Analys
SEB Råvarubrev 25 april 2017

Vågar marknaden handla ned oljan innan OPEC?
MARKNADEN I KORTHET
Så har då den första omgången av det franska presidentvalet klarats av och med det mest förväntade utfallet. Så lär också ske i den andra omgången den 7 maj. Dock bör man ha klart för sig att vem som än väljs som president så lär denna inte få någon lätt resa då resultatet efter parlamentsvalen i juni troligtvis lär resultera i att Frankrike kommer att ha en president ”utan” parlament dvs. olika kulör på de båda, ett recept för osämja. Brittiska Labour flaggade idag för en ny Brexit-omröstning om utfallet av förhandlingarna skulle bli för dåliga för Storbritannien. Nu lär ju inte Labour vinna parlamentsvalet i juni. På torsdag har vi Riksbanksbeskedet men ingen ränteförändring förväntas, var dock vaksam på om man tar bort den lilla guidning (6 baspunkter) för lägre räntor som man fortfarande har kvar då detta lär få en effekt på kronan.
Råvaror: Oljeprisets återhämtning kom snart av sig och sedan mitten av april har det mesta av uppgången raderats. Utvecklingen bör vara lite oroväckande för alla de med spekulativa långa positioner. Det kommande, 25/5, OPEC mötet bör dock kasta en skugga över marknaden och som sådant erbjuda ett stöd. Basmetallerna ser ut att möjligtvis ha klarat av den senaste korrektionen och den ökade riskaptiten i kölvattnet första omgången av det franska presidentvalet hjälper till. Dock tror vi inte att återhämtningen för järnmalm varar någon längre stund, ökat utbud sätter press på priset. Guldet blev inför det franska valet väl överköpt och konsoliderar/korrigerar följaktligen. Kaffe, kakao, vete och majs har varit under fortsatt press.
Valuta: Dollarn fortsätter att försvagas mot de flesta valutor och ytterligare försäljningar lär nog ske i det kortare tidsperspektivet. Dock så har USD/JPY vänt upp från sin korrektion och bör bara vara i början av en ny uppgångsfas, tror vi. Pundet har förstärkts en del efter utlysandet av nyvalet i juni men varar styrkan? GBP/SEK certifikat kan vara intressanta inför valet (lyssna på Richard Falkenhäll i veckans film där han talar Brexit).
Börser: Efter att ha tillbringat nästan två månader i någon form av konsolidering så har framför allt Europa tagit täten med rejäla uppgångar, ja till och med nya rekordnoteringar i vissa fall (t.ex. DAX). Den nu svagare yenen utgör en ordentlig medvind för Nikkei.
Räntor: Korrektionen ned i långa räntor är nu troligen över och framför allt takten i hur snabbt tyska långräntor nu stiger stödjer en sådan tanke.
OBSERVATIONER I SAMMANDRAG
- Olja – oroande svag utveckling.
- Koppar – avklarad korrektion?
- Guld – för mycket för fort.
- Majs – nytt försök att etablera en botten.
- USD/SEK – växande risk för mer nedgång.
- Socker – slutat att falla?
En placering i certifikat och warranter är förknippat med risker. Du kan förlora hela ditt investerade kapital. Läs mer om riskerna i SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för certifikat- och warrantprogram på seb.se/cert eller seb.se/mini
OLJA BRENT
Nu har oljepriset givit upp lejonparten av den uppgång som vi såg från botten i mars. Det måste ses som ett oroväckande tecken att vare sig ökad geopolitisk oro (bl.a. Venezuela, Libyen), ökad sannolikhet för en förlängning av OPEC:s produktionsbegränsningar eller återstartande raffinaderier (många har varit stängda för service och underhåll) förmått att pressa upp priset. Vad OPEC gör får vi reda på den 25 maj då nästa ordinarie möte äger rum dock har övervakningskommittén redan rekommenderat en förlängning av avtalet.
Konklusion: Ett högre oljepris ser ut att ligga allt längre in i framtiden.
OBSERVATIONER
+ En förlängd OPEC överenskommelse verkar nu troligare.
+ Maj är den stora underhållsmånaden för Europeiska raff.
+ Situationen i Venezuela förvärras stadigt och det verkar som om den politiska situationen går mot någon form av slutstrid.
+ Libyen är fortsatt ett orosmoment och att de skulle kunna nå de produktionsnivåer de tidigare indikerat är inte troliga.
+ Globala lagerneddragningar är nu en etablerad trend.
+ Iran indikerar vilja att förlänga sitt produktionstak (de bör ändå ha problem att öka produktionen speciellt mycket).
– Spekulanterna har under april åter byggt upp den långa nettopositionen men bara knappt hälften av vad de minskade med från toppen i februari till botten i mars.
– Kontango i framkanten av oljekurvan.
– Nigeria – den senaste överenskommelsen med de militanta grupperna i Nigerdeltat verkar än så länge hålla.
– Stora investeringar i skifferolja från de stora oljebolagen.
– Amerikansk produktion uppe på 9,1 mfpd (extrapolerar vi ökningstakten slås ett nytt rekord runt 30/6).
– Brasilien, Kanada o Kazakstan ökar produktionen.
– Antalet borriggar ökar men takten har börjat avta.
– Risken finns att vi skapar en ny kraftig utförsäljning om vi faller ned ur det senaste årets stigande kanal.
Tillgängliga certifikat:
BULL OLJA X1, X2, X4, X5, & X10 S
BEAR OLJA X1, X2, X4, X5 & X10 S
KOPPAR
Efter att strejkerna i Chile och Peru avslutats och att exportlicensen vid Grasberg äntligen rotts i hamn så föll priset ned mot den lägre delen av det snart halvårslånga intervallet. Med förnyad riskaptit efter första omgången i det franska presidentvalet så vore det inte allt för överraskande om priset nu skulle komma att röra sig högre men fortsatt inom intervallet.
Konklusion: Vi har nu möjligtvis nått slutet på korrektionsfasen.
OBSERVATIONER
+ Nettopositioneringen är nu nere på nivåerna som rådde före det amerikanska presidentvalet och utgör inte längre något hot mot priset.
+ Strejken i Chile och debaclet vid Grasberg har gjort att världens största producent, Rio Tinto, tappade 30% av sin produktion under första kvartalet.
+ Starkt positiv statistik (IFO) för tysk tillverkningsindustri.
+ Positiv utveckling av kinesisk bostadsmarknad.
+ Tekniskt sett så har vi bra stöd inte långt under den senaste botten samt att vi nu är översålda.
– Stramare kredittillgång i Kina.
– Ökade LME lager.
– Fortsatt tillgång på kopparskrot.
– Tillnyktringen över Trump’s infrastrukturinvesteringar.
– Vd:n för Kinas näst största smältverk ser lägre priser i år.
– Southern Copper (världens 5:e största producent) räknar med att öka sin produktion kommande år med 2/3.
Tillgängliga certifikat:
BULL KOPPAR X1 & X4 S
BEAR KOPPAR X2 & X4 S
GULD
Mycket har fortsatt att gå guldets väg. Inte bara geopolitisk oro utan även politisk sådan (Franska val, nyval i U.K. m.fl.). Dessutom så har obligationsräntorna fallit den senaste tiden och korta reala räntor är ju också fortsatt negativa vilket positivt för guldet.
Konklusion: Troligtvis så kommer vi att konsolidera under trendlinjen/233v medelvärdet för att samla kraft inför ett möjligt brott uppåt.
OBSERVATIONER
+ Den geopolitiska situationen har förvärrats.
+ Fallande obligationsräntor.
+ Spekulativa långa positioner fortsätter att öka men är fortfarande relativt små.
+ Fed’s ”mjuka” höjning (givet ”skuldbubblan” kommer centralbanker att vara långsammare med att agera).
+ SPDR gold shares are certfied fully compliant with Shari’ah gold standard.
+ Fortsatt stor efterfrågan på fysiskt guld i Asien.
+ Ökat inflationstryck gör ”fysiska” tillgångar attraktivare.
+ Fallande produktion (peak-gold 2015), det är numera guldskrotet som täcker underskottet.
+ Tekniskt så kommer brottet av topplinjen att utlösa en ny köpsignal.
+ Tekniskt är vi antagligen på väg mot en dubbel gyllene korsning dvs. när 55d/v passerar upp över 233d/v mv.
– Kommande räntejusteringar från centralbankerna.
– Om dollarn skulle stiga kraftigt.
– Om inflationen dvs. realräntorna skulle börja falla igen.
– Tekniskt motstånd vid 233veckors mv.
– Tekniskt sett är vi överköpta varför korrektion och konsolidering ser troligt ut i ett kortare perspektiv.
Tillgängliga certifikat:
BULL GULD X1, X2, X4, X5 & X10 S
BEAR GULD X1, X2, X4, X5 & x10 S
MAJS
Efter en lite blötare period, vilken försenade starten av majssådden i den amerikanska mellanvästern så är den nu sedan cirka en vecka i full gång och tappad tid verkar redan ha kommits ikapp. Den senaste WASDE rapporten fortsatte som tidigare att justera upp prognoserna för majsskörden. Det är framför allt i Brasilien och till viss del i Argentina och Mexiko som skördarna ses öka.
Konklusion: Gör nu troligen ett nytt försök att etablera en botten.
OBSERVATIONER
+ Den spekulativa nettopositioneringen är negativ och har ökat något de senaste veckorna.
+ Spekulanterna har också generellt gått korta i jordbruksprodukter inte bara majs.
+ Kinesisk produktion minskar efter neddragna subsidier.
+ Saudisk import ökar kraftigt då man pga. vattensituationen fortsätter att minska inhemsk produktion.
+ Det låga priset har fått en del amerikansk areal att gå från majs till sojabönor som har en lägre produktionskostnad.
+ Risken för en ny El Nino är 50 % vilket är dubbel normal risk.
+ Tekniskt har vi nu haft ett falskt brott under mars botten.
+ Tekniskt sett föreligger en möjlig positiv divergens.
– I den senaste WASDE rapporten höjdes prognosen för både den globala produktionen och utgående lager.
– Argentina, trots översvämningar, justerade i veckan upp förväntad skörd.
– Ukrainsk majsexport förväntas slå nya rekord kommande säsong.
– Nu är majssådden i mellanvästern i full gång och än så länge håller man normal takt.
– Risk finns för att Trump administrationen kan komma att minska kraven på etanolinblandning i bensinen.
– Conab (Brasilien) har reviderat upp skördarna, både 1:a & 2:a.
Tillgängliga certifikat:
BULL MAJS X1 & X4 S
BEAR MAJS X1 & X4 S
USD/SEK
Dollarn fortsätter att utvecklas rätt blandat om vi ser till de olika valutorna. Mot europeiska valutor verkar kräftgången dock fortsätta. I USD/SEK så får vi väl i och med falska brottet ovanför 9,0925 nog inse att risken för ytterligare nedåtkorrektion är växande. EUR/USD köpandet efter första omgången i det franska presidentvalet bör å andra sidan så småningom klinga av.
Konklusion: Växande risk för ytterligare korrektion.
OBSERVATIONER
+ Lägre än förväntad svensk inflation.
+ Säsongsmönstret för maj talar för en starkare dollar.
+ Räntedifferensen Tyskland/USA.
+ Utdelningssäsongen tenderar att ge en något svagare SEK.
+ Fortsatta höjningar från Fed.
+ Riksbanken motsätter sig en kraftigare kronförstärkning.
+ Korträntedifferensen mellan USA och Sverige bör fortsätta att öka något.
+ Dollarcykeln, 8/16-årscykeln, pekar mot en ny topp under 2017 eller nåddes den redan i december 2016?
+ Tekniskt har vi ett viktigt stödområde strax under dagens nivå.
– Utfallet i första rundan av det franska presidentvalet.
– Stark tysk ekonomisk statistik.
– Amerikansk statistik har överraskat lite på den svagare sidan.
– Bakslagen för Trump och tillnyktringen om ”Trumponomics”.
– ECB förväntas börja normalisera räntan i september.
– Det amerikanska skuldtaket måste höjas då vi strax når $20 biljoner i statsskuld. Följs här: http://www.usdebtclock.org/
– Amerikanska aktier ratas till förmån för europeiska.
– Det falska brottet ovanför 9.0925.
Tillgängliga certifikat:
BULL USDSEK X1 & X4 S
BEAR USDSEK X4 S
SOCKER
Sockerpriset sedan senast i alla fall mer eller mindre slutat att falla men om det beror på de Indiska lättnaderna, som också utvidgats under förra veckan, är kanske för tidigt att säga. Vattentemperaturen i östra Stilla havet fortsätter att öka men än har inte det Australiensiska meterologiska institutet inte ytterligare ökat risken för ett nytt El Ninõ event (50% sannolikhet är dubbel normal risk).
Konklusion: Vi ser fortfarande flera faktorer som talar för en stabilisering.
OBSERVATIONER
+ Brasiliansk produktion något lägre pga. minskade arealer för sockerrör.
+ Indien flaggar för att eventuellt fortsätta importera även under nästa säsong.
+ Kraftigt ökad Indisk import pga. det lokala underskottet (det första på sju år).
+ 2017 har i Indien börjat med för torrt och varmt väder.
+ Skador på Australiensiska sockerrörsodlingar efter cyklonen.
+ Vid ytterligare fallande priser ställer sannolikt Brasilien om från socker till mer etanol.
+ Risken för en ny El Ninõ senare i år är i stigande, just nu 50 % vilket är dubbla den normala risken vid denna tid på året.
+ Tekniskt så är den översålda marknaden vid ett viktigt stöd och 12 veckor på raken med fallande priser är något av ett rekord.
– Kinesisk import faller efter åtgärder mot illegal införsel och ökad inhemsk produktion.
– Allt fler länder inför sockerskatter.
– Ukrainsk sockerbetsproduktion förväntas nästan dubblas i år.
– EU skrotar odlingskvotssystemet för sockerbetor den sista september i år vilket lär ge betydligt större arealer på sikt.
Tillgängliga certifikat:
BULL SOCKER X1, X4 & X5 S
BEAR SOCKER X1, X4 & X5 S
INFORMATION OM REKOMMENDATIONER
Denna publikation är ett marknadsföringsmaterial för SEBs certifikat-produkter. I och med den nya Marknadsmissbruksförordningen vilken trädde i kraft den tredje juli 2016 har vi inte längre möjlighet att inkludera investeringsrekommendationer rörande certifikat-produkterna.
UTVECKLING SENASTE VECKAN SAMT SEDAN ÅRETS BÖRJAN
[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB:s Commodities Sales desk och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
KÄLLOR
Bloomberg, Reuters, SEB
VILLKOR
För varje enskilt certifikat/mini future finns Slutliga Villkor som anger de fullständiga villkoren. Slutliga Villkor finns tillgängligt på kurssidan för respektive certifikat/mini future på www.seb.se, Börs & finans, fliken Strukturerade placeringar.
RISKER
En sammanfattning av de risker som är förknippade med Börshandlade certifikat generellt finns i Produktbroschyren för respektive certifikat eller mini future som är tillgängligt på seb.se/cert respektive seb.se/mini. För en fullständig bild av riskerna behöver du ta del av SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för Certifikat- och Warrantprogram som är publicerat på www.seb.se/cert respektive seb.se/mini.
DISCLAIMER
Detta marknadsföringsmaterial, framtaget av SEB:s Commodities Sales desk, har upprättats enbart i informationssyfte.
Även om innehållet är baserat på källor som SEB bedömt som tillförlitliga ansvarar SEB inte för fel eller brister i informationen. Den utgör inte oberoende, objektiv investeringsanalys och skyddas därför inte av de bestämmelser som SEB har infört för att förebygga potentiella intressekonflikter. Yttranden från SEB:s Commodities Sales desk kan vara oförenliga med tidigare publicerat material från SEB, då den senare hänvisas uppmanas du att läsa den fullständiga rapporten innan någon åtgärd vidtas.
Dokumentationen utgör inte någon investeringsrådgivning och tillhandahålls till dig utan hänsyn till dina investeringsmål. Du uppmanas att självständigt bedöma och komplettera uppgifterna i denna dokumentation och att basera dina investeringsbeslut på material som bedöms erforderligt. Alla framåtblickande uttalanden, åsikter och förväntningar är föremål för risker, osäkerheter och andra faktorer och kan orsaka att det faktiska resultatet avviker väsentligt från det förväntade. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida resultat. Detta dokument utgör inte ett erbjudande att teckna några värdepapper eller andra finansiella instrument. SEB svarar inte för förlust eller skada – direkt eller indirekt, eller av vad slag det vara må – som kan uppkomma till följd av användandet av detta material eller dess innehåll.
Observera att det kan förekomma att SEB, dess ledamöter, dess anställda eller dess moder- och/eller dotterbolag vid olika tillfällen innehar, har innehaft eller kommer att inneha aktier, positioner, rådgivningsuppdrag i samband med corporate finance-transaktioner, investment- eller merchantbanking-uppdrag och/eller lån i de bolag/finansiella instrument som nämns i materialet.
Materialet är avsett för mottagaren, all spridning, distribuering mångfaldigande eller annan användning av detta meddelande får inte ske utan SEB:s medgivande. Materialet riktar sig inte till personer vars medverkan kräver ytterligare prospekt, registrerings- eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt. Det åligger var och en att iaktta sådana restriktioner. Materialet får inte distribueras i eller till land där distribution kräver ovan nämnda åtgärder eller strider mot reglering i sådant land. Materialet riktar sig således inte till fysiska eller juridiska personer hemmahörande i USA eller i något annat land där publicering eller tillhandahållande av materialet är förbjudet eller strider mot tillämpliga bestämmelser i landet.
Oaktat detta får SEB tillåta omfördelning av materialet till utvald tredje part i enlighet med gällande avtal. Materialet får inte spridas till fysiska eller juridiska personer som är medborgare eller har hemvist i ett land där sådan spridning är otillåten enligt tillämplig lag eller annan bestämmelse.
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) är ett publikt aktiebolag och står under tillsyn av Finansinspektionen samt de lokala finansiella tillsynsmyndigheter i varje jurisdiktionen där SEB har filial eller dotterbolag.
Analys
Tightening fundamentals – bullish inventories from DOE

The latest weekly report from the US DOE showed a substantial drawdown across key petroleum categories, adding more upside potential to the fundamental picture.

Commercial crude inventories (excl. SPR) fell by 5.8 million barrels, bringing total inventories down to 415.1 million barrels. Now sitting 11% below the five-year seasonal norm and placed in the lowest 2015-2022 range (see picture below).
Product inventories also tightened further last week. Gasoline inventories declined by 2.1 million barrels, with reductions seen in both finished gasoline and blending components. Current gasoline levels are about 3% below the five-year average for this time of year.
Among products, the most notable move came in diesel, where inventories dropped by almost 4.1 million barrels, deepening the deficit to around 20% below seasonal norms – continuing to underscore the persistent supply tightness in diesel markets.
The only area of inventory growth was in propane/propylene, which posted a significant 5.1-million-barrel build and now stands 9% above the five-year average.
Total commercial petroleum inventories (crude plus refined products) declined by 4.2 million barrels on the week, reinforcing the overall tightening of US crude and products.


Analys
Bombs to ”ceasefire” in hours – Brent below $70

A classic case of “buy the rumor, sell the news” played out in oil markets, as Brent crude has dropped sharply – down nearly USD 10 per barrel since yesterday evening – following Iran’s retaliatory strike on a U.S. air base in Qatar. The immediate reaction was: “That was it?” The strike followed a carefully calibrated, non-escalatory playbook, avoiding direct threats to energy infrastructure or disruption of shipping through the Strait of Hormuz – thus calming worst-case fears.

After Monday morning’s sharp spike to USD 81.4 per barrel, triggered by the U.S. bombing of Iranian nuclear facilities, oil prices drifted sideways in anticipation of a potential Iranian response. That response came with advance warning and caused limited physical damage. Early this morning, both the U.S. President and Iranian state media announced a ceasefire, effectively placing a lid on the immediate conflict risk – at least for now.
As a result, Brent crude has now fallen by a total of USD 12 from Monday’s peak, currently trading around USD 69 per barrel.
Looking beyond geopolitics, the market will now shift its focus to the upcoming OPEC+ meeting in early July. Saudi Arabia’s decision to increase output earlier this year – despite falling prices – has drawn renewed attention considering recent developments. Some suggest this was a response to U.S. pressure to offset potential Iranian supply losses.
However, consensus is that the move was driven more by internal OPEC+ dynamics. After years of curbing production to support prices, Riyadh had grown frustrated with quota-busting by several members (notably Kazakhstan). With Saudi Arabia cutting up to 2 million barrels per day – roughly 2% of global supply – returns were diminishing, and the risk of losing market share was rising. The production increase is widely seen as an effort to reassert leadership and restore discipline within the group.
That said, the FT recently stated that, the Saudis remain wary of past missteps. In 2018, Riyadh ramped up output at Trump’s request ahead of Iran sanctions, only to see prices collapse when the U.S. granted broad waivers – triggering oversupply. Officials have reportedly made it clear they don’t intend to repeat that mistake.
The recent visit by President Trump to Saudi Arabia, which included agreements on AI, defense, and nuclear cooperation, suggests a broader strategic alignment. This has fueled speculation about a quiet “pump-for-politics” deal behind recent production moves.
Looking ahead, oil prices have now retraced the entire rally sparked by the June 13 Israel–Iran escalation. This retreat provides more political and policy space for both the U.S. and Saudi Arabia. Specifically, it makes it easier for Riyadh to scale back its three recent production hikes of 411,000 barrels each, potentially returning to more moderate increases of 137,000 barrels for August and September.
In short: with no major loss of Iranian supply to the market, OPEC+ – led by Saudi Arabia – no longer needs to compensate for a disruption that hasn’t materialized, especially not to please the U.S. at the cost of its own market strategy. As the Saudis themselves have signaled, they are unlikely to repeat previous mistakes.
Conclusion: With Brent now in the high USD 60s, buying oil looks fundamentally justified. The geopolitical premium has deflated, but tensions between Israel and Iran remain unresolved – and the risk of missteps and renewed escalation still lingers. In fact, even this morning, reports have emerged of renewed missile fire despite the declared “truce.” The path forward may be calmer – but it is far from stable.
Analys
A muted price reaction. Market looks relaxed, but it is still on edge waiting for what Iran will do

Brent crossed the 80-line this morning but quickly fell back assigning limited probability for Iran choosing to close the Strait of Hormuz. Brent traded in a range of USD 70.56 – 79.04/b last week as the market fluctuated between ”Iran wants a deal” and ”US is about to attack Iran”. At the end of the week though, Donald Trump managed to convince markets (and probably also Iran) that he would make a decision within two weeks. I.e. no imminent attack. Previously when when he has talked about ”making a decision within two weeks” he has often ended up doing nothing in the end. The oil market relaxed as a result and the week ended at USD 77.01/b which is just USD 6/b above the year to date average of USD 71/b.

Brent jumped to USD 81.4/b this morning, the highest since mid-January, but then quickly fell back to a current price of USD 78.2/b which is only up 1.5% versus the close on Friday. As such the market is pricing a fairly low probability that Iran will actually close the Strait of Hormuz. Probably because it will hurt Iranian oil exports as well as the global oil market.
It was however all smoke and mirrors. Deception. The US attacked Iran on Saturday. The attack involved 125 warplanes, submarines and surface warships and 14 bunker buster bombs were dropped on Iranian nuclear sites including Fordow, Natanz and Isfahan. In response the Iranian Parliament voted in support of closing the Strait of Hormuz where some 17 mb of crude and products is transported to the global market every day plus significant volumes of LNG. This is however merely an advise to the Supreme leader Ayatollah Ali Khamenei and the Supreme National Security Council which sits with the final and actual decision.
No supply of oil is lost yet. It is about the risk of Iran closing the Strait of Hormuz or not. So far not a single drop of oil supply has been lost to the global market. The price at the moment is all about the assessed risk of loss of supply. Will Iran choose to choke of the Strait of Hormuz or not? That is the big question. It would be painful for US consumers, for Donald Trump’s voter base, for the global economy but also for Iran and its population which relies on oil exports and income from selling oil out of that Strait as well. As such it is not a no-brainer choice for Iran to close the Strait for oil exports. And looking at the il price this morning it is clear that the oil market doesn’t assign a very high probability of it happening. It is however probably well within the capability of Iran to close the Strait off with rockets, mines, air-drones and possibly sea-drones. Just look at how Ukraine has been able to control and damage the Russian Black Sea fleet.
What to do about the highly enriched uranium which has gone missing? While the US and Israel can celebrate their destruction of Iranian nuclear facilities they are also scratching their heads over what to do with the lost Iranian nuclear material. Iran had 408 kg of highly enriched uranium (IAEA). Almost weapons grade. Enough for some 10 nuclear warheads. It seems to have been transported out of Fordow before the attack this weekend.
The market is still on edge. USD 80-something/b seems sensible while we wait. The oil market reaction to this weekend’s events is very muted so far. The market is still on edge awaiting what Iran will do. Because Iran will do something. But what and when? An oil price of 80-something seems like a sensible level until something do happen.
-
Nyheter3 veckor sedan
Stor uppsida i Lappland Guldprospekterings aktie enligt analys
-
Nyheter4 veckor sedan
Brookfield ska bygga ett AI-datacenter på hela 750 MW i Strängnäs
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommaren inleds med sol och varierande elpriser
-
Nyheter3 veckor sedan
Silverpriset släpar efter guldets utveckling, har mer uppsida
-
Analys4 veckor sedan
Brent needs to fall to USD 58/b to make cheating unprofitable for Kazakhstan
-
Nyheter4 veckor sedan
Tradingfirman XTX Markets bygger datacenter i finska Kajana för 1 miljard euro
-
Nyheter2 veckor sedan
Uppgången i oljepriset planade ut under helgen
-
Nyheter2 veckor sedan
Låga elpriser i sommar – men mellersta Sverige får en ökning