Följ oss

Nyheter

Oljepriset ska ner kraftigt

Publicerat

den

Oljefat med olja från Amaco

Oljepriset kommer att sjunka kraftigt detta år, kanske ända ner till nivån vi hade år 1998 då priset var 11 USD. Det säger Robert McNally, grundare och vd för Rapidan Group, en Washingtonbaserad konsultfirma specialiserad på energimarknaderna, till EFN.

Men priset kommer bara att vara lågt i 1-2 år, sedan kommer det att stiga och kan nå så högt som 100 USD inom 5 år. Orsaken är bland annat att dagens låga oljepris gör att det investeras för lite i framtida produktion, och till detta kan sedan potentiella andra händelser komma, så som instabilitet i Mellanöstern och ökad efterfrågan pga bättre konjunktur.

Robert McNally sticker helt klart ut hakan, det  är få som väntar sig att oljepriset ska sjunka kraftigt från de nivåer vi haft den senaste tiden och 100 USD tror få kommer att uppnås på flera årtionden. Se intervjun med honom nedan.

Nyheter

Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Publicerat

den

Kol i Kina

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.

Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.

Kinas elproduktion kom i augusti från:

Fossil energi67 %
Vattenkraft16 %
Vind och Sol13 %
Kärnkraft5 %

Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Publicerat

den

Priset på guld i svenska kronor per gram

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.

Fortsätt läsa

Nyheter

Aktier i guldbolag laggar priset på guld

Publicerat

den

Graf som jämför priset på guld och guldaktier

Sedan år 2013 har aktierna i bolag som producerar guld inte alls hängt med prisutvecklingen på guld. I takt med att guldpriset har stigit så har avståndet bara blivit större. Detta trots att riskaptiten på aktiemarknaden i stort är högt.

I diagrammet jämförs priset på guld med Arca Gold Bugs Index, där indexet består av flera av de största guldbolagen.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära