Följ oss

Nyheter

Oljepriset måste bli ännu lägre för att OPEC ska lyckas

Publicerat

den

Oljepriset har under lång tid varit under press och i skrivande stund handlas både WTI- och Brent-oljan till under 37 USD per fat. Saudiarabien, som även har OPEC med sig, har som strategi att hålla priset lågt under så lång tid att världens producenter med höga produktionskostnader måste lägga ner. Strategin är främst riktad mot producenterna i USA och Kanada, där ny produktion har vuxit fram under det senaste årtiondet.

Om strategin ska lyckas måste dock oljepriset hålla sig lågt under längre tid, för under ganska lång tid kan producenterna med högre kostnader hålla sig flytande. Produktionen kanske inte är lönsam om alla investeringar som gjorts räknas in, men för att uppnå ett positivt kassaflöde från redan tagna investeringar så behöver inte priset vara vidare högt. Nedan är en grafik gjord av en analytiker på Citi som visar cash cost (inklusive royalty). Det innebär att trots dagens låga oljepris så är det fortfarande motiverat för i stort sett alla producenter att fortsätta producera.

Cash cost för oljeproduktion runt om i världen

Nyheter

Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Publicerat

den

Elstation i närbild

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,

Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.

Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Prognos över efterfrågan på elektricitet i Tyskland
Fortsätt läsa

Nyheter

Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Publicerat

den

Kol i Kina

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.

Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.

Kinas elproduktion kom i augusti från:

Fossil energi67 %
Vattenkraft16 %
Vind och Sol13 %
Kärnkraft5 %

Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Publicerat

den

Priset på guld i svenska kronor per gram

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära