Nyheter
Nu är efterfrågan på olja det stora problem, inte OPEC+


Det började med att efterfrågan på olja minskade när Coronaviruset spred sig i Kina och närliggande länder. Det ledde till att Saudiarabien ville att oljekartellen OPEC+ skulle sänka sin produktion. Ryssland som hittills låtit bli att fullgöra sina åtaganden till OPEC+ gick nu steget längre och vägrade att ens komma överens om en produktionsminskning. Vilket ledde till att Saudiarabien blev sura och tvärvände och började pumpa ut så mycket olja som möjligt på marknaden. Det fick oljepriset att krascha.
Nu har efterfrågan kraschat
Nu säger oljehandlare till Bloomberg att den något högre eller lägre produktionen inte längre är det stora problemet. Den minskade ekonomiska aktiviteten i världen i takt med att viruset från Kina har spridit sig har gjort att efterfrågan har gått ner med enorma 10-20 miljoner fat per dag för mars-april. En minskning med 20 miljoner fat per dag är cirka 20 % i procent räknat.
WTI-oljan stängde på under 20 USD
Fredagens handel i den amerikanska WTI-oljan stängde på under 20 USD per fat, närmare bestämt 19,84 USD.

Nyheter
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,
Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.
Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Nyheter
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.
Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.
Kinas elproduktion kom i augusti från:
Fossil energi | 67 % |
Vattenkraft | 16 % |
Vind och Sol | 13 % |
Kärnkraft | 5 % |
Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.
Nyheter
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.
-
Nyheter4 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys4 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys4 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September
-
Nyheter3 veckor sedan
Neil Atkinson spår att priset på olja kommer att stiga till 70 USD
-
Analys2 veckor sedan
OPEC+ in a process of retaking market share