Följ oss

Nyheter

Nära nollpriser i Sverige och Finland

Publicerat

den

Elledning transporterar elektricitet
Entelios

Trots att 2019 landade på ett elpris som var 10 % lägre än året dessförinnan och trots nya vindrekord landade elpriset för förra året totalt sett på en nivå en bra bit över genomsnittet. Nya rekord sattes inom vindkraftsproduktionen, flera gånger, men ändå levererade den nya vindkraften i Norden inte i förhållande till potentialen. 2020 rivstartade däremot och vindturbinerna har hittills i år levererat en bra bit över det som är att betrakta som normalt. Vissa prognoser pekar på att det kan fortsätta så ända till slutet av februari.

Mycket vind kombinerat med mycket nederbörd och milda temperaturer gör att det finns mer än tillräckligt med kraft på den nordiska marknaden just nu, något som återspeglas i spotpriserna. Vi har upprepade gånger upplevt negativa priser i Danmark och Tyskland, men i Norden för övrigt har marknaden lyckats undvika negativa priser. Natten till fredagen förra veckan gjorde låg efterfrågan och stora mängder tillgänglig kraft på marknaden att priserna hamnade nära noll i Sverige, Finland, Baltikum, Danmark och Tyskland, med priser ned mot 14 cent/MWh (ca 0,1 öre/kWh).

Förra veckan präglades av att en stor del av industrin var stängd eftersom många fortfarande var jullediga. Detta kan också förklara den låga efterfrågan. Men natten till onsdagen denna vecka såg vi åter att blandningen mellan höga temperaturer, mycket vind och goda flöden, pressade priserna i samma prisområden ända ner till 10 cent/MWh. För Sveriges och Finlands del är detta nog det lägsta timpriset vi någonsin har sett i dessa prisområden.

Vädret påverkar alla faktorer

Milda temperaturer i Europa har även bidragit till lägre efterfrågan på kol och gas, något som också pressar priserna på dessa marknaden. Sammanfattningsvis ökar pressen på kraftpriserna i Norden och Europa, något som återspeglas även på terminsmarknaden, där de närmaste kontrakten har fallit hela 20 % under den första veckan av 2020.

Veckans siffror:

Hydrologisk balans: + 5,6 TWh (+ 7 TWh)
Systempris: 29,17 €/MWh (- 6,34 €/MWh)
Terminspris 2021: 31,85 €/MWh (-1,30 €/MWh)

Nyheter

Bönder i USA får hela tiden ut mer majs per hektar

Publicerat

den

Majskolvar

Javier Blas uppmärksammar vilken spektakulär utveckling bönder i USA har när det gäller att odla majs. Sedan år 2000 har storleken på skörden per hektar ökat med 45 procent och sedan 1975 har skörden per hektar nästan dubblats. Att på 50 år nästan dubbla produktionen på samma mängd mark är enormt.

Storlek på majsskörd per acre i USA
Hur mycket majs bönder i USA producerar per enhet av yta, i detta fall bushels per acre.

I år förväntar sig USDA att majsskörden i USA blir massiv, där 188,8 bushels per acre kommer att produceras. Det sätter nedåtpress på majspriset.

Vad ska USA göra med all majs?

Den stora frågan som uppstår är vad USA ska göra med all majs i ett längre perspektiv. Länder som Brasilien producerar allt mer och en stor importör som Kina köper hellre från andra länder än USA av geopolitiska orsaker.

En stor del av majsproduktionen går till att göra etanol för att driva fordon. Men i längden kommer elfordon öka på bekostnad av fordon med förbränningsmotorer och då minskar behovet av majs.

Utvecklingen inom att göra flygbränsle av etanol går framåt. Det är dyrare än att använda oljebaserat bränsle. Men kanske kan amerikanska bönder övertyga politiker att en viss inblandning av etanol i flygbränsle är någonting bra.

Fortsätt läsa

Nyheter

NKT tillverkar elkablar som kan överföra 1 GW, har orderstock på 10 miljarder euro

Publicerat

den

Elkabel

Högspänningskablar, som ofta ligger på havsbotten och förser hela länder med el, tillverkas i Karlskrona hos NKT. En kabel kan överföra 1 GW, motsvarande en hel kärnkraftsreaktor. 2027 invigs det tredje tornet där de tillverkas och som också blir det näst högsta tornet i Europa.

Företaget har en orderstock på 10 miljarder euro.

Fortsätt läsa

Nyheter

CATL pausar stor litiumgruva, kan ge prishöjningar på marknaden

Publicerat

den

Laddning av elbil

En av världens största batteritillverkare, kinesiska CATL, har tillfälligt stoppat produktionen vid en av sina största litiumgruvor. Enligt David Deckelbaum, Managing Director för aktieanalys på TD Cowen, beror stoppet på att bolaget inte förnyat sin driftlicens i tid – inte på ekonomiska skäl.

Gruvan, som är en av de dyrare att driva och länge bidragit till ett överskott av litium på marknaden, har varit en viktig källa till utbud från Kina. CATL uppger att man arbetar för att snabbt återuppta produktionen.

Deckelbaum påpekar att ungefär 35 procent av den globala litiumproduktionen utanför Kina i dag sker med förlust. Efterfrågan på litium ökar fortfarande kraftigt – över 20 procent det senaste året – särskilt tack vare energilagring och elbilsmarknaden. Problemet har varit ett överutbud, framför allt från Kina och från afrikanska gruvor vars råvaror raffineras i Kina.

Marknaden har reagerat starkt på nyheten, med stigande litiumaktier, då stoppet kan minska överskottet och på sikt driva upp priserna från dagens nivå runt 10 000 USD per ton mot en långsiktig incitamentsnivå kring 16 000 USD per ton.

Deckelbaum framhåller att överlevande aktörer i branschen ofta är välfinansierade och har planerad produktion senare under decenniet. Han nämner exempel som Albemarle, som redan säkrat finansiering från USA:s energidepartement för nya projekt.

Kinas dominans inom elbilar och batteriproduktion är central i sammanhanget. Landet har ökat försäljningen av elbilar med 50 procent, investerat tungt i inhemsk litiumproduktion och kontrollerar stora delar av värdekedjan för batterier. Målet är att stärka exporten av både bilar och batterier.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära