Regulated Markets and Multilateral Trading Facilities (as well as some non-European equivalent markets) for trading in financial instruments, such as markets operated by NASDAQ OMX, NYSE Euronext, London Stock Exchange, Deutsche Börse, Swiss Exchanges, Turquoise and Chi-X. SEB is authorized and regulated by Finansinspektionen in Sweden; it is authorized and subject to limited regulation by the Financial Services Authority for the conduct of designated investment business in the UK, and is subject to the provisions of relevant regulators in all other jurisdictions where SEB conducts operations. SEB Merchant Banking. All rights reserved.
Analys
More weakness and lower price levels ahead, but the world won’t drown in oil in 2026

Some rebound but not much. Brent crude rebounded 1.5% yesterday to $65.47/b. This morning it is inching 0.2% up to $65.6/b. The lowest close last week was on Thursday at $64.11/b.

The curve structure is almost as week as it was before the weekend. The rebound we now have gotten post the message from OPEC+ over the weekend is to a large degree a rebound along the curve rather than much strengthening at the front-end of the curve. That part of the curve structure is almost as weak as it was last Thursday.
We are still on a weakening path. The message from OPEC+ over the weekend was we are still on a weakening path with rising supply from the group. It is just not as rapidly weakening as was feared ahead of the weekend when a quota hike of 500 kb/d/mth for November was discussed.
The Brent curve is on its way to full contango with Brent dipping into the $50ies/b. Thus the ongoing weakening we have had in the crude curve since the start of the year, and especially since early June, will continue until the Brent crude oil forward curve is in full contango along with visibly rising US and OECD oil inventories. The front-month Brent contract will then flip down towards the $60/b-line and below into the $50ies/b.
At what point will OPEC+ turn to cuts? The big question then becomes: When will OPEC+ turn around to make some cuts? At what (price) point will they choose to stabilize the market? Because for sure they will. Higher oil inventories, some more shedding of drilling rigs in US shale and Brent into the 50ies somewhere is probably where the group will step in.
There is nothing we have seen from the group so far which indicates that they will close their eyes, let the world drown in oil and the oil price crash to $40/b or below.
The message from OPEC+ is also about balance and stability. The world won’t drown in oil in 2026. The message from the group as far as we manage to interpret it is twofold: 1) Taking back market share which requires a lower price for non-OPEC+ to back off a bit, and 2) Oil market stability and balance. It is not just about 1. Thus fretting about how we are all going to drown in oil in 2026 is totally off the mark by just focusing on point 1.
When to buy cal 2026? Before Christmas when Brent hits $55/b and before OPEC+ holds its last meeting of the year which is likely to be in early December.
Brent crude oil prices have rebounded a bit along the forward curve. Not much strengthening in the structure of the curve. The front-end backwardation is not much stronger today than on its weakest level so far this year which was on Thursday last week.

The front-end backwardation fell to its weakest level so far this year on Thursday last week. A slight pickup yesterday and today, but still very close to the weakest year to date. More oil from OPEC+ in the coming months and softer demand and rising inventories. We are heading for yet softer levels.

Analys
A sharp weakening at the core of the oil market: The Dubai curve

Down to the lowest since early May. Brent crude has fallen sharply the latest four days. It closed at USD 64.11/b yesterday which is the lowest since early May. It is staging a 1.3% rebound this morning along with gains in both equities and industrial metals with an added touch of support from a softer USD on top.

What stands out the most to us this week is the collapse in the Dubai one to three months time-spread.
Dubai is medium sour crude. OPEC+ is in general medium sour crude production. Asian refineries are predominantly designed to process medium sour crude. So Dubai is the real measure of the balance between OPEC+ holding back or not versus Asian oil demand for consumption and stock building.
A sharp weakening of the front-end of the Dubai curve. The front-end of the Dubai crude curve has been holding out very solidly throughout this summer while the front-end of the Brent and WTI curves have been steadily softening. But the strength in the Dubai curve in our view was carrying the crude oil market in general. A source of strength in the crude oil market. The core of the strength.
The now finally sharp decline of the front-end of the Dubai crude curve is thus a strong shift. Weakness in the Dubai crude marker is weakness in the core of the oil market. The core which has helped to hold the oil market elevated.
Facts supports the weakening. Add in facts of Iraq lifting production from Kurdistan through Turkey. Saudi Arabia lifting production to 10 mb/d in September (normal production level) and lifting exports as well as domestic demand for oil for power for air con is fading along with summer heat. Add also in counter seasonal rise in US crude and product stocks last week. US oil stocks usually decline by 1.3 mb/week this time of year. Last week they instead rose 6.4 mb/week (+7.2 mb if including SPR). Total US commercial oil stocks are now only 2.1 mb below the 2015-19 seasonal average. US oil stocks normally decline from now to Christmas. If they instead continue to rise, then it will be strongly counter seasonal rise and will create a very strong bearish pressure on oil prices.
Will OPEC+ lift its voluntary quotas by zero, 137 kb/d, 500 kb/d or 1.5 mb/d? On Sunday of course OPEC+ will decide on how much to unwind of the remaining 1.5 mb/d of voluntary quotas for November. Will it be 137 kb/d yet again as for October? Will it be 500 kb/d as was talked about earlier this week? Or will it be a full unwind in one go of 1.5 mb/d? We think most likely now it will be at least 500 kb/d and possibly a full unwind. We discussed this in a not earlier this week: ”500 kb/d of voluntary quotas in October. But a full unwind of 1.5 mb/d”
The strength in the front-end of the Dubai curve held out through summer while Brent and WTI curve structures weakened steadily. That core strength helped to keep flat crude oil prices elevated close to the 70-line. Now also the Dubai curve has given in.

Brent crude oil forward curves

Total US commercial stocks now close to normal. Counter seasonal rise last week. Rest of year?

Total US crude and product stocks on a steady trend higher.

Analys
OPEC+ will likely unwind 500 kb/d of voluntary quotas in October. But a full unwind of 1.5 mb/d in one go could be in the cards

Down to mid-60ies as Iraq lifts production while Saudi may be tired of voluntary cut frugality. The Brent December contract dropped 1.6% yesterday to USD 66.03/b. This morning it is down another 0.3% to USD 65.8/b. The drop in the price came on the back of the combined news that Iraq has resumed 190 kb/d of production in Kurdistan with exports through Turkey while OPEC+ delegates send signals that the group will unwind the remaining 1.65 mb/d (less the 137 kb/d in October) of voluntary cuts at a pace of 500 kb/d per month pace.

Signals of accelerated unwind and Iraqi increase may be connected. Russia, Kazakhstan and Iraq were main offenders versus the voluntary quotas they had agreed to follow. Russia had a production ’debt’ (cumulative overproduction versus quota) of close to 90 mb in March this year while Kazakhstan had a ’debt’ of about 60 mb and the same for Iraq. This apparently made Saudi Arabia angry this spring. Why should Saudi Arabia hold back if the other voluntary cutters were just freeriding? Thus the sudden rapid unwinding of voluntary cuts. That is at least one angle of explanations for the accelerated unwinding.
If the offenders with production debts then refrained from lifting production as the voluntary cuts were rapidly unwinded, then they could ’pay back’ their ’debts’ as they would under-produce versus the new and steadily higher quotas.
Forget about Kazakhstan. Its production was just too far above the quotas with no hope that the country would hold back production due to cross-ownership of oil assets by international oil companies. But Russia and Iraq should be able to do it.
Iraqi cumulative overproduction versus quotas could reach 85-90 mb in October. Iraq has however steadily continued to overproduce by 3-5 mb per month. In July its new and gradually higher quota came close to equal with a cumulative overproduction of only 0.6 mb that month. In August again however its production had an overshoot of 100 kb/d or 3.1 mb for the month. Its cumulative production debt had then risen to close to 80 mb. We don’t know for September yet. But looking at October we now know that its production will likely average close to 4.5 mb/d due to the revival of 190 kb/d of production in Kurdistan. Its quota however will only be 4.24 mb/d. Its overproduction in October will thus likely be around 250 kb/d above its quota with its production debt rising another 7-8 mb to a total of close to 90 mb.
Again, why should Saudi Arabia be frugal while Iraq is freeriding. Better to get rid of the voluntary quotas as quickly as possible and then start all over with clean sheets.
Unwinding the remaining 1.513 mb/d in one go in October? If OPEC+ unwinds the remaining 1.513 mb/d of voluntary cuts in one big go in October, then Iraq’s quota will be around 4.4 mb/d for October versus its likely production of close to 4.5 mb/d for the coming month..
OPEC+ should thus unwind the remaining 1.513 mb/d (1.65 – 0.137 mb/d) in one go for October in order for the quota of Iraq to be able to keep track with Iraq’s actual production increase.
October 5 will show how it plays out. But a quota unwind of at least 500 kb/d for Oct seems likely. An overall increase of at least 500 kb/d in the voluntary quota for October looks likely. But it could be the whole 1.513 mb/d in one go. If the increase in the quota is ’only’ 500 kb/d then Iraqi cumulative production will still rise by 5.7 mb to a total of 85 mb in October.
Iraqi production debt versus quotas will likely rise by 5.7 mb in October if OPEC+ only lifts the overall quota by 500 kb/d in October. Here assuming historical production debt did not rise in September. That Iraq lifts its production by 190 kb/d in October to 4.47 mb/d (August level + 190 kb/d) and that OPEC+ unwinds 500 kb/d of the remining quotas in October when they decide on this on 5 October.

-
Nyheter4 veckor sedan
Mahvie Minerals i en guldtrend
-
Analys4 veckor sedan
Volatile but going nowhere. Brent crude circles USD 66 as market weighs surplus vs risk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aktier i guldbolag laggar priset på guld
-
Nyheter4 veckor sedan
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde
-
Nyheter4 veckor sedan
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet
-
Nyheter4 veckor sedan
Guld når sin högsta nivå någonsin, nu även justerat för inflation
-
Nyheter4 veckor sedan
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare
-
Analys4 veckor sedan
Brent crude ticks higher on tension, but market structure stays soft