Nyheter
Lundin Petroleum, positivt kassaflöde ner till 17 USD per fat olja

Lundin Petroleums vd berättade nyligen i en intervju att bolaget har ett positivt kassaflöde ända ner till ett oljepris på 20 USD per fat. Nu har bolaget släppt en pressmeddelande om sin utdelning och där framgår även att de uppnår ett neutralt kassaflöde de kommande sju åren vid ett oljepris på 17 USD.
Sänker utdelningen, men slutar inte ge utdelning
Bolaget skriver ”Lundin Petroleum har en av de lägsta verksamhetskostnaderna inom offshore-industrin, och uppnår ett neutralt kassaflöde för de kommande sju åren vid cirka 17 USD per fat oljeekvivalenter (boe), vilket gör att bolaget kan stå emot cykliska råvarupriser. Med anledning av den senaste tidens fallande oljepris i kombination med en tydlig försämring av den makroekonomiska miljön, har styrelsen emellertid beslutat att som en försiktighetsåtgärd, i syfte att skapa ytterligare flexibilitet avseende likviditeten, justera sitt utdelningsförslag till 1,0 USD per aktie (motsvarande 284 MUSD), från 1,80 USD per aktie (motsvarande 511 MUSD), vilket aktieägarna kommer att rösta om på årsstämman den 31 mars 2020.”
Nyheter
Gurkodling får 3 MW el-effekt i södra Sverige

Agtira, den svenska tomatodlaren som nyligen via förvärv blivit störst på gurkodling i Sverige, har via dotterbolaget Pepino tecknat avtal med Öresundskraft om tillgång till 3 MW el-effekt i Påarp utanför Helsingborg. Enligt avtalet blir effekten tillgänglig om 9–12 månader. Då kan företaget inleda odling med högteknologisk, vilket möjliggör åretruntodling av gurka.
Tillgången till effekten gör det möjligt att konvertera delar av befintliga växthus till åretruntodling på cirka 15 000 m². Detta motsvarar en tillkommande årsomsättning om cirka 40 miljoner kronor per år utöver Pepinos historiska årsomsättning.
Ingen ytterligare effekt tillgänglig innan 2029
Samtidigt innebär situationen på elmarknaden att ingen ytterligare utbyggnad i regionen bedöms möjlig före 2029, då ny effekt kan tillföras.
– Tillgången till 3 MW effekt i Påarp är en avgörande pusselbit i vår strategi för åretruntproduktion. Med detta stärker vi vår konkurrenskraft, ökar vår marknadsandel och bidrar till att minska importberoendet. Det är ett viktigt steg i att bygga framtidens hållbara livsmedelsproduktion, säger Fredrik Forssberg, VD för Agtira.
– För oss i den operativa verksamheten är den säkrade effekten en förutsättning för att vi ska kunna driva åretruntodling på ett hållbart och effektivt sätt. Att vi nu kan konvertera befintliga växthus gör att vi kan leverera stora volymer gurka av hög kvalitet, året runt, till våra kunder. Det gör Agtira till en ännu starkare partner i livsmedelskedjan, säger Joakim Linneros, COO på Agtira.
Nyheter
Eurobattery Minerals satsar på kritiska metaller för Europas självförsörjning

Eurobattery Minerals, noterat i Sverige (NGM) och Tyskland, accelererar sina satsningar på kritiska metaller med fokus på att minska Europas beroende av import från länder utanför unionen. Bolaget har projekt i både Spanien och Sverige med inriktning på nickel, koppar, kobolt – och nu även tungsten.
Nyligen tog bolaget majoritetsägande i det spanska projektet Tungsten San Juan SL, där produktionen väntas starta under andra halvan av 2026. Projektet har redan nödvändiga tillstånd på plats och utvecklingsarbetet med infrastruktur och pilotanläggning är i gång. Enligt vd Roberto García Martínez kan detta bli ett ”game changer”-projekt, då wolfram är en av EU:s utpekade kritiska råvaror, särskilt viktig för försvars-, flyg- och teknikindustrin. Eurobattery har dessutom säkrat en avsiktsförklaring om leveransavtal med österrikiska Wolfram Sandvik, en av Europas största aktörer inom wolframförädling.
Parallellt driver bolaget sitt Hautalampi-projekt i Finland, med inriktning på nickel, koppar och kobolt. Här finns redan samarbetsavtal med större industripartners, och miljötillståndsprocessen fortskrider.
För att finansiera satsningarna genomför Eurobattery en nyemission på cirka 78 miljoner kronor. Medlen ska framför allt gå till San Juan-projektet, inklusive pilotanläggning, utbyggnad och borrkampanjer, men även till en genomförbarhetsstudie i Finland samt rörelsekapital.
Målet är att starta produktion i Spanien 2026 och bli kassaflödespositiva innan årets slut, säger García Martínez i en intervju med Mangold Insight. På fem års sikt ser han Eurobattery som en av de aktörer som bidrar till Europas självförsörjning på kritiska metaller – ”metaller från Europa, till Europa”.
Nyheter
Ett samtal om guld, silver, uran, koppar och olja

Handelsbankens råvaruexpert Christian Kopfer gästar EFN för att ge sin syn på råvarorna guld, silver, uran, koppar och olja.
-
Nyheter3 veckor sedan
Omgående mångmiljardfiasko för Equinors satsning på Ørsted och vindkraft
-
Nyheter4 veckor sedan
Lundin Gold hittar ny koppar-guld-fyndighet vid Fruta del Norte-gruvan
-
Nyheter2 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Guld stiger till över 3500 USD på osäkerhet i världen
-
Analys3 veckor sedan
What OPEC+ is doing, what it is saying and what we are hearing
-
Nyheter4 veckor sedan
Alkane Resources och Mandalay Resources har gått samman, aktör inom guld och antimon
-
Nyheter2 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Nyheter4 veckor sedan
Lyten, tillverkare av litium-svavelbatterier, tar över Northvolts tillgångar i Sverige och Tyskland