Följ oss

Analys

SEB Råvarubrev 29 november 2016

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

SEB - Prognoser på råvaror - CommodityItalien är nästa land till att gå till valurnorna.

MARKNADEN I KORTHET

Denna vecka lider då ingen brist på events, OPEC-mötet på onsdag (produktionsbegränsning eller ej), amerikansk arbetsmarknadsstatistik på fredag (mer bevis för den för närvarande fullt intecknade FED höjningen den 14:e december?), Österrikes om-presidentval (det förra i maj ogiltigförklarades) och inte minst Italiens folkomröstning avseende en ny konstitution (risken är dock stor att det hela ses som en omröstning av sittande regering och rådande politik och de sista opinionsundersökningarna pekade mot ett nej, vilket nog får anses vara konsensusvyn). En stor förlust (under 40 % för ja-sidan) kan få kraftigare politiska implikationer. Vi får nog räkna med en hel del volatilitet men också möjligheter för den som är ”rätt” positionerad (för ögonblicket är nog OPEC den öppnaste av frågorna).

Råvaror: Oljepriset svänger upp och ned (hittills mest ned givet att förhandlingarna inför mötet verkar gå trögare än tidigare förväntat) i takt med olika uttalanden och ståndpunkter. Alla dessa uttalanden ska dock ses som delar av förhandlingsspelet. Vi anser att utfallet att nå en överenskommelse fortfarande har en liten övervikt (kom ihåg att budgetsituationen är bekymmersam för alla medlemmar och att en begränsning av produktionen inte heller lär vara annat än under en kortare period, t.ex. ett halvår). Industrimetaller har fortsatt gå upp och så har även en ädelmetall som palladium gjort men det naturligtvis beroende på kopplingen till bilindustrin. Guldet bröt igenom sitt huvudstöd men det verkar mest ha varit stoppar som gick, ingen fortsättningsförsäljning har än noterats. Utsläppsrätter för CO2 har fallit kraftigt sedan förra veckan vilket hjälpt till att pressa elpriserna.

Valuta: Dollarn fortsatte att urstarkt fram tills i torsdags när en viss försäljning (vinsthemtagningar?) noterades (det är ju alltid ett litet varningstecken när marknaden inte längre vill hålla full risk över helgerna). Kina verkar införa begränsningar för direktinvesteringar utomlands vilket bör ses som ett tecken på att de tycker att USD/CNH gått väl högt (valutautflödet de senaste åren närmar sig nu $1 biljon).

Börser: Överlag en lugnare marknad med mycket konsolidering efter tjurrusningen följandes det amerikanska valet. MSCI tillväxtmarknadsindex har återhämtat en del av tappet som följde på valet av Trump.

Räntor: Långa räntor har korrigerat lägre sedan förra veckan och framför allt i Europa har tyska långräntor fallit tillbaka en hel del (medan Italienska har stigit inför folkomröstningen).

OBSERVATIONER I SAMMANDRAG

  • Olja – nu är det upp till OPEC, produktionsbegränsning eller ej?
  • Alu – dubbeltopp på gång?
  • Guld – nedgången bromsad trots brott av huvudstödet.
  • El – mildare väder och bättre hydrobalans har pressat priset.
  • USD/SEK – uppgången allt trögare.
  • OMXS30 – nytt års-högsta men inga köpare…..

En placering i certifikat och warranter är förknippat med risker. Du kan förlora hela ditt investerade kapital. Läs mer om riskerna i SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för certifikat- och warrantprogram på seb.se/cert eller seb.se/mini

OLJA BRENT

Brentolja, dagsgraf, $49,16/fat.Risken för att man inte ska lyckas sy ihop en överenskommelse inom OPEC har sedan förra veckan ökat. Det är fortsatt framför allt förhandlingarna med Iran (som hintar att man kan gå med på ett tak (vid sin troliga maxkapacitet) men inte en minskning) och beräkningsgrunderna för från vilken nivå en Irakisk minskning skulle komma att ske. Nås ingen överenskommelse idag (normalt är att själva mötet är för ministrarna att signera en redan färdig överenskommelse) så är risken för ett misslyckande överhängande. Agendan imorgon (CET): 1000 Öppning av mötet, 1200 lyckta dörrar och 1600 presskonferens (ofta sipprar ett besked ut före presskonferensen).

Konklusion: Fortfarande en möjlighet att nå en produktionsbegränsning men marknaden prisar in en lägre sannolikhet än förra veckan.

OBSERVATIONER

+ Nya oroligheter i Nigeria.
+ En möjlig OPEC överenskommelse.
+ Risk för att de nyligen öppnade korta spekulativa positionerna måste stängas vid en OPEC överenskommelse.
+ Situationen i Venezuela är fortsatt mycket osäker.
+ $49.96 är det tekniska huvudmoståndet.
– Ökad risk för att OPEC förhandlingarna strandar.
– 20 % har produktiviteten bland amerikanska skifferolje-producenter stigit de senaste 12 månaderna
– Antalet korta spekulativa positioner fortsätter att öka kraftigt och långa att minska.
– Kontango Brent spot/terminer visar på fortsatt överskott.
– Libysk produktion fortsätter att öka (och när utskeppningsterminalen El Sidr öppnar ytterligare utbud).
– Antalet amerikanska borriggar fortsätter stadigt att öka (ökad oljeproduktion följer med 3-6månaders eftersläpning).
– Tekniskt så vore ett brott av $45.75 ett negativt brott för ännu ett test i den lägre $40-regionen.

Tillgängliga certifikat:
BULL OLJA X1, X2, X4, X5, & X10 S
BEAR OLJA X1, X2, X4, X5 & X10 S

ALUMINIUM

ALUMINIUM, dagsgraf, $1733/tBasmetaller generellt och kanske aluminium specifikt (även koppar som vi skrivit om de senaste veckorna samt nickel och zink uppvisar liknande tecken) uppvisar en relativt hög grad av att vara ”överköpt”. Basmetaller, stålprodukter, järnmalm och många fler råvaror har drivits väl långt pga. i huvudsak kinesisk spekulation kryddad med förhoppningar om snabba infrastrukturprojekt initierade av Trump. I fallet aluminium finns även ett flertal fakta som talar för en möjlig topp (ingen brist, det höga priset leder till mer utbud och aktivare terminsförsäljning (för att låsa in ett förmånligt pris) samt att produktionskostnaden under november fallit då kol för kraftgenerering fallit med 15-20 % sedan toppen.

Konklusion: Risken för ett prisfall har ökat betydligt.

OBSERVATIONER

+ Kinesiska oktoberdata visade på en lägre produktion än förväntat (givet ALU/CNY uppgången) vilket indikerar att återstarten av smältverk gått långsammare än vad som antagits.
+ Trump’s uttalanden har spätt på förväntningarna om stora infrastrukturinvesteringar (oklart hur detta ska finansieras om skatterna samtidigt ska sänkas).
+ Vi befinner oss mitt i den senaste treåriga kinesiska infrastruktursatsningen.
+ Den kinesiska marknaden har hamnat i en något tajtare inhemsk situation givet nya och hårdare lagar avseende långväga landsvägstransporter dvs. aluminiumet har haft svårt att nå fram till industrin i tillräckliga kvantiteter, dock ett övergående problem.
– Kinesiska exportörer kan nu pga. uppgången i både aluminiumpriset och USD/CNY sälja ALU/CNY på samma nivåer som innan det senaste raset under 2015.
– Lagren i Asien har ökat en hel del på sistone.
– FED höjer räntan i december vilket kan ge en ytterligare skjuts till dollarstyrkan.
– Kraftig kinesisk spekulation (kom ihåg att dagens spekulativa efterfrågan är morgondagens utbud).
– Attraktivt för producenter att sälja på termin (backwardation spot/3m stödjer den bilden).
– Tekniskt så föreligger en möjlig dubbeltopp.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Tillgängliga certifikat:
BULL ALUMINIUM X1, X2, & X4 S
BEAR ALUMINIUM X2, & X4 S

GULD

GULD spot dagsgraf, $1186/uns.Marknaden fortsatte att sälja av guld tills vi bröt under huvudstödsområdet. Dock har inte brottet, som man skulle kunna anta, utlöst ytterligare försäljningar något som kan indikera att vi nu åtminstone nått en paus. Noterbart är också att Ryssland utnyttjat fallet under oktober till att kraftigt öka sitt guldköpande. Vi bör nu också vara ytterst nära ett officiellt beslut om den så kallade Sharia-standarden för guld, vilket på sikt bör vara en mycket positiv faktor.

Konklusion: Är det dags för en paus i säljandet?

OBSERVATIONER

+ Ryssland köpte mer guld under oktober än någon enskild månad tidigare.
+ Guld/silverrelationen verkar nu äntligen börja vika.
+ Processen med att ta fram riktlinjer för finansiella guldprodukter godkända enligt Sharialagstiftning fortsätter och ett avgörande bör nu vara nära.
+ Fallande guldproduktion (produktionen toppade 2015?).
+ Statsobligationer till ett värde av $10,4 biljoner handlas nu till negativ ränta vilket är en liten minskning sedan september.
+ Tekniskt sett är bristen på säljare under huvudstödet ett svagt positivt tecken.
– Utflöden ur guld ETF:er fortsatte förra veckan och dessa var de näst mest sålda efter S&P 500 (?).
– Den spekulativa långa nettopositionen fortsätter att falla (minskande långa men framför allt ökande korta kontrakt).
– Statistiken för kv.3 visar en minskad efterfrågan med 10 % (mynt, tackor, smycken). Bara ETF-köp uppvisade en positiv utveckling.
– Tekniskt bröt vi under huvudstödsområdet men än så länge är bristen på säljare ett varningstecken om utmattning.

Tillgängliga certifikat:
BULL GULD X1, X2, 4, 5 & 10 S
BEAR GULD X2, X4, X5 & X10 S

EL

EL dagsgraf, €33,70/MWhDet räckte med lite varmare väder, fortsatt fallande kolpriser och en kraftigare sättning i priset på utsläppsrätter för att fortsätta trycka ned elpriset de senaste dagarna. Kallare väder är dock på gång fram emot mot slutet på veckan men som det för närvarande ser ut kommer det att vara en kortvarig historia. Hydrobalansen är också något mindre negativ än tidigare.

Konklusion:

OBSERVATIONER

+ Kallare väder är på gång mot slutet av veckan (och på kontinenten kallare än normalt för kommande vecka).
+ Hydrobalansen befinner sig i ett fortsatt stort underskott om cirka 15 TWh, vilket är bättre än vad vi haft den senaste månaden.
+ Franska elpriser ligger kvar på mycket höga nivåer.
+ Fransk kärnkrafts tillgänglighet är just nu på lägsta nivå för den senaste tio-års perioden och den nationella nätoperatören varnar för ökad risk för el-brist. Enligt plan ska alla vara tillbaka på nätet senast den 18/1-2017.
+ Kina ska stänga många (upp emot 1,000) kolgruvor i år.
+ Ringhals 2 är under reparation och beräknad återstart är den första december (+/- 31dagar).
+ Vattenfyllnadsgraden i vattenmagsinen har fallit från 69.2 % till 68 % (vilket är betydligt tidigare än förra vintern).
+ Tillrinningen upphör nu när nederbörden kommer som snö.
+ Tekniskt ser prisnedgången sedan förra veckan fortsatt korrektiv ut.
– Den europeiska nätgruppen (Entsoe) pekar på möjligt stort tyskt överskott under julperioden vid bra vindförhållanden (och stängda industrier).
– Det blötare
– Kolpriset har korrigerat lägre.
– Priset på utsläppsrätter har accelererat lägre (-40 % sedan toppen).
– Kinas regering har givit order om ökad kolproduktion.
– Risk för att marknaden har överreagerat på problemen inom fransk kärnkraft.

Tillgängliga certifikat:
BULL EL X2, X4 &X5 S
BEAR EL X1, X2, X4 & X5 S

USD/SEK

USD/SEK, veckograf, 9,2200.Helt klart har vår tanke om en besvärligare väg norrut besannats men korrektionen, ja i våra ögon ser det i huvudsak ut som en korrekton, indikerar att vi troligen ännu inte sett toppen för uppgången. Potentiellt viktiga uppkommande händelser för USD/SEK är 1) den italienska folkomröstningen 4/12, 2) Premiepensionsutbetalningen (leder till stora utflöden av kronor) första halvan av december (okänt datum) och FED’s räntebesked den 14/12.

Konklusion: Når vi 9.3310, toppen från finanskrisen, eller börjar säsongseffekten med en mer oklar utveckling för USD/SEK nu att ta ut sin rätt?

OBSERVATIONER

+ Fullt fokus på den italienska folkomröstningen
+ Amerikanska aktier är i ropet (alla index har gjort nya toppar).
+ En till fullo inprisad räntehöjning i USA den 14 december.
+ Trumps tal om stora infrastrukturinvesteringar har fått marknaden att köpa råvaror, aktier, dollar och sälja obligationer.
+ Riksbankens signal för om möjligt ännu lägre reporänta.
Det positiva säsongsmönstret med stigande dollar okt./nov.
+ Räntedifferensen mellan USA och Sverige bör fortsätta att öka (vilket gjort kronan till en finansieringsvaluta).
+ Dollarcykeln (åtta årscykeln sedan 1970-talet) pekar på en ny topp under 2017.
+ Tekniskt så befinner vi oss i en positiv konsolidering.
– Att den italienska folkomröstningen den 4:e december visar ja till premiärminister Renzi’s förslag.
– Det positiva säsongsmönstret går mot sitt slut.
– EUR/SEK och EUR generellt handlas lägre.
– Att Riksbanken inte levererar mer/fler stimulanser.
– Att FED igen (december) skjuter upp nästa höjning.
– Mycket starkt motstånd vid 9,33.

Tillgängliga certifikat:
BULL USDSEK X1 & X4 S
BEAR USDSEK X4 S

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

OMXS30 (TEKNISK UTBLICK)

OMXS30 daglig indexgraf, 1478.Så fick vi då ett nytt årshögsta men tyvärr, som tidigare, så attraherades inga nya köpande (styrka i teorin är ju att nya toppar attraherar nya köpare, inte det omvända) utan snarare vinsthemtagningar, vilket vi tolkar som en viss svaghet. Håll dock i minnet att någon gång, oftast 10-15 december, betalas PPM pengarna ut, förra året var det 37 miljarder som skulle placeras i svenska och utländska tillgångar.

Konklusion: Ingen fara på taket så länge som 55dagars bandet håller.

OBSERVATIONER

+ Ny topp för året.
+ Priset ligger över 55 och 233v medelvärden.
+ Priset har brutit upp över 2015 års topplinje.
+ Mönstret av fallande toppar från våren 2015 har brutits.
+ 55 och 233d mv har nu båda två positiv lutningar
+ Ett gyllene kors på plats (55d mv korsar upp över 233d mv).
+ Långsiktig dubbelbotten vid 1240/46 stödet.
– Återigen säljare på en färsk års-topp.
– Fortsatt risk för stigande obligationsräntor.
– Den italienska folkomröstningen den första december kan komma att ”stöka” till det för europeiska bankaktier.
– Tunga motstånd vid 1483 & 1547.
– Kortsiktigt något överköpt.

Tillgängliga certifikat:
BULL OMX X5 S
BEAR OMX X5 S

INFORMATION OM REKOMMENDATIONER

Denna publikation är ett marknadsföringsmaterial för SEBs certifikat-produkter. I och med den nya Marknadsmissbruksförordningen vilken trädde i kraft den tredje juli 2016 har vi inte längre möjlighet att inkludera investeringsrekommendationer rörande certifikat-produkterna.

UTVECKLING SENASTE VECKAN SAMT SEDAN ÅRETS BÖRJAN

Utveckling i commodities

[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB:s Commodities Sales desk och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]

KÄLLOR

Bloomberg, Reuters, SEB

VILLKOR

För varje enskilt certifikat/mini future finns Slutliga Villkor som anger de fullständiga villkoren. Slutliga Villkor finns tillgängligt på kurssidan för respektive certifikat/mini future på www.seb.se, Börs & finans, fliken Strukturerade placeringar.

RISKER

En sammanfattning av de risker som är förknippade med Börshandlade certifikat generellt finns i Produktbroschyren för respektive certifikat eller mini future som är tillgängligt på seb.se/cert respektive seb.se/mini. För en fullständig bild av riskerna behöver du ta del av SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för Certifikat- och Warrantprogram som är publicerat på www.seb.se/cert respektive seb.se/mini.

DISCLAIMER

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Detta marknadsföringsmaterial, framtaget av SEB:s Commodities Sales desk, har upprättats enbart i informationssyfte.

Även om innehållet är baserat på källor som SEB bedömt som tillförlitliga ansvarar SEB inte för fel eller brister i informationen. Den utgör inte oberoende, objektiv investeringsanalys och skyddas därför inte av de bestämmelser som SEB har infört för att förebygga potentiella intressekonflikter. Yttranden från SEB:s Commodities Sales desk kan vara oförenliga med tidigare publicerat material från SEB, då den senare hänvisas uppmanas du att läsa den fullständiga rapporten innan någon åtgärd vidtas.

Dokumentationen utgör inte någon investeringsrådgivning och tillhandahålls till dig utan hänsyn till dina investeringsmål. Du uppmanas att självständigt bedöma och komplettera uppgifterna i denna dokumentation och att basera dina investeringsbeslut på material som bedöms erforderligt. Alla framåtblickande uttalanden, åsikter och förväntningar är föremål för risker, osäkerheter och andra faktorer och kan orsaka att det faktiska resultatet avviker väsentligt från det förväntade. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida resultat. Detta dokument utgör inte ett erbjudande att teckna några värdepapper eller andra finansiella instrument. SEB svarar inte för förlust eller skada – direkt eller indirekt, eller av vad slag det vara må – som kan uppkomma till följd av användandet av detta material eller dess innehåll.

Observera att det kan förekomma att SEB, dess ledamöter, dess anställda eller dess moder- och/eller dotterbolag vid olika tillfällen innehar, har innehaft eller kommer att inneha aktier, positioner, rådgivningsuppdrag i samband med corporate finance-transaktioner, investment- eller merchantbanking-uppdrag och/eller lån i de bolag/finansiella instrument som nämns i materialet.

Materialet är avsett för mottagaren, all spridning, distribuering mångfaldigande eller annan användning av detta meddelande får inte ske utan SEB:s medgivande. Materialet riktar sig inte till personer vars medverkan kräver ytterligare prospekt, registrerings- eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt. Det åligger var och en att iaktta sådana restriktioner. Materialet får inte distribueras i eller till land där distribution kräver ovan nämnda åtgärder eller strider mot reglering i sådant land. Materialet riktar sig således inte till fysiska eller juridiska personer hemmahörande i USA eller i något annat land där publicering eller tillhandahållande av materialet är förbjudet eller strider mot tillämpliga bestämmelser i landet.

Oaktat detta får SEB tillåta omfördelning av materialet till utvald tredje part i enlighet med gällande avtal. Materialet får inte spridas till fysiska eller juridiska personer som är medborgare eller har hemvist i ett land där sådan spridning är otillåten enligt tillämplig lag eller annan bestämmelse.

Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) är ett publikt aktiebolag och står under tillsyn av Finansinspektionen samt de lokala finansiella tillsynsmyndigheter i varje jurisdiktionen där SEB har filial eller dotterbolag.

Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Analys

Selling down on a ”deal”

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Selling down on a ”deal”. Brent crude fell 6.2% last week with accelerated weakness towards the end of the week. Close of the week at $87.33/b and low of the week (and on Friday) of $85.8/b. Brent is falling another 4% this morning to $83.7/b on confirmation by Iran that a MoU text has been reached and that it will be signed on Friday this week.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

So what is this ”deal” worth? Talk on the desk here this morning is that it is much like ”putting lipstick on a pig” where Trump has to sell this at home as a victory where ”the SoH has reopened”, the nuclear issue will be ironed out over the coming 60 days (or maybe 600 days?) and US consumers are getting a lower gasoline price and maybe US republicans survives the midterm elections.

The importance for Iran is that it emerges as the defacto winner of this war in the eyes of the non-US public world. That Iran now onwards is the ”ruler of the SoH” (combo of geography and new weapons systems like drones) or more softer: ”the guarantor of safe passage through the SoH”.

Iran doesn’t need nuclear weapons any more. Nuclear deterrence doesn’t work any more. Ukraine has made many attacks deep into Russia without being nuked in return. Plenty of Iranian ballistic rockets blasts over Israel but Iran wasn’t nuked in return.

There is no trust between the US and Iran. We don’t know all the details yet of the MoU. But what we do know is that there is no trust between the US and Iran what so ever. This is probably more like a descriptive text on how they can cooperate in a way where both sides keeps tactical leverage. Neither side makes irreversible concessions. Violations can be punished quickly. Cooperation produces immediate benefits.

This is a fragile structure. It can easily break down. There may be details which cannot be overcome. To be seen on Friday. The US has to show that it is willing put enough force behind managing and restraining Israel versus Hezbollah in Lebanon. We have seen that Netanyahu hasn’t listened all that much to Trump’s directives and wishes. This could be a major obstacle.

A gradual reopening is tactically preferable for Iran. A tactical leverage for Iran right now is that global oil stocks have been drawn down towards painful and increasingly dangerous levels with increasing risks for oil price spikes in mid-July to August. This together with US midterm elections on 3 November gives tactical leverage to Iran. Iran probably doesn’t want to fully give up on that leverage. A rapid, full reopening where global stocks are able to refill over the coming 60 days will significantly erode that leverage. If Iran reinstates a closure of the SoH after 60 days (if talks break down again), then the effect won’t be that impactful in terms of prices and the US midterm elections.

So a gradual and partial reopening where global markets gets the oil they need while they are unable to rebuild stocks could be a practical middle way for both parties. Trump can sell it as ”the SoH has reopened” and get affordable gasoline for US consumers. Iran can sell it as ”the SoH has fully reopened, but there is some friction” so flow is only 60-80% of normal. 

Not much real demand destruction below $100/b. What we do know is that there is not much real price pain demand destruction for oil globally at an oil price below $100/b. A lot of demand-shock destruction. Fear. But demand should now come roaring back towards normal with fear for exceptionally high prices now is rapidly receding.

Sudden China demand destruction due to EVs? Bullocks. EV share of total Chinese carpool now around 13%. Share of new sales of EVs has reached 50%. This is a very gradual process. It doesn’t make oil demand fall like a rock over night. When EV new sales share reaches 100%, then the gasoline car pool will contract by some 5-10% per year. But that is only gasoline. Sudden reduction in Chinese oil demand is more about shock and risk.

Chinese crude oil imports will come roaring back. At what price? Today’s ”neutral” oil price is $70/b. That is the five year price which has steadily traded around the $70/b mark over the past 3-4 years. With still a risky picture one would think that China and the rest of the world will be big buyers of oil in the range of $70-85/b.

Global demand will likely snap back towards normal, forecasted demand and growth at such prices.

Physical reopening is a gradual process. The physical and practical reopening of the SoH will likely be gradual rather than sudden. And that probably suites Iran tactically as well.

Brent M1 price versus the Brent 5-yr (today’s ”normal” price) 

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*
Brent M1 price versus the Brent 5-yr (today's "normal" price)
Source: Bloomberg, SEB
Fortsätt läsa

Analys

Oil product price pain is set to rise as the Strait of Hormuz stays closed into summer

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Market is starting to take US/Iran headlines with a pinch of salt. Brent crude rose $2.8/b yesterday to an official close of $112.1/b. But after that it traded as low as $108.05/b before ending late night at around $109.7/b. Through the day it traded in a range of $106.87 – 112.72/b amid a flurry of news or rumors from Iran and the US. ”US temporary sanctions during negotiations” (falls alarm). ”We will bomb Iran” (not anyhow),… etc. While the market is still fluctuating to this kind of news flow, it is starting to take such headlines with a pinch of salt.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

We’ll see. Maybe, maybe not. The Brent M1 contract is trading at $110.2/b this morning which very close to the average ticks through yesterday of $110.4/b.

Trump with bearish, verbal intervention whenever Brent trades above $110/b it seems. What seems to be a pattern is that Trump states something like ”very good negotiations going on with Iran”, ”New leaders in Iran are great,..”, ”Great progress in negotiations,…”, ”Deal in sight,..” etc whenever the Brent M1 contract trades above $110/b. An effort to cool the market. These hot air verbal interventions from Trump used to have a heavy bearish impact on prices, but they now seems to have less and less effect unless they are backed by reality.

As far as we can see there has been no real progress in the negotiations between the US and Iran with both sides still standing by their previous demands.

Iran is getting stronger while the cease fire lasts making a return to war for Trump yet harder. Iran is naturally in constant preparation for a return to war given Trump’s steady threats of bombing Iran again. Iran is naturally doing what ever is possible to prepare for a return to war. And every day the cease fire lasts it is better prepared. This naturally makes it more and more difficult and dangerous for the US to return to warring activity versus Iran as the consequences for energy infrastructure in the Persian Gulf will be more and more severe the longer the cease fire lasts. Israel seems to see it this way as well. That the war is not won and that current frozen state of a cease fire gives Iran opportunity to rebuild military and politically.

Global inventories are drawing down day by day. How much? In the meantime the Strait of Hormuz stays closed. There is varying measures and estimates of how much global inventories are drawing down. Our rough estimate, back of the envelope, is that global inventories are drawing down by at least some 10 mb/d or about 300 mb/d in a balance between loss of supply versus demand destruction. Other estimates we see are a monthly draw of 250-270 mb/d. The IEA only ’measured’ a draw in global observable stocks of 117 mb in April with oil on water rising 53 mb while on shore stocks fell 170 mb. But global stocks are hard to measure with large invisible, unmeasured stocks. As such a back of the envelope approach may be better.

Oil products is what the world is consuming. Oil product prices likely to rise while product stocks fall. Strategic Petroleum Reserves (SPR) are predominantly crude oil. Discharging oil from OECD SPR stocks, a sharp reduction in Chinese crude imports and a reduction in global refinery throughput of 6-7 mb/d has helped to keep crude oil markets satisfactorily supplied. But global inventories are drawing down none the less. And oil products is really what the world is consuming. So if global refinery throughput stays subdued, then demand will eventually have to match the supply of oil products. The likely path forward this summer is a steady draw down in jet fuel, diesel and gasoline. Higher prices for these. Then, if possible, higher refinery throughput and higher usage of crude in response to very profitable refinery margins. And lastly sharper draw in crude stocks and higher prices for these. But some 6 mb/d of oil products used to be exported through the Strait of Hormuz. And it may not be so easy to ramp up refinery activity across the world to compensate. Especially as Ukraine continues to damage Russian refineries as well as Russian crude production and export facilities.

Watch oil product stocks and prices as well as Brent calendar 2027. What to watch for this summer is thus oil product inventories falling and oil product premiums to crude rising. Another measure to watch is the Brent crude 2027 contract as it rises steadily day by day as the Strait of Hormuz stays closed and global oil inventories decline. The latter is close to the highest level since the start of the war and keeps rising.

The Brent M1 contract and the Brent 2027 prices and current price of jet fuel in Europe (ARA). All in USD/b

Source: SEB graph, Bloomberg data

Our back of the envelope calculation of the global shortage created by the closure of the Strait of Hormuz. Note that 3.5 mb/d of discharge from SPR is also a draw. Note also that ’Forced demand loss’ of 2.5 mb/d is probably temporary and will fall back towards zero as logistics are sorted out leaving ’Price demand loss’ to do the job of balancing the market. Thus a shortfall of at least 9 mb/d created by the closure. More if SPR discharge is included and more if Forced demand loss recedes.

Our back of the envelope calculation of the global shortage created by the closure of the Strait of Hormuz.
Source: SEB graph and calculations
Fortsätt läsa

Analys

Brent crude up USD 9/bl on the week… ”deal around the corner” narrative fades

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Brent is climbing higher. Front-month is at USD 106.3/bl this morning, close to a weekly high and a USD 9/bl jump from Mondays open. This is the move we flagged as a risk earlier in the week: the market shifting from ”a deal is around the corner” to ”this is going to take longer than we thought”.

Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB
Ole R. Hvalbye,
Analyst Commodities, SEB

During April, rest-of-year Brent remained remarkably stable around USD 90/bl. A stability which rested on one single assumption: the SoH reopens around 1 May. That assumption is now slowly falling apart.

As we highlighted yesterday: every week of delay beyond 1 May adds (theoretically) ish USD 5/bl to the rest-of-year average, as global inventories draw 100 million barrels per week. i.e., a mid-May reopening implies rest-of-year Brent closer to USD 100/bl, and anything pushing into June or July takes us meaningfully higher.

What’s changed in the last 48 hours:

#1: The US military has formally warned that clearing suspected sea mines from SoH could take up to six months. That is a completely different timescale from what the financial market is pricing. Even a political deal tomorrow does not immediately reopen the strait.

#2: Trump has shifted his tone from urgency to ”strategic patience”. In yesterday’s press conference: ”Don’t rush me… I want a great deal.” The market is reading this as a president no longer feeling pressured by timelines, with the naval blockade running in the background.

#3: So far, the military activity is escalating, not de-escalating. Axios reports Iran is laying more mines in SoH. The US 3rd carrier strike group (USS George H.W. Bush) is arriving with two countermine vessels. Trump yesterday ordered the US Navy to destroy any Iranian boats caught laying mines. While CNN reports that the Pentagon is actively drawing up plans to strike Iranian SoH capabilities and individual Iranian military leaders if the ceasefire collapses. i.e., NOT a attitude consistent with an imminent deal!

Spot crude and product prices eased off the early-April highs on a combination of system rerouting and deal optimism. Both now weakening. Goldman estimates April Gulf output is reduced by 14.5 mbl/d, or 57% of pre-war supply, a number that keeps getting worse the longer this drags on.

Demand-side adaptation is ongoing: S. Korea has cut its Middle East crude dependence from 69% to 56% by pulling more from the Americas and Africa, and Japan is kicking off a second round of SPR releases from 1 May. But SPRs are finite.

Ref. to the negotiations, we should not bet on speed. The current Iranian leadership is dominated by genuine hardliners willing to absorb economic pain and run the clock to extract concessions. That is not a setup for a rapid resolution. US/Israeli media briefings keep framing the delay as ”internal Iranian divisions”, the reality is more complicated and points toward weeks and months, not days.

Our point is that the complexity is large, and higher prices have only just started (given a scenario where the negotiations drag out in time). The market spent April leaning on the USD 90/bl rest-of-year assumption; that case is diminishing by the hour. If ”early May reopening” is replaced by ”June, July or later” over the next week or two, both crude and products have meaningful room to reprice higher from here. There is a high risk being short energy and betting on any immediate political resolution(!).

Fortsätt läsa

Sälja Guld - Guldbrev.se

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära