Följ oss

Analys

SEB Råvarubrev 27 juni 2017

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

SEB - Prognoser på råvaror - CommodityDags för DAX att ta en paus?

MARKNADEN I KORTHET

För råvarumarknaderna är nog fredagens Kinesiska PMI statistik veckans viktigaste händelse och utfallet lär driva priserna på framför allt industrimetallerna. Igår, måndag, kom den tyska IFO statistiken vilken visade sig vara den starkaste och mest positiva någonsin. Varför handlar då DAX så svagt? I mina ögon är detta ett svaghetstecken för den tyska börsen. I helgen bröt Italien, med hanteringen av den senaste, inte sista, bankkrisen, EU’s bail-in pakt då de istället för att låta obligationsinnehavarna ta smällen lät skattebetalarna gör så. Detta ses inte med blida ögon i Berlin. Nästa vecka har vi Riksbanksmöte med räntebesked den 4:e juli. Den enda troliga förändring är att de tar bort de sista punkterna av sänkningspotential.

Anders Söderberg, SEB

Anders Söderberg, Redaktör

Råvaror: Än så länge så ser det ut som vi faktiskt har viss bottenkänning för oljan då vi i skrivande stund är på väg tillbaka mot förra tisdagens nivåer. Den långa nettopositioneringen har fortsatt att minska och spekulanter/förvaltare har nu den minsta långa nettopositionen på över ett år. Saudisk export faller nu och ska så göra nu när vi går in i den varmaste perioden. Normalt bränner de ~400kfpd extra för elgenerering till luftkonditionering under dessa månader. Litauen har tecknat avtal med USA om LNG leveranser. Det här är en trend som kommer att fortsätta, amerikansk LNG kommer att pressa Europeiska gaspriser. Torkan på de amerikanska och kanadensiska prärierna gör att allt fler nu reviderar ned arealavkastningen vilket har haft och sannolikt bör fortsätta ha en positiv påverkan på priset. Återstarten av Ringhals 1 har återigen skjutits fram samtidigt som R2 drar ned på produktionen inför revisionen och R3 är under revision. Vattenfyllnadsgraden är också lägre än de senaste åren så en viss risk för stigande terminspriser.

Valuta: Dollarn i termer av dollarindex har inte gjort mycket väsen av sig den senaste veckan. Vi anser fortfarande att vi troligen håller på att bygga någon form av bas för en förstärkning men vi saknar momentum då uppgången än så länge är väldigt långsam.

Börser: Börserna har mer eller mindre gått sidledes. Underliggande svaghet i t.ex. Nasdaq och DAX finns kvar och risken för en fortsatt korrektion bör anses vara relativt hög. OMX skulle eventuellt kunna forma en positiv triangel och därigenom en påföljande ny topp.

Räntor: Långa räntor är under fortsatt press och skulle nog kunna falla med cirka 10-20 punkter ytterligare innan vi når fast mark.

OBSERVATIONER I SAMMANDRAG

  • Olja – positiv reaktion från stödnivå.
  • Nickel – korrektiv uppgång.
  • Guld – repar sig efter måndagens ”flash crash”.
  • DAX – stark statistik – svag börs.
  • USD/SEK – dålig lyftkraft.
  • OMX30 – positiv triangel eller multitopp?

En placering i certifikat och warranter är förknippat med risker. Du kan förlora hela ditt investerade kapital. Läs mer om riskerna i SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för certifikat- och warrantprogram på seb.se/cert eller seb.se/mini

OLJA BRENT

Brentolja, dagsgraf, $48,51/fat.Trots en rätt okej lagerneddragning förra veckan föll oljepriset initialt ytterligare en bit. Vi fann dock bra stöd runt 45.04 (44.69 aug kontraktet) och har därefter rekylerat vidare uppåt. Veckans lagerstatistik kan komma att överraska med större neddragningar då den tropiska stormen Cindy i slutet av förra veckan slagit ut cirka 16 % av produktionen i Mexikanska golfen samt påverkat sjöfarten i området vilket följaktligen påverkat export/importflödena. Noterbart är också att hedgefonder/spekulanter/förvaltare nu har ett förhållande på 2,1:1 mellan långa och korta positioner en låg nivå sett över de senaste åren.

Konklusion: Bottenkänning!?

OBSERVATIONER

+ IEA’s prognos är för ökad efterfrågan på OPEC olja under H2.
+ Ökad geopolitisk oro.
+ En förlängd OPEC neddragning med 9 månader till 31/3-18.
+ Situationen i Venezuela förvärras kontinuerligt.
+ Globala lagerneddragningar är nu en etablerad trend men det går långsamt, väldigt långsamt.
+ Tekniskt sett så svarar marknaden på stöd och översålt läge.
– Libysk produktion nu uppe i 885k fpd.
– Forcadoterminalen ökar Nigerias export med ~200k fpd.
– Den spekulativa nettopositioneringen föll igen.
– Hur OPEC’s exitstrategi ska se ut.
– EIA höjer prognosen för amerikansk produktion 2018.
– Amerikanska bensinlager är stora för årstiden.
– Förslag att sälja halva den amerikanska strategiska reserven.
– Amerikansk produktion är nu upp lika mycket som icke OPEC medlemmarna ska skära ned.
– Antalet borriggar fortsätter att öka men betydligt långsammare

Tillgängliga certifikat:
BULL OLJA X1, X2, X4, X5, & X10 S
BEAR OLJA X1, X2, X4, X5 & X10 S

NICKEL

NICKEL, dagsgraf, $9130 /tonDet har inte skett så mycket på den fundamentala nickelfronten sedan förra veckan. Att priset på nickel stigit något beror mestadels på att andra metaller stigit och att nickel så att säga åkt snålskjuts på dessa. Vi har dock fortfarande svårt att hitta argument för någon bestående uppgång varför vi tror att vi snart åter vänder fokus mot nedsidan. Banken ANZ har meddelat att de råkat ut för ett större bedrägeri då 83 av 84 lagerkvitton för nickel som använts som säkerhet visade sig vara falska när säkerheterna skulle säljas. Nu på fredag kommer ny PMI statistik från Kina vilket är viktig information för framför allt metallpriserna.

Konklusion: Uppgången ser fortfarande korrektiv ut.

OBSERVATIONER

+ Fortsatt stark bostadsmarknad i Kina.
+ Rykten om att kinesiska myndigheter eventuellt ska lätta på regleringar avseende investeringar i råvaror (skulle det vara sant tillsammans med en mindre stram likviditet så skulle vi sannolikt få se en lite bättre uppgång).
+ Den långa spekulativa nettopositioneringen mer eller mindre oförändrad från förra veckan. Uppgången berodde framför allt på stängningar av korta kontrakt.
+ Om stridigheterna på Mindanao (Filippinerna) skulle komma att påverka nickelbrytningen i området.
+ Tekniska stöd i $8865 – 8410 området.
– Första ökningen av produktionen sedan 2013 enligt ny rapport.
– Säsongsmässigt faller kinesisk nickelimport under andra halvåret (monsunregnen gör att dagbrottsbrytning tar en paus)
– Indonesien exporterar malm igen.
– Byte av Filippinsk miljöminister gör att risken för suspenderade/stängda gruvor är mycket lägre än tidigare.
– Kinesiska räntor har fortsatt att stiga.
– Likviditetssituationen i Kina (man vill framför allt pressa ”skuggbankssektorn”).
– Mer utbud på väg från Nya Kaledonien, Kanada och Australien.
– Kinas PMI för tillverkningsindustrin faller tillbaka, så även för små och medelstora företag, CAIXIN PMI.
– Tillnyktringen över Trump’s infrastrukturinvesteringar.
– Tekniskt sett så ser den långsamma uppgången korrektiv ut.

Tillgängliga certifikat:
BULL NICKEL X1 & X4 S
BEAR NICKEL X2 & X4 S

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

GULD

GULD spot dagsgraf, $1247/uns.Den långa spekulativa nettopositioneringen föll åter under föregående rapportperiod och gjorde så ganska kraftigt med ett fall med cirka en fjärdedel (39599 kontrakt). Frågan är om inte nästa omgång statistik kommer att visa ytterligare neddragningar då under måndagen någon aktör under en minut dumpade kontrakt värda cirka $2 miljarder vilket fick priset att falla $20 innan en viss återhämtning skett. Genomslaget blev också större då den muslimska världen var stängd pga. firandet av att Ramadan är slut samt att Indien också var stängt.

Konklusion: Neddragningen av långa positioner fortsätter.

OBSERVATIONER

+ Dollarns försök till återhämtning ser än så länge inte förtroendegivande ut.
+ Risk för gruvstrejker i Peru.
+ Långsammare höjningstakt från FED då inflationen riskerar att krypa ned ytterligare i höst pga. energipriserna.
+ Ökade spänningar på den arabiska halvön.
+ Svagare amerikansk statistik.
+ Asiatisk fysisk import fortsatt stark.
+ Den geopolitiska situationen och då framför allt Nordkorea.
+ SPDR guld ETF godkända enligt den nya Shariastandarden.
+ Fallande produktion (peak-gold 2015), det är numera guldskrotet som täcker underskottet.
+ Om inflationen dvs. realräntorna skulle börja falla igen.
+ Tekniskt sett har vi nått ett korrektionsmål vid $1244.
– Den långa spekulativa nettopositionen föll igen.
– Inflationen är fortsatt låg.
– Alla typer av volatilitets/skräckindikatorer är på väldigt låga nivåer vilket visar en mycket låg grad av stress i marknaden.
– Kommande räntejusteringar från centralbankerna.
– Om dollarn skulle stiga kraftigt.
– Tekniskt sett så är misslyckandet över 2011 års topplinje en negativ prisutveckling.

Tillgängliga certifikat:
BULL GULD X1, X2, X4, X5 & X10 S
BEAR GULD X1, X2, X4, X5 & X10 S

DAX

DAX dagsgraf, €12691Igår kom tyska IFO som visade sig hamna på en ny rekordnotering avseende framtidsutsikterna för den tyska industrin. IFO var bara en av många ekonomiska indikatorer som för Tyskland pekar mot en fortsatt ljus framtid. Då är det rätt intressant att notera att aktiemarknaden snarare ger uttryck för svaghet med ett flertal säljsignaler utlösta under de senaste två månaderna. Det trots att kapitalet strömmar in i Europa då överviktning av europeiska aktier ju varit ett av vårens stora teman. Kan en viss mättnad ha inträffat? Vi ser också en tendens till att ekonomiska överraskningsindex, som under första halvåret sett Eurozonen utklassa USA, nu börjar vika av. En början till en period av starkare amerikansk statistik?

Konklusion: Stark statistik – svag kursutveckling.

OBSERVATIONER

+ IFO slog nytt rekord i framtidsutsikter.
+ Tysk arbetslöshet är rekordlåg.
+ ECB lär hålla räntorna låga för lång tid framöver.
+ De senaste bankkriserna (Spanien och Italien under juni har inte lett till några svallvågor).
+ Lägre energipriser (både olja och gas ned samtidigt som euron har stärkts) gynnar europeisk industri.
+ Tekniskt sett fortsatt i en stigande trend (med 55d mv som primärstöd).
– En liten men ändå viss osäkerhet inför det tyska Förbundsdagsvalet.
– President Trump’s handelspolitik, han har varnat tysk bilindustri.
– Den starkare euron utgör en motvind för hela eurozonen.
– Tekniskt sett så skickar marknaden sälj signal efter säljsignal.
– RSI divergensen visar på mycket svagt momentum på uppsidan.

Tillgängliga certifikat:
BULL DAX X2, X5, X10 & X15 S
BEAR DAX X1, X2, X5, X10 & X15 S

USD/SEK

USD/SEK daglig graf, 8,6900Nästa vecka har vi Riksbanksbesked och sannolikt kommer de att ändra sina signaler till att inte längre ha en räntebana som indikerar ytterligare sänkningar. Ränteförändring får vi dock vänta ett tag till på. Hursomhelst så finns det anledning att tro att marknaden i allt högre grad börjar prisa in att Riksbanken ska börja vara mindre expansiv. Med -0,50 % i styrränta och med drygt 30 % av statsskulden ägd av Riksbanken så står ju penningkranen på för fullt. Amerikansk statistik har fortsatt att vara på den svaga sidan och lägre inflationsutsikter gör att fortsatta räntehöjningar i allt högre grad ifrågasätts. Miljön är följaktligen inte helt optimal för USD/SEK att lyckas stiga.

Konklusion: 55d mv bandet fortsätter att vara tak.

OBSERVATIONER

+ Ekonomiskt överraskningsindex har börjat svänga mot fördel USA gentemot Eurozonen.
+ FED’s räntehöjning.
+ Svagare EU inflation och duv-aktig ECB (senaste Draghi-talet).
+ Svagare svensk BNP.
+ Räntedifferensen Tyskland/USA som har minskat sedan i december ser nu ut att börja vidgas igen.
+ Riksbanken motsätter sig en kraftigare kronförstärkning.
+ Korträntedifferensen mellan USA och Sverige fortsätter att vidgas.
+ Dollarcykeln, 8/16-årscykeln, pekar mot en ny topp under 2017 eller nåddes den redan i december 2016?
+ Tekniskt sett så kan en korrektionsbotten vara på plats så länge inte 8,6245 bryts.
– Draghi’s senaste tal tolkades som hökaktigt.
– Lägre amerikanska inflationsförväntningar.
– Något högre än förväntad svensk KPI.
– Den stora osäkerheten avseende President Trump’s politik.
– Fortsatt lite svagare amerikansk statistik.
– Amerikansk statistik har överraskat lite på den svagare sidan, t.ex bilförsäljningen tappade rejält under april.
– Tekniskt sett är det negativt att vi ligger kvar under det tidigare stödområdet.

Tillgängliga certifikat:
BULL USDSEK X1 & X4 S
BEAR USDSEK X4 S

OMX (TEKNISK ANALYS)

OMX30 daglig graf, 1631Vi noterar att vi förra veckan fick en marginell ny topp intradag men inte på stängning vilket vi anser vara ett svaghetstecken. Det är fortsatt möjligt att vi befinner oss i en konsolidering (av triangeltyp) och därför en möjlig ny topp (trianglar är ofta den sista konsolideringen i en trendfas varför påföljande topp följs av en kraftigare korrektion). Alternativet är en multitoppsformation och en redan påbörjad resa söderut. Ett fall under 55dagars bandet är en signal att vara vaksam på.

Konklusion: Misslyckat uppbrott är en varning om svaghet.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

OBSERVATIONER

+ Ekonomisk statistik fortsätter att vara positiv.
+ Trenden är fortsatt positiv.
+ Bollinger bandet expanderar.
+ Priset har passerat 78,6 % korrektionspunkt av 2015/2016 nedgången vilket tenderar att leda till nya toppar.
+ Det långsiktiga vågmönstret är positivt.
– Ny topp omedelbart (under dagen) avvisad.
– En ”överdrivet” lång uppgångssekvens (11 månader i sträck).
– Volatilitetsindex a’ la VIX & V2Xpå väldigt låga nivåer.
– Vecko och månadsgraferna är överköpta. På veckobasis har vi inte varit så här överköpta sedan inför toppen 2015.
– Fortsatt negativ divergens.

Tillgängliga certifikat:
BULL OMX X5, X10 & X15 S
BEAR OMX X5, X10 & X15 S

UTVECKLING SENASTE VECKAN SAMT SEDAN ÅRETS BÖRJAN

 

Utveckling på råvarupriser

[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB:s Commodities Sales desk och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]

KÄLLOR

Bloomberg, Reuters, SEB

VILLKOR

För varje enskilt certifikat/mini future finns Slutliga Villkor som anger de fullständiga villkoren. Slutliga Villkor finns tillgängligt på kurssidan för respektive certifikat/mini future på www.seb.se, Börs & finans, fliken Strukturerade placeringar.

RISKER

En sammanfattning av de risker som är förknippade med Börshandlade certifikat generellt finns i Produktbroschyren för respektive certifikat eller mini future som är tillgängligt på seb.se/cert respektive seb.se/mini. För en fullständig bild av riskerna behöver du ta del av SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för Certifikat- och Warrantprogram som är publicerat på www.seb.se/cert respektive seb.se/mini.

DISCLAIMER

Detta marknadsföringsmaterial, framtaget av SEB:s Commodities Sales desk, har upprättats enbart i informationssyfte.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Även om innehållet är baserat på källor som SEB bedömt som tillförlitliga ansvarar SEB inte för fel eller brister i informationen. Den utgör inte oberoende, objektiv investeringsanalys och skyddas därför inte av de bestämmelser som SEB har infört för att förebygga potentiella intressekonflikter. Yttranden från SEB:s Commodities Sales desk kan vara oförenliga med tidigare publicerat material från SEB, då den senare hänvisas uppmanas du att läsa den fullständiga rapporten innan någon åtgärd vidtas.

Dokumentationen utgör inte någon investeringsrådgivning och tillhandahålls till dig utan hänsyn till dina investeringsmål. Du uppmanas att självständigt bedöma och komplettera uppgifterna i denna dokumentation och att basera dina investeringsbeslut på material som bedöms erforderligt. Alla framåtblickande uttalanden, åsikter och förväntningar är föremål för risker, osäkerheter och andra faktorer och kan orsaka att det faktiska resultatet avviker väsentligt från det förväntade. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida resultat. Detta dokument utgör inte ett erbjudande att teckna några värdepapper eller andra finansiella instrument. SEB svarar inte för förlust eller skada – direkt eller indirekt, eller av vad slag det vara må – som kan uppkomma till följd av användandet av detta material eller dess innehåll.

Observera att det kan förekomma att SEB, dess ledamöter, dess anställda eller dess moder- och/eller dotterbolag vid olika tillfällen innehar, har innehaft eller kommer att inneha aktier, positioner, rådgivningsuppdrag i samband med corporate finance-transaktioner, investment- eller merchantbanking-uppdrag och/eller lån i de bolag/finansiella instrument som nämns i materialet.

Materialet är avsett för mottagaren, all spridning, distribuering mångfaldigande eller annan användning av detta meddelande får inte ske utan SEB:s medgivande. Materialet riktar sig inte till personer vars medverkan kräver ytterligare prospekt, registrerings- eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt. Det åligger var och en att iaktta sådana restriktioner. Materialet får inte distribueras i eller till land där distribution kräver ovan nämnda åtgärder eller strider mot reglering i sådant land. Materialet riktar sig således inte till fysiska eller juridiska personer hemmahörande i USA eller i något annat land där publicering eller tillhandahållande av materialet är förbjudet eller strider mot tillämpliga bestämmelser i landet.

Oaktat detta får SEB tillåta omfördelning av materialet till utvald tredje part i enlighet med gällande avtal. Materialet får inte spridas till fysiska eller juridiska personer som är medborgare eller har hemvist i ett land där sådan spridning är otillåten enligt tillämplig lag eller annan bestämmelse.

Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) är ett publikt aktiebolag och står under tillsyn av Finansinspektionen samt de lokala finansiella tillsynsmyndigheter i varje jurisdiktionen där SEB har filial eller dotterbolag.

Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Analys

Brent crude up USD 9/bl on the week… ”deal around the corner” narrative fades

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Brent is climbing higher. Front-month is at USD 106.3/bl this morning, close to a weekly high and a USD 9/bl jump from Mondays open. This is the move we flagged as a risk earlier in the week: the market shifting from ”a deal is around the corner” to ”this is going to take longer than we thought”.

Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB
Ole R. Hvalbye,
Analyst Commodities, SEB

During April, rest-of-year Brent remained remarkably stable around USD 90/bl. A stability which rested on one single assumption: the SoH reopens around 1 May. That assumption is now slowly falling apart.

As we highlighted yesterday: every week of delay beyond 1 May adds (theoretically) ish USD 5/bl to the rest-of-year average, as global inventories draw 100 million barrels per week. i.e., a mid-May reopening implies rest-of-year Brent closer to USD 100/bl, and anything pushing into June or July takes us meaningfully higher.

What’s changed in the last 48 hours:

#1: The US military has formally warned that clearing suspected sea mines from SoH could take up to six months. That is a completely different timescale from what the financial market is pricing. Even a political deal tomorrow does not immediately reopen the strait.

#2: Trump has shifted his tone from urgency to ”strategic patience”. In yesterday’s press conference: ”Don’t rush me… I want a great deal.” The market is reading this as a president no longer feeling pressured by timelines, with the naval blockade running in the background.

#3: So far, the military activity is escalating, not de-escalating. Axios reports Iran is laying more mines in SoH. The US 3rd carrier strike group (USS George H.W. Bush) is arriving with two countermine vessels. Trump yesterday ordered the US Navy to destroy any Iranian boats caught laying mines. While CNN reports that the Pentagon is actively drawing up plans to strike Iranian SoH capabilities and individual Iranian military leaders if the ceasefire collapses. i.e., NOT a attitude consistent with an imminent deal!

Spot crude and product prices eased off the early-April highs on a combination of system rerouting and deal optimism. Both now weakening. Goldman estimates April Gulf output is reduced by 14.5 mbl/d, or 57% of pre-war supply, a number that keeps getting worse the longer this drags on.

Demand-side adaptation is ongoing: S. Korea has cut its Middle East crude dependence from 69% to 56% by pulling more from the Americas and Africa, and Japan is kicking off a second round of SPR releases from 1 May. But SPRs are finite.

Ref. to the negotiations, we should not bet on speed. The current Iranian leadership is dominated by genuine hardliners willing to absorb economic pain and run the clock to extract concessions. That is not a setup for a rapid resolution. US/Israeli media briefings keep framing the delay as ”internal Iranian divisions”, the reality is more complicated and points toward weeks and months, not days.

Our point is that the complexity is large, and higher prices have only just started (given a scenario where the negotiations drag out in time). The market spent April leaning on the USD 90/bl rest-of-year assumption; that case is diminishing by the hour. If ”early May reopening” is replaced by ”June, July or later” over the next week or two, both crude and products have meaningful room to reprice higher from here. There is a high risk being short energy and betting on any immediate political resolution(!).

Fortsätt läsa

Analys

Market Still Betting on Timely Resolution, But Each Day Raises Shortage Risk

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Down on Friday. Up on Monday. The Brent June crude oil contract traded down 5.1% last week to a close of $90.38/b. It reached a high of $103.87/b last Monday and a low of $86.09/b on Friday as Iran announced that the Strait of Hormuz was fully open for transit. That quickly changed over the weekend as the US upheld its blockade of Iranian oil exports while Iran naturally responded by closing the SoH again. The US blew a hole in the engine room of the Iranian ship TOUSKA and took custody of the ship on Sunday. Brent crude is up 5.6% this morning to $95.4/b.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

The cease-fire is expiring tomorrow. The US has said it will send a delegation for a second round of negotiations in Islamabad in Pakistan. But Iran has for now rejected a second round of talks as it views US demands as  unrealistic and excessive while the US is also blocking the Strait of Hormuz.

While Brent is up 5% this morning, the financial market is still very optimistic that progress will be made. That talks will continue and that the SoH will fully open by the start of May which is consistent with a rest-of-year average Brent crude oil price of around $90/b with the market now trading that balance at around $88/b.

Financial optimism vs. physical deterioration. We have a divergence where the financial market is trading negotiations, improvements and resolution while at the same time the physical market is deteriorating day by day. Physical oil flows remain constrained by disrupted flows, longer voyage times and elevated freight and insurance costs.  

Financial markets are betting that a US/Iranian resolution will save us in time from violent shortages down the road. But every day that the SoH remains closed is bringing us closer to a potentially very painful point of shortages and much higher prices.

The US blockade is also a weapon of leverage against its European and Asian allies. When Iran closed the SoH it held the world economy as a hostage against the US. The US blockade of the SoH is of course blocking Iranian oil exports. But it is also an action of disruption directed towards Europe and Asia. The US has called for the rest of the world to engaged in the war with Iran: ”If you want oil from the Persian Gulf, then go and get it”. A risk is that the US plays brinkmanship with the global oil market directed towards its  European and Asian allies and maybe even towards China to force them to engage and take part. Maybe unthinkable. But unthinkable has become the norm with Trump in the White House.

Fortsätt läsa

Analys

TACO (or Whatever It Was) Sends Oil Lower — Iran Keeps Choking Hormuz

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Wild moves yesterday. Brent crude traded to a high of $114.43/b and a low of $96.0/b and closed at $99.94/b yesterday. 

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

US – Iran negotiations ongoing or not? What a day. Donald Trump announced that good talks were ongoing between Iran and the US and that the 48 hour deadline before bombing Iranian power plants and energy infrastructure was postponed by five days subject to success of ongoing meetings. Iranian media meanwhile stated that no meetings were ongoing at all.

Today we are scratching our heads trying to figure out what yesterday was all about.

Friends and family playing the market? Was it just Trump and his friends and family who were playing with oil and equity markets with $580m and $1.46bn in bets being placed by someone in oil and equity markets just 15 minutes before Trump’s announcement?

Was Trump pulling a TACO as he reached his political and economic pain point: Brent at $112/b, US Gas at $4/gal, SPX below 200dma and US 10yr above 4.4%?

Different Iranian factions with Trump talking with one of them? Are there real negotiations going on but with the US talking to one faction in Iran while another, the hardliners, are not involved and are denying any such negotiations going on?

Extending the ultimatum to attack and invade Kharg island next weekend? Or, is the five day delay of the deadline a tactical decision to allow US amphibious assault ships and marines to arrive in the Gulf in the upcoming weekend while US and Israeli continues to degrade Iranian military targets till then. And then next weekend a move by the US/Israel to attack and conquer for example the Kharg island?

We do not really know which it is or maybe a combination of these.

We did get some kind of TACO ydy. But markets have been waiting for some kind of TACO to happen and yesterday we got some kind of TACO. And Brent crude is now trading at $101.5/b as a result rather than at $112-114/b as it did no the high yesterday.

But what really matters in our view is the political situation on the ground in Iran. Will hardliners continue to hold power or will a more pragmatic faction gain power?

If the hardliners remain in power then oil pain should extend all the way to US midterm elections. The hardliners were apparently still in charge as of last week. Iran immediately retaliated and damaged LNG infrastructure in Qatar after Israel hit Iranian South Pars. The SoH was still closed and all messages coming out of Iran indicated defiance. Hardliners continues in power has a huge consequence for oil prices going forward. The regime has played its ’oil-weapon’ (closing or chocking the Strait of Hormuz). It is using it to achieve political goals. Deterrence: it needs to be so politically and economically expensive to attack Iran that it won’t happen again in the future. Or at least that the US/Israel thinks 10-times over before they attack again. The highest Brent crude oil closing price since the start of the war is $112.19/b last Friday. In comparison the 20-year inflation adjusted Brent price is $103/b. So Brent crude last Friday at $112.19/b isn’t a shockingly high price. And it is still far below the nominal high of $148/b from 2008 which is $220/b if inflation adjusted. So once in a lifetime Iran activates its most powerful weapon. The oil weapon. It needs to show the power of this weapon and it needs to reap political gains. Getting Brent to $112/b and intraday high of $119.5/b (9 March) isn’t a display of the power of that weapon. And it is not a deterrence against future attacks.

So if the hardliners remain in power in Iran, then the SoH will likely remain chocked all the way to US midterm elections and Brent crude will at a minimum go above the historical nominal high of $148/b from 2008.

Thus the outlook for the oil price for the rest of the year doesn’t depend all that much of whether Trump pulls a TACO or not. Stops bombing or not. It depends more on who is in charge in Iran. If it is the hardliners, then deterrence against future attacks via chocking of the SoH and high oil prices is the likely line of action. It is impacting the world but the Iranian ’oil-weapon’ is directed towards the US president and the the US midterm elections.

If a pragmatic faction gets to power in Iran, then a very prosperous future is possible. However, if power is shifting towards a more pragmatic faction in Iran then a completely different direction could evolve. Such a faction could possibly be open for cooperation with the US and the GCC and possibly put its issues versus Israel aside. Then the prosperity we have seen evolving in Dubai could be a possible future also for Iran.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

So far it looks like the hardliners are fully in charge. As far as we can see, the hardliners are still fully in control in Iran. That points towards continued chocking of the SoH and oil prices ticking higher as global inventories (the oil market buffers) are drawn lower. And not just for a few more weeks, but possibly all the way to the US midterm elections. 

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära