Följ oss

Analys

SEB Råvarubrev 29 augusti 2017

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

SEB - Prognoser på råvaror - CommoditySvag dollar och Nordkorea lyfte guldet.

MARKNADEN I KORTHET

Jackson Hole-konferensen slutade med en kraftig uppgång för EUR/USD då ECB’s Draghi överhuvudtaget inte nämnde den starka euron (svaga dollarn) vilket då togs för intäkt för ytterligare euro köpande. Frågan är om inte vi ändå inte börjar närma oss ECB’s smärtgräns avseende euroförstärkningen. Under veckan kommer en hel del amerikansk statistik, bl.a. konsumentförtroende och arbetsmarknadsstatistik. Även för svensk del kommer en del intressant statistik, konsumentförtroende och inköpschefsindex. Förra veckans norska BNP statistik överraskade på den starka sidan men rörelserna i NOK/SEK har än så länge varit begränsade.

Anders Söderberg, SEB

Anders Söderberg, Redaktör

Råvaror: Översvämningarna i USA bör drabba raffinerade produkter som bensin mer än oljan då raffinaderierna drabbats mer än råoljeproduktionen. Bensinpriset steg också fortsatt (både en stark ”driving season” och orkanen) nästan till årshögsta Antal borriggar föll återigen, denna gång med fyra stycken och sex veckors snittet är nu negativt (-0.3). Den långa spekulativa nettopositioneringen föll under den senaste rapportperioden både i WTI och Brentoljan. Skillnaden mellan de två kontrakten har vidgats till den största på länge. Industrimetallerna som vi ju förra veckan tyckte stigit väl fort har, förutom koppar, visat utmattningstecken. Vi vidhåller att korrektionsrisken är fortsatt stor. Guldet har på baksidan av den svagare dollarn och politisk instabilitet gjort ett nytt brott på uppsidan och i skrivande stund ser detta försök ut att lyckas bättre än det förra. Dock är marknaden överköpt så en rekyl i dollarn, när den kommer bör också utlösa vinsthemtagningar för den gula metallen. Socker orkade inte ned till en ny botten utan har den senaste veckan attraherat köpare. Majs och vete har dock varit under fortsatt press. Nordiska el-terminer har också fortsatt att handlas upp. Torrare väder, dyrare kol och fortsatta underhållsarbeten på svenska reaktorer ligger bakom.

Valuta: Dollarindex har fallit till sin lägsta nivå sedan mars 2016 och USD/SEK har kommit bara några ören ifrån samma botten. Håller inte 7.8935 stödet finns en klar risk för fortsättning ned mot 7.70 området. NOK/SEK, som vi skrev om förra veckan, har stigit något och vi tycker fortfarande att den tekniska bilden ger stöd för ytterligare försök norrut. Pass upp på ECB uttalanden om den starka €.

Börser: Så länge stödet vid 2417 i S & P 500 indexet håller kan vi ha en färdig korrektion. DAX formar möjligen en inverterad huvud/skuldra botten och OMXS30 fortsätter söderut efter ett mindre rekylförsök förra veckan. Shanghai komposit index har, i en accelererande rörelse brutit över viktiga motstånd.

Räntor: Långa räntor är igen lägre än föregående vecka. Vår vy är oförändrat att denna korrektion snart bör vara avklarad.

OBSERVATIONER I SAMMANDRAG

  • Olja – och nu då?
  • Aluminium – ökad motvind för köparna.
  • Guld – lyckas detta brott bättre än det förra?
  • DAX – tyngs av den allt starkare euron.
  • USD/SEK – vid vägskälet!
  • OMX30 – ny korrektionsbotten på gång.

En placering i certifikat och warranter är förknippat med risker. Du kan förlora hela ditt investerade kapital. Läs mer om riskerna i SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för certifikat- och warrantprogram på seb.se/cert eller seb.se/mini

OLJA BRENT

Brentolja, dagsgraf, $51,82/fat.Inte mycket har hänt under den senaste veckan trots dollarnedgången och orkanen i Houston. Det ser ut som om marknaden för närvarande funderar över sådana fakta som att antalet borriggar föll för andra veckan i rad, vad orkanen kan få för påverkan på efterfrågan från raffinaderierna samt vad som nu händer när den amerikanska ”driving season” går mot sitt slut. Framändan på oljekurvan är nu i ”backwardation” dvs. spotpriset är högre än de närmast kommande terminskontrakten indikerandes en bättre efterfrågan i nutid, implikationerna bör vara ytterligare fallande lager (som dock fortfarande är stora). Enligt EIA steg också amerikansk produktion med ytterligare 79k fpd förra veckan.

Konklusion: Osäkerhet om utbud/efterfrågesituationen.

OBSERVATIONER

+ Bensinpriset steg inför/efter orkanen i USA.
+ Antalet borriggar i USA föll ytterligare förra veckan.
+ Neddragningar av amerikanska lager har fortsatt men den fortsatt ökade produktionen är ett hot.
+ Nedgången i mogna oljefält största sedan 1992.
+ Både IEA och OPEC har nu uppgraderat prognoserna för efterfrågan på olja.
+ Situationen i Venezuela är fortsatt mycket skakig.
+ Tekniskt sett en försiktig positiv vy så länge junis botten håller.
– Både WTI och Brent spekulanterna minskade sina långa nettopositioner förra mätperioden (långa minskade och korta ökade).
– OPEC/ icke OPEC uppfyllde bara ~75 % av utlovade neddragningar i juli vilket gör att man överproducerar 470 kfpd.
– STEO kommer troligen att revidera upp US prod. 2018/19.
– Libysk produktion nu uppe i över 1m fpd.
– Forcadoterminalen ökar Nigerias export med ~200k fpd och prognosen för Nigeria är att nå 2m fpd i augusti.
– Hur OPEC’s exitstrategi ska se ut.
– Tekniskt har uppgången åter hindrats av 233d mv och topplinjen.

Tillgängliga certifikat:
BULL OLJA X1, X2, X4, X5, & X10 S
BEAR OLJA X1, X2, X4, X5 & X10 S

ALUMINIUM

ALUMINIUM, dagsgraf, $1892 /tonFörra veckan blev den andra på raken som marknaden mötte kraftigare säljande vid en ny trendtopp. Beteendet stödjer vår vy att vi har stigit för mycket för fort. Inte ens den allt svagare dollarn förmår nu pressa aluminiumpriset högre. Följaktligen upprepar vi vår tidigare varning om att priset på innevarande nivå är svårt att försvara ur en fundamental synvinkel.

Konklusion: Tecknen på korrektion blir allt fler.

OBSERVATIONER

+ Kinesisk produktion var i juli lägre än i juni.
+ Stigande energipriser (kol) lyfter produktionskostnaderna.
+ Ytterligare produktion riskerar att tvingas att slå igen pga. otillåten verksamhet.
+ Fundamentala faktorer och inte positionering har drivit priset.
+ Den svagare dollarn.
+ Bilindustrin kommer att fortsatt att öka inslaget av alu.
+ LME lagren är relativt låga och i fallande.
+ Fortsatt stark men avsvalnande bostadsmarknad i Kina.
+ Tekniskt befinner sig aluminiumet i en positiv trend.
– Kinesisk industriproduktion blev lägre än förväntat i juli (så även konsumentförsäljning och investeringar).
– Höga lager i Kina (inför risken av framtvingade nedstängningar under perioden nov – mars).
– Oklarheten om vad resultatet blir av att USA dragit Kina inför WTO avseende kinesisk alu-export till USA (subventioner av elpriser).
– Likviditetssituationen i Kina har försämrats något. SHIBOR har efter nedgången i juni/juli börjat stiga igen och den senaste veckan var inget undantag.
– Kinesiska myndigheters ”kamp” mot skuggbanksektorn.
– Blir det några infrastruktursatsningar i USA.
– Tekniskt sett bör $2119 tillsammans med kanaltaket nu åtminstone vara ett temporärt tak.
– Tekniskt sett så visar veckografen på en möjlig negativ divergens (dvs.nya toppar i pris, lägre i indikator).

Tillgängliga certifikat:
BULL ALUMINIUM X1, X2 & X4 S
BEAR ALUMINIUM X1, X2 & X4 S

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

GULD

GULD spot dagsgraf, $1325/uns.Det falska brottet över $1296 skapade inte mycket mer än några dagars konsolidering. En kraftigt fallande dollar och ånyo ökad spänning på den koreanska halvön skickade igår iväg guldet igenom motståndet. Uppgången fortsätter även idag och om vi avslutar veckan på innevarande nivåer så bör vi attrahera ytterligare köpande. Den senaste statistiken visade att spekulanterna använde förra veckans lilla rekyl till att kraftigt öka den långa nettopositioneringen. Det går nu 3.39 långa kontrakt på varje kort.

Konklusion: $1337, toppen från efter det amerikanska valet är marknadens nästa motstånd.

OBSERVATIONER

+ Dollarns fortsatta försvagning (ECB’s Draghi har hittills inte nämnt den allt starkare euron).
+ Oron inför det amerikanska skuldtaket.
+ Nordkoreas senaste missiltest.
+ Trump misslyckas med att få igenom sina frågor.
+ Förväntan på ECB om minskad QE.
+ Den spekulativa långa nettopositioneringen har ökat kraftigt till nytt årshögsta.
+ Asiatisk fysisk import fortsatt stark.
+ SPDR guld ETF godkända enligt den nya Shariastandarden.
+ Fallande realräntor.
+ Tekniskt så är det positivt att vi åter är över 55d mv bandet och 233d mv samt trendlinjen från toppen 2011.
– Inflationen är fortsatt låg (utom Sverige, men det är temporärt drivet av semesterresor och elektronikskatt).
– Om dollarn skulle stiga kraftigt.
– Tekniskt börjar vi bli kortsiktigt överköpta.
– Den negativa divergensen är helt klart en risk vid en dollarekyl.

Tillgängliga certifikat:
BULL GULD X1, X2, X4, X5 & X10 S
BEAR GULD X1, X2, X4, X5 & X10 S

DAX

DAX dagsgraf, €11925Den positiva reaktionen vi letade efter förra veckan blev mindre än förväntat och med priset kvar under motståndsområdet €12301 – 12341 så attraherades nya säljare. Pressen har också ökat givet den allt starkare euron vilken utgör en allt starkare motvind för exporten från eurozonen vilket också kunde noteras i dagens export IFO.

Konklusion: Efter korrektionen ett test av 233d medelvärdet nu på väg.

OBSERVATIONER

+ Räntorna har fortsatt att falla.
+ Tysk arbetslöshet är rekordlåg.
+ ECB lär hålla räntorna låga för lång tid framöver.
+ De senaste bankkriserna i Spanien och Italien under juni har inte lett till några svallvågor snarare tvärtom.
+ Nästa viktiga stöd utgörs av 233d mv (som fortfarande har en positiv lutning) och den korta kanalbotten.
+ Det finns en fortsatt positiv divergens mellan den senaste botten i pris och indikatorn (högre botten).
– IFO export förväntningar föll i augusti.
– Det generella IFO indexet backade också i augusti.
– ZEW föll jämförbart med föregående period.
– Tysk BNP (kv.2) kom in något svagare än förväntat.
– Dieselgate (vi har inte sett slutet på detta än).
– President Trump’s handelspolitik, han har varnat tysk bilindustri.
– Den starkare euron utgör en motvind för hela eurozonen.
– Tekniskt så har månadsgrafen i juni signalerat för nedgång.
– Tekniskt så har vi brutit under den stigande 55d mv kanalen som nu också är i fallande.
– Tekniskt sett så ligger vi i en kortare fallande kanal.

Tillgängliga certifikat:
BULL DAX X2, X5, X10 & X15 S
BEAR DAX X1, X2, X5, X10 & X15 S

USD/SEK

USD/SEK daglig graf, 7,9315Denna nedgång har blivit mycket kraftigare än vad vi från början trodde den skulle bli. För att finna en motsvarande nedgång måste vi gå tillbaka till perioden 2009 – 2011 där vi finner två sekvenser med nedgångar (~27 % vardera) större än innevarande (~16 % tills dags dato). Den ökade politiska oron i USA, med Trump’s ökenvandring och skuldtaksproblematiken väger på dollarn samtidigt som ekonomin i eurozonen förbättrats vilket spätt på förväntningarna om att ECB ska påbörja en normalisering av penningpolitiken. Nästa veckas ECB möte blir ur denna synvinkel mycket viktigt, både avseende penningpolitiken men också om åsikter om den starka euron kommer fram.

Konklusion: Vid vägskälet. Bryts 7,8935 kan nedgången ytterligare förlängas.

OBSERVATIONER

+ Korträntedifferensen har fortsatt att öka.
+ Den spekulativa nettopositioneringen för lång euro/kort dollar är på historiskt höga nivåer.
+ Svensk handelsbalans för varor faller trendmässigt och nu senast hamnade vi i negativt territorium.
+ Riksbanken är fortsatt mycket expansiv.
+ Konjunkturinstitutets kronindex, KIX, är nu nära ett ev. korrektionsmål.
+ Hösten är säsongsmässigt en bättre dollarperiod med framför allt november som en stark månad för USD/SEK.
+ Tekniskt är marknaden översåld, divergerar och befinner sig nära ett viktigt stöd.
– Nedtonade förväntningar på framtida FED-höjningar.
– Politisk oro i USA med skuldtaket som ett växande orosmoment.
– ECB har hittills inte kommenterat den allt starkare euron.
– Sve ekonomi är stark (ek.överraskningsindex högsta på 11 år).
– Om Riksbanken snabbare än förväntat blir mer hökaktig vilket vi är lite skeptiska till givet den senaste SEK-förstärkningen.
– Tekniskt sett befinner vi oss i ett ovanligt kraftigt fall.

Tillgängliga certifikat:
BULL USDSEK X1 & X4 S
BEAR USDSEK X1 & X4 S

OMX (TEKNISK ANALYS)

OMX30 daglig graf, 1527Prisutvecklingen har varit fortsatt negativ då marknaden direkt sålde in i den lilla rekyl som blev av. Brottet av 233d mv får nu anses vara bekräftat (brott och återtest/validering) varför vi bör fortsätta ned ytterligare en bit innan nästa rekylförsök. Nästa viktiga stödområde återfinns vid och strax under 1500. Vi noterar också att bostadsbyggare tar ordentligt med stryk och kan inte undvika att se eventuella paralleller till att i USA dök S & P Homebuilders index drygt ett år innan subprimekrisen.

Konklusion: Fortsatt svaghet i korten.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

OBSERVATIONER

+ Den allt starkare kronan gör det svårt för Riksbanken att börja normalisera räntorna.
+ Ekonomisk statistik fortsätter att vara positiv.
+ Det långsiktiga vågmönstret är positivt.
+ Kortsiktigt så är marknaden översåld och har en tendens till en positiv divergens mellan pris och indikator.
+ Veckografen är nu översåld.
– Ökad politisk oro i USA (Trump, skuldtaket).
– Fortsatt starkare krona, framför allt mot dollarn.
– Bostadsbyggnadsbolag allt svagare.
– Månadsvändningssignal per sista juni.
– 55d mv band brutet och priset kvarstår i/under detta.
– 233d mv brutet och brottet bekräftat.
– En ”överdrivet” lång uppgångssekvens (11 månader i sträck) bröts i och med nedgången in juni.
– Månadsgrafen är överköpt.
– Fem vågor ned från toppen är illavarslande.

Tillgängliga certifikat:
BULL OMX X5, X10 & X15 S
BEAR OMX X1, X5, X10 & X15 S

UTVECKLING SENASTE VECKAN SAMT SEDAN ÅRETS BÖRJAN

Prisutveckling

[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB:s Commodities Sales desk och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]

KÄLLOR

Bloomberg, Reuters, SEB

VILLKOR

För varje enskilt certifikat/mini future finns Slutliga Villkor som anger de fullständiga villkoren. Slutliga Villkor finns tillgängligt på kurssidan för respektive certifikat/mini future på www.seb.se, Börs & finans, fliken Strukturerade placeringar.

RISKER

En sammanfattning av de risker som är förknippade med Börshandlade certifikat generellt finns i Produktbroschyren för respektive certifikat eller mini future som är tillgängligt på seb.se/cert respektive seb.se/mini. För en fullständig bild av riskerna behöver du ta del av SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för Certifikat- och Warrantprogram som är publicerat på www.seb.se/cert respektive seb.se/mini.

DISCLAIMER

Detta marknadsföringsmaterial, framtaget av SEB:s Commodities Sales desk, har upprättats enbart i informationssyfte.

Även om innehållet är baserat på källor som SEB bedömt som tillförlitliga ansvarar SEB inte för fel eller brister i informationen. Den utgör inte oberoende, objektiv investeringsanalys och skyddas därför inte av de bestämmelser som SEB har infört för att förebygga potentiella intressekonflikter. Yttranden från SEB:s Commodities Sales desk kan vara oförenliga med tidigare publicerat material från SEB, då den senare hänvisas uppmanas du att läsa den fullständiga rapporten innan någon åtgärd vidtas.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Dokumentationen utgör inte någon investeringsrådgivning och tillhandahålls till dig utan hänsyn till dina investeringsmål. Du uppmanas att självständigt bedöma och komplettera uppgifterna i denna dokumentation och att basera dina investeringsbeslut på material som bedöms erforderligt. Alla framåtblickande uttalanden, åsikter och förväntningar är föremål för risker, osäkerheter och andra faktorer och kan orsaka att det faktiska resultatet avviker väsentligt från det förväntade. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida resultat. Detta dokument utgör inte ett erbjudande att teckna några värdepapper eller andra finansiella instrument. SEB svarar inte för förlust eller skada – direkt eller indirekt, eller av vad slag det vara må – som kan uppkomma till följd av användandet av detta material eller dess innehåll.

Observera att det kan förekomma att SEB, dess ledamöter, dess anställda eller dess moder- och/eller dotterbolag vid olika tillfällen innehar, har innehaft eller kommer att inneha aktier, positioner, rådgivningsuppdrag i samband med corporate finance-transaktioner, investment- eller merchantbanking-uppdrag och/eller lån i de bolag/finansiella instrument som nämns i materialet.

Materialet är avsett för mottagaren, all spridning, distribuering mångfaldigande eller annan användning av detta meddelande får inte ske utan SEB:s medgivande. Materialet riktar sig inte till personer vars medverkan kräver ytterligare prospekt, registrerings- eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt. Det åligger var och en att iaktta sådana restriktioner. Materialet får inte distribueras i eller till land där distribution kräver ovan nämnda åtgärder eller strider mot reglering i sådant land. Materialet riktar sig således inte till fysiska eller juridiska personer hemmahörande i USA eller i något annat land där publicering eller tillhandahållande av materialet är förbjudet eller strider mot tillämpliga bestämmelser i landet.

Oaktat detta får SEB tillåta omfördelning av materialet till utvald tredje part i enlighet med gällande avtal. Materialet får inte spridas till fysiska eller juridiska personer som är medborgare eller har hemvist i ett land där sådan spridning är otillåten enligt tillämplig lag eller annan bestämmelse.

Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) är ett publikt aktiebolag och står under tillsyn av Finansinspektionen samt de lokala finansiella tillsynsmyndigheter i varje jurisdiktionen där SEB har filial eller dotterbolag.

Analys

Tightening fundamentals – bullish inventories from DOE

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

The latest weekly report from the US DOE showed a substantial drawdown across key petroleum categories, adding more upside potential to the fundamental picture.

Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB
Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB

Commercial crude inventories (excl. SPR) fell by 5.8 million barrels, bringing total inventories down to 415.1 million barrels. Now sitting 11% below the five-year seasonal norm and placed in the lowest 2015-2022 range (see picture below).

Product inventories also tightened further last week. Gasoline inventories declined by 2.1 million barrels, with reductions seen in both finished gasoline and blending components. Current gasoline levels are about 3% below the five-year average for this time of year.

Among products, the most notable move came in diesel, where inventories dropped by almost 4.1 million barrels, deepening the deficit to around 20% below seasonal norms – continuing to underscore the persistent supply tightness in diesel markets.

The only area of inventory growth was in propane/propylene, which posted a significant 5.1-million-barrel build and now stands 9% above the five-year average.

Total commercial petroleum inventories (crude plus refined products) declined by 4.2 million barrels on the week, reinforcing the overall tightening of US crude and products.

US DOE, inventories, change in million barrels per week
US crude inventories excl. SPR in million barrels
Fortsätt läsa

Analys

Bombs to ”ceasefire” in hours – Brent below $70

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

A classic case of “buy the rumor, sell the news” played out in oil markets, as Brent crude has dropped sharply – down nearly USD 10 per barrel since yesterday evening – following Iran’s retaliatory strike on a U.S. air base in Qatar. The immediate reaction was: “That was it?” The strike followed a carefully calibrated, non-escalatory playbook, avoiding direct threats to energy infrastructure or disruption of shipping through the Strait of Hormuz – thus calming worst-case fears.

Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB
Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB

After Monday morning’s sharp spike to USD 81.4 per barrel, triggered by the U.S. bombing of Iranian nuclear facilities, oil prices drifted sideways in anticipation of a potential Iranian response. That response came with advance warning and caused limited physical damage. Early this morning, both the U.S. President and Iranian state media announced a ceasefire, effectively placing a lid on the immediate conflict risk – at least for now.

As a result, Brent crude has now fallen by a total of USD 12 from Monday’s peak, currently trading around USD 69 per barrel.

Looking beyond geopolitics, the market will now shift its focus to the upcoming OPEC+ meeting in early July. Saudi Arabia’s decision to increase output earlier this year – despite falling prices – has drawn renewed attention considering recent developments. Some suggest this was a response to U.S. pressure to offset potential Iranian supply losses.

However, consensus is that the move was driven more by internal OPEC+ dynamics. After years of curbing production to support prices, Riyadh had grown frustrated with quota-busting by several members (notably Kazakhstan). With Saudi Arabia cutting up to 2 million barrels per day – roughly 2% of global supply – returns were diminishing, and the risk of losing market share was rising. The production increase is widely seen as an effort to reassert leadership and restore discipline within the group.

That said, the FT recently stated that, the Saudis remain wary of past missteps. In 2018, Riyadh ramped up output at Trump’s request ahead of Iran sanctions, only to see prices collapse when the U.S. granted broad waivers – triggering oversupply. Officials have reportedly made it clear they don’t intend to repeat that mistake.

The recent visit by President Trump to Saudi Arabia, which included agreements on AI, defense, and nuclear cooperation, suggests a broader strategic alignment. This has fueled speculation about a quiet “pump-for-politics” deal behind recent production moves.

Looking ahead, oil prices have now retraced the entire rally sparked by the June 13 Israel–Iran escalation. This retreat provides more political and policy space for both the U.S. and Saudi Arabia. Specifically, it makes it easier for Riyadh to scale back its three recent production hikes of 411,000 barrels each, potentially returning to more moderate increases of 137,000 barrels for August and September.

In short: with no major loss of Iranian supply to the market, OPEC+ – led by Saudi Arabia – no longer needs to compensate for a disruption that hasn’t materialized, especially not to please the U.S. at the cost of its own market strategy. As the Saudis themselves have signaled, they are unlikely to repeat previous mistakes.

Conclusion: With Brent now in the high USD 60s, buying oil looks fundamentally justified. The geopolitical premium has deflated, but tensions between Israel and Iran remain unresolved – and the risk of missteps and renewed escalation still lingers. In fact, even this morning, reports have emerged of renewed missile fire despite the declared “truce.” The path forward may be calmer – but it is far from stable.

Fortsätt läsa

Analys

A muted price reaction. Market looks relaxed, but it is still on edge waiting for what Iran will do

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Brent crossed the 80-line this morning but quickly fell back assigning limited probability for Iran choosing to close the Strait of Hormuz. Brent traded in a range of USD 70.56 – 79.04/b last week as the market fluctuated between ”Iran wants a deal” and ”US is about to attack Iran”. At the end of the week though, Donald Trump managed to convince markets (and probably also Iran) that he would make a decision within two weeks. I.e. no imminent attack. Previously when when he has talked about ”making a decision within two weeks” he has often ended up doing nothing in the end. The oil market relaxed as a result and the week ended at USD 77.01/b which is just USD 6/b above the year to date average of USD 71/b.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

Brent jumped to USD 81.4/b this morning, the highest since mid-January, but then quickly fell back to a current price of USD 78.2/b which is only up 1.5% versus the close on Friday. As such the market is pricing a fairly low probability that Iran will actually close the Strait of Hormuz. Probably because it will hurt Iranian oil exports as well as the global oil market.

It was however all smoke and mirrors. Deception. The US attacked Iran on Saturday. The attack involved 125 warplanes, submarines and surface warships and 14 bunker buster bombs were dropped on Iranian nuclear sites including Fordow, Natanz and Isfahan. In response the Iranian Parliament voted in support of closing the Strait of Hormuz where some 17 mb of crude and products is transported to the global market every day plus significant volumes of LNG. This is however merely an advise to the Supreme leader Ayatollah Ali Khamenei and the Supreme National Security Council which sits with the final and actual decision.

No supply of oil is lost yet. It is about the risk of Iran closing the Strait of Hormuz or not. So far not a single drop of oil supply has been lost to the global market. The price at the moment is all about the assessed risk of loss of supply. Will Iran choose to choke of the Strait of Hormuz or not? That is the big question. It would be painful for US consumers, for Donald Trump’s voter base, for the global economy but also for Iran and its population which relies on oil exports and income from selling oil out of that Strait as well. As such it is not a no-brainer choice for Iran to close the Strait for oil exports. And looking at the il price this morning it is clear that the oil market doesn’t assign a very high probability of it happening. It is however probably well within the capability of Iran to close the Strait off with rockets, mines, air-drones and possibly sea-drones. Just look at how Ukraine has been able to control and damage the Russian Black Sea fleet.

What to do about the highly enriched uranium which has gone missing? While the US and Israel can celebrate their destruction of Iranian nuclear facilities they are also scratching their heads over what to do with the lost Iranian nuclear material. Iran had 408 kg of highly enriched uranium (IAEA). Almost weapons grade. Enough for some 10 nuclear warheads. It seems to have been transported out of Fordow before the attack this weekend. 

The market is still on edge. USD 80-something/b seems sensible while we wait. The oil market reaction to this weekend’s events is very muted so far. The market is still on edge awaiting what Iran will do. Because Iran will do something. But what and when? An oil price of 80-something seems like a sensible level until something do happen.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära